نان و شیرینی

کیک جنگل سیاه؛ دستور پخت کیک جنگل سیاه آلمانی

کیک گیلاسی جنگل سیاه (به آلمانی: Schwarzwälder Kirschtorte)، گونه‌ای کیک گیلاس است که خاستگاهان منطقهٔ جنگل سیاه در جنوب آلمان است.

این کیک یک دسر محبوب در آلمان، اتریش و دیگر کشورها است. این کیک معمولاً از چند لایه شکلات و خامه تشکیل شده که در میان آن‌ها گیلاس یا آلبالو گذاشته شده است.

خواباندن گیلاس در شربت (بنابر تمایل)

شنام مادهٔ غذاییمقدار
۱کمپوت گیلاسیک عدد کمپوت ۴۵۰ گرمی
۲شکر (برای شربت)۵۰ گرم
۳لیمو (برای شربت)نصف یک لیمو
۳براندی گیلاس (برای شربت) (در صورت تمایل در اصل دستور بکار رفته)دو تا سه قاشق غذاخوری

نکته: در صورت تمایل می‌توان بدون اینکه گیلاس در شربت خیسانده شود، تنها از گیلاس تازه یا یخ زده یا کنسرو استفاده کرد.

در صورت استفاده از شربت، گیلاس کنسرو را از آب کنسرو جدا می‌کنیم. آب لیمو را با شکر جوشانده شربت درست می‌کنیم پس از سرد شدن براندی گیلاس و گیلاس را افزوده یک شب در این محلول گیلاس‌ها را می‌خوابانیم.

کیک اسفنجی برای پایه کیک

شنام مادهٔ غذاییمقدار
۱تخم مرغدو عدد
۲شکر۶۰ گرم
۳آرد۶۰ گرم
۴کرهیک قاشق غذاخوری
۵وانیلچند قطره

۱. تخم مرغ را به همراه شکر به حدی با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که تقریباً سفید و سفت شود. برای امتحان از سفت شدن آن با تخم مرغ هم زنی سعی کنید حرفی را با چکیدن مایه بر روی آن بنویسید اگر این حرف مدتی شکل خود را توانست حفظ کند تخم مرغ خوب پف کرده و سفت شده است.

۲. کره را داخل مکروویو به مدت ۳۰ ثانیه قرار می‌دهیم تا کره آب شود. یا در صورت نبود ماکروویو ظرف محتوی کره را در داخل آبجوش قرار می‌دهیم.

۳. آرد را از الک گذرانده و به همراه وانیل به این مایه اضافه می‌کنیم و خوب بهم می‌زنیم. وقتی ذرات سفید آرد به طور کامل ناپدید شد، کرهٔ آب شده را به مایه اضافه می‌کنیم.

۴. مواد مخلوط شده را در داخل قالبی ۲۱ سانتیمتری گرد که با کاغذ روغنی چرب شده پوشیده شده، می‌ریزیم.

۵. در فر که از قبل گرم شده با حرارت ۱۷۰ درجه به مدت ۱۳ دقیقه می‌پزیم. پس از پخت روی پنجره فر آن را گذاشته تا بخار آن برود و سپس از عرض وسط آن را نصف می‌کنیم.

۶. کیک را از عرض به دو نیم می‌کنیم. بنا به دستور تنها نصف کیک برای پایه استفاده می‌شود و نصف دیگر باقی مانده و در این کیک بکار برده نمی‌شود.

کیک جنگل سیاه آلمانیطرز تهیه کیک جنگل سیاه آلمانی

کیک کاکائویی تخته‌ای که به صورت نوار بریده می‌شود

شنام مادهٔ غذاییمقدار
۱زردهٔ تخم مرغسه عدد
۲شکر۵۰ گرم
۳سفیدهٔ تخم مرغسه عدد
۴شکر۲۵ گرم
۵آرد۴۰ گرم
۶کاکائوی پررنگ۲۰ گرم
۷کره۲۰ گرم
۷آب و شکر (شربت بعد از پختن)دو قاشق غذاخوری یا ۳۰ میلی لیتر و دو قاشق غذاخوری شکر برای درست کردن شربت بعد از پخته شدن اما در اصل دستور آمده که دو قاشق غذاخوری Kirsch (نوعی مشروب که در قنادی بکار می‌رود.) و دو قاشق غذاخوری آب.

۱. زرده و شکر را می‌زنیم تا سفید شود.

۲. هنگامی که سفیده کف کرد، شکر را در چند نوبت افزوده، می‌زنیم تا سفید شود.

۳. زرده و سفیده تخم مرغ را مخلوط می‌کنیم.

۴. آرد کاکائو را از الک رد کرده اضافه می‌کنیم.

5. کرهٔ آب کرده را بر روی کفکیر ریخته تا با مواد مخلوط شود. بعد از اینکه مخلوط یکنواختی به دست آمد آن را در سینی فر ریخته تا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزد.

6. پس از سرد شدن کیک اطراف آن که نامنظم است را می‌بریم تا چهار گوشی به طول و عرض ۲۵ سانتیمتری باقی بماند. آن را به صورت نواری به هشت قسمت می‌بریم. بر روی آن با برس شربت می‌کشیم. سپس روی نوارها خامهٔ شیرین زده شده را مالیده و با فاصلهٔ دو یا سه سانت گیلاس‌ها را قرار می‌دهیم.

7. نوارها را به شکل کلاف کردن یکی بعد از دیگری بر روی کیک اسفنجی پایه به‌طوری‌که پایان یک نوار شروع نوار بعدی باشد می‌پیچیم وقتی نوارها تمام شدند، اضافه‌های کیک اسفنجی را می‌بریم. دقت کنید که لایه‌ها به خوبی به یکدیگر بچسبند و از هم باز نشوند. (در دستور اصلی تنها نصف کیک گرد بکار رفته است ولی می‌توان نصف دیگر کیک گرد اسفنجی را هم در روی کیک قرار داد.) کناره‌ها و روی کیک را با خامه و شکلات و گیلاس تزئین می‌کنیم.

تزئین کیک جنگل سیاه

شنام مادهٔ غذاییمقدار
۱خامهٔ زده شده (برای تزئین روی کیک)۳۰۰ گرم
۲شکر۳۰ گرم
۳Kirsch (در صورت تمایل در اصل دستور بکار رفته)یک قاشق غذاخوری
۴شکلاتبه مقدار لازم برای تزئین روی کیک

کیک را با مواد فوق تزیین نمایید.

نوش جان 😉

منبع
wikipediawikibooksگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن