ارتباطات فردی و اجتماعی

چگونه در بحث و گفتگو پیروز شویم؟

دانستن اینکه چگونه خود را جای کس دیگری بگذارید و پافشاری کنید یکی از بهترین راه‌ها برای پیروزی در جروبحث‌ها است؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا بر روی راه‌حل‌ها تمرکز کنید. هیچ‌کس دوست ندارد با اطرافیانش بحث کند اگرچه در برخی موارد آن‌ها ناچار هستند که با نظر شما موافقت کنند. در این مطلب به شما چند راه‌کار معرفی می‌کنیم تا در جروبحث‌ها پیروز شوید.

تبلیغات

چگونه برنده‌ی جر و بحث‌ها باشیم؟

اول‌ازهمه، باید بدانید که دعوا کردن کار درستی نیست و بهتر است مثل انسان‌های متمدن به توافق برسید اگرچه بعضی از افراد در اطراف شما نمی‌دانند چگونه بدون اینکه صدایشان را بالا ببرند، عمل کنند. علاوه بر خودداری از ایجاد چنین شرایطی که باعث جروبحث می‌شوند، گام‌های بعدی به شما چیزهایی می‌آموزد تا بدانید چگونه می‌توانید برنده‌ی میدان باشید.

1. پیروزی در بحث با متمدن بودن:

فراموش نکنید که دعوا کردن غیرعقلانی است و اجازه‌ی فکر کردن به شما نمی‌دهد. آرام بودن یکی از عوامل مهم پیروزی در بحث‌ها است، خیلی مهم است که پذیرای سخن دیگران باشید و از احساسات پیروی نکنید با این کار می‌توانید عقلانی فکر کنید و احساسی عمل نکنید. متمدن بودن همچنین به معنی احترام به عقاید دیگران و دادن اجازه‌ی صحبت کردن به آن‌ها (با هر لحنی ) بدون تغییر در رفتار خودتان، نیز است.

پیروزی در بحث و گفتگوچگونه در هر بحث برنده باشیم؟

2. برای پیروزی در بحث آگاه و هوشیار باشید:

یکی از بهترین راه‌ها برای برنده شدن در مجادله، این است که تمام اطلاعات کافی که به شما اجازه می‌دهد بر روی ایده‌ای پافشاری کنید و یا آن را رد کنید را در اختیار داشته باشید. برای صحبت کردن مقتدرانه، شما به تمام اطلاعات در دسترس نیاز دارید. شاید فردی که با شما در حال بحث کردن است از موضوع بی‌خبر است و وقتی از آن مطلع شود، نظرش عوض شود. دعوا کردن فقط به دلیل مجادله با یکدیگر نیست، بلکه به این دلیل است تمام اطلاعات و منابع را بر روی میز بگذارید، تا فرد مقابل آن‌ها را ببیند و همه‌چیز را از یک زاویه دیگر تماشا کند.

3. برای پیروز شدن در بحث مسئله را شخصی نکنید:

گاهی اوقات، مباحثات به دلیل چیزی فراتر از شما و یا چیزی که مستقیماً به شما مربوط نمی‌شود، است. به‌طور مثال رئیس شما به دلیل این‌که مشتری با او رفتار خوبی نداشته است، حال خوبی ندارد و می‌خواهد کسی را سرزنش کند که واقعاً هیچ ربطی به این موضوع ندارد. زمانی که شما بحث را به یک مسئله شخصی تبدیل می‌کنید، بازنده‌ی میدان هستید چرا؟؟ به دلیل اینکه احساسات جلوی چشم شمارا می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند چیزها را طوری که هستند ببینید.

تبلیغات

4. برای پیروزی در بحث سعی نکنید که برنده شوید!!

صادقانه بگوییم، یکی از راه‌های برنده شدن این است که نخواهید پیروز باشید! ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد ولی حقیقتاً این‌گونه نیست. اگر رویه‌ی شما زمانی که در میانه‌ی بحث هستید”جنگ تا پای مرگ ” است، و احتمالاً اجازه نمی‌دهید هیچ‌چیزی نظر شمارا تغییر دهد، فرد مقابل هم همان کار را انجام می‌دهد. از طرف دیگر، اگر شما به چیزی که رقیبتان می‌گوید، علاقه دارید و قصد دارید که بحث را به سمتی پیش ببرید که برای هر دو طرف مفید باشد، بیشتر احتمال این هست که به چیزی که می‌خواهید برسید.

پیروزی در بحث و گفتگوتکنیک های بحث و گفتگو

5. از یک نقطه‌نظر دیگر نیز به مسئله نگاه کنید:

گاهی اوقات شما فکر نمی‌کنید که چیزی مشکل دارد ولی فرد مقابل نظر دیگری دارد و یا برعکس، اینکه خودتان را جای کس دیگری بگذارید، هیچ‌وقت ایده‌ی بدی نیست. تغییر دیدگاه می‌تواند کمک بزرگی در برنده شدن مجادله بدون پذیرفتن هر چیزی که آن‌ها می‌گویند ولی فهمیدن اینکه این نظرات از کجا می‌آیند، باشد. دانستن اینکه شما می‌فهمید، قدم اول در شکستن دیوارهایی است که در زمان دعوا ساخته‌اید. این به معنی جدا کردن خودتان از دعوا و تمرکز بر روی راه‌حلی که به پایان بحث کمک می‌کند، است.

6. برای پیروزی در بحث از موضوع غافل نشوید:

این، یکی از موارد مهم و کلیدی است زیرا به شما کمک می‌کند تا محکم پای عقاید و اهدافتان برای یافتن راه‌حل مشکل، بایستید. وقتی با شخصی بحث می‌کنید، گاهی اوقات آن‌ها می‌خواهند موضوع بحث را به چیزی که قبلاً اتفاق افتاده است و حل‌نشده است، منحرف کنند وقتی این اتفاق افتاد، سعی کنید به موضوع اصلی بازگردید، اجازه ندهید از بحث خارج شوید، زیرا با این روش چیزی عایدتان نمی‌شود.

7. سؤالات سرباز بپرسید برای پیروزی در بحث:

این تکنیک نیز به برنده شدن شما کمک می‌کند، زیرا به همه‌ی افراد درگیر در بحث اجازه می‌دهد تا در مورد راه‌حل فکر کنند.

4/5 - (6 امتیاز)

تبلیغات

منبع
namnak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا