تناسب اندام

آيا طناب زدن لاغر ميكند؟ | آموزش طناب زدن برای لاغری

شاید به نظر خیلی از افراد، طناب زدن، بالا و پایین پریدن‌های بی‌نتیجه باشد. نظر شما چیست؟ تا چه حد با فواید این ورزش آشنایی دارید؟‌ اگر به دنبال راهی هستید که تمرینات ورزشی موردنظرتان را جذاب و پرنشاط کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً به سراغ طناب زدن بروید.

تبلیغات

خرید طناب ورزشی یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید برای سلامتی‌تان داشته باشید؛ زیرا ورزش با طناب باعث بهبود شرایط قلبی و عروقی شما شده و برای انجام این ورزش نیاز به فضای خاصی نخواهید داشت؛ فقط کافی است یک طناب بخرید، تایمر روی گوشی خود نصب کنید و کمی خلاقیت چاشنی تمرینات ورزشی خود کنید!

چرا طناب زدن فوق‌العاده چربی‌سوز است؟

بدن انسان برای اینکه یک لیتر اکسیژن جذب کند، حدوداً ۵ کالری می‌سوزاند. این بدین معنی است که اگر به سراغ ورزش‌هایی بروید که عضلات بیشتری درگیر شود به اکسیژن بیشتری نیز نیاز پیدا خواهید کرد و این یعنی برای جذب اکسیژن به انرژی بیشتری نیاز دارید (کالری بیشتری خواهید سوزاند). اگر تابه‌حال فقط یک‌بار هم از روی طناب پریده باشید، می‌دانید که با اولین پرش‌ها ضربان قلب به‌شدت بالا رفته و بدن شروع به کالری‌سوزی می‌کند.

خب، اگر هنوز هم متقاعد نشده‌اید که طناب زدن فوق‌العاده است، پس با ما همراه باشید تا شمارا با ۷ دلیل برای تأثیر طناب زدن آگاه کنیم و دیدتان را نسبت به این وسیله ورزشی تغییر دهیم.

1. طناب زدن باعث افزایش انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی عضلات پاها می‌شود و احتمال آسیب‌دیدگی پاهایتان را کاهش می‌دهد. اگر به‌صورت منظم طناب بزنید، عضلات ساق پا تقویت‌شده و خاصیت ارتجاعی تاندون‌ها و رباط‌های پای شما نیز بیشتر خواهد شد. سعی کنید در حین تمرین با طناب روی پاشنه پای خود پایین بیایید.

تبلیغات

2. طناب زدن باعث افزایش تعادل و هماهنگی بدن می‌شود. ریتمی که طناب زدن دارد به افزایش هماهنگی بین پاها، چشم‌ها و دست‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

3. طناب زدن باعث بهبود شناخت شما نسبت به بدنتان می‌شود. با کمک ورزش با الگوهای حرکتیِ بدنتان بیشتر آشنا خواهید شد که همین آشنایی موجب بهبود ارتباط سیستم عصبی بامغز، مچ دست‌ها و پاهایتان می‌شود. این موضوع شناخت بدن و ارتباط مؤثرتر اعضا با یکدیگر، به‌خصوص در سنین بالا و برای میان‌سالان و کهن‌سالان اهمیت پیدا می‌کند.

4. طناب زدن کمک می‌کند تا بتوانید شدت تمرینات دایره‌ای را بیشتر کنید. تمرینات قدرتی که دارای حرکات تناوبی برای کار کردن روی گروه‌های عضلانی مختلف است، باعث بالا رفتن ضربان قلب و افزایش سلامت قلبی و عروقی شما می‌شود. حال اگر یک تمرین ایستگاهی طناب زدن را نیز به آن اضافه کنید، شدت تمرینتان به‌صورت قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. همچنین اگر می‌خواهید کالری‌سوزی بیشتری داشته باشید دو تا سه دقیقه طناب زدن درجا را به‌پایان تمرینتان اضافه کنید.

آيا طناب زدن لاغر ميكندفواید طناب زدن برای لاغری شکم

5. با این وسیله قابل‌حمل، به مسافرت بروید! بسیاری از هتل‌های مدرن و امروزی، اتاقی دارای چندین وسیله ورزشی پایه در اختیار مهمانان خود قرار می‌دهند که قطعاً یکی از این وسایل، طناب ورزشی است.

خب این خیلی خبر خوبی است؛ اما خبر بد این است که کیفیت این وسایل ورزشی بعضاً نامناسب بوده و شاید به‌جای اینکه برای شما فایده‌ای داشته باشد، باعث آسیب به بدن شما شود. هیچ‌گاه سعی نکنید به خاطر اینکه در سفر هستید برنامه ورزشی خود را کنار بگذارید، چون ممکن است به ازای یک هفته، چندین هفته عقب بیفتید.

تبلیغات

بهترین کار، بردن وسایل ورزشی موردنیاز با خودتان است. اگر طناب ورزشی همراه خود داشته باشید، (تقریباً همه هتل‌ها فضای موردنیاز برای طناب زدن را دارند) می‌توانید با خیال راحت سفر کنید.

6. سبک و کم جا بودن طناب ورزشی این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید به پارک موردعلاقه‌تان بروید.: بسیاری از پارک‌های شهری دارای امکانات و دستگاه‌های ورزشی است که می‌توانید برای ورزش کردن از آن‌ها استفاده کنید، طناب ورزشی خود را نیز حتماً همراه ببرید تا تمرینات کل بدن را انجام دهید و تمام عضلاتتان را درگیر کنید. تمام تمرینات خود را با طناب زدن ترکیب کرده و به‌صورت تناوبی بعد از هر تمرین دو یا سه دقیقه طناب بزنید و سپس به سراغ تمرین بعدی بروید.

7. با طناب زدن ۲۰۰ کالری بسوزانید! مقدار کالری‌سوزی در حین طناب زدن برای افرادی که می‌خواهند وزنشان را کم کنند دارای اهمیت بسیار زیادی است. با هر دقیقه طناب زدن، علاوه بر تقویت عضلات پا، باسن و شانه‌ها، ۱۰ کالری نیز خواهید سوزاند. این یعنی با دو بار طناب زدن ۱۰ دقیقه‌ای، ۲۰۰ کالری می‌سوزانید (که یعنی ۱۰۰۰ کالری در هفته)!

لاغری و کاهش وزن در کمتر از نیم ساعت تنها در ۱۵ دقیقه

دیلی میل مقاله‌ای با عنوان ” لاغری در ۱۵ دقیقه ” منتشر کرده بود که توسط متخصصین کاهش وزن u-shape.co.uk تکمیل‌شده بود. توصیه‌های پیشنهادی به‌دوراز هرگونه پیچیدگی و با ساده‌ترین روش ممکن فرد مبتلابه اضافه‌وزن را به کاهش وزن نزدیک می‌کند. افرادی که باراهنمایی‌های این مرکز وزن کم کرده‌اند اغلب افرادی بوده‌اند که اضافه‌وزن بسیار بالایی داشته و نام آن‌ها بعد از لاغر شدن در میان رکوردداران قرارگرفته است.

ایا طناب زدن باعث لاغری شکم و پهلو میشود؟

به توصیه این مرکز برای لاغری طناب بزنید اما طناب زدنی که وزن شما و چربی‌ها را بسوزاند. شاید به نظر شما این روش به دلیل سادگی مؤثر نبوده و از آن استقبال نکنید اما به‌جرئت یکی از قوی‌ترین روش‌های لاغری است ولی به روشی که در این بخش می‌آموزید.

تبلیغات

لاغری با طناب زدن در ۱۵ دقیقه

آيا طناب زدن لاغر ميكندروش صحیح طناب زدن برای لاغری

” نادیا فیرودر” متخصص تناسب‌اندام این مرکز در ادامه می‌گوید: برای لاغری سریع شاید خیلی سریع‌تر ازآنچه که فکر می‌کنید می‌توان با طناب زدن دست‌یافت این روش طناب زدن را انجام دهید.

برای شروع به مدت ۳۰ ثانیه به‌صورت سرعتی و روی دوپا طناب بزنید. دقت داشته باشید که هنگام طناب زدن بایستی دست‌های شما به‌صورت دورانی چرخیده و ارتفاع پاهایتان هنگام پرش نباید زیاد باشد.

بعد از اتمام ۳۰ ثانیه برنامه اصلی چربی سوزی با طناب زدن آغاز می‌شود.

حالا روی یک‌پا به مدت ۵ دقیقه بدون وقفه طناب بزنید. اگر خسته شدید و مجبور به توقف می‌توانید برای چند ثانیه مکث کرده و دوباره ادامه دهید. مکث شما نباید بیش از چند ثانیه باشد.

بعد از اتمام ۵ دقیقه‌ی پای اول نوبت به‌پای بعدی می‌رسد. همین روش را به مدت ۵ دقیقه روی پای بعدی طناب بزنید.

تبلیغات

تا اینجا ۱۰ دقیقه شما سپری‌شده است و بایستی ۵ دقیقه مابقی را به‌صورت مساوی تقسیم کرده و دوباره طناب زدن روی یک‌پا را انجام دهید.

۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه روی پای چپ و ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه مابقی را روی پای راست طناب بزنید.

طناب زدن برای کاهش وزن

آيا طناب زدن لاغر ميكندآموزش طناب زدن برای لاغری

این روش طناب زدن برای لاغری شما یکی از روش‌های ثابت‌شده برای کاهش وزن سریع است به‌طوری‌که به‌صورت مداوم و درست هرروز آن را انجام دهید. طبق بررسی‌های انجام‌شده، مزایای سلامتی ۱۰ دقیقه طناب زدن برای بدن، حدوداً برابر ۴۵ دقیقه دویدن است.

اگر برای لاغر شدن عجله دارید بایستی در رژیم غذایی خود منابع چربی سوز گیاهی و طبیعی را بگنجانید.

توصیه ” نادیا فیرودر ” به در وب‌سایت دیلی میل در لیستی کوتاه و مختصر ارائه شد.

تبلیغات

متخصص تناسب‌اندام این مرکز می‌گوید: برای لاغری از چربی‌های امگا ۳ و تخم کتان استفاده کنید. سیب بهترین میان وعده برای زنان و مردانی است که به‌قصد کاهش وزن رژیم می‌گیرند.

از فواید دیگر لاغری با طناب در ۱۵ دقیقه:

محققان می‌گویند انجام تمرین‌های ورزشی شامل حرکت‌ها و پرش‌های عمودی مثل پریدن از روی طناب، برای کاهش احساس گرسنگی بسیار مفید است. این کم شدن اشتها باعث می‌شود فرد دیرتر احساس گرسنگی کند و تمایل به خوردن در او کمتر و درنهایت منجر به کاهش وزن شود.

  • یک ساعت طناب زدن، تقریباً حدود ۱۰۰۰ کالری می‌سوزاند
  • فعالیت طناب زنی، موجب بهبود ضربان قلب و فشارخون می‌شود.
  • طناب زدن به دلیل فعالیت تمام بدن، باعث تقویت عضلات شکمی برای استواری هر چه بیشتر بدن، عضلات پاها برای پریدن و شانه‌ها برای طناب زدن خواهد شد.
  • طناب زدن اصولی و صحیح، ضربات و حرکات ناگهانی کمی را به مفاصل بدن وارد می‌کند.
  • فعالیت طناب زنی، موجب بهبود ضربان قلب و فشارخون می‌شود.
  • طناب زدن باعث بهبود تراکم استخوانی و مانع از پوکی استخوان یا به تأخیر انداختن آن می‌شود.
3.7/5 - (4 امتیاز)

منبع
parsineویرایش و بازنویسی شده تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا