اخبار سلامتمطالب داغ

شدت شیوع ویروس کرونا تا کی ادامه دارد؟

مطابق گفته یک استاد اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تاریخ 3 فروردین ماه 1399:

اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش‌بینی می‌شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به‌طوری‌که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلابه کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.

توصیه می‌کنیم که در شرایط کنونی هر بیماری عفونی و تنفسی را به‌عنوان بیماری مبتنی بر کرونا ویروس بدانند.

به نظر می‌رسد که ویروس کووید ۱۹ از بهمن‌ماه سال ۹۸ در ایران در گردش بوده است اما درباره هر نوع اپیدمی مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که همیشه در ابتدای هر نوع اپیدمی تعداد فوت‌شدگان بیشتر اما به‌مرور با حساس شدن مسائل بهداشتی این میزان مرگ‌ومیر به کاهش و حتی به حدود ۲ درصد خواهد رسید که قطعاً درباره اپیدمی کرونای جدید ۲۰۱۹ نیز همین سیکل را تجربه خواهیم کرد.

یکی از علل کاهش مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نسبت به سایر استان‌های کشور در این موضوع بوده که این ویروس دیرتر از سایر استان‌های کشور در کرمان شناسایی و دیده‌شده و همین امر سبب شد که مردم به این اپیدمی حساس‌تر شده و بیشتر مسائل فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح را رعایت کنند

تبلیغات

اگر در روزهای گذشته روند بیماری در استان کاهشی بوده، نباید مردم را فریب دهد؛ و مردم باید بدانند هر زمان که رفت‌وآمد و مسافرت‌ها افزایش پیدا کند، باید ۴ یا ۵ روز بعد انتظار انفجار مبتلایان به کووید ۱۹ را داشته باشیم.

همچنین بخوانید:  ویروس کرونا چند روز روی سطوح زنده می‌ماند؟

رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نشان می‌دهد که این ویروس به سمت خانواده‌ها در حال حرکت است. ویروس کرونا یک موجود خیلی حساس است و اگر وارد بدن انسان نشود، نمی‌تواند زیاد زنده بماند لذا باید زنجیره انتقال آن را بشکنیم و این شکستن نیز در گروی رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه ویژه به توصیه‌های ایمنی و بهداشتی است.

باید بپذیریم که کووید ۱۹ یک بیماری نوپدیدی است که هیچ شناختی از آن نداریم و هیچ محصولی نیز برای کنترل آن در دنیا وجود ندارد و اکنون همه مردم دنیا به آن حساس شده‌اند.

امروز تنها کاری که می‌توانیم در مقابله با این ویروس انجام دهیم، رعایت دم نکات بهداشت فردی و عمومی است و در این راستا نیز باید همه کمک کنند تا بتوانیم از فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری به‌سلامت عبور کنیم و امیدوار باشیم که این ویروس در فصل گرما فعالیتش همانند ویروس‌های خانواده خودش کاهش دهد.

ویروس کروناروند افزایشی کرونا در ایران تا کی ادامه دارد؟

متأسفانه تعداد مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت الکل بیشتر از تعداد مرگ‌ومیر ناشی بیماری کرونا در برخی از استان‌ها شده که جای تأسف دارد. مردم بدانند که خوردن الکل تأثیری در مصونیت از بیماری کووید ۱۹، ندارد و حتی می‌تواند اثرات جانبی بیشتری را برای شخص به همراه داشته باشد ضمن آنکه باید به این موضوع توجه داشت که الکل برای ضدعفونی سطوح مؤثر است و خوردن آن هیچ کمکی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌کند.

راهکارهای شکست دادن کرونا ویروس:

کاهش ارتباطات اجتماعی و ایزوله کردن افراد بیمار، پیوستن به کمپین در خانه بمانیم، شستن مرتب دست‌ها، مدیریت استرس و … ازجمله راهکارهای شکست ویروس کووید ۱۹ است.

همچنین بخوانید:  مراقبت‌ های بهداشتی زنان باردار در معرض کرونا

اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش‌بینی می‌شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به‌طوری‌که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلابه کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.

اگر مردم ۲۰ درصد مسائل مؤثر در جلوگیری از شیوع این ویروس را رعایت کنند، در آن زمان تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ روزانه به حدود ۱۲۰ هزار نفر در کشور خواهد رسید اما اگر مردم مشارکت جدی در مقابله با این ویروس داشته باشند، قطعاً تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

در استان کرمان تقریباً در پیک بیماری کووید ۱۹ قراردادیم و پیش‌بینی می‌کنیم که تقریباً تا خردادماه درگیر این بیماری باشیم و حدود ۲۰ هزار نفر مبتلابه کرونا در سطح استان کرمان داشته باشیم اما اگر مردم کمک کنند و مشارکت داشته باشند خیلی راحت می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تا دو ماه آینده وضعیت اپیدمی این بیماری تا حدی کم خواهد شد و دیگر نگرانی برای سیستم بهداشتی وجود نخواهد داشت افزود: اکنون سیستم بهداشتی و درمانی کشور بسیاری از جراحی‌ها و اقدامات بهداشتی برای سایر بیماری‌ها را در سطح کشور لغو کرده است که قطعاً این کار را نمی‌تواند زیاد ادامه دهد.

ویروس کروناشدت شیوع کرونا تا چه زمانی ادامه دارد؟

فردی که مبتلابه کرونا است (هنوز علائم در شخص نمایان نشده) و سفر می‌کند، ممکن است بعد از حدود ۵ یا ۶ روز، علائم بیماری در بدن فرد آشکار شود. حال اگر در شهری دیگری باشد باید خدمات درمانی و بهداشتی مربوط به این بیماری را با سختی دریافت کند ضمن آنکه خانواده آن‌ها نیز دچار مشکلات متعددی خواهند شد.

همچنین بخوانید:  تفاوت علائم کرونا، سرماخوردگی و آنفولانزا

ویروس کرونا قصد کنترل رفتار ما را دارد و ما نیز می‌خواهیم رفتار او را تحت کنترل بگیرد اما هشدار می‌دهیم که اگر ویروس کرونا بر ما پیروز شود حدود ۷۰ درصد مردم به این بیماری مبتلا خواهند شد.

چندین سناریو در این راستا وجود دارد که یا شاید سیستم بهداشتی جنوب شرق کشور کمتر توانسته این بیماری را تشخیص دهد و یا اینکه شاید اپیدمی دیرتر وارد این منطقه شده و در روزهای آینده روند تعداد مبتلایان این دو استان صعودی باشد.

کم بودن رفت‌وآمدهای این منطقه با سایر استان‌های کشور و همچنین پایین بودن تراکم جمعیتی این دو استان نسبت به سایر استان‌های کشور ازجمله تهران، اصفهان و … نیز می‌تواند در پایین بودن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب شرق کشور مؤثر باشد همچنین ممکن است مردم این دو منطقه نکات بهداشتی رعایت کرده باشند اما یک سناریو ضعیف نیز این است که شرایط گرما بر این ویروس مؤثر بوده اما درمجموع انتظار داریم مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد انفجار تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان نباشیم.

به این مطلب امتیاز دهید

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
isnaگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا