بارداری و اطفال

چگونه جنین مرده را دفع کنیم

چگونه جنین مرده را دفع کنیم؟

در کنار همه‌ی زوجینی که بارداری برایشان بسیار لذت‌بخش و پر از حس امید و زندگی است برای برخی زوجین بسیار ناراحت‌کننده است. برخی زوجین به علت مشکلات مالی و یا مشکلات روابطی بین خودشان بچه‌دار شدن را صلاح خود نمی‌دانند و بارداری برایشان یک کابوس است به همین دلیل برخی از زوجین که در این شرایط قرار می‌گیرند سقط‌جنین را راهی برای رهایی از این کابوس می‌دانند.

تبلیغات

اما در همه‌ی موارد سقط‌جنین به صورت خواسته اتفاق نمی‌افتد و به علت مشکلات مادر و یا جنین سقط اتفاق می‌افتد.
در هر دو حالت مادر باید برای دفع جنین از رحم خود اقداماتی انجام دهد. روش‌های دفع جنین مرده و سقط شده متفاوت است. روش‌های پزشکی، قرص‌های شیمیایی، روش‌های گیاهی و یا روش‌های جراحی روش‌های پیش روی هر خانمی برای دفع جنین سقط شده‌اش می‌باشد. در این مقاله مفصلاً در مورد اینکه برای دفع جنین مرده چه کنیم صحبت خواهیم کرد و انواع روش‌های گیاهی، پزشکی، شیمیایی را مطرح خواهیم کرد.

سقط‌جنین چیست؟

سقط‌جنین از بین رفتن جنین در رحم مادر قبل از هفته بیستم بارداری می‌باشد. وزن جنینی که قبل از هفته بیستم بارداری سقط می‌شود 500 گرم می‌باشد و اگر سقط بعد از هفته بیستم بارداری اتفاق بی افتد به آن مرده زایی می‌گویند اما در کل به اصلاح به این اتفاق سقط‌جنین می‌گویند.
بیشتر سقط‌ها در سه ماه اول باردار اتفاق می‌افتد. عده‌ای از زوجین سقط را عمدی و در عده‌ای دیگر سقط به صورت اتفاقی رخ می‌دهد. چیزی که مهم است دفع جنین مرده از رحم می‌باشد و باقی ماندن بقایای جنین در رحم مادر می‌تواند مشکلات متعددی را برای مادر ایجاد کند.

نشانه‌های سقط‌جنین چیست؟

زمانی که سقط‌جنین اتفاق می‌افتد در ابتدا نشانه‌هایی ظاهر می‌شود که درصورتی‌که منتظر سقط‌جنین خود نباشید بسیار نگران‌کننده است و نیاز به پیگیری از طریق پزشک دارد و با دید علائم زیر حتماً پیگیری را شروع کنید.

دفع جنین مردهسقط جنین چه علائمی دارد؟

 1. زمانی که سقط‌جنین اتفاق می‌افتد معمولاً بافت‌های خونی از رحم خارج می‌شود.
 2. دردهایی در شکم و رحم احساس می‌کنید. این دردها در بسیاری از مواقع با انقباضات شکمی می‌باشد.
 3. در اولین روزهای سقط‌جنین لکه بینی اتفاق می‌افتد که در برخی مواقع با لانه گزینی اشتباه گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: سقط ناخواسته جنین؛ علل، علائم، تشخیص و درمان سقط مکرر جنین

تبلیغات

سقط‌جنین در بسیاری از خانم‌ها بسیار سخت اتفاق می‌افتد و در برخی خانم‌ها به‌راحتی اتفاق می‌افتد. برخی خانم‌ها با یک ورزش سنگین به‌راحتی می‌توانند جنین خود را درخطر قرار دهند اما برخی دیگر خیر. همه‌ی خانم‌ها باید بدن خود را بشناسند و از میزان توانایی خودآگاه باشند؛ اما به‌طورکلی ورزش‌های سنگین، مقاربت‌های جنسی پی‌درپی و یا ضربه‌های ناگهانی نمی‌تواند دلیلی برای سقط‌جنین باشد و در بسیاری از مواقع سقط اتفاق نمی‌افتد. دلایل مهم‌تر و جدی‌تری برای سقط‌جنین وجود دارد که به آن‌ها می‌پردازیم:

بارداری در سن بالا

بارداری در سن بالای 40 سال بسیار پر ریسک می‌باشد. احتمال سقط‌جنین در این خانم‌ها بسیار بیشتر می‌باشد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس

اشعه ایکس به‌راحتی می‌تواند موجب سقط‌جنین شود. اشعه ایکس در رادیولوژی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد

مصرف الکل و دخانیات

مصرف الکل و استعمال دخانیات می‌تواند موجب سقط‌جنین شود. مصرف بیشتر از 5 فنجان قهوه در روز می‌تواند موجب سقط‌جنین شود.

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید شدید می‌تواند موجب سقط‌جنین شود. کم‌کاری تیروئید در مناطقی که با کمبود ید در غذاها مواجه هستند رواج بیشتری دارد.

تبلیغات

دیابت

یکی دیگر از بیماری‌هایی که می‌تواند موجب سقط‌جنین شود دیابت می‌باشد. دیابت در دوران بارداری و یا دیابت‌های مزمن می‌تواند جنین را به‌راحتی به خطر بی اندازد.

داروهای بیهوشی

قرار گرفتن در معرض محیط‌های آلوده و سمی و یا استفاده طولانی‌مدت از داروهای بیهوشی می‌تواند احتمال سقط‌جنین را افزایش دهد.

علت‌های ژنتیکی سقط جنین

مشکلات ژنتیکی و کروموزومی می‌تواند موجب سقط‌جنین می‌شود.

بیماری‌هایی که احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهند:

 • فشارخون شدید مادر
 • مشکلات سیستم‌های ایمنی
 • سرخجه، سوزاک، ایدز، گوشک، لیستری، سرخک
 • اختلالات هورمونی
 • مشکلات رحمی و یا گردن رحم
 • بیماری‌های انعقاد خونی
 • سقط‌های مکرر
 • مشکلات رحمی
 • علت سقط‌جنین مکرر

بیشتر بخوانید: بارداری خارج از رحم؛ عوامل، علائم، تشخیص و درمان بارداری خارج از رحم

تبلیغات

در برخی خانم‌ها سقط به صورت مکرر اتفاق می‌افتد و 50 درصد از علت‌های سقط شناسایی‌شده‌اند به‌طورکلی سقط مکرر به دلیل مشکل‌های ژنتیکی در خانم و آقا و همچنین به دلیل عوامل محیطی یا چندعاملی (ترکیب مشکل‌های ژنتیکی و عوامل محیطی) در زوجین است؛ ازجمله اختلال‌های ایمنی، انعقادی، غدد درون‌ریز، چاقی، عدم تخمک‌گذاری مزمن و ناهنجاری‌های رحمی و عوامل کمتر شایع. تمام این موارد بر قدرت پذیرش مخاط رحم تأثیر می‌گذارند.
خانم‌هایی که چندین بار دچار سقط شده‌اند دچار مشکلات روحی و استرس می‌شوند و همین مشکلات روحی و استرس شدید می‌تواند مزید بر علت‌های دیگر برای سقط‌جنینشان شود.

برای دفع جنین مرده چه کنیم؟

توجه داشته باشید که سقط‌جنین و دفع جنین مرده باید کاملاً زیر نظر پزشک و با نامه‌های معتبر پزشکی و مجوز پزشکی انجام شود. در غیر این صورت کاری غیرقانونی و جرم محسوب می‌شود.

روش ساکشن برای سقط‌جنین و دفع جنین مرده

دفع جنین مردهدفع جنین مرده به روش ساکشن

درصورتی‌که جنین مرده در رحم به مدت طولانی باقی بماند می‌تواند موجب عفونت‌های بسیار شدید شود. بعد از مردن جنین حتماً برای دفع آن به پزشک مراجعه کند تا با تجویز داورهای مناسب جنین دفع شود.
یکی از روش‌های قابل‌استفاده برای سقط‌جنین و دفع جنین مرده ساکشن می‌باشد که باید زیر نظر پزشک مجرب و با نامه‌ی پزشکی انجام شود. ساکشن درصورتی‌که درست انجام نشود می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد روش ساکشن به نام‌های دیگری مانند ساکشن آسپیراسیون، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم نیز خوانده می‌شود.

پزشک برای تسکین درد، آرام‌بخش تجویز می‌کند. عمل ساکشن بین 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد.
در این روش دهانه رحم به صورت موضعی بی‌حس می‌شود و دستگاهی را وارد رحم می‌کنند که این دستگاه اسپکولوم نام دارد. این دستگاه به صورت تاشده وارد رحم می‌شود و سپس در رحم باز می‌شود و با دستگاه تناکولوم و میله‌های جاذب متصل به دستگاه ساکشن، مکش جفت و جنین انجام می‌شود.

عوارض سقط‌جنین با روش ساکشن

 • گرفتگی
 • تهوع
 • تعریق
 • احساس ضعف
 • خونریزی سنگین و یا طولانی‌مدت
 • لخته شدن خون
 • آسیب به گردن رحم
 • سوراخ شدن رحم

خونریزی بعد از ساکشن جنین چقدر طول می‌کشد؟

خونریزی بعد از ساکشن به مدت دو هفته به طول می‌انجامد و تا دو هفته خونریزی طبیعی می‌باشد در چند روز اول بعد از سقط خونریزی خفیف است اما به‌مرور بیشتر می‌شود. خونریزی خیلی شدید بعد از سقط با ساکشن بسیار کم پیش می‌آید اما درصورتی‌که خونریزی غیرطبیعی داشتید حتماً به پزشک مراجعه شود.

تبلیغات

خونریزی بعد از ساکشن جنین برای مدت ۲ هفته طبیعی است. در چند روز اول بعد از سقط‌جنین، خونریزی سبک است، اما بعد از چند روز خونریزی سنگین‌تر شده و گرفتگی عضلات شدیدتر می‌شوند. خونریزی غیرطبیعی واژینال بعد از ساکشن جنین نادر است و این عارضه در کمتر از ۱ درصد از زنان پس از سقط‌جنین دیده می‌شود. احتمال لخته شدن خون در داخل رحم پس از ساکشن جنین بسیار زیاد است؛ در موارد بسیار نادر نیز، رحم ممکن است توسط یک ابزار جراحی سوراخ شود و یا دهانه رحم در اثر ساکشن جنین پاره شود.

سقط و دفع جنین مرده با دارو

پزشک در صورت صلاح و در صورت مشکلاتی که جنین و مادر را تهدید می‌کند دارویی را برای سقط‌جنین تجویز می‌کند. داروی سقط‌جنین فقط با نسخه پزشک داده می‌شود. این داوری سقط‌جنین برای دفع جنین هم کاربرد دارد.

مواد گیاهی و دارویی که می‌توانند موجب سقط شوند:

خانم‌های باردار هنگام استفاده از مواد زیر باید مواظب باشند:

توجه داشته باشید سقط‌جنین ازلحاظ شرعی و قانونی مشکل دارد و حتماً باید زیر نظر پزشک و با مدارک پزشکی معتبر انجام شود. سقط‌جنین را سرخود و با تجویز داورهای ناشناخته انجام ندهید زیرا می‌تواند نه‌تنها سلامت جنین بلکه سلامت مادر را به‌شدت تحت تأثیر قرار دهد.

1. سقط‌جنین با زعفران

2. دانه‌های کنجد:

دانه‌های کنجد می‌توانند در کنار خواص بسیار زیادی که دارند در صورت مصرف بیش‌ازاندازه برای زن باردار موجب سقط‌جنین و یا آسیب به جنین شود. می‌توانید دانه‌های کنجد را شب تا صبح در آب قرار دهید و هنگام صبح آبی را که کنجدها در آن غوطه‌ور بوده‌اند را میل کنید.

3. ویتامین C:

ویتامین سی در کنار خواص بسیار زیاد برای افراد می‌تواند برای خانم‌های باردار درصورتی‌که بیش‌ازاندازه مصرف شود مضر باشد.

تبلیغات

۴. برگ جعفری:

جعفریدفع جنین مرده با مصرف جعفری

برگ جعفری تنظیم‌کننده‌ی مناسب برای قاعدگی می‌باشد همچنین مصرف آن در اوایل بارداری به میزان زیاد می‌تواند موجب آسیب به جنین شود.
اولین شیوه این است که می‌توانید چند برگ جعفری را آماده کنید و آن را همراه با مقدار کمی آب دریک دستگاه تمیز مخلوط‌کن بریزید و سپس آبان را استخراج‌کنید. می‌توانید مقداری از آن را دریک فنجان تمیز بریزید و چند بار در روزان را بخورید. روش دوم برای مصرف این گیاه دارویی این است که می‌توانید مقداری جعفری خشک بردارید و سپس از آن دم‌نوش تهیه کنید و آن را بنوشید.

۵. چای بابونه:

مصرف چای بابونه به میزان زیاد می‌تواند موجب سقط‌جنین شود؛ و خانم‌های باردار خواهان فرزند باید در مصرف این دم‌نوش احتیاط کنند. برای این منظور باید بابونه‌ی خشک را با آب داغ مانند وقتی‌که چای دم می‌کنید، ترکیب کنید. حالا چای را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه دم بگذارید و سپسان را مصرف کنید.

6. قرص آسپیرین:

قرص آسپیرین قرصی بی‌خطر برای تنظیم دوره قاعدگی می‌باشد و درصورتی‌که در دوران بارداری به میزان زیاد حدود 5 تا 6 عدد قرص مصرف شود می‌تواند موجب سقط‌جنین شود.

7. قطره‌ی پنیرویال:

قطره‌ی پنیرویال یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند موجب سقط‌جنین شود. این ماده در تولید قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌شود. قطره‌ی این گیاه به‌سختی پیدا می‌شود.

8. سنبل ختایی:

سنبل ختایی یکی دیگر از داروهایی است که برای تنظیم قاعدگی در زنان بسیار عالی جواب می‌دهد و در صورت استفاده از آن در دوران بارداری می‌تواند موجب آسیب رساندن به جنین شود. شما باید گیاه دارویی سنبل ختایی را با یک فنجان آب ولرم مخلوط‌کنید و ۴ بار در روزان را مصرف کنید.

تبلیغات

9. کوهوش سیاه:

گیاه دارویی کوهوش سیاه سبب آسیب رساندن به جنین می‌شود. بعد از مصرف کوهوش سیاه باید کوهوش قرمز مصرف شود تا سقط صورت گیرد.

10. دونگ کوئی:

گیاه دارویی دونگ کوئی یک گیاه چینی می‌باشد که در فروشگاه‌ها به صورت پودر وجود دارد و می‌تواند موجب سقط‌جنین شود. باید مقداری از این پودر را با آب مخلوط‌کنید و ترکیب حاصل را چند بار در روز مصرف کنید تا به نتیجه‌ی موردنظرتان برسید.

سقط‌جنین و خطرات ناشی از سقط‌جنین

 1. سقط‌جنین می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های لگنی شود. باکتری‌ها می‌توانند از دهانه رحم وارد رحم شوند. آنتی‌بیوتیک می‌تواند موجب از بین بردن عفونت‌ها شود. میزان آلودگی برای مکش کورتاژ کمتر از ۱ درصد؛ برای D & E «انحلال و تخلیه» ۱٫۵ درصد و برای القای زایمان ۵ درصد است.
 2. ممکن است سقط به صورت ناقص انجام شود و رحم به‌طور کامل از بقایای جنین خالی نشود می‌تواند موجب عفونت و خون‌ریزی و آسیب به رحم شود. این عارضه برای روش D&E کمتر از ۱ درصد و برای روش القای زایمان حدود ۳۶ درصد گزارش شده است.
 3. سقط‌جنین می‌تواند موجب جمع شدن لخته و گرفتگی شدید شود که با مکش دوباره می‌تواند این مشکل حل شود.
 4. در برخی خانم‌ها خونریزی شدید بعد از سقط اتفاق می‌افتد که می‌تواند به‌راحتی سلامت خانم را به خطر بی اندازد. در این شرایط حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 5. در برخی از مواقع برای واردکردن دستگاه برای مکش و دفع جنین ممکن است دهانه رحم پاره شود.
 6. در برخی مواقع می‌تواند موجب سوراخ شدن دیواره رحم شود و سوراخ شدن آن می‌تواند موجب عفونت و خونریزی شود. ممکن است جراحی برای ترمیم بافت رحم ضروری باشد و در موارد شدید ممکن است هیسترکتومی نیز موردنیاز باشد.
 7. بیهوشی برای سقط‌جنین می‌تواند موجب عوارضی برای مادر شود.
 8. وقتی سقط صورت می‌گیرد خانم برای بارداری‌های بعدی ممکن است دچار مشکل شود و دوباره سقط را تجربه کند. همچنین می‌تواند موجب ناباروری شود.
 9. همچنین در برخی موارد اگر یک زن و جنینش عوامل Rh متفاوت داشته باشد، باید داروهایی را برای پیشگیری از رشد آنتی‌بادی‌هایی که حاملگی‌های آینده را به خطر می‌اندازند، دریافت کند. مواد ژنتیکی موجود در سطح سلول‌های قرمز خون به‌عنوان عامل Rh شناخته می‌شوند.
4.4/5 - (11 امتیاز)

منبع
ninibanگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا