رپورتاژ آگهی

کامپوزیت دندان و کاربردهای مهم آن

با پیشرفت علم و بروز شدن آن در هر شاخه ای از پزشکی تکنیک های جدیدی ایجاد میشود. رشته دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی و درمانی دندانپزشکی، چندین سال است که مورد استفاده قرار میگیرد و با استقبال مراجعین مواجه شده است.

از این روش بیشتر بعنوان ترمیم کننده دندان ها توسط دندانپزشک برای بیماران انجام میشود. کامپوزیت مواد چسبنده‌ای است که پیوندی قوی با مینا و عاج دندان ایجاد می‌کند و به‌این‌ترتیب ترمیم دندان را ساده‌تر می‌کنند.

پرکننده‌ی کامپوزیت شامل مواد پلاستیکی و شیشه‌ای به‌علاوه رزین است که می‌توان آن را رنگ کرد تا شبیه دندان طبیعی شود. به دلیل ظاهر طبیعی و قیمت مقرون ‌به‌صرفه‌تر، کامپوزیت به‌سرعت جای آمالگام نقره را برای ترمیم دندان می‌گیرد.

انواع مختلفی از ترکیبات کامپوزیتی وجود دارند که برای ترمیم و زیبایی دندان استفاده می‌شود. کامپوزیت نهایی برای دندان شما ترکیب خمیری‌شکل است که به‌راحتی وارد حفره‌ها و ناهمواری‌های دندان می‌شود و آن را پر می‌کند. این ترکیبات کاملا همرنگ دندان‌های طبیعی هستند و فاقد هرگونه ترکیب فلزی است.

کامپوزیت دندان کلینیک قلهک

حفره هایی که در اثر پوسیدگی دندان روی آن ایجاد میشود ظاهر دندان ها را زشت و نامرتب میکنند از جمله مشکلات دندان ها می باشد.

یکی ازکاربردهای کامپوزیت دندان در جهت همین ایجاد پوسیدگی‌های دندان می باشد و از آن برای پرکردن همین حفره‌های استفاده می نمایند.

شما میتوانید برای زیبایی لبخند و بهبود ظاهر دندان‌ها از این روش بهره ببرید. اگر دندان های شکسته یا دندان‌هایی که عاج آنها دچار سایش‌شده‌است دارید، کامپوزیت به ترمیم آن کمک خواهد کرد.

بر طرف کردن نقص هایی همچون دندان‌های شکسته، دندان‌های فاصله‌دار و دندان‌های نامرتب هم به راحتی با کامپوزیت دندان قابل رفع می باشد.

کاربردهای کامپوزیت در دندانپزشکی بسیار زیاد می باشد و با توجه به نیاز بیمار قابل استفاده است. و بیشتر جهت دوام و سلامتی بکار میرود.

برای مثال کامپوزیت برای سفیدی دندان هم کاربرد دارد. از آن برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها هم استفاده می‌شود. از تکنیک‌های کامپوزیت دندان می‌توان برای روکش‌کردن تمام دندان‌ها استفاده کرد یا اینکه تنها برای برخی از دندان‌ها از این ترکیبات بهره برد.

کامپوزیت دندان نیش، دندان خرگوشی و دندان جلو از جمله پرکاربردترین‌هاست.

کامپوزیت علاوه‌بر پرکردن دندان، برای روکش دندان، سفیدکردن، ترمیم دندان شکسته، کج، فاصله‌دار و نامرتب و اصلاح لبخند هم استفاده می‌شود.

کامپوزیت‌های دندانی در هر نوعی که باشند، تأثیر بسیار زیادی روی زیبایی ظاهری افراد خواهند داشت. آنها موجب افزایش اعتمادبه‌نفس افراد شده و زیبایی لبخند آنها را دو چندان می‌کنند.

برای درک بهتر تأثیر دندان کامپوزیت شده در چهره فرد، بهتر است یک عکس از قبل و بعد خود داشته باشید تا تفاوتی که ایجاد میشود را ببینید.

اما همان‌طور که گفته شد، کامپوزیت‌های دندانی تنها برای زیبایی ظاهری استفاده نمی‌شوند. علاوه‌بر زیبایی نمی‌توان تأثیر کامپوزیت در افزایش سلامت دهان و دندان را انکار کرد.

جلوگیری از شکستن دندان‌ها، پیشگیری از فرسایش و پوسیدگی دندانی و رفع دندان‌دردهای ناشی از فاصله بین دندان‌ها، از جمله این موارد است.

خصوصا کامپوزیت دندان‌ شکسته یا کامپوزیت دندان کج یا پوسیده، تأثیر بسیار زیادی در جلوگیری از شکستگی و خرابی دندان‌های فرد خواهد داشت.

توجه داشته باشید که مراقبت های شما از دندان هایتان باعث این خواهد شد نیاز کمتری به این روش درمانی داشته باشید.

کامپوزیت دندان در شریعتی

مراحل انجام لمینت دندان

لمینت دندان از دیگر روش های ترمیم و زیباسازی دندان های شما می باشد. برای انجام این روش مینای دندان تنها به میزان نیاز تراشیده می شود.

حال اگر بخواهیم از مزایای انجام لمینت دندان بگوییم می توان به اصلاح خط لبخند، مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ، دوام و ماندگاری بالا، کوتاه بودن طول دوره درمان و ظاهر طبیعی اشاره کرد.

اصلاح طرح لبخند: همانطور که می دانید داشتن یک لبخند زیبا یکی از معیارهای زیبایی است. لمینت دندان با روکشی که روی دندان های زرد شده ایجاد می کند ، می تواند لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

کم تهاجمی بودن لمینت: معمولاً برای نصب لمینت های دندانی باید برخی از تاج های دندان را برش داد اما مقدار این برش نسبت به روش های مشابه کمتر است و دندان ها آسیب زیادی نمی بینند.

مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: از مزایای لمینت دندان مقاومت زیاد در برابر زردی و تغییر رنگ است. اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید و به رژیم غذایی خود توجه ویژه ای داشته باشید ، می توانید مدت طولانی از درخشندگی لمینت ها لذت ببرید.

ظاهر لمینت طبیعی است: با توجه به اینکه لمینت های دندانی در رنگ های مختلف موجود است ، می توانید نزدیک ترین رنگ را که نزدیک به رنگ دندان های طبیعی است انتخاب کنید.

 1. دوام بالا
 2. طول درمان کوتاه

اما از معایب این روش درمانی میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

عدم امکان ترمیم: اگر دندان شکسته یا رنگ پریده باشد ، ترمیم آن امکان پذیر نیست و باید آن را تعویض کنید.

برگشت ناپذیری لمینت: با توجه به اینکه وقتی لمینت روی دندان قرار می گیرد مقداری از لایه سطحی دندان تراشیده می شود ، پس از مدتی نمی توانید آن را بردارید و چیز دیگری را جایگزین آن نکنید. به همین دلیل ، افرادی که نمی خواهند این وضعیت را برای همیشه تجربه کنند ، بهتر است از روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان های خود استفاده کنند.

لمینت دندان در کلینیک قلهک

اگر قصد انجام این درمان برای پوشش بدفرمی و بد رنگی دندان های خود را داشته باشید، حتما علاقه دارید که بدانید که روش لمینت دندان چگونه است و چه کارهایی برای شما انجام میشود.

داشتن اطلاعات کافی درباره مراحل لمینت دندان باعث می شود که بدانید در هر مرحله چه اتفاقی می افتد و هیچ دلیل برای ترس از درد و خونریزی وجود ندارد.

نحوه انجام لمینت دندان به شرح زیر است:

1. مشاوره و معاینه:

قبل از اجرای لمینت، دندان ها باید توسط دندانپزشک به طور کامل معاینه و بررسی شوند. این کار نیاز به عکسبرداری دارد، سپس هر گونه پوسیدگی باید برطرف شود.

ممکن است فردی که قصد انجام این درمان را دارد، بیماری داشته باشد یا مشکلاتی از قبیل لثه و ریشه دندان ها باید قبل از انجام لمینت دندان برطرف شود.

اگر فردی هستید که عادت به دندان قروچه دارید، باید به دندانپزشک متخصص خود بگویید، زیرا در این صورت ممکن است که او روش دیگری را برای ترمیم دندانها توصیه کند. در طول مشاوره، دندانپزشک خواسته های شما را در مورد اینکه می خواهید روکش های شما از نظر شکل و رنگ چگونه به نظر برسد، صحبت می کند.

2. تراش دادن مینای دندان:

حالا نوبت به مرحله تراش دندان ها می رسد. سطح دندان های طبیعی حدود نیم میلی متر تراش داده می شود. این کار به نمای طبیعی تر ونیرها کمک بسیار زیادی می کند. اگر مینای دندان تراشیده نشود، پوسته های لمینت بسیار ضخیم تر و جلوتر از حد عادی به نظر میرسند. در طول این مرحله لمینت دندان از یک بی حس کننده موضعی برای کاهش درد استفاده می شود.

3. قالب گیری:

سپس نوبت به قالب گیری می رسد. قالب گیری اولیه انجام شده و مرحله وکس آپ در لابراتوار انجام می شود. آزمایشگاه از این قالب برای تولید روکش هایی که دقیقا مطابق با دندانهای آسیب دیده هستند استفاده میکند.

4. نصب موقت:

مرحله بعدی نصب موقت لمینت دندان است. این کار با توجه به وکس آپ لابراتوار انجام می شود. در این مرحله فرم لمینیت ها به صورت موقت روی دندان بیمار اجرا شده و بیمار می تواند درباره فرم نهایی آن ها تصمیم گیری کند. طراحی و ساخت لمینت اصلی در لابراتوار چیزی حدود 10 روز الی دو هفته زمان نیاز دارد. پس از آن لمینت ها روی دندان بیمار تست می شود.

5. باندینگ:

حال سطح دندان با توجه به ابعاد لمینت دندان تراش خورده تا چسبندگی لازم برای چسباندن لمینت ها ایجاد شود. دندانپزشک ابتدا سطح دنان را تمیز کرده و در صورت تأیید، با استفاده از چسب مخصوص، لمینیت با ظرافت و دقت بالایی چسبانده می شود. برای این کار از تابش نور لیزر استفاده می شود.

کامپوزیت دندان در شریعتی

کاندید انجام ارتودنسی دندان

تایید کاندید بودن شما جهت انجام ارتودنسی دندان بر عهده متخصص ارتودنسی می باشد. دندانپزشک با بررسی دندان های شما نیاز شما به درمان را تشخیص میدهد.

اگر فک و دندان ‌ها به درستی رشد نکنند و در موقعیت نرمال و طبیعی قرار نگیرند، شرایطی به نام مال اکلوژن را ایجاد می ‌کنند. در مال اکلوژن دندان ها کج می‌ شوند و موقعیت نامناسبی به دست می آورند.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی دندان مناسب برای چه کسانی است؟

مال اکلوژن را نمیتوان بیماری نامید. این وضعیت یک تغییر در موقعیت طبیعی دندان ها است. با این وجود، و هرچند که این وضعیت بیماری تلقی نمی شود، ممکن است روی ظاهر صورت و دندان ها تأثیر بگذارد و منجر به بروز احساساتی مثل خجالت زدگی، کاهش اعتماد به نفس و حتی افسردگی شود و یا روی توانایی خوردن غذا و گفتار نیز تاثیر بگذارد.

به طور کلی افرادی که دارای مشکلات زیر هستند نیاز به ارتودنسی دندان دارند:

 • بیرون زدگی دندان های جلویی
 • نامرتبی و به هم ریختگی دندان‌
 • دندان های نهفته
 • عدم تقارن دندان ها
 • دیپ بایت
 • ریورس بایت
 • اپن بایت
 • آندر بایت
 • کراس بایت
 • وجود فاصله بین دندان

برای فردی که قصد انجام ارتودنسی دندان را دارد خوب است بداند بهترین روش و نوع ارتودنسی دندان کدام است؟

متخصص ارتودنسی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بی نظمی‌ های دندان، فک و صورت آموزش دیده و تخصص خود را گرفته‌ است. روش های مختلفی برای تنظیم بدخیمی‌ های دندانی، فکی و درمان ارتودنسی وجود دارد، که به کمک متخصص ارتودنسی می ‌توانیم، بهترین روش درمان را انتخاب کنیم.

انتخاب بهترین روش ارتودنسی دندان به عوامل زیادی از جمله سن بیمار،شدت مشکل، زمان مراجعه و مشخصات فیزیولوژی بدن بیمار بستگی دارد که با مراجعه به موقع به ارتودنتیست و انجام معاینه های پی در پی در تمام مراحل، می شود بهترین نوع درمان ارتودنسی را انجام داد.

طول درمان ارتودنسی در افراد مختلف، بسته به شدت مشکل، متفاوت است.

مدت زمان ارتودنسی دندان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مقدار فاصله‌ ای که دندان‌ ها باید طی کنند.
 • سلامت دندان ‌ها
 • سلامت لثه ‌ها
 • استخوان‌ های نگهدارنده دندان ها
 • میزان پیروی بیمار از دستورالعمل ها

به طور متوسط، تکمیل یک روش درمانی معمول برای قرارگیری درست دندان ‌ها، معمولا حدود ۱ تا ۳ سال طول می کشد. با بریس هایی که هر ۴ تا ۱۰ هفته توسط متخصص ارتودنسی تغییر می‌ کند. در صورتی‌ که فقط مشکل دندانی باشد، مدت زمان ارتودنسی دندان، حدود یک سال و نیم زمان می ‌برد

در مجموع جهت انجام هرگونه خدمات درمان دندان های خود باید نزد بهترین دندانپزشک بروید و کلینیکی را انتخاب کنید که برروز ترین خدمات را ارائه میدهند. تا نتیجه دلخواهی را بدست آورید.

ارتودنسی دندان در کلینیک قلهک

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای درمان دندان احتیاج است که نزد فرد متخصص برویم تا به انجام کار شما بپردازند. دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

کلینیک قلهک در تهران از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

26640905 – 26640907 – 26640957

https://clinicgholhak.com/

کلینیک تخصصی دندانپزشکی قلهک

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا