بهداشت زنان

ترشحات زرد رنگ واژن نشانه چیست؟

در این مطلب به تمام علل ترشحات زرد رنگ واژن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید 😉

بااینکه ممکن است با دیدن ترشحات روشن واژن نگران شوید، اما این ترشحات کاملاً عادی هستند. معمولاً ترشحات سفید یا شفاف و دارای بافتی خامه‌ای یا رشته‌ای (مثل سفیده تخم‌مرغ) است اما رنگ غیرعادی یا بوی بد مخاط واژن، نگران‌کننده است. هیچ قانون مشخصی در این مورد وجود ندارد؛ ترشحات زرد، شاید نشانه یک بیماری شدید باشد شاید هم نباشد.
فقط یک نکته را به خاطر داشته باشید، ترشحات تکه‌ای، ضخیم و بد بو در بیشتر مواقع، از علائم بیماری‌های مقاربتی است. اکنون علل ترشحات زرد واژنی و نحوه درمان آن را بررسی می‌کنیم. 

آشنایی با ترشحات زرد واژن

ترشحات واژن ترکیبی از ترشحات واژنی و مایع دهانه رحم است که رنگ و بافت آن با افزایش و کاهش سطح استروژن بدن زنان در چرخه قاعدگی، تغییر می‌کند. برخی از عوامل ایجاد ترشحات زرد، طبیعی هستند و برخی دیگر به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

در بیشتر موارد، ترشحات زرد ممکن است به خاطر ترکیب خون قاعدگی با ترشحات طبیعی واژن قبل یا بعد از پریود باشند، درعین‌حال این ترشحات می‌توانند نشانۀ عدم تعادل هورمونی یا عفونت هم باشند. ترشحات زرد به‌تنهایی، یک علامت هشداردهنده نیستند، بلکه علائم همراه آن، به‌خوبی مشخص می‌کنند که آیا این ترشحات نگران‌کننده هستند یا نه. اگر ترشحات زرد داشتید، این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:

• آیا ترشحات شما همراه با خارش واژن است؟
• آیا این ترشحات بدبو هستند؟
• آیا در شکمتان احساس درد دارید؟
• آیا رژیم غذایی‌تان را خیلی تغییر داده‌اید؟
• آیا داروهای جدیدی برایتان تجویزشده است؟
• اخیراً تست پاپ اسمیر انجام داده‌اید؟
• آیا باردار هستید؟
• آیا اخیراً رابطه جنسی حفاظت نشده داشته‌اید؟
• آیا خیلی وقت است که این ترشحات را دارید؟

به‌عنوان یک قاعده کلی، اگر به هرکدام از سؤالات بالا پاسخ بله داده‌اید یا هر نشانه ناراحتی مخصوصاً در لگن یا واژن خود دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. «دکتر می‌تواند به شما بگوید که آیا ترشحات زرد شما کاملاً طبیعی هستند یا مسئلۀ بزرگ‌تری وجود دارد که باید درمان شود.»

ترشحات زرد رنگ واژنعلل ترشحات زرد رنگ واژن چیست؟

ترشحات زرد واژن در یائسگی

شروع یائسگی بدون استثنا، تغییرات زیادی در بدن ایجاد می‌کند که ترشحات واژن یکی از این تغییرات است. تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی معمولاً باعث ترشحات زرد می‌شود. در دوران یائسگی، اسید واژن کم می‌شود و دیواره‌های آن ضعیف‌تر می‌شوند که همین موضوع، خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

عفونت‌هایی که به خاطر رشد باکتری‌ها و عوامل عفونی دیگر در این نوع از محیط‌ها ایجاد می‌شوند، می‌توانند رنگ ترشحات واژن را تغییر دهند.
غیر از تغییرات بیولوژیکی معمول، این نوع از عفونت‌ها ممکن است در زنانی که قبل از 40 سالگی دچار یائسگی زودرس می‌شوند نیز ایجاد شود. هیسترکتومی، اشعه درمانی یا هورمون درمانی برای سرطان نیز می‌توانند بر ترشحات واژن تأثیر بگذارند.
در موارد بسیار کمی، غذای جدید یا بعضی از ویتامین‌ها هم ممکن است دلیل به وجود آمدن ترشحات زرد باشند.

مقاله پیشنهادی:  برفک واژن | علل، علائم و درمان خانگی برفک واژن

ترشحات زرد واژن بعد از قاعدگی

دیدن ترشحات زرد بعد از دوره قاعدگی، طبیعی است. در این مدت، بدن مایع سرویکال بیشتری تولید می‌کند تا برای تخمک‌گذاری آماده شود. بااین‌حال، گاهی اوقات، کمی از خون قاعدگی با این مایع ترکیب می‌شود و رنگ آن را به زرد تغییر می‌دهد. این ترشحات ممکن است چند روز ادامه داشته باشند اما دلیلی برای نگرانی نیست.

چرخه قاعدگی به‌طور متوسط بین 25 تا 30 روز طول می‌کشد. گاهی اوقات ممکن است درست بعد از تمام شدن پریود خود، ترشحات خونی مایل به قهوه‌ای یا صورتی ببینید. این رنگ ممکن است به خاطر ترکیب ترشحات با خون قاعدگی ایجادشده باشد و بعد از چند روز، خودبه‌خود از بین می‌رود.
توجه کنید که ترشحات زرد به‌تنهایی نگران‌کننده نیستند اما بوی بد، درد یا احساس سوزش و خارش همراه با ترشحات غیرطبیعی واژن، نشانه‌هایی است که باید توسط پزشک معاینه شود.

ترشحات زرد واژن و ﻋﻔوﻧت باکتریایی

ترشحات مایل به زرد واژن ممکن است به خاطر نبود تعادل میزان باکتری‌های خوب و بد واژن باشد. حفره‌های واژینال، باکتری‌هایی به نام لاکتوباسیلوس دارند که جلوی باکتری‌های تولیدکنندۀ بیماری را می‌گیرند و تضمین می‌کنند که همه‌چیز متعادل است. تجمع باکتری‌های بد، می‌تواند باعث تغییر در ترشحات و درنتیجه ایجاد شرایطی شود که به آن ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن گفته می‌شود. ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن معمولاً یا از راه رابطه جنسی ایجاد می‌شود یا به دلیل عادت‌های اشتباه بهداشتی و عدم رعایت نکات بهداشتی لباس‌زیر. اگر علائم ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن چند دوره تکرار شود، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین توصیه می‌شود که لباس‌زیر پنبه‌ای آزاد بپوشید.

ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن ممکن است به علت شستشوی واژن با صابون‌های معطر یا استفاده از وکس برای دفع موهای زائد باشد. دوش‌های واژینال هم می‌تواند رشد طبیعی باکتری در واژن را مختل کرده و باعث شود که ترشحات زردرنگ به نظر برسند، زیرا شیمی بدن شما به آنچه ممکن است یک تهدید به‌حساب بیاید، پاسخ می‌دهد.
علائم ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن عبارت‌اند از: بوی بد واژن پس از زایمان، خارش یا کهیر در اطراف مهبل و درد یا احساس سوزش موقع ادرار یا بعدازآن. این عفونت، بدن را آمادۀ ابتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگری مثل سوزاک یا کلامیدیا می‌کند.

مقاله پیشنهادی:  راه های جلوگیری از بارداری

تغییرات دارویی و ترشحات زردرنگ

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند تعادل باکتری‌ها را در واژن تغییر دهند و باعث شوند که رنگ ترشحات زرد شود. آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین ممکن است باعث ایجاد تورم و قارچ شوند. قرص‌های ضدبارداری هم می‌توانند تغییرات فیزیولوژیکی در ترشحات ایجاد کنند. باید دانست که هیچ‌کدام از این موارد بدون معاینه دقیق و انجام آزمایشات بیشتر توسط یک پزشک، قابل‌تشخیص نیستند. باید هنگام توضیح علائم خود با پزشک، صادق باشید. ممکن است علائم دیگری هم باشد که اطلاعات مهمی برای تشخیص علت ترشحات غیرطبیعی شما به پزشک بدهد.

ترشحات زرد واژن و بیماری التهابی لگن

PID عفونتی در اندام‌های تولیدمثل زنان است که معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. اگر پرده دهانه رحم پس از زایمان یا در حین سقط‌جنین یا خودبه‌خود آسیب ببیند، احتمال دارد که فرد دچار بیماری التهابی لگن شود. البته این احتمال چندان شایع نیست. علت اصلی بیماری PID، انتقال بیماری مقاربتی درمان نشده مانند سوزاک یا کلامیدیا است.

بیماری التهابی لگن می‌تواند موجب تشکیل بافت اسکار شود که خطر ابتلا به آبسه‌های متعدد در طول لوله‌های فالوپ را ایجاد می‌کند. بیماری التهابی لگن معمولاً نشانه‌ای ندارد، اما برخی زنان، نشانه‌هایی مثل ترشحات واژنی غیرطبیعی (زرد، قهوه‌ای، سبز) و درد شکمی یا لگن را گزارش کرده‌اند. اگر بیماری التهابی لگن درمان نشود، می‌تواند باعث آسیب دائمی اندام‌های تولیدمثل و حاملگی‌های خارج رحم، ناباروری یا کیست تخمدان شود.

ترشحات زرد به دلیل تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک بیماری است که در اثر انتقال انگل تریکوموناس واژینالیس در طی تماس جنسی با فرد بیمار ایجاد می‌شود. این بیماری در بیشتر موارد، بدون علامت است. 70 درصد از مبتلایان به تریکومونیازیس نشانه‌ای از بیماری ندارند. بااین‌حال، یکی از نشانه‌های تریکومونیازیس که برخی افراد آن را تجربه کرده‌اند، ترشحات سبز مایل به زرد با بوی ماهی گندیده است که بین پنج تا 28 روز پس از انتقال بیماری دیده می‌شوند.

ترشحات واژنی غیرطبیعی، شایع‌ترین نشانه‌ای است که 75 درصد بیماران مبتلابه تریکومونیازیس به آن اشاره‌کرده‌اند. دیگر علائم شایع تجربه‌شده عبارت‌اند از: خارش یا کهیر در اطراف واژن با 50 درصد، درد یا ناراحتی در هنگام ادرار با 25 درصد و خونریزی بین دوره‌ای با 25 درصد. درد لگن نیز در موارد کمی گزارش‌شده است. اگرچه تریکومونیازیس بدون علامت است اما سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد. در صورت ابتلا به تریکومونیازیس، احتمال ابتلا به بیماری‌های خطرناک‌تر مانند HIV بیشتر می‌شود. همچنین خطر زایمان زودرس و تولد نوزادان کم‌وزن در زنان بارداری که به تریکومونیازیس مبتلا هستند بیشتر از دیگران است.

مقاله پیشنهادی:  علل، علائم و درمان عفونت مخمری واژن با سرکه، سیر و ماست

ترشحات زرد رنگ واژنترشحات زرد رنگ و بی بوی واژن

التهاب دهانه رحم و ترشحات زردرنگ

سرویسیت، التهاب دهانه رحم است. این بیماری بعد از انتقال یک STD مانند تریکومونیازیس یا کلامیدیا پیشرفت می‌کند. علائم این بیماری عبارت‌اند از: ترشحات خاکستری یا زرد کم‌رنگ، خون همراه با ترشحات، احساس گرگرفتگی هنگام دفع ادرار یا لکه بینی در بین دو پریود. اگر حدس می‌زنید که به این بیماری مبتلا شده‌اید، توصیه می‌شود بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا بتواند بیماری را تشخیص دهد و درمان کند.

ترشحات زردرنگ چگونه درمان می‌شود؟

برای اینکه پزشک شما با بیماری شما که ترشحات زردرنگ است مبارزه کند، باید ابتدا شما را معاینه کند. اگر مبتلابه عفونت قارچی هستید، پزشک شما یک کرم ضد قارچ، پماد، قرص و یا شیاف تجویز می‌کند. برنامه درمان شما بر اساس شدت علائم شما متفاوت خواهد بود.

عفونت‌های باکتریایی و STIs مثل آن‌هایی که در بالا ذکر شدند با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند. مهم است که درمان را هر چه زودتر شروع کنید تا از گسترش عفونت جلوگیری بکنید تا تبدیل به یک وضعیت جدی‌تر از قبیل بیماری‌های التهابی لگن نشود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توصیه می‌شود که در صورت احساس هرگونه ناراحتی همراه با ترشحات غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنید. حتماً به علائم زیر توجه کنید:

  • درد در لگن و قسمت پایین شکم
  • وجود بوی بد همراه با ترشحات
  • خونریزی غیرطبیعی یا پریودهای غیرمعمول شدید
  • درد یا خونریزی هنگام رابطه جنسی
  • ترشحات زردرنگ بعد از رابطه جنسی
  • احساس سوزش هنگام دفع ادرار
  • تب یا لرز
  • سابقه رابطۀ جنسی محافظت نشده
  • اگر باردار یا مشکوک به بارداری هستید

با پیدا کردن علت بیماری، باید از برنامۀ درمانی که پزشک به شما می‌دهد پیروی کنید. اگر نمی‌توانید به توصیه‌های پزشکتان عمل کنید، نظر یک پزشک دیگر را بپرسید. واضح است که ندیدن نشانه‌های اضافی به این معنی نیست که به یکی از بیماری‌های مقاربتی دچار نشده‌اید. اگر گمان می‌کنید که به یک نوع STD مبتلا شده‌اید، آزمایش تشخیص بیماریهای مقاربتی را فراموش نکنید.

نکته نهایی در مورد ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد یکی از نشانه‌های معمول عفونت است، مخصوصاً اگر کف دار، تکه‌ای و بدبو باشد؛ اما به هر علتی که به وجود آمده باشد به‌راحتی قابل‌درمان است. فقط ضروری است که پزشک شما به‌موقع تشخیص بدهد و درمان هر چه زودتر شروع شود. این تنها راه جلوگیری از هرگونه عوارض احتمالی است.

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
drzakerinhidoctorگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا