رپورتاژ آگهی

یخسازی قالبی و حبه ای چیست؟

امروزه مصرف انواع یخ ها در کارخانجات تولید مواد پروتئینی و گوشتی و دیگر صنایع به طرز چشم گیری رو به افزایش است. دستگاه های صنعتی یخسازی ، مدل های مختلفی از انواع یخ را تولید می کنند. و تولید آن ها به شکل  پودری، پولکی یا یخسازی قالبی و حبه ای صورت می گیرد.

یخسازی قالبی و حبه ای

دستگاه یخساز چیست؟

به ماشین صنعتی که به وسیله سیستم های  تبرید، آب ورودی به دستگاه را به انواع یخ تبدیل می کند، دستگاه یخساز گفته می شود. یخسازی قالبی و حبه ای، پودری ، پولکی و یخ خورد به وسیله این دستگاه انجام می شود. این گونه یخ ها بیشتر  مصارف انسانی دارند به همین منظور باید بهداشت مخازن نگهداری از یخ و بهداشت دستگاه رعایت شود. به طور کلی این نوع دستگاه ها باید در راستای استاندارهای بهداشتی صنایع غذایی یخ مورد نیاز مصرفی را تولید کنند.

انواع دستگاه های یخساز

تبلیغات

دستگاه های یخساز ، دسته ای از محصولات سرمایشی هستند که دارای تنوع زیادی می باشند. این دستگاه ها به دو دسته یخساز خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شوند. دستگاه های یخساز صنعتی در انواع گوناگونی و کاربردهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. در اینجا می توان به:

 • دستگاه یخسازی پولکی
 • دستگاه یخسازی پودری
 • دستگاه یخسازی قالبی و حبه ای اشاره کرد. نوع یخ تولید شده به وسیله هر مدل از این دستگاه ها با هم متفاوت است و هر کدام کاربردهای متنوعی در صنعت و زندگی امروزی دارند.

یخسازی قالبی و حبه ای

توضیح مختصری درمورد یخسازی قالبی و حبه ای:

همان طور که گفته شد یخسازی در زندگی امروز از اهمیت بالایی برخوردار است. و استفاده از آن جزو از صنعت امروزی محسوب می شود.

 • یخسازی حبه ای:

از انواع دستگاه های یخساز در بازار های امروزی می توان به یخساز حبه ای اشاره کرد. این نوع محصول جهت تولید یخ حبه ای در مقیاس و حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرد. میزان میانگین تولید یخ حبه ای به وسیله این دستگاه ها، چیزی بین 150 تا 300 کیلوگرم در طول روز است. استفاده از برخی یخسازهای حبه ای باعث کاهش مصرف آب و انرژی می شود و می تواند گزینه مناسبی برای مصرف کنندگان این دستگاه باشد.

انواع یخساز حبه ای:

یکی از حالت های آب که امروزه مصرف آن به شکل های مختلفی رو به افزایش است، حالت جامد( یخ) آن است. یخ ها در شکل های مختلفی تولید می شوند که از پر کاربرد ترین آن ها می توان به یخ حبه ای اشاره کرد. دستگاه یخساز حبه ای بر اساس نیاز و ظرفیت  دستگاه طراحی و تولید می شوند. از انواع آن می توان به :

 • یخساز خانگی
 • یخساز رستورانی
 • یخساز صنعتی اشاره کرد.

یخساز خانگی:

امروزه در منازل برای تهیه و تولید یخ حبه ای به غیر از یخچال ، می توان از دستگاه یخساز خانگی هم استفاده کرد. از مزایای استفاده از یخساز خانگی نسبت به یخچال می توان به سرعت بالا و زمان کوتاه تر برای تولید یخ بهداشتی و خوراکی اشاره کرد. این نوع یخساز ها از ابعاد کوچک و وزن کمتری برخوردار هستند. و تعبیه و جاسازی آن ها در کابینت و یا کمد به راحتی امکان پذیر است.  پر کردن مخزن آب این محصول به صورت دستی انجام می شود و نیاز به لوله کشی آب ندارد. با توجه به این نکته  می توان از آن در مکان هایی مانند اتاق کار، اداره و …نیز استفاده کرد.

یخساز رستورانی:

ظرفیت تولید یخ در این نوع محصول نسبت به یخساز خانگی بیشتر است. ظرفیت تولید یخ حبه ای در این دستگاه در طول شبانه روز چیزی بین 40 تا 55  کیلوگرم است . از این یخساز در مکان های شلوغ ، که به یخ با حجم زیاد نیاز دارند استفاده می شود. با توجه به اینکه سیستم آبگیری در این دستگاه به صورت اتوماتیک است، حتما آن را به شبکه آب رسانی متصل کنید.

یخساز صنعتی:

این نوع یخساز توانایی تولید 100 کیلوگرم تا نیم تن یخ حبه ای در طول شبانه روز ، را دارا می باشد. از این نوع یخساز بیشتر در صنعت، هتل های بزرگ و آشپزخانه هایی که نیاز به حجم بالاتری از یخ حبه ای را دارند، استفاده می شود. این نوع محصول نیز از سیستم آبگیری اتوماتیک برخوردار است و به آب لوله کشی وصل می شود. در ساخت بدنه این نوع یخساز از ورقه استیل جهت جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شود. در این نوع دستگاه از یک خروجی جهت خارج کردن خورده های یخ و پساب های آب باقی مانده استفاده می شود. این کار از چسبیدن یخ ها و ایجاد توده بزرگ یخی در دستگاه ، در هنگام تولید یخ جلوگیری می کند.

یخسازی قالبی چیست و چه ویژگی هایی دارد:

دستگاه یخساز قالبی با استفاده از تونل های انجماد و مکانیزم های تبرید، یخ هایی به شکل مستطیل تولید می کند. در قدیم یخ قالبی در جهت مصارف خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. ولی با پیشرفت علم و اهمیت به سلامت ، وزارت بهداشت مصرف خوراکی آن را ممنوع اعلام کرده است. امروزه از این نوع یخ  بیشتر در جهت سرد کردن مایعات ، برخی مواد و یا اجسام  استفاده می شود.

این نوع یخساز از ویژگی های برخوردار است. از این ویژگی ها می توان به:

 • ظرفیت تولید یخ قابل حمل با حجم 25000 کیلو گرم در طول شبانه روز
 • استفاده از ورق گالوانیزه در ساخت بدنه یخساز قالبی جهت ایجاد عایق حرارتی
 • مجهز به ترموستات
 • پرکردن سطل های ذخیره سازی یخ به صورت خودکار
 • تولید یخ های قالبی در سایز های مختلف اشاره کرد.

یخسازی قالبی و حبه ای

کاربرد دستگاه یخساز قالبی:

با بالا رفتن مصرف یخ در صنایع امروزی ، استفاده از یخ های قالبی نیز به طرز چشم گیری رو به افزایش است. از کاربرد های دستگاه یخساز قالبی در صنایع مختلف می توان به :

 • تولید شیرینی و نان و …
 • بازارها و ایستگاه های فروش ماهی
 • صنایع فرآورده های پروتئینی و گوشتی ( سوسیس ، کالباس ، مرغ ، ….)
 • صنایع دارویی و شیمیایی
 • صنایع حمل و نقل فرآورده های فاسد شدنی ( مرغ و گوشت و ماهی و میگو و…)
 • صنایع بتن اشاره کرد.

از مزایای استفاده از دستگاه یخساز قالبی  می توان به :

 • حذف کلیه قالب های فلزی
 • حذف آب نمک و مخزن آن
 • تولید یخ بهداشتی بدون دخالت دست و… اشاره کرد.

طراحی و تولید دستگاه یخسازی قالبی و حبه ای با توجه به نیازصنعت و جامعه امروزی  و استاندارد های بهداشتی صورت می گیرد.

کویل  چیست و چه کاربردی دارد؟

کویل از لوله فولادی مخصوص ساخته می شود و طرح فشرده آن به گونه ای است که بالاترین ضریب انتقال حرارت را به وجود می آورد و شیب بندی لوله ها به صورتی است که تخلیه مبرد تقطیر شده و روغن به آسانی صورت می گیرد. کویل بعد از ساخته شدن با ضخامت بالایی گالوانیزه گرم می گردد و در سه مرحله قبل از گالوانیزاسیون و یک مرحله بعد از آن با فشار 30 بار مورد آزمون شوک و نشتی قرار می گیرد تا برای سالهای متمادی هیچگونه احتمال نشتی در بین نباشد.

تشتک

تشتک کندانسور های تبخیری CNE تماما از ورقهای گالوانیزه در اشکال و ابعاد مناسب و ضد ارتعاش ساخته می شود و تمام استراکچر کندانسور بعد از ساخت گالوانیزه گرم می گردد و در اتصال آنها بعد از گالوانیزه هیچ گاه از جوشکاری استفاده نمی شود تا لایه محافظ گالوانیزه حفظ شود. درز گیری مناسب و پیچ و مهره های گالوانیزه ، امکان هر گونه نشتی را از بین می برد. تشتک دارای دریچه بازدید از دو طرف می باشد و دسترسی به همه جای آن جهت هر گونه تعمیر و نظافت آسان است ، فیلتر آب موجود از ورود خار و خاشاک به پمپ جلوگیری به عمل می آورد.

تخلیه آسان و ارتفاع درست و حساب شده آب تشتک از ویژگیهای دیگر کندانسور CNE است.

سیستم هوادهی

سیستم هوادهی کندانسور های CNE مجهز به فنهای سانترفیوژ و بسیار کارآمد است ، بالانس دینامیکی با دستگاه کامپیوتری انجام می شودکه مانع هر گونه سر و صدا ، ارتعاش و فرسودگی زودرس می گردد. هر فن دارای الکتروموتور مجزا است تا در زمان تعمیر آنها کار کندانسور دچار وقفه نشود.همچنین می توان جهت کنترل ظرفیت یک یا دو فن را از خارج کرد ، تنظیم تسمه ها با پایه مخصوص الکترومتورها بسیار ساده است و گریس خورها کاملا در دسترس قرار دارند.جادهی فن ا در دستگاه بگونه ای است که از رطوبت هوای خروجی و باد و باران در امان است.

سیستم آب گردشی

این سیستم مجهز به لوله های اصلی گالوانیزه و نازلهای پخش کننده از جنس پلاستیک مخصوص می باشد و بازاء هر متر مربع سطح کویل به میزان مناسب و حساب شده ای آب برروی کویل پاشیده می شود.مقدار مناسب آب پاششی باعث می شود که سطح کویل همیشه مرطوب، ضریب انتقال حرارت به بیشترین مقدار برسد و سطح کویل از رسوب بندی در امان بماند. تعمیر ، نظافت و تعویض نازل ها بسادگی امکان پذیر است.

قطره گیر

در سطح فوقانی کندانسور های CNE قطره گیر نصب می شود ، این سیستم برای چند منظور است:

الف) با چند تغییر جهت پی در پی ذرات سنگین آب را از هوای عبوری می گیرد و به تشتک بر می گرداند.

ب) هوای مرطوب خروجی را در جهت مشخصی هدایت می نماید تا از برگشت هوا به فن ها جلو گیری کند.

بنا به سفارش مشتری و بر حسب شرایط عملیاتی قطره – گیر می تواند از جنس ورق گالوانیزه یا ورق استنلس استیل یا پلاسیک مخصوص باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا