گردشگری

کشور چین و جاذبه ‌های گردشگری آن را بشناسید

درباره چین:

چین، یک کشور شرقی باستانی با 5 هزار سال سابقه تمدن، به دلیل داشتن عناصر تاریخی و فرهنگی بی نظیر، مناظر طبیعی زیبا و تصویر مدرن در حال توسعه، در قرن بیست و یکم به یک کشور توریستی مشهور در جهان تبدیل شده است.

بیش از 9.6 میلیون کیلومتر مربع مساحت چین به همراه بیابان‌های بی حد و مرز، چمن زارهای وسیع و شهرهای زیبا در کنار آب و اماکن تاریخی و فرهنگی مشهور که رونق و شکوه چین باستان را به نمایش می‌گذارند که تحسین هر گردشگری را برمی انگیزد، بزرگ‌ترین کشور آسیا و سومین کشور بزرگ جهان است.

کوه اورستکوه اورست

چین با 43 میراث جهانی، 137 منطقه گردشگری، فرهنگ عمیق و چشم اندازهای جذاب، از منابع گردشگری بی نظیری برخوردار است. کوه اورست در رشته کوه هیمالیا و در حاشیه جنوب شرقی چین در ارتفاع 8،848 متری از سطح دریا، بلندترین قله جهان است. رودخانه‌های یانگ تسه و زرد به ترتیب 6300 کیلومتر و 5464 کیلومتر طول مهم‌ترین رودخانه‌های چین هستند و کانال ژینگ هانگ که 1794 کیلومتر امتداد دارد یکی از طولانی‌ترین کانال‌ها در جهان است. دریاچه چینگهای 4583 کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگ‌ترین دریاچه آب شور داخلی در چین است در حالیکه دریاچه پویانگ 3583 کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین چین است.

رودخانه‌ یانگ تسهرودخانه‌ یانگ تسه

گروه‌های قومی

چین تعداد زیادی قومیت دارد که هر یک از آن‌ها آداب و رسوم و فرهنگ رنگارنگ منحصر به فرد خود را دارند. انواع مختلف آداب و رسوم و جشنواره‌های عامیانه هر شرکت کننده ای را خوشحال می‌کند.

56 گروه قومی در چین وجود دارد که 92٪ از کل جمعیت را هان تشکیل می‌دهند در حالی که 55 گروه دیگر 8٪.

برخی از این اقوام عبارت‌اند از: ژوانگ، هوی، اویغورس، یی، میائو، مانچو، تبتی، مغول، توجیا، بویی، کره ای، دونگ، یائو، بای، هانی، قزاق، دای، لی، لیسو، جینگ، جینو، یوگور، بونان، روسی، مونبا، درونگ، اوروکن، تاتارها، لوبا، گائوشان و هژن.

زبان‌ها و شخصیت‌ها

پنجاه و سه گروه قومی به زبان‌های متمایز خود صحبت می‌کنند و 23 گروه قومی متن نوشتاری خود را دارند؛ اما زبان رسمی ماندارین است.

ادیان

ادیان چین شامل بودیسم، دائوئیسم، اسلام، کاتولیک و سایر گروه‌های مسیحی می‌باشد.

تعطیلات عمده:

  • روز ملی: 1 اکتبر؛
  • روز جهانی کارگر: 1 مه؛
  • روز سال نو: 1 ژانویه؛
  • جشنواره بهار: اول ژانویه – این بزرگ‌ترین جشنواره در چین است.

آب و هوا در چین

چین دارای آب و هوای پیچیده و متنوعی است. بیشتر مناطق این کشور در منطقه دمایی شمال و منطقه نیمه گرمسیری قرار دارد و به منطقه آب و هوایی موسمی شرق آسیا تعلق دارد. در زمستان، آب و هوا سرد و خشک است و اختلاف دما بین جنوب و شمال می‌تواند چهل درجه سانتیگراد باشد، در حالی که در تابستان درجه حرارت زیاد است، فصل بارانی است و اختلاف دما کم است. با این حال میزان بارش از 1500 میلی متر در جنوب شرقی تا کمتر از 50 میلی متر در شمال غربی تغییر می‌کند. مناطق کوهستانی بسیار مرتفع دارای هوای سرد دائمی هستند و فلات Qinghai-Tibet دارای آب و هوای منحصر به فرد با انواع عناصر معدنی و منابع آب فراوان است.

اقتصاد چین

چین دارای یک سیستم صنعتی بزرگ، با گروه‌ها و محصولات تجاری است. کشاورزی از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است و میزان تولید غلات، پنبه، شکر، روغن، چای و سایر محصولات کشاورزی در بالاترین میزان در جهان است. صنعت صنایع دستی چین نیز به دلیل مهارت و ظرافت در جهان مشهور است.

شهرهای دیدنی کشور چین

ماکائو

ماهیگیرانی از فوجیان و کشاورزانی از گوانگدونگ به دلیل قرار گرفتن در دهانه رود مروارید در پایین دست گوانگژو (کانتون) اولین شهرک نشینان شناخته شده در ماکائو بودند. در دوران باستان، این شهر بخشی از جاده ابریشم بود که کشتی‌ها برای رم در اینجا ابریشم بارگیری می‌کردند. حتی پس از اینکه چین به عنوان یک مرکز تجارت جهانی متوقف شد، گوانگژو از تجارت دریایی با کشورهای جنوب شرقی آسیا رونق گرفت، بنابراین کارآفرینان محلی از ورود بازرگان-کاوشگران پرتغالی استقبال کردند. در اوایل دهه 1550 پرتغالی‌ها به احترام ایزد بانوی دریانوردان که معبد وی در ورودی بندرگاه داخلی پناهگاه قرار داشت، به او مون رسیدند که محلی‌ها آن را A Ma Gao نیز می‌نامیدند، “مکان A Ma”. پرتغالی‌ها این نام را به تصویب رساندند که به تدریج به نام ماکائو تغییر نام داده و با اجازه نارنگی‌های گوانگدونگ شهری را تأسیس کردند که در مدت زمان کوتاهی به عنوان یک مرکز بازرگانی تجارت بین چین، ژاپن، هند و اروپا تبدیل شد. همچنین این محل تلاقی مناسبی برای دیدار فرهنگ‌های شرق و غرب شد. کلیسای کاتولیک روم بزرگ‌ترین مبلغین خود را برای ادامه کار سنت فرانسیس ژاویر (که پس از گرویدن بسیاری در ژاپن در همان نزدیکی درگذشت) فرستاد. یک دانشکده مسیحی ساخته شد، در کنار آنچه امروزه ویرانه‌های سنت پل است، جایی که دانش آموزانی مانند ماتئو ریچی برای کار خود به عنوان دانشمندان مسیحی در دادگاه شاهنشاهی پکن آماده شدند. کلیساهای دیگری و همچنین قلعه‌هایی ساخته شده‌اند که به شهر جلوه ای تاریخی اروپایی می‌بخشند که آن را تا به امروز متمایز می‌کند.

بعد از آنکه عصر طلایی پرتغال در آسیا کم رنگ شد، رقبایی مانند هلندی و انگلیسی تجارت آن‌ها را به دست گرفتند، چینی‌ها ادامه تجارت از طریق پرتغالی‌ها در ماکائو را انتخاب کردند، بنابراین بیش از یک قرن شرکت هند شرقی انگلیس و دیگران در اینجا خانه‌های اجاره ای مانند باغ زیبای Casa Garden را راه اندازی کردند. همزمان با رشد تجارت اروپا با چین، بازرگانان اروپایی بخشی از سال را در گوانگژو گذراندند و در نمایشگاه‌ها چای و تجملات چینی را خریداری می‌کردند و از ماکائو به عنوان استراحتگاه تفریحی استفاده می‌کردند.

پس از جنگ تریاک در سال 1841، هنگ کنگ توسط انگلیس تأسیس شد و بسیاری از بازرگانان خارجی ماکائو را ترک کردند که ماکائو به یک آبگیر خاموش و آرام تبدیل شد. با این وجود این کشور همچنان از وجود یک فرهنگ، چندفرهنگی لذت می‌برد و از بناهای تاریخی خود بصورت روزمره استفاده عملی می‌کند و در این مسیر به یک توقفگاه مورد علاقه مسافران، نویسندگان و هنرمندان بین المللی تبدیل شده است. امروزه ماکائو هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، امکانات ورزشی، رستوران‌ها و کازینوها را توسعه داده است.

آب و هوای ماکائو نسبتاً گرم است.

پاییز (اکتبر – دسامبر) دلپذیرترین فصل است. روزها آفتابی و گرم و رطوبت کم است. زمستان (ژانویه – مارس) سرد اما آفتابی است. در آوریل رطوبت افزایش می‌یابد و از ماه مه تا سپتامبر آب و هوا گرم، مرطوب و بارانی همراه با طوفان‌های گرمسیری گاه به گاه.

شهر ممنوعهشهر ممنوعه

پکن (Beijing)

پکن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و پایتخت کشور چین است. شهر ممنوعه و دیوار بزرگ چین از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی پکن است. تاریخچه پکن را می‌توان در 3000 سال پیش جستجو کرد. تقریباً به اندازه لندن، شش برابر نیویورک و ده برابر از سیدنی قدیمی تر است. پکن پایتخت شش دولت برجسته چین بوده است. پکن دومین شهر بزرگ چین و هم چنین قطب فرهنگی این کشور می‌باشد.

معبد آسمانمعبد آسمان در پکن

کانال بزرگکانال بزرگ چین

کاخ تابستانیکاخ تابستانی

بیش از 700 سال است که چین از پکن اداره می‌شود، به همین دلیل مکان‌های تاریخی زیادی برای گشت و گذار وجود دارد. پکن هفت مکان میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است.

تاریخ طولانی و غنی پکن میراث تاریخی و فرهنگی فراوانی از خود به جای گذاشته است، از جمله دیوار بزرگ، شهر ممنوعه، کاخ تابستانی، معبد آسمان، مقبره‌های مینگ، مکان انسان در Zhoukoudian و کانال بزرگ.

دیوار بزرگدیوار بزرگ چین

معماری باشکوه و حفظ شده آن‌ها صدها سال پیش ساخته شده است. دیوار بزرگ که طولانی‌ترین دیوار جهان است، شاهکاری ترسناک از معماری دفاعی باستان می‌باشد.

معبد بهشت مقدس‌ترین معبد شاهنشاهی پکن محسوب می‌شود.

بهترین زمان بازدید از پکن ماه می یا اکتبر می‌باشد.

چنگدو (Chengdu) – شهر پانداهای غول پیکر زیبا

پاندا

پانداهای غول پیکر بسیار زیبا هستند و بسیاری از مسافران می‌خواهند این حیوانات دوست داشتنی را ببینند یا حتی آن‌ها را بغل کنند. اگرچه پانداهای غول پیکر در باغ وحش‌ها در مکان‌های مختلف اطراف چین وجود دارد، اما بهترین مکان برای دیدن و در آغوش گرفتن پانداها چنگدو است. بازدید کنندگان همچنین می‌توانند برای مراقبت از پانداهای غول پیکر در برنامه‌های داوطلبانه شرکت کنند.

هوانگشان (Huangshan) – کوه‌های زرد جادویی

Huangshan

مناظر طبیعی افسانه ای از نکات جالب توجه هوانگ شان است. این کوه “زیباترین کوههای چین” را دارد. کوه‌های زرد با دریاهای ابر، سنگ‌ها و کاج‌هایی به شکل عجیب و غریب و چشمه‌های آب گرم در دامنه کوه، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند.

تبت (Tibet) – چیزی جز زیبایی ناب

Tibet

تبت مکانی مقدس برای بودایی‌ها و همچنین مقصدی رؤیایی برای بسیاری از گردشگران است. سرشار از فرهنگ غنی تبتی، سازه‌های معماری مشخصه تبتی، علفزارهای وسیع، گله‌های گاو و گوسفند، آسمان آبی، آب زلال و هوای تازه است. این مکانی برای کاهش سرعت و جذب جذابیت طبیعی است که در اطراف شماست.

Xiamen – جایی که مولان فیلمبرداری شده است

Xiamen

“شهر روی دریا است و دریا در شهر است” عبارتی است که اشاره به Xiamen دارد که به “باغ روی دریا” معروف است. Xiamen در ساحل جنوب شرقی چین واقع شده است و دارای مناظر ساحلی زیبا و آب و هوای مطبوع است. جدا از مناظر زیبا، فرهنگ هاکا برای کشف وجود دارد. در فیلم مولان دیزنی، خانه مولان در فوجیان تولو قرار دارد که نماینده فرهنگ هاکا است.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع
chinahighlightsChina National Tourist Office

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا