تغذیه

مواد غذایی فیبردار را بشناسید!

غذاهای فیبردار نقش مهمی در تغذیه‌ی ما ایفا می‌کنند. فیبر خوراکی در معده هضم نمی‌شود، مستقیم به روده می‌رود و در آنجا نقش غذای باکتری‌های مفید روده را ایفا می‌کند. علاوه بر این، برخی از انواع فیبرهای خوراکی می‌توانند به لاغری و کاهش وزن، پایین آوردن قند خون و درمان یبوست کمک کنند. پزشکان توصیه می‌کنند خانم‌ها روزانه ۲۵ گرم و آقایان ۳۸ گرم فیبر مصرف کنند. اما متأسفانه اکثر مردم در طول روز تنها نیمی از این میزان یعنی ۱۵ الی ۱۷ گرم فیبر مصرف می‌کنند.

خوشبختانه افزایش مصرف فیبر خوراکی کار ساده‌ای است؛ فقط کافی است بدانید مواد غذایی فیبردار کدم‌اند و غذاهایی را که درصد فیبر بالایی نسبت وزنشان دارند به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در این مقاله ۲۲ غذای فیبردار به شما معرفی می‌کنیم. این خوراکی‌های فیبردار نه‌تنها خوشمزه هستند، بلکه خوردن آن‌ها به‌سلامت بدن شما کمک می‌کند.

میوه‌های فیبردار

۱. گلابی (۳.۱٪)

گلابیگلابی سرشار از فیبر

گلابی یکی از میوه‌های محبوب و خوشمزه است که یکی از بهترین منابع دریافت فیبر خوراکی هم به شمار می‌رود.

میزان فیبر: ۵.۵ گرم در یک گلابی متوسط یا ۳.۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۲. توت‌فرنگی (۲٪)

توت‌فرنگی یکی از خوشمزه‌ترین میوه‌ها است. این میوه به طرز شگفت‌انگیزی برای بدن مفید است چراکه میزان زیادی ویتامین C، منگنز و آنتی‌اکسیدان‌های قوی دارد. توت‌فرنگی یک میوه‌ی کم‌کالری است اما بااین‌وجود فیبر زیادی دارد.

میزان فیبر: ۳ گرم در ۱ پیمانه توت‌فرنگی یا ۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۳. آووکادو (۶.۷٪)

آووکادوآووکادو دارای فیبر فراوان

میوه‌ی آووکادو با دیگر میوه‌ها بسیار متفاوت است. این میوه برعکس دیگر میوه‌ها به‌جای کربوهیدرات بالا، میزان زیادی چربی‌های مفید دارد. آووکادو همچنین حاوی میزان زیادی ویتامین C، پتاسیم، منیزیم، ویتامین E و انواع ویتامین‌های گروه B است که برای سلامتی بسیار مفیدند.

میزان فیبر: ۱۰ گرم در یک پیمانه آووکادو یا ۶.۷ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۴. سیب (۲.۴٪)

سیبسیب، غذایی فیبردار

سیب جزو خوشمزه‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین غذاهای فیبردار است که هر نفر می‌تواند در طول روز بخورد.

میزان فیبر: ۴.۴ گرم در یک سیب متوسط یا ۲.۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۵. تمشک (۶.۵٪)

تمشک سرشار از خاصیت است و طعمی قوی دارد. تمشک هم جزو میوه‌هایی است که ویتامین C و منیزیم زیادی دارند.

میزان فیبر: ۸ گرم در یک پیمانه تمشک قرمز یا سیاه یا ۶.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۶. موز (۲.۶٪)

موزموز، منبعی از فیبر غنی

موز منبع خوبی برای دریافت بسیاری از مواد مغذی مثل ویتامین C، ویتامین B6 و پتاسیم است. موز سبز یا موز نرسیده هم حاوی میزان قابل‌توجهی نشاسته‌ی مقاوم است. نشاسته‌ی مقاوم نوعی کربوهیدرات غیرقابل‌هضم است که مانند فیبر عمل می‌کند.

میزان فیبر: ۳.۱ گرم در یک موز متوسط یا ۲.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

دیگر میوه‌های فیبردار

بلوبری با ۲.۴٪ و بلک‌بری با ۵.۳٪ فیبر.

سبزی‌های فیبردار

۷. هویج (۲.۸٪)

هویچ سرشار از فیبر غنی

هویج جزو سبزیجات ریشه‌ای شیرین و ترد است. هویج سرشار از ویتامین K، ویتامین B6، منیزیم، بتا کاروتن و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در بدن ما به ویتامین A تبدیل می‌شوند. فیبر غذایی موجود در هویج هم از کالری آن بیشتر است.

میزان فیبر: ۳.۶ گرم در یک پیمانه هویج یا ۲.۸ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۸. چغندر (۲.۸٪)

چغندر هم یکی دیگر از سبزیجات ریشه‌ای شیرین است که مواد غذایی مهمی مانند فولات، آهن، مس، منگنز و پتاسیم به بدن ما می‌رساند. چغندر همچنین حاوی موادی به نام نیترات غیر ارگانیک است که طبق تحقیقات تأثیر مثبتی روی تنظیم فشارخون و عملکرد بدن در ورزش دارد.

میزان فیبر: ۳.۸ گرم در یک پیمانه چغندر یا ۲.۸ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۹. بروکلی (۲.۶٪)

بروکلیبروکلی منبعی از فیبر

بروکلی جزو خانواده‌ی کلم‌هاست و بین گیاهان بیشترین مواد مغذی را دارد. کلم بروکلی سرشار از ویتامین C، ویتامین K، ویتامین‌های B، پتاسیم، فولات، آهن و منگنز به همراه آنتی‌اکسیدان و مواد ضد سرطان است. همچنین بروکلی در مقایسه با دیگر سبزیجات پروتئین نسبتاً بالایی دارد.

میزان فیبر: ۲.۴ گرم در هر پیمانه بروکلی یا ۲.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۰. کنگر فرنگی (۸.۶٪)

کنگر فرنگی (Artichoke) جزو سبزی‌هایی است که کمتر برای آن تبلیغ می‌شود اما این گیاه حاوی میزان زیادی مواد مغذی است و یکی از بهترین منابع برای دریافت فیبر خوراکی در دنیا محسوب می‌شود.

میزان فیبر: ۲.۴ گرم در هر پیمانه کنگر فرنگی یا ۸.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۱. کلم بروکسل (۲.۶٪)

نوع دیگری از کلم‌های سرشار از فیبر، کلم بروکسل است که با کلم بروکلی در یک خانواده قرار دارد. کلم بروکسل حاوی میزان زیادی ویتامین K، پتاسیم، فولات و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی ضد سرطان است.

میزان فیبر: ۴ گرم در هر لیوان کلم بروکسل یا ۲.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

دیگر سبزیجات فیبردار

تقریباً تمام سبزیجات حاوی میزان زیادی فیبر هستند. از دیگر نمونه‌ها می‌توان به کلم کالی با ۳.۶٪ فیبر، اسفناج با ۲.۲٪ فیبر و گوجه‌فرنگی با ۱.۲٪ فیبر اشاره کرد.

حبوبات فیبردار

۱۲. عدس (۷.۹٪)

عدسعدس منبع خوبی از فیبر غنی

عدس جزو حبوبات ارزان‌قیمتی است که از مغذی‌ترین خوراکی‌های روی زمین هم محسوب می‌شود. عدس حاوی میزان زیادی پروتئین، آهن و مواد غذایی مفید است.

میزان فیبر: ۱۵.۶ گرم در یک پیمانه عدس پخته یا ۷.۹ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۳. لوبیا قرمز (۶.۴٪)

لوبیا قرمز یکی از معروف‌ترین و پرمصرف‌ترین حبوبات است که مانند دیگر حبوبات سرشار از پروتئین و مواد غذایی مفید برای بدن ماست.

میزان فیبر: ۱۱.۳ گرم در هر پیمانه لوبیا قرمز یا ۶.۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۴. لپه (۸.۳٪)

لپه یکی دیگر از حبوبات مفید است که در آشپزی ایرانی از آن به‌وفور استفاده می‌شود و به دلیل خواص بالا و طعم ملایمی که دارد محبوب شده.

میزان فیبر: ۱۶.۳ در هر پیمانه لپه‌ی پخته یا ۸.۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۵. نخود (۷.۶٪)

یکی دیگر از حبوبات پرخاصیت و پراستفاده در بسیاری از غذاهای ایرانی نخود است. نخود منبع خوبی برای جذب مواد معدنی و پروتئین به‌حساب می‌آید.

میزان فیبر: ۱۲.۵ گرم در هر پیمانه نخود پخته یا ۷.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

دیگر حبوبات فیبردار

اکثر حبوبات حاوی فیبر، پروتئین و مواد غذایی مفید هستند. اگر حبوبات درست پخته شوند، جزو باکیفیت‌ترین و ارزان‌ترین غذاهای فیبردار دنیا به‌حساب می‌آیند.

از دیگر حبوبات سرشار از فیبر خوراکی می‌توان لوبیا سیاه با ۸.۷٪ فیبر، لوبیای لیما با ۵.۳٪ فیبر و لوبیاچیتی با ۵.۵٪ فیبر را نام برد.

دانه‌ها و مغزهای فیبردار

۱۶. کینوا (۲.۸٪)

کینواکینوا دارای فیبر فراوان

دانه‌های گیاهی خوشمزه که به دلیل خواص زیادی که برای سلامتی دارند، در چند سال اخیر بین مردم به‌شدت محبوب شده‌اند. کینوا سرشار از مواد مغذی و مفید مثل پروتئین، منیزیم، آهن، روی، پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است.

میزان فیبر: ۵.۲ گرم در هر پیمانه کینوای پخته یا ۲.۸ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۷. جو دوسر (۱۰.۶٪)

جو دوسر یکی از سوپرفودها و جزو پرخاصیت‌ترین خوراکی‌های گیاهی است. این گیاه حاوی میزان زیادی ویتامین‌های مختلف، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان است. جو دوسر فیبر خوراکی قابل‌حل قدرتمندی به نام بتاگلوکان دارد که تأثیر بسیار مثبتی روی قند خون و کلسترول می‌گذارد.

میزان فیبر: ۱۶.۵ گرم در هر پیمانه جو دوسر خام یا ۱۰.۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۸. پاپ‌کورن (۱۴.۵٪)

پاپ کورن دارای فیبر بالایی است

اگر هدف شما زیاد کردن فیبر در رژیم غذایی است، پاپ کورن بهترین خوراکی یا میان وعده برای شما محسوب می‌شود.

نسبت فیبر خوراکی به کالری در ذرت بوداده بالاست. اما فراموش نکنید اگر به پاپ‌کورن میزان زیادی چربی اضافه‌شده باشد نسبت فیبر به کالری آن خیلی پایین خواهد آمد.

همچنین پاپ‌کورن‌های آماده ممکن است حاوی میزان زیادی سدیم باشند. یکی از مضرات مصرف زیاد سدیم افزایش فشارخون است. ازاین‌رو بهتر است پاپ‌کورن را خودتان در خانه آماده کنید.

میزان فیبر: ۱.۲ گرم در هر پیمانه پاپ‌کورن یا ۱۴.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۱۹. بادام (۱۲.۵٪)

مغز بادام از مغزهای محبوب و یکی از سوپرفودهاست. بادام سرشار از مواد مغذی و لازم برای بدن مثل چربی‌های مفید، ویتامین E، منگنز و منیزیم است.

میزان فیبر: ۳.۴ گرم در هر ۳۰ گرم بادام یا ۱۲.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۲۰. دانه چیا (۳۴.۴٪)

دانه‌های کوچک سیاهی که از نظر ظاهری شباهت زیادی به تخم شربتی دارند و این روزها بین افرادی که به‌سلامتی اهمیت می‌دهند بسیار معروف شده‌اند. دانه چیا مواد مغذی زیادی مثل منگنز، فسفر و کلسیم دارد. دانه چیا به‌نوعی بهترین منبع فیبر خوراکی روی کره زمین محسوب می‌شود.

میزان فیبر: ۱۰.۶ گرم در هر ۳۰ گرم دانه چیا یا ۳۴.۴ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

دیگر دانه‌ها و مغزهای فیبردار

اکثر مغزها و دانه‌های گیاهی سرشار از فیبر هستند، برای مثال می‌توان به پسته با ۱۰٪ فیبر، گردو با ۷٪ فیبر، تخمه‌ی آفتاب‌گردان با ۸.۶٪ فیبر و تخمه‌ی کدو با ۱۸.۴٪ فیبر اشاره کرد.

دیگر غذاهای فیبردار

۲۱. سیب‌زمینی شیرین (۲.۵٪)

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از فیبر

سیب‌زمینی شیرین به دلیل طعم خوشمزه و خاصیت سیرکنندگی بالا، در کشورهای غربی بسیار معروف است. این خوراکی میزان بالایی بتا کاروتن، ویتامین B و مواد معدنی مختلف دارد.

میزان فیبر: ۳.۸ گرم فیبر در یک سیب‌زمینی شیرین متوسط بدون پوست یا ۲.۵ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

۲۲. شکلات تلخ (۱۰.۹٪)

شکلات تلخ هم یکی دیگر از خوراکی‌های فیبردار مفید است که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد. شکلات تلخ بین خوراکی‌های پرطرفدار، حاوی میزان شگفت‌انگیزی مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان است. البته این ویژگی فقط در مورد شکلات‌های بالای ۷۰ درصد صدق می‌کند، نه شکلات‌هایی که حاوی شکر افزوده هستند.

میزان فیبر: ۳.۱ گرم در هر تکه‌ی ۳۰ گرمی یا ۱۰.۹ گرم در هر ۱۰۰ گرم.

کلام آخر درباره‌ی غذاهای فیبردار

فیبر ماده‌ی غذایی مهمی است که می‌تواند منجر به کاهش وزن، کاهش میزان قند خون و درمان یبوست شود. اکثر افراد میزان فیبر توصیه‌شده توسط پزشکان یعنی ۲۵ گرم فیبر در روز برای خانم‌ها و ۳۸ گرم فیبر در روز برای آقایان را مصرف نمی‌کنند. سعی کنید برخی از غذاهای فیبردار ذکرشده در این لیست را در رژیم غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید تا فیبر بیشتری مصرف کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
منبع
دیجی‌کالا مگگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا