خانه داری

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال چیست؟

دلیل یخ زدن داخل یخچال و نحوه برفک‌زدایی موضوع موردبحث ماست. یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران انواع یخچال و یخچال‌فریزر با آن مواجه می‌شوند، انجماد وسایل در یخچال است.

یعنی مثلاً بطری‌های داخل یخچال یا مواد غذایی و … یخ می‌زنند. به نظر شما دلیل یخ زدن وسایل داخل یخچال چیست؟ آیا این اتفاق نشان‌دهنده بروز یک ایراد در قطعات داخلی دستگاه است؟ ممکن است موتور آسیب‌دیده باشد؟ به‌طورکلی عوامل متعددی منجر به انجماد مواد و وسایل داخل یخچال می‌شوند.

هریک از این موارد باید شناسایی‌شده و به شکل تخصصی برطرف شوند. ممکن است یکی از قطعات اعم از موتور، ترموستات یا … معیوب شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. این احتمال هم وجود دارد که مسئله ساده‌تر از این حرف‌ها بوده و با اصلاح تنظیمات دما برطرف گردد.

دلایل اصلی یخ زدن خوراکی‌های داخل یخچال

منجمد شدن یا یخ زدن وسایل داخل یخچال معمولاً مربوط به مؤلفه‌های دماست. اولین و مهم‌ترین علت بروز این مشکل تنظیم نبودن درجه دماست. مثلاً ممکن است درجه را بسیار پایین تنظیم کرده باشید و دمای داخل یخچال از میزان عادی کمتر باشد.

بدیهی است که در این شرایط وسایل و مواد غذایی یخ می‌زنند. دیگر عامل مؤثر در یخ زدن وسایل داخل یخچال نیز خرابی ترموستات است. همچنین ممکن است بخش‌هایی همچون ترموستات، ترمیستور، برد کنترل دما، دم‌پر و … نیز درست‌کار نکنند و موجب انجماد مواد در یخچال شوند.

تبلیغات

در زیر مهم‌ترین دلایل یخ زدن مواد داخل یخچال را موردبررسی قرار می‌دهیم:

همچنین بخوانید:  راهنمای خرید بهترین یخچال ساید بای ساید

1. خرابی ترمیستور علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

ترمیستور یکی از قطعات مهم یخچال است که دمای دستگاه را خوانده و آن را به مدار کنترلی می‌فرستد. مدار کنترلی با توجه به دمای دریافتی، میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را تنظیم می‌کند.

ازکارافتادن ترمیستور یا عملکرد معیوب آن باعث می‌شود که فن کمپرسور و تبخیرکننده بیش‌ازحد نیاز کار کنند.

درنتیجه یخچال بیش‌ازحد سرد شده و مواد داخل آن منجمد می‌شوند. برای تشخیص علت یخ زدن وسایل داخل یخچال در این شرایط باید ترمیستور را با یک مولتی متر امتحان کنید. اگر مقاومت ترمیستور با دمای یخچال تطابق نداشت، نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

یخ زدن داخل یخچالیخ زدن مواد غذایی داخل یخچال به دلیل خرابی ترمیستور

2. خرابی ترموستات کنترل دما عامل یخ زدن داخل یخچال

همان‌طور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم، خرابی ترموستات دمای یخچال را به هم می‌ریزد. جالب است بدانید که ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده می‌رساند.

با خرابی ترموستات، سیستم سردسازی یخچال بیش‌ازحد مجاز کار می‌کند و شاهد یخ زدن وسایل داخل یخچالتان خواهید بود. برای عیب‌یابی یخچال در این شرایط باید چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید.

شنیده شدن این صدای کلیک مانند نشان‌دهنده سالم بودن ترموستات است. اما اگر چنین صدایی نشنیدید، باید اقدام به تعمیر ترموستات یخچال خود کنید. حتی گاهی ممکن است نیاز به تعویض این قطعه باشد.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال به دلیل خرابی ترموستات

3. خرابی سیستم کنترل دمپر موجب سرد شدن زیاد یخچال می‌شود

یکی دیگر از دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال، ازکارافتادن سیستم کنترل دمپر هوا است. این سیستم به شکل خاصی باز و بسته می‌شود تا میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال گردد.

اگر دمپر در حالت باز گیر کند، سرمای زیادی وارد یخچال شده و درنتیجه مواد داخل آن منجمد می‌شوند. در این صورت باید روند کاری سیستم دمپر اصلاح شود،. تعمیر و تعویض دمپر هم در رفع این مشکل مؤثر خواهد بود.

همچنین بخوانید:  علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال سامسونگ، اسنوا و الکترواستیل

یخ زدن داخل یخچالیخ زدن مواد غذایی داخل یخچال به دلیل خرابی سیستم کنترل دمپر

4. خرابی برد کنترل دما علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

خرابی برد کنترل دما هم می‌تواند منجر به یخ زدن وسایل داخل یخچال شود. برد کنترل دما موظف است که ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تأمین کند. وقتی این بخش به هر دلیلی درست کار نکند، جریان ولتاژ بی‌وقفه به سیستم سردسازی ارسال می‌شود و فضای داخلی یخچال بیش‌ازاندازه سرد می‌شود.

بهترین کار در چنین شرایطی این است که یخچال توسط یک تکنسین مجرب در حوزه تعمیرات یخچال بررسی شود. با ترمیم یا تعویض برد کنترل دما مشکل یخ زدن وسایل نیز برطرف خواهد شد.

یخ زدن داخل یخچالعلت یخ ردن داخل یخچال و نحوه رفع آن

نحوه تمیز کردن و از بین بردن برفک فریزر

در ابتدا حتماً به دفترچه‌ی راهنمای یخچال‌فریزر خود مراجعه کنید. در آنجا همه‌ی چیزهایی را که برای تمیز کردن یخچال خود لازم دارید، نوشته‌شده است. با دنبال کردن این راهنما می‌توانید یخچال‌فریزر را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید. سپس به دستورالعمل ما توجه کنید.

منبع برق یخچال‌فریزر را قطع کنید و همه‌ی مواد غذایی را از آن خارج کنید.

این کار یک فرصت بزرگ برای ارزیابی این است که کدام مواد غذایی را نگه‌دارید و کدام‌یک را دور بریزید. وقتی‌که شما فریزر را خالی می‌کنید، مواد غذایی را می‌بینید که در گوشه و کنار افتاده‌اند و شما آن‌ها را ندیده‌اید.

شاید دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید یا اینکه تاریخ‌مصرف آن‌ها گذشته باشد یا … در این حالت می‌توانید این مواد را دور بریزید و فضای بیشتری برای ذخیره‌ی مواد جدید داشته باشید.

اگر غذایی فاسد شده است یا به هر دلیلی قابل‌استفاده نیست آن را در سطل زباله بریزید. اگر یخچال‌فریزری دارید که باید دستی تمیز شود، وقت آن است که یخ‌هایش را پاک‌کنید.

همچنین بخوانید:  علت سرد نکردن یخچال چیست؟

برخی از فریزرهایی که باید دستی تمیز شوند، لازم دارند تا ظروفی را پر از آب گرم کنید و در داخل آن‌ها قرار دهید و در آن را ببندید. (روشن کردن پنکه در هوای گرم روبروی فریزر باز، خیلی سریع یخ‌ها را باز می‌کند. مسائل ایمنی را رعایت کنید، پنکه را روی صندلی پلاستیکی بالاتر از سطح زمین قرار دهید تا با آب تماس نداشته باشد)

این در حالی است که برای سایر فریزرها پیشنهادشده است که اجازه بدهید تا به‌طور طبیعی گرم شوند یا به کمک وسایلی دیگر گرم شوند تا یخ‌های آن‌ها آب شود. اگر در مورد این روش‌ها مطمئن نیستید، حتماً دفترچه‌ی راهنمای آن را مطالعه نمایید. (اگر فریزر شما بدون برفک است، با خیال راحت این مرحله را نادیده بگیرید.)

زمانی که یخ‌ها برداشته شدند زمان آن است که تمیز کردن را شروع کنید. یک مایع تمیزکننده با یک قاشق سوپ‌خوری جوش‌شیرین به ازای یک‌چهارم پیمانه آب درست کنید و با اسفنجی تمام محیط داخلی یخچال یا فریزر را با آن محلول تمیز کنید.

در مرحله‌ی بعد از بین بردن برفک و تمیز کردن فریزر، با آب تمیز، آن را تمیز کنید. بعدازاین که مواد زائد و پس‌مانده‌های غذایی در یخچال نماند و کاملاً تمیز شد، آن را با یک پارچه‌ی جاذب خشک‌کنید.

سپس، در را ببندید و فریزر را روشن کنید. اما صبر کنید، هنوز نباید غذاها را در درون آن قرار دهید. لازم است به مدت پانزده تا سی دقیقه صبر کنید تا فریزر دوباره به‌اندازه‌ی کافی خنک شود. پس می‌توانید دوباره با خیال راحت همه‌چیز را درون آن قرار دهید.

درنهایت، همه‌ی مواد غذایی را به‌جای مناسب خود در درون فریزر برگردانید.

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
delgarmگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا