دانستنی ها

شناخت موسیقی و تاریخچه آهنگ های استان مازندران

موسیقی و آهنگ مازندرانی جز با اصالت ترین موسیقی های کشور است به طوری که در کل کشور طرفداران مختص به خود را دارد و طرفداران این موسیقی از تمام اقوام کشور هستند.

وقتی از موسیقی مازندرانی حرف میزنیم انسان ناخود آگاه به یاد موسیقی های پاپ مازندرانی که اخیرا خوانده و نواخته شده است می افتد اما موسیقی سنتی مازندرانی را نباید فراموش کرد که تاریخچه و اصالت موسیقی مازندران در اصل با خوانندگانی همچون زنده یار ابوالحسن خوشرو ،استاد حسین طیبی و … شناخته میشود.

در اصل موسیقی مازندرانی را به دو صورت آوازی یا کلامی و سازی یا بدون کلام شناخته میشود.

از نظر دسته بندی موسیقی مازندرانی به 3 نوع تغزلی ،آیینی و حماسی تقسیم میشود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

1 – موسیقی و آهنگ تعزلی :

این نوع موسیقی اصل میشود آهنگ هایی با موضوع عاشقانه و عشق ورزیدن ! عشق ورزیدن به معضوق ،زمین ،طبیعت با خدا و …

این نوع موسیقی در استان مازندرانی بسیار طرفدار دارد. از این نوع آهنگ میتوان آهنگ و نوای طالب طالبا یا امیری اشاره کرد که مازندرانی ها بسیار آن را دوست دارند یا آهنگ کتولی که در شرق استان بیشتر طرفدار دارد و در منطقه سوادکوه بیشتر شنیده میشود.

2 – موسیقی حماسی :

موسیقی حماسی استان مازندران سوت یا سورت است که قدمتش به دوران قاجار برمیگردد اغلب مردم مازندران برای تجلیل از قهرمانان و پهلوانان خود از این نوع موسیقی و اشعار استفاده میکردند که معروف ترین آنها آهنگ مشتی بیه پلوری است که در زمان پهلوی نواخته شده بود.

3 – موسیقی آیینی :

موسیقی آیینی هم در تمام رسم و آیین مازندرانی ها نواخته میشود همانطور که میدانید مازندران فرهنگ بسیار غنی و قدمت بسیار بالایی دارد و حتی تاریخ مختص به خود را هم دارا است که تاریخ  طبری نام دارد.

از موسیقی های آیینی مازندرانی میتوان به : نوروزخانی ،نواجش ،چاووش خونی و … اشاره کرد.

از ساز های اصیل موسیقی مازندرانی میتوان به للِه وا اشاره کرد!

للِه وا سازی است که بیشتر دامداران مازندران در قدیم از آن استفاده میکردند و از قطعه هایی که با این ساز نواخته میشدند میتوان به کمرسری، تِریکه‌سری، کِردحال یا چَپون‌حال، میش‌حال، بورسری و دشتی‌حال اشاره کرد.

استان مازندران خوانندگان بسیار ماهری داشته و دارد که عبارتند از : استاد حسن طیبی ، استاد ابوالحسن خوشرو ،استاد محمدرضا اسحاقی و استاد احمد محسن پور اشاره کرد.

موسیقی مازندرانی هم مانند موسیقی فارسی پس از گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییراتی شد و گونه هایی جدید از این موسیقی شکل گرفت البته هنوز هم جوانانی هستند که کماکان به شکل سنتی به کار خود ادامه میدهند و به قولی دستی بر آتش دارند مثل مهدی کارگر سوادکوهی که این روز ها طرفرداران بسیاری دارد.

پس از گذشت سالها خوانندگان مازندرانی به آرامی سبک خود را تغییر دادند تا موسیقی مازندرانی به شکل امروزی در آمده است .

از خوانندگان بزرگ حال حاظر استان مازندران میتوان به ابی عالی ،رضا کرد ،محمد کجوری ،جهانبخش کرد ،جواد نکایی و … اشاره کرد .

این روزها بازار آهنگ های شاد مازندرانی نیز در کشور داغ است به گونه ای که این نوع آهنگ ها حتی در میان غیر مازندرانی ها هم محبوبیت بالایی دارند و اکثرا در فضای مجازی به قول گفتنی وایرال میشوند و در میان فارسی زبانان هم طرفداران خود را دارند…

ولی با تمام این توضیحات موسیقی سنتی مازندران در جای خود باقی است و واقعا آثار ماندگاری از این نوع موسیقی بر جای مانده است .

شما میتوانید آهنگ های سنتی و جدید مازندرانی را در  هر سبکی که بخواهید در سایت bartarmusics.ir دانلود کنید و گوش کنید و لذت ببرید.

ممنونم که ما را تا به اینجا همراهی کردید با آرزوی توفیق برای شما عزیزان.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا