سلامت استخوان

کمر درد و راههای درمان آن

در این مطلب به موضوع کمر درد و راههای درمان آن خواهی پرداخت، با ماه همراه باشید…

برای درمان کمر درد چکار کنیم؟

اگر شما هم دچار کمر دردهای کوتاه مدت هستید و یا مزمن ما در این مطلب راه‌های رفع کمر درد با روش‌های طبیعی را برایتان آماده کرده‌ایم

تقریباً خیلی از افراد کمر درد را تجربه کرده‌اند بعضی از این کمر دردها مقطعی هستند و در برخی از موارد کمر دردها مزمن می‌شوند ما در این مطلب از پرشین وی قصد داریم روش و راه‌های رفع کمر درد با روش‌های کاملاً مؤثر را بررسی کنیم و همچنین علت برخی از کمر دردها را مورد بررسی قرار دهیم.

علت کمر درد چیست؟

عللی که باعث ایجاد کمر درد می‌شوند شامل:

 • بلند کردن وزنه‌های سنگین به شکلی نا مناسب
 • فعالیت‌های سنگین ناگهانی
 • پرت شدن از بلندی، تصادف، ورزش‌های حرفه‌ای یا سنگین
 • وضعیت بد هنگام خوابیدن یا لمیدن
 • بد نشستن و بد ایستادن
 • طولانی خم شدن به سمت جلو
 • نگه داشتن گوشی تلفن با شانه (کسانیکه به خاطر شغلشان این کار را هر روز و طولانی مدت انجام می‌دهند).
 • حمل کیف یا کوله سنگین وزن یا به مدت طولانی
 • کشیدگی و صدمه دیدن عضلات کمر
 • شرایط فیزیکی که می‌توانند منجر به کمر درد شوند یا عبارتند از: ضعف عضلانی
 • اضافه وزن
 • بارداری

راه‌های رفع کمر درد

با کمر درد خود با احتیاط برخورد کنید و گرنه عواقب بیشتر و وخیم‌تری در انتظار شماست.

تقریباً هر کسی کمر درد را در طول زندگی خود تجربه می‌کند. شاید بعد از یک اسباب کشی یا ورزش‌های سنگین یا حتی یک فعالیت ساده به کمر درد دچار شده‌اید و اکنون مجبورید در خانه استراحت کنید و از کار و زندگی عقب بمانید. این کمر دردها ممکن است به علت یک تصادف ناگهان شدت پیدا کند یا ممکن است کم کم و در طول چند ساعت شدت آن زیاد شود در بیشتر موارد کمر درد نتیجه کشش یا پیچش نا خواسته است در بیشتر موارد با ۲ تا ۶ هفته درمان می‌تواند درمان شود البته هیچ درمان قطعی و تضمینی برای کمر درد وجود ندارد. و همینطور تشخیص صحیح درد می‌تواند در آرام کردن آن نقشی اساسی ایفا نماید.

کمر درد
درمان کمر درد در خانه

چه درمان‌هایی برای کمر درد وجود دارد؟ خانه یا بیمارستان؟

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا به یک پزشک متخصص نیاز دارید یا خیر؟

اگر کمر درد دارید و این علائم را مشاهده می‌کنید. با یک پزشک مشورت نمایید:

 • احساس کرختی یا به سختی حرکت دادن دست و پا
 • اگر مشکلاتی در کنترل ادرار خود دارید یا بی نظمی‌هایی مشاهده می‌کنید
 • اگر تب و سر درد دارید و در حال پیشروی است
 • اگر سن شما بیش از ۶۰ سال است و به مدت طئلانی استروید مصرف کرده‌اید
 • اگر در دست چپ یا سینه احساس درد دارید. راه‌های رفع کمر درد است.
 • حامله هستید
 • پس از ۷۲ ساعت و انجام خود درمانی بهبودی حاصل نشد

درمان‌های خانگی کمر درد

اگر هیچ یک از علائم فوق را مشاهده نکرده‌اید می‌توانید این کار ها را انجام دهید تا کمر آزرده خود را در شرایط بهتری قرار دهید

بهترین درمان فقط استراحت نیست. مراقب فعالیت‌های روزانه خود باشید بسیاری از کار هایی که به صورت روزمره انجام می‌شود می‌تواند به سلامت کمر شما لطمه بزند بهترین راه حل این است که علت اصلی مشکل کمر خود را بیابید سپس می‌توانید بهترین کار را انجام دهید مثلاً اگر طولانی نشستن باعث کمر درد شما شده است بهتر است گاهی بلند شوید و حرکات نرمشی مناسب انجام دهید چه بسا اگر از ابتدا همین کار های ساده را انجام می‌دادید اکنون به کمر درد دچار نمی‌شدید. اما پس از اینکه از علت کمر درد خود مطمئن شدید می‌توانید با نرمش‌های مناسب بدون اینکه به کمر خود فشار وارد کنید سرعت بهبود را افزایش دهید. البته باید به اندازه کافی استراحت کنید.

کمپرس سرد و گرم برای درمان کمر درد

یک حمام گرم یا کمپرس سرد و گرم می‌تواند باعث آرام شدن عضلات و نسوج ملتهب شوند. به خاطر داشته باشید سرد کردن همیشه باید اول باشد یک کیسه یخ را دور پارچه‌ای بپیچید تا از سرما زدگی جلوگیری کنید و آنرا به مدت ۲۰ دقیقه روی محل درد قرار دهید. می‌توانید این کار را چندین بار در روز انجام دهید. یخ التهاب و ورم را می‌خواباند و عکس العمل های عصبی را به درد کاهش می‌دهد.

برای کاهش اثر گرفتگی عضلات کمر (توصیه می‌شود ۴۸ ساعت پس از شروع اولین درد این کار را انجام دهید). می‌توانید از حمام آب گرم استفاده کنید یا می‌توانید از لامپ‌های فیزیوتراپی استفاده کنید تا عضلات کمر شل شوند.

با یک قرص درد را تخلیه نمایید

داروهای ضد التهاب غیر استرویدی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسی سریم می‌تواند تورم و سختی درد را کاهش دهد. در مورد هر کدام از اینها با توجه به علت درد نکاتی وجود دارد که دکتر دارو ساز بهترین مشاوره را می‌تواند به شما بدهد.

نگهدارنده کمر

اگر مدت طولانی باید در اتومبیل یا محل کار بنشینید و چاره‌ای ندارید بهتر است از کرست ها و آتل‌های مخصوص و طبی استاندارد استفاده کنید ولی نباید کمر خود را به آن عادت دهید مثلاً وقتی که به خانه می‌رسید بلافاصله آنرا باز کنید به عبارت دیگر طولانی مدت از آن استفاده نکنید و اجازه دهید ماهیچه‌های شما وظیفه‌اش را انجام دهد. چون اگر این عضلات ضعیف شوند احتمال صدمه دیدن مجدد بیشتر می‌شود.

اگر پس از ۷۲ ساعت و انجام این کار ها کمر درد شما بهبود قابل توجهی نیافت با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه از صدمه دیدن مجدد جلوگیری نماییم؟

برای جلوگیری از صدمه دیدن مجدد کمر تقویت و افزایش انعطاف پذیری عضلات، تاندون‌ها و لگامنت هایی که نگه دارنده کمر شما هستند بسیار اهمیت دارد. برای این منظور می‌توانید این کار ها را انجام دهید:

تمرین

ورزش‌هایی که به کمر و مفاصل فشار وارد نمی‌کنند مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و شنا مفید هستند. اگر نمی‌توانید در بیرون از خانه ورزش کنید می‌توانید از تردمیل، دوچرخه ثابت و دیگر دستگاههای ورزشی استفاده کنید. اگر توان خرید آنها را ندارید این دستگاهها در هر سالن ورزشی وجود دارند به علاوه اینکه با مربی ورزشی هم می‌توانید مشکل کمر خود را در میان بگذارید تا به شما در تقویت عضلات کمر کمک کنند.

با تقویت عضلات شکم و کمر یک آتل طبیعی برای کمر خود ساخته‌اید که از کمر شما محافظت می‌کند.

حرکات کششی را به آرامی انجام دهید تا انعطاف پذیری آنها بیشتر شود.

اصلاح شیوه زندگی

رژیم غذایی مقوی و متعادل که دارای مقدار کافی کلسیم، ویتامین D و فسفر داشته باشد مصرف کنید فسفات بیش از نصف جرم مواد معدنی استخوان را تشکیل می‌دهد، ویتامین D به جذب میزان لازم کلسیم و فسفات کمک می‌کند. وقتی که فسفر خیلی زیاد شود بدن کلسیم را از استخوان‌ها خارج می‌کند تا با فسفر ترکیب کند و آنرا از بدن خارج نماید. بنابراین استخوان‌ها شکننده می‌شوند.

 • از مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی خود داری نمایید.
 • وزن خود را در حد متعادل نگه دارید. وزن اضافی فشار بیش از اندازه به ستون مهره‌ها و دیسک‌ها وارد می‌نماید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید ۷۰ درصد وزن بدن آب است و آب کافی در بدن به سلامت دیسک‌ها میان مهره‌ای و ساختار ستون فقرات کمک می‌کند.
 • مشکلات بینایی خود را رفع کنید بینایی ضعیف سبب می‌شود که فرد نتواند به خوبی بسیاری از حرکات را انجام دهد که نتیجه آن وارد آمدن فشار بیشتر به ستون فقرات است.

فیزیک بدن خود را حفظ نمایید

هنگام ایستادن پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانوهای خود را در یک حالت قفل نکنید.

از قوس دادن پایین کمر به داخل و بیرون کمر به بیرون و پایین انداختن شانه‌های خود بپرهیزید.

سینه‌ها و شانه‌ها را صاف نگه دارید.

چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.

هنگام نشستن پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید طوری که نه فشار زیادی روی آن باشد و نه آویزان باشد. و زاویه زانوها و باسن شما ۹۰ درجه باشد.

اجازه دهید کمر شما قوس طبیعی خود را داشته باشد.

سینه و شانه‌ها را صاف نگه دارید.

چانه خود را طوری نگه دارید که عضلات فک و گردن شما راحت باشد.

کمر درد
درمان خانگی کمر درد

هنگام رانندگی صندلی خود را طوری تنظیم کنید پشت شما عمودی باشد. و کمر شما توسط صندلی حمایت شود و ارتفاع پشت سری باید طوری تنظیم شود که ارتفاع پشت سری با چانه شما هم سطح باشد.

زانوها باید کمی خمیده باشند و تا حد امکان هم سطح با باسن شما باشد.

آرنج‌ها باید کمی خمیده باشند به طوریکه شانه‌های شما راحت باشنداین یک روش راه‌های رفع کمر درد است.

هنگام خواب از تشکی سفت استفاده کنید. اگر تخت شما فنر دارد با قرار دادن یک صفحه تخته‌ای روی فنر و زیر تشک می‌توانید موقتاً فرورفتگی تخت خواب خود را جبران کنید.

به پشت یا به پهلو بخوابید هنگامی که به پهلو می‌خوابید بهتر است بین زانوهای خود یک بالش قرار دهید تا ستوان مهره‌های شما در وضعیت مناسبی قرار گیرد برای راه‌های رفع کمر درد مناسب است.

و اما در پایان به خاطر داشته باشید که پزشک معالج شما بهترین منبع اطلاعات است همه چیز را با او در میان بگذارید و با اطمینان کمر خود را معالجه نمایید.

توجه داشته باشید این مطالب فقط برای اطلاعات عمومی شما بیان شده است. و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه شما به پزشک معالج شود.

یوگا

تمرین‌های یوگا نقش مفیدی در کاهش کمردرد دارد. یک مربی با سابقه یوگا می‌تواند با آموزش حرکات ورزشی مناسب کمک زیادی داشته باشد.

ماساژ

ماساژ درمانی در محل‌های تأیید شده و به وسیله افراد آموزش دیده به تسکین کمردرد کمک بسیاری می‌کند. یکی از فن‌های ماساژ که برای کمردرد انجام می‌شود، فن دستکاری ستون فقرات که با فشار دست بر نقاطی از ستون فقرات صورت می‌پذیرد که باعث بهبود عضلات آسیب دیده می‌شود.

دارو

برای آرام کردن موقتی کمردرد می‌توان داروهایی را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرد تا زمان آرامی را برای شما ایجاد کند که به پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از این داروها تاپروکسن (ادویل) است. البته پمادهای مسکن مانند رزماری را نباید نادیده گرفت.

تزریق داروهایی مثل شل‌کننده‌های عضلانی یا داروهای که موجب ترشح کورتیزون می‌شوند، می‌توانند در بهبود بعضی از کمردرد مؤثر واقع شوند.

جراحی

زمانی که داروها و ماساژدرمانی و یوگا تاثیری در کمردرد شخص نداشته باشد یا درد از نوع مزمن باشد یعنی بیش از سه ماه متداوم ادامه پیدا کرده باشد گاهی اوقات پزشک دستور جراحی می‌دهد.

3/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

اطلاعات بیشتر...
منبع
persianv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا