علوم مهندسی

پوست الکترونیک به ربات‌ها حس می‌دهد

دانشمندان دانشگاه تگزاس موفق به توسعه پوستی برای ربات‌ها شده‌اند که از پوست انسان نیز به لمس حساس‌تر است.

همه درباره پوست الکترونیک انعطاف‌پذیری که می‌تواند برای ربات‌ها و اندام‌های مصنوعی حس لامسه فراهم کند، شنیده‌ایم. حالا دانشمندان دانشگاه تگزاس ادعا می‌کنند که پوستی الکترونیک طراحی و تولید کرده‌اند که حساسیت لمسی آن از پوست انسان نیز بیشتر و بهتر است.

پوست هوشمند از میلیون‌ها سنسور انعطاف‌پذیر کوچک ساخته شده است که شامل نانومیله‌های اکسید روی به قطر 0/2 میکرون می‌شود. این در حالی است که قطر موی انسان 40 تا 50 میکرون است.

هر کدام از این سنسورها سلف پاور (قادر به تأمین انرژی خود) هستند و نیازی به ولتاژ خارجی ندارند. پروفسور زینپ چلیک باتلر سرپرست تیم تحقیقاتی است که پوست هوشمند را طراحی و تولید کرده‌اند.

تعداد زیادی از این سنسورها در لایه‌ای شیمیایی از پلی‌آمید مقاوم در برابر رطوبت قرار می‌گیرند که در نتیجه پوستی ضدآب، سخت و انعطاف‌پذیر تولید می‌شود.

هنگامی که فشار جزئی به پلی‌آمید وارد می‌شود، سنسورهای نانومیله‌ای در آن منطقه فشار را با خم شدن ناسایی می‌کنند. به همین دلیل این پوست به طور قابل توجهی نسبت به تغییرات سطحی که لمس می‌کند، حساس است. این سنسورها می‌توانند تغییرات دمایی را نیز تشخیص دهند.

از این ماده می‌توان در پنجه‌های رباتیک، انگشتان و بازوهای مصنوعی و حتی دستگاه‌های دستی استفاده کرد.

این سنسورها حساسیت بالایی دارند و حتی اگر اثر انگشتی را به صورت جزئی حس کنند، می‌توانند تشخیص دهند که این اثر انگشت به چه کسی تعلق دارد.

این سنسورها حساسیت بالایی دارند و حتی اگر اثر انگشتی را به صورت جزئی حس کنند، می‌توانند تشخیص دهند که این اثر انگشت به چه کسی تعلق دارد.

کتاب الکترونیکی رمان شازده کوچولو اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی پنج زبان عشق، گری چاپمن اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی ذهن آگاهی برای مدیریت استرس اطلاعات بیشتر
کتاب الکترونیکی چگونه ازدواج را به موفقیت تبدیل کنیم؟ اطلاعات بیشتر
کتاب اکترونیکی مارپیچ رو به بالا (وارونه سازی جریان افسردگی) اطلاعات بیشتر
دانلود کتاب غلبه بر ناتوانی جنسی (اختلال در نعوظ) اطلاعات بیشتر

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی (182 صفحه) + فایل صوتی کتاب (132 دقیقه) + کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل + برنامه تمرینی 4 هفته ای + موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا