سلامت جنسی

آيا خود ارضايی باعث كوتاهی قد ميشود؟

آیا خود ارضایی، تاثیری بر رشد قد دارد؟

پرسش: این‌جانب به دلیل شانس بسیار کمی که در بعضی مسائل داشتم و دارم از حدود  5سالگی دست به عمل خودارضایی می‌زدم. به همین دلیل هم 12 سالم که بود به بلوغ رسیدم(بلوغ زودرس).تقریباً فقط یک علامت از علائم بلوغ را در 12 سالگی نداشتم که آن‌هم موهای صورت بود. که آن‌هم تا 14 سالگی در صورتم پدید آمد.
بنده با قد 150 سانتی‌متر به بلوغ رسیدم . ولی هرروز 3 بار دست به خود ارضایی می‌زدم. من تا 13 سالگی 20 سانتی‌متر رشد کردم عین لوبیا سحرآمیز. در طی یک سال قدم 170 شد. اما بعد از آن حدود 5 یا 6 ماه بود هر کاری کردم بلند نشدم. واسه ی همین هم دست برداشتم و ناامید شدم. حالا آیا می‌خواهم بدانم که آیا خود ارضایی روی رشد قد تأثیری دارد؟ آیا راه درمان دارد؟

پاسخ: بله مؤثر است. به دلیل کاهش قدرت بدنی و همچنین ایجاد بلوغ زودرس و تأثیرات هورمونی باعث کوتاهی قد می‌شود. خود ارضایی علاوه بر مشکلات جسمی مانند آسیب دستگاه تناسلی، ضعف بینایی، ضعف جسمانی و کوفتگی، رنگ‌پریدگی، کبودی اطراف چشم، خستگی و بی‌حالی مفرط، خواب‌آلودگی زیاد، سستی و بی‌رمقی، ضعف حافظه، همچنین فرد دچار خلأ عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتمادبه‌نفس می‌شود.

بعد از ازدواج در یک رابطه زناشویی دیگر تحریک نمی‌شود و در به ارگاسم رسیدن دچار مشکل می‌شود. ازجمله راه‌های پیشنهادی برای ترک خود ارضایی پرداختن به فعالیت‌های مختلفی ازجمله ورزش کردن، مطالعه کردن، با خستگی به خواب رفتن و تفریحات سالم، نخوردن غذاهای محرک و عدم استفاده از لباس‌های تنگ است همچنین نباید به مدت طولانی در حمام زیر دوش آب باشند و مهم‌تر از همه این موارد دوری کردن از محرکات و دوستی با جنس مخالف و تماشای فیلم‌های محرک است تا فرد به سن مناسب ازدواج برسد و با ازدواج بتواند نیازهای خود را به‌طور صحیحی ارضاء کند.

در صورت عدم بهبودی و ناتوانی در ترک این عمل می‌توان به روان‌پزشک جهت درمان‌های اختصاصی مراجعه کرد. بهترین درمان‌ها رفتاردرمانی و یا روان‌درمانی است. در بعضی حالات از داروهای روان‌پزشکی مانند ستالوپرام نیز می‌توان استفاده کرد و البته اثر روش‌های قبلی را نخواهد داشت. داروهای ضدافسردگی مثل فلوکستین یا کلومیپرامین یا سرترالین و همچنین داروهایی مثل فیناستراید نیز شهوت را کاهش می‌دهند.

3.7/5 - (3 امتیاز)
منبع
ninibanگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا