خانواده

چگونه پدر و مادر خود را راضی نگه داریم؟

مادران حق زیادی بر گردن فرزندان خود دارند از این رو بر فرزندان واجب است تا با پیروی از دستوارت مادر و پدر خود تلاش کنند تا آن‌ها را از خود راضی نگاه دارند.

همچنین همان گونه که خداوند هم اشاره کرده است، بهشت زیر پای ماندران است و این موضوع بیانگر جایگاه والای مادران است.

دعاهایی برای پدر و مادر مورد سفارش قرار گرفته است که آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

رضایت والدین در سرنوشت دنیای انسان باعث گشایش روزی، افزایش عمر و دفع مرگ‌های بد است. اگر پدر و مادر از انسان  راضی باشند، نخستین هدیه ای که نصیب شخص می‌شود، حصول رضایت خداست و در مرحله بعد، این رضایت والدین نقش و تأثیر مثبت و سازنده ای در زندگی دنیوی داشته است.

و یکی از راه‌های به دست رضایت والدین این است که در حق آن‌ها، چه زنده و چه مرده، دعا کنیم؛ بنابراین باید بدانیم کدام دعاها بهترین دعا برای پدر و مادر است؟ و بهترین فرزند بعد از فوت پدر و مادر کیست؟ و چه وظایفی بعد از مرگ والدین بر عهده فرزند است؟

الف) دعا برای عموم مؤمنان و پدر و مادر به ویژه، به هر زبان و هر شکلی که باشد پسندیده است؛ فرزندان می‌توانند به  تناسب معلومات خود هر نوع دعایی را در حق والدین خود داشته باشند. در قرآن و روایات نیز نمونه‌های برای آن بیان شده است؛ مانند:

با طلب مغفرت و آمرزش براى پدر و مادر و پرداخت دیون و قرض‌های آنان و به جا آوردن قضاى عباداتشان و انجام کارهاى خیر و صدقه براى آنان و تمام کارهایى که باعث رسیدن ثواب به ایشان می‌شود، به آنان نیکى کن

1- «ربِّ ارْحَمْهُما کَما رَبَّیانی صَغیرا»؛ پروردگارا، همان گونه که آن‌ها مرا در کوچکى تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده.

خداوند در این آیه که درباره پدر و مادر است، می‌فرماید که تنها به رحمت و مهربانی خود اکتفا نکن؛ بلکه برای آنان، رحمت واسعه الهی را بخواه و بگو: پروردگارا! همان گونه که آن‌ها مرا در کودکی تربیت کردند، به آنان رحم و عطوفت خویش را فرو فرست.

2- «ربَّنَا اغْفِرْ لی وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسابُ»؛ پروردگارا، من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می‌شود، بیامرز.

3- «ربِّ اغْفِرْ لی وَ لِوالِدَیَّ» پروردگارا مرا و پدر و مادرم را بیامرز.

4- امام سجاد (علیه السلام) در یکی از دعاهای خود در صحیفه سجادیه، توصیف جامعی از موقعیت برجسته پدر و مادر، منزلت والای ایشان و حقوق و تکالیفی که فرزندان نسبت به آنان دارند، بیان نموده‌اند. یکی از نکات ارزشمندی که از این دعای شریف به دست می‌آید، این است که باید در حق والدین خود دعا کنیم. حضرتش در فرازی از این دعا چنین می‌فرماید:

خداوندا، پس از هر نماز من و در هر وقت دیگر از اوقات شب و در هر ساعت از ساعات روز، پدر و مادرم را از یاد من مبر. بار خدایا، درود فرست بر محمد و خاندانش و مرا به سبب دعایى که در حق ایشان می‌کنم بیامرز و آن دو را به سبب نیکى و مهربانى که در حق من کرده‌اند از مغفرت خویش بهره مند فرما و به شفاعت من از ایشان خشنود شو و نیک خشنود شو؛ و آنان را گرامى دار و به جاهاى امن و آسایش بهشت رسان.

خداوندا، آن دو را شفیع من گردان اگر آن‌ها را پیش از من آمرزیده اى و مرا شفیع ایشان گردان اگر مرا پیش از ایشان آمرزیده اى تا من و پدر و مادرم در سایه لطف و رأفت تو، در سراى کرامت و جایگاه مغفرت و رحمت تو، همنشین هم گردیم که تو را بخشایش بزرگ است و نعمت قدیم؛ و تو مهربان‌ترین مهربانانی.

ب) در وجوب نیکی به والدین و دعای خیر برای آنان فرقی بین زنده بودن و بعد از مرگشان نیست؛ یعنی فرزند وظیفه دارد همیشه از درگاه پروردگار برای آنان دعا و استغفار نماید.

امام صادق (علیه السلام) در زمینه نیکى به پدر و مادر می‌فرمایند: چه چیز مانع از آن می‌شود که به پدر و مادرتان در دنیا و پس از مرگ نیکى کنید؟! براى آن‌ها نماز بخوانید، صدقه دهید، حج بگذارید، روزه بگیرید و…؛ زیرا خداوند به نیکى شما خیر زیاد می‌دهد.

در روایت آمده است، روزى فردى به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفت: مرا نصیحت کنید. پیامبر فرمودند: تو را به پدر و مادرت سفارش می‌کنم که به آنان در زنده بودن و بعد از مرگشان نیکى کنى و اگر به تو امر کردند که از خانواده و مالت بگذرى، چنین کن؛ زیرا این جزئى از ایمان است.

علامه مجلسى (ره) در شرح نیکى به پدر و مادرى که از دنیا رفته‌اند، می‌گوید: «با طلب مغفرت و آمرزش براى پدر و مادر و پرداخت دیون و قرض‌های آنان و به جا آوردن قضاى عباداتشان و انجام کارهاى خیر و صدقه براى آنان و تمام کارهایى که باعث رسیدن ثواب به ایشان می‌شود، به آنان نیکى کن».

بهترین کارهایی که فرزند می‌تواند برای والدین خود بعد از مرگشان انجام دهد:

1- انجام واجباتی که آن‌ها در حال زنده بودنشان از انجام آن بازمانده‌اند؛ مانند حج، نماز، روزه و پرداخت بدهی مالی که داشته‌اند.

2- عمل به آنچه وصیت نموده‌اند.

3- فراموش نکردن آن‌ها تا آخر عمر؛ یعنی به نیابت از آن‌ها صدقه دهد و اعمال مستحبی را به قصد ایشان انجام دهد و تا می‌تواند برایشان خیرات بفرستد و… .

یکی از راه‌های به دست رضایت والدین این است که در حق آن‌ها، چه زنده و چه مرده، دعا کنیم؛ بنابراین باید بدانیم کدام دعاها بهترین دعا برای پدر و مادر است؟ و بهترین فرزند بعد از فوت پدر و مادر کیست؟ و چه وظایفی بعد از مرگ والدین بر عهده فرزند است؟

4- طلب مغفرت برای والدین یکی دیگر از وظایف مهم فرزند در قبال پدر و مادر بعد از مرگ آن‌ها است. فرزند باید در حق آن‌ها دعای خیر کند و طلب مغفرت نماید، به ویژه در صورتی که انسان بداند که پدر و مادرش در زندگی خود از نظر اعمال، رفتار و انجام عبادات خدای نکرده، نواقصی داشته‌اند، در این صورت طلب عفو و مغفرت می‌تواند بسیار مفید باشد.

5- به نیکی یاد کردن از پدر و مادر: انسان وظیفه دارد که احترام پدر و مادر را حتّی بعد از مرگشان حفظ کند و همیشه از آن‌ها به خوبی یاد کند.

6- نگه داشتن حرمت آن‌ها بعد از مرگشان. فرزند با رفتار و کردار شایسته در جامعه باعث دعای خیر مردم برای پدر و مادر خویش شده و وجود خود را صدقه جاریه ای برای والدینش قرار می‌دهد.

ج) امام باقر (علیه السلام) فرمود: همانا بنده ای نسبت به پدر و مادر خویش در زمان حیاتشان نیکوکار است، سپس آن‌ها می‌میرند و او بدهى آن‌ها را نمی‌پردازد و براى آن‌ها آمرزش نمی‌خواهد؛ لذا خدا او را عاق و نافرمان می‌نویسد؛ اما بنده دیگر در زمان حیات پدر و مادر خود، عاق آن‌ها است و نسبت به آن‌ها نیکى نمی‌کند، ولى چون از دنیا رفتند بدهى آن‌ها را می‌پردازد و براى آن‌ها آمرزش می‌خواهد و خداى عز و جل او را نیکوکار می‌نویسد.

و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در مورد فرزندان نیکوکار فرمود: سرور نیکان در روز قیامت مردی است که بعد از مرگ پدر و مادرش به آنان نیکی کرده باشد.

بنابراین فرزند خوب فرزندی است که هر آنچه در توان دارد نسبت به پدر و مادرش انجام دهد، اعم از دعا و خیرات.

4.4/5 - (7 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
mizanonlineگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا