خانه داری

کاشت سبزه عدس برای عید

شما می‌توانید از انواع حبوبات و غلات، سبزه بکارید. در این مطلب شمارا با روش‌های کاشت سبزه عدس آشنا می‌کنیم.

تبلیغات

طرز تهیه سبزه عدس

1) برای کاشت سبزه عدس باید 15 تا 18 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. به این صورت که عدس‌ها را درون ظرفی بریزید و روی آن بریزید یک روز عدس‌ها را خیس کنید، آب آن را عوض کنید تا عدس‌ها خراب نشوند و بو بگیرند.

2) بعدازآن آب عدس‌ها را دور بریزید و روی آن‌ها به‌آرامی آب بریزید و بعد عدس‌ها داخل دستمالی نخی خیس شده بریزید و درون کاسه‌ای قرار بدهید و در آن را بگذارید تا نور به آن نرسد و درجایی گرم مانند پشت بخاری قرار بدهید.

3) دائم چک کنید دستمال مرطوب باشد و عدس‌ها خشک نشوند. فقط در حد مرطوب شدن آن را مرطوب کنید. تا زمانی که عدس‌ها جوانه بزنند آن‌ها را داخل دستمال قرار بدهید.

4) بعدازآن عدس‌ها را داخل ظرف موردنظر برای سبزه‌تان بریزید سعی کنید به‌صورت پر بریزید که سبزه عدس شما پرپشت و زیبا شود. اگر می‌خواهید سبزه عدس شما به‌صورت تپه‌ای باشد قسمت وسط آن بیشتر بریزید.

تبلیغات

5) سپس دستمال را خیس کنید و روی آن پهن کنید و داخل آفتاب قرار بدهید زمانی که دستمال خشک شد روی عدس‌ها آب اسپری کنید و دستمال را خیس کنید و روی آن‌ها قرار بدهید تقریباً روزی 2 بار این کار را انجام بدهید. دقت کنید داخل عدس‌ها آبی باقی نماند اگر آب ماند آن را خالی کنید تا سبزه‌تان کپک نزند.

6) زمانی که کمی سبزه‌ها سبز کردند و جوانه زدند دستمال آن را بردارید و باز همین کار را تکرار کنید و روزی 2 بار به آن آب اسپری کنید و آب آن را خالی کنید. زمانی که سبزه عدس حدود 5 سانت رشد کرد آن را روزها در آفتاب در فضای باز قرار بدهید و شب‌ها به داخل خانه بیاورید اجازه ندهید سبزه‌تان کم آب و خشک شود و آب زیاد هم به آن ندهید.

7) سپس برای تزیین سبزه عدس به سلیقهٔ خود دور سبزه روبان ببندید؛ و اگر دوست داشتید می‌توانید روی آن را به سلیقهٔ خود تزیین کنید.

نکاتی برای درست کردن سبزه عدس

  • اگر سبزه‌تان را داخل خانه قرار بدهید باعث می‌شود برگ‌ها آن کوچک و ساقه‌های آن بلند شود؛ اما قرار دادن آن در فضای باز باعث پهن شدن برگ‌ها و رشد آن کمتر می‌شود.
  • برای کاشت سبزه سعی کنید از ظروف فلزی استفاده نکنید بهترین ظروف سفالی و پلاستیکی می‌باشد.
  • برای کاشت سبزه عدس از عدس‌های تازه استفاده کنید اگر کهنه باشند سبزه شما خوب نمی‌شود.

کاشت سبزه عدس به‌صورت نیمکره

اگر می‌خواهید سبزه‌ای به‌صورت نیمکره داشته باشد داخل توری پلاستیکی مخصوص توپ‌ها با سوراخ‌های ریز (تا حدی که عدس‌ها نریزند) یک‌کاسه به‌صورت برعکس قرار بدهید و روی آن را با پنبه بپوشانید عدس‌های جوانه‌زده را روی آن بریزید و در آن را ببندید و روی آن پلاستیکی شفاف با چند سوراخ ریز بکشید روزی یک‌بار به عدس‌ها آب اسپری کنید و دوباره پلاستیک را بکشید این کار را تا 2 روز انجام بدهید زمانی که سبز شدند پلاستیک را بردارید و روی یک‌بار آب را به‌صورت اسپری روی آن بپاشید و آب اضافی خارج‌شده از آن را خالی کنید. آن را درجایی پرنور قرار بدهید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

تبلیغات

منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا