پزشکی و سلامت

کارهای ممنوع بعد از غذا؛ 9 کار ممنوع پس از صرف غذا

هنگامی‌که گوارش از شرایط خوبی برخوردار نیست، بدن نمی‌تواند به‌درستی مواد مغذی را جذب کند. این شرایط می‌تواند به احساس خستگی و بی‌حالی در ما منجر شود و انجام فعالیت‌های روزانه را با مشکل مواجه سازد. اما تلاش برای ایجاد تغییری عظیم در رژیم غذایی ممکن است تنها شرایط ما را وخیم‌تر سازد.

عوامل بسیاری می‌توانند بر گوارش انسان تأثیرگذار باشند، و آنچه بلافاصله پس از غذا خوردن انجام می‌دهیم می‌تواند بر چگونگی پردازش غذا اثرگذار باشد. برخی عادات وجود دارند که باید پس از غذا خوردن از انجام آن‌ها خودداری کنید. در ادامه با برخی از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

انجام چه کارهایی پس از صرف غذا ممنوع است؟

1. خوابیدن بلافاصله پس از یک وعده غذایی

بیماری آپنه تنفسیکارهای ممنوع بعد از غذا | خوابیدن

شام خوردن در ساعات پایانی شب و به خواب رفتن پس‌ازآن می‌تواند یکی از بدترین کارهایی باشد که انجام می‌دهید. خوابیدن طی یک ساعت پس از غذا خوردن می‌تواند خطرناک باشد و خطر سکته مغزی را افزایش دهد. عواملی مانند قند خون، کلسترول و جریان خون پس از یک وعده غذایی می‌توانند در افزایش این خطر نقش داشته باشند.

2. نوشیدن چای بلافاصله پس از یک وعده غذایی

نوشیدنی‌هایی مانند چای جذب آهن را مختل می‌کنند. مقدار زیاد ترکیبات پلی فنولی موجود در چای عامل اصلی در این زمینه است. کمبود آهن می‌تواند به کم‌خونی و دیگر مشکلات سلامت منجر شود.

3. ورزش کردن بلافاصله پس از یک وعده غذایی

آيا طناب زدن لاغر ميكندکارهای ممنوع بعد از غذا | ورزش کردن

فراتر از خطراتی مانند پارگی یا گرفتگی عضلانی، ورزش کردن بلافاصله پس از غذا خوردن می‌تواند هم بر کیفیت ورزش و هم بر کیفیت گوارش شما تأثیرگذار باشد.

4. سیگار کشیدن پس از یک وعده غذایی

سیگار کشیدن پس از یک وعده غذایی موجب از بین رفتن تقریباً تمامی مواد مغذی مصرفی می‌شود. این کار همچنین بر جذب و استفاده از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی تأثیرگذار است.

5. دوش گرفتن پس از یک وعده غذایی

دوش آب گرمکارهای ممنوع بعد از غذا | دوش گرفتن

دوش گرفتن پس از غذا خوردن موجب می‌شود جریان خون به‌سرعت به سمت پوست تغییر جهت دهد تا تغییر در دما را جبران کند. این به معنای کاهش جریان خون در دسترس برای گوارش غذا است.

6. میوه خوردن پس از یک وعده غذایی

میوه‌ها نیازمند آنزیم‌هایی متفاوت برای گوارش هستند، ازاین‌رو، بهتر است با معده خالی آن‌ها را مصرف کنید. میوه خوردن پس از یک وعده غذایی گوارش ناکارآمد آن‌ها را به همراه دارد.

7. آب ننوشید

بلافاصله بعد از صرف غذا آب خوردن سبب رقیق شدن شیر معده می‌شود بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشید.

8. با همسر خود روابط زناشویی نداشته باشید

بهترین زمان برای بچه دار شدنکارهای ممنوع بعد از غذا | رابطه زناشویی

بیماران قلبی بیشتر باید در این مورد توجه کنند. ارتباط زناشویی نوعی استرس برای سیستم قلبی‌‌عروقی محسوب می‌شود. در مواردی نادر مشاهده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده است. افراد دچار بیماری‌های پیشرفته قلبی یا کسانی که اخیرا دچار سکته قلبی شده‌اند، بهتر است تا ساعاتی پس از صرف غذا، از برقراری رابطه زناشویی خودداری کنند.

مصرف غذای سنگین نیز فشاری برای قلب است و خوردن چنین غذایی و داشتن روابط زناشویی در افراد دچار بیماری پیشرفته قلبی، خطر عوارض قلبی را به دنبال خواهد داشت.

9. جسم سنگینی را بلند نکنید

افرادی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می‌کنند، در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده‌اند که می‌تواند به قلب فشار بیاورد. از سوی دیگر، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می‌شود و ایجاد ریفلاکس می‌کند. به همین دلیل بهتر است یکی دو ساعت بعد از صرف غذا از انجام این کار خودداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
asriranbeytooteroknaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا