نان و شیرینی

کیک شیفون؛ طرز تهیه کیک شیفون چند رنگ

مواد لازم کیک شیفون چند رنگ:

مواد لازم برای قالب ۲۴ سانتیمتری:

نام مادهٔ غذاییمقدار
زردهٔ تخم مرغ۶ عدد یا ۱۲۰ گرم
شکر برای زرده۶۷ گرم
آب گرم (۸۰–۷۰) درجه۱۱۲ میلی لیتر
سفیدهٔ تخم مرغ (اندازه بزرگ)۷ عدد یا ۲۴۰ گرم
شکر برای سفیده۱۲۰ گرم
آرد (الک شده)۱۱۰ گرم
بیکینگ پودر۷ گرم
پودر کدو حلوایی، پودر هویج، پودر اسفناج؛ بجای آن می‌توان از پوره سبزیجات استفاده کرد. در صورت در دسترس نبودن سبزیجات بصورت پودر یا پوره می‌توان رنگ‌های خوراکی را به مقدار بسیار کم جایگزین این دو کرد.یک قاشق غذاخوری از هر کدام
روغن مایع۷۵ گرم

طرز تهیه کیک شیفون چند رنگ:

۱. ابتدا تمامی مواد را اندازه گرفته و حاضر می‌گذاریم. معمولاً برای پخت کیک شیفون از قالب‌های حلقه‌ای استفاده می‌شود. در صورت نبود این نوع قالب از هر قالب دیگری نیز می‌توان استفاده کرد. اصولاً قالب کیک شیفون چرب نمی‌شود.

۲. زرده و شکر را در ظرفی ریخته شکر را بقدری با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که کش دار شود. وقتی شکر در زرده حل شد آب ولرم را اضافه می‌کنیم و بهم می‌زنیم.

۳. سفیدهٔ تخم مرغ را در ظرف دیگری با تخم مرغ همزنی تا حدی بهم می‌زنیم که کف ریز کند سپس شکر را به آن اضافه کرده بقدری بهم می‌زنیم که اگر ظرف را برگردانیم، سفیده از آن نریزد.

۴. سفیده سفت شده و زرده را با یکدیگر با لیسک مخلوط می‌کنیم اگر شیار سفیده هنوز باقی بماند اشکالی ندارد.

۵. آرد و بیکینگ پودر را از الک گذرانده به مخلوط زرده و سفید به تدریج با الک اضافه کرده به تندی بهم می‌زنیم.

۶. روغن را بر روی لیسک ریخته و با مواد مخلوط می‌کنیم. سپس بخشی را باقی گذاشته و بخش دیگر مایه را در سه کاسه جداگانه ریخته بر روی مواد هر کاسه یک قاشق غذاخوری پودر سبزیجات به رنگ‌های مختلف با الک ریخته یا کمی رنگ خوراکی اضافه کرده و به دقت مخلوط می‌کنیم.

۷. مایه کیک را که بخشی از آن بی رنگ و بخشی دیگر آن به سه رنگ متفاوت درآمده را در قالب (اگر موجود باشد میان تهی) بصورت لایه لایه ریخته و در فر ۱۸۰ درجه قرار داده و به مدت ۵۰ دقیقه می‌پزیم.

۸. کیک بهتر است مدتی در قالب به حالت وارونه باقی بماند تا کاملاً سرد شود سپس آن را با احتیاط با استفاده از کارد برای جدا کردن کناره‌های کیک از قالب بیرون می‌آوریم.

نوش جان 😉

منبع
wikibooksگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن