روانشناسی

چگونه فردی خوشبین باشیم؟

اینکه همیشه خوش‌بین باشیم و نیمه پر لیوان را ببینیم خوب است اما نادیده گرفتن واقعیت هم می‌تواند خطرناک و مخرب باشد. مرز باریکی بین خوش‌بین بودن و واقع‌گرا بودن وجود دارد که متأسفانه برخی افراد آن را نادیده می‌گیرند. خوش‌بینی بیش‌ازحد هم می‌تواند باعث شود فرد بدون تلاش منتظر موفقیت باشد. بنابراین واقع‌گرایی و خوش‌بینی باید توأم باهم باشند.

در ادامه راه هایی برای اینکه خوش‌بین باشیم برای شما آمده است، البته نه خوش‌بینی به آن معنا که دست روی دست بگذاریم و در انتظار موفقیت بنشینیم!

چگونه می‌توانیم انسانی خوشبین باشیم؟

1. به موفقیت خود ایمان داشته باشید، اما بدانید که این موفقیت به‌سادگی به دست نمی‌آید

اجازه ندهید که روحیه خوش‌بینی شما باعث شود دست از تلاش کردن بردارید. در هر چالشی که هستید، مثلاً شروع کردن یک کسب‌وکار جدید و یا مبارزه با یک رقیب ورزشی اعتمادبه‌نفس و خوش‌بینی بیش‌ازحد ممکن است باعث شود تلاش کمتری انجام  دهید.

بنابراین درست است که خوش‌بین بودن به رسیدن به هدف کمک می‌کند اما نباید انتظار داشت کوهنورد بدون تلاش  قله را فتح کند.

افکار انسان و طرز فکر او بر رفتارش تأثیرگذار است بنابراین به‌جای آنکه بگویید این برای من به‌راحتی آب خوردن است به خودتان یادآور شوید که برای رسیدن به موفقیت باید سخت تلاش کنید. فرمول موفقیت ساده است! هر چه بیشتر تلاش کنید احتمال موفقیت بیشتر خواهد شد.

انسان های خوشبین چه ویژگی هایی دارند؟

2. نگذارید خوش‌بین بودن چشمتان را بر واقعیت ببندد

در مواجهه با مردم اگر تصور کنید که همه آن‌ها افرادی صادق و راست‌گو هستند و قصد کمک به شمارا دارند و دراین‌باره بیش‌ازحد خوش‌بین باشید ممکن است باعث شود دچار حیله‌گری، دروغ و … آن‌ها شوید و کلاه سرتان برود. بنابراین چشمتان را بر واقعیت نبندید. این را بدانید اگر اذعان کنید که فردی در تصمیم‌گیری ضعیف است یا خلق‌وخوی بدی دارد و قابل‌اطمینان نیست و یا به حیله‌گری معروف است به این معنا نیست که بدبین هستید، بلکه نشان می‌دهد واقع‌بین هستید! همان‌طور که خیلی خوب است که ویژگی‌های مثبت افراد را ببینید به همان اندازه مهم است که جنبه منفی آن‌ها را هم در نظر بگیرید. هر فردی نقاط قوت و ضعفی دارد برای تصمیم درست باید همه آن‌ها را باهم دید.

3. نقاط قوت خود را بیان کنید اما اغراق نکنید

درست که باید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید اما باید بدانید که درصورتی‌که بیش‌ازحد به آن‌ها توجه شوید و مغرور شوید ممکن است باعث شود شکست بخورید. خوش‌بینی باید باعث شود با زیر پا گذاشتن تکبر و غرور به‌جای اغراق کردن در مورد توانایی‌هایتان روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید و برای رسیدن به موفقیت از آن‌ها استفاده کنید.

هرچقدر هم که شما توانایی و مهارت داشته باشید بازهم جا برای بهبود توانایی‌هایتان وجود خواهد داشت. حتی اگر فکر می‌کنید در کاری متخصص هستید بازهم سعی کنید تلاش کنید تا در آن کار بهتر شوید.

چطور به زندگی خوشبین باشیم؟

4. خوش‌بین بودن را با خیال‌بافی جایگزین نکنید!

مرز متمایزی بین خوش‌بین بودن و خیال‌بافی کردن وجود دارد. جمله “من می‌توانم” تنها زمانی به درد می‌خورد که باعث شود شما شروع به حرکت کنید و در جهت هدفتان گام بردارید، دست روی دست گذاشتن و تصویر کردن موفقیت بدون هیچ تلاشی تنها خیال‌بافی است. اگر می‌خواهید به نتیجه‌ای خوب برسید باید تفکر خوب را با عملکرد خوب ترکیب کنید. تفکر خوب به‌تنهایی راه به‌جایی نمی‌برد.

5. Plan A را باور داشته باشید، اما در کنار آن Plan B نیز داشته باشید

برخی افراد خوش‌بین می‌گویند که این تصمیم حتماً نتیجه‌بخش خواهد بود. ممکن است هیجان و خوش‌بینی بیش‌ازحد مانع در نظر گرفتن ریسک‌ها شود و هیچ راهکاری برای شکست احتمالی تصمیمی که اتخاذ کرده‌اند نیندیشیده باشند.

هرچند که این خوب است که امیدوار باشید اولین تلاش و اولین تصمیمتان با موفقیت همراه خواهد شد اما عاقلانه است همواره Plan B داشته باشید. در هر تصمیمی علی‌رغم خوش‌بین بودن همیشه بدترین سناریو ممکن را هم در نظر بگیرید و برای آن قبل از اجرا چاره‌جویی کنید.

به‌هرحال خوش‌بین بودن یا بدبین بودن و یا حتی واقع‌بین بودن به‌تنهایی مثمر ثمر نیستند. خوش‌بین بودن با در نظر گرفتن واقعیات می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به یاد داشته باشید هیچ گل زیبایی بدون خار نیست!

6. متنوع فکر کنید

افراد خوش‌بین برخلاف افراد بدبین از تفکری ملون برخوردارند. در برابر موقعیت‌ها و ایده‌های جدید روشنفـکرتر بـاشید. از مـسر بـودن در مـورد دیدگاه‌های خـود بـاز ایستاده و شروع به لذت بردن از افکار و نظرات دیگران نمایید.

7. همه‌چیز را قطعی ندانید

اشخاص خوش‌بین بندرت مسائل را قطعی و بدون اشکال می‌دانند؛ آن‌ها همیشـه انتقادپذیر بوده و نظرات خوب دیگران را مدنظر قرار داده و به دنبال اصلاح خود هستند.

چگونه انسانی خوشبین باشیم؟

8. مسائل را تغییرپذیر تصور کنید

افـراد خوش‌بین می‌دانند که تغییر و دگرگونی یک چیز خوب و ضـروری اسـت. آن‌ها طـرز برخوردهای تطبیق‌پذیر و قابل‌تغییری از مسائل را در خود به وجود می‌آورند.

9. تفکری بخصوص داشته باشید

اشخاص خوش‌بین تمایل دارند بجای این‌که در برابر مسائل کلی از طریق راه‌حل‌های عمومی واکـنش نـشان دهند، با مسائل خاص بـرای رسیـدن بـه یـک راه‌حل عـمـومـی دست‌به‌گریبان شوند.

10. افکار خود را تغییر دهید

در مورد رویدادهای ناگوار مداوم فکر نکنید. اگر رئیستان شمارا از کار برکنار کرد و یـــا در یـک امتـحــان مهم قبول نشدید، توصیه ما این است که با انجام کاری لذت‌بخش افـکـار خود را از مشکلاتتان دور کنید چون تفکر به مسائل در چـهـارچـوب مـنـفی ذهن منتهی به یافتن راه‌حل‌های کمتر خواهد شد.

با کـمک کردن بـه احـوال خـود و کـسب اعتمادبه‌نفس، افـرادی کـه دارای تمایلات بدبینانه هستند می‌توانند خود را آزاد سـاختـه و خلاقانه‌تر فکر کنند. برای اغلب مردم به دست آوردن چنین روحیه‌ای فقط چند هفته طول می‌کشد، اما به‌محض یادگیری تــکنـیـک خوش‌بینی، دیگر برگشت به بدبینی بعید خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
blog.vlabeytooteگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا