کودکان و والدین

اثرات مخرب تنبیه بدنی در کودکان

کودکان چیزهای زیادی از طبیعت و آدم‌های پیرامون خود یاد می‌گیرند اما بازهم پدر و مادر مهم‌ترین الگوهای زندگی آن‌ها هستند! امروزه والدین آن‌قدر مشغله کاری دارند که فرصت ندارند وقت خود را با فرزندانشان بگذرانند.

چه احساسی دارید وقتی فرزندتان از مدرسه برمی‌گردد و از تنبیه بدنی خودش توسط معلم شکایت می‌کند؟ تنبیه بدنی به هرگونه ضرب‌وجرح یا رفتار غیرقابل‌قبول اطلاق می‌شود! اکنون باید چه‌کار کنید؟ آیا از این سیستم انضباطی حمایت می‌کنید یا با دلسوزی و همدردی درباره اتفاقی که افتاده با فرزندتان حرف می‌زنید؟ این تجارب بر سلامت روحی کودک تأثیر می‌گذارد، دوران رؤیایی کودکی را بر هم می‌زند و آینده او را نیز خراب می‌کند. همگی ما درباره تنبیه بدنی شدید کودکان در برخی مدارس یا حتی خانواده‌ها شنیده‌ایم!

فقط تصور کنید یک کودک چگونه می‌تواند با چنین پدر و مادر و معلم سختگیری کنار بیاید! بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که تنبیه بدنی می‌شوند در دوران بزرگ‌سالی بیشتر پرخاش می‌کنند. آن‌ها از کتک زدن به‌عنوان ابزاری برای درس دادن به دیگران استفاده می‌کنند و درنتیجه زندگی مشترک خشونت‌آمیزی خواهند داشت. این کودکان بیشتر از سایرین قربانی سوءاستفاده، جرم و جنایت و خشونت می‌شوند. شما به‌عنوان یک پدر یا مادر مسئول باید از عواقب تربیت کودک خود به‌وسیله تنبیه بدنی آگاه باشید. بنا به عللی که خواهید خواند شما نباید کودک خود را کتک زده یا تنبیه بدنی کنید.

تنبیه بدنی کودک چه عواقبی دارد؟

تنبیه بدنی در کودکانعواقب بد تنبیه کودکان

فرزند شما نیز در آینده کتک‌کاری می‌کند

تنبیه بدنی کودک او را به یک فرد مهاجم تبدیل می‌کند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد بین تنبیه بدنی کودکان و رفتار خشونت‌آمیز و پرخاشگری آن‌ها در دوران بزرگ‌سالی ارتباط وجود دارد. بیشتر مجرمان افرادی هستند که در دوران کودکی مورد ارعاب و تنبیه بدنی واقع‌شده‌اند. این قانون طبیعت است که کودکان از شیوه‌های تربیتی والدین، معلمان و بزرگ‌ترهای خود درس می‌گیرند.

کودک رفتارهای منفی را از شما می‌آموزد

کودکان چیزهای زیادی از طبیعت و آدم‌های پیرامون خود یاد می‌گیرند اما بازهم پدر و مادر مهم‌ترین الگوهای زندگی آن‌ها هستند! امروزه والدین آن‌قدر مشغله کاری دارند که فرصت ندارند وقت خود را با فرزندانشان بگذرانند. وقتی پدر یا مادر خسته از سرکار به خانه بازمی‌گردد و می‌بیند فرزندش هنوز تکالیف مدرسه‌اش را انجام نداده، عصبانی می‌شود و به شیوه‌های انضباطی مانند فریاد کشیدن و کتک زدن او متوسل می‌شود. این کار، غلط و ناجوانمردانه است.

کودک روش‌های حل اختلاف را یاد نمی‌گیرد

تنبیه بدنی، حواس بسیاری از کودکان را پرت می‌کند. به‌این‌ترتیب آن‌ها دیگر یاد نمی‌گیرند با شیوه‌های اجتماعی قابل‌قبول اختلاف خود با دیگران را حل کنند. وقتی کودکی تنبیه بدنی می‌شود، احساساتی مانند خشم، ناامیدی و ترس بر روح و روان او حاکم می‌شود. ممکن است او افکار انتقام‌جویانه در سرخود بپروراند و دیگر یاد نگیرد چگونه با موقعیت‌های مشابه روبه‌رو شود. او هرگز یاد نمی‌گیرد در آینده چطور باید از پس یک اتفاق ناگوار بربیاید بنابراین به یک فرد خشن تبدیل می‌شود.

تنبیه بدنی در کودکانتنبیه بدنی کودک توسط پدر و مادر

کودک ممکن است آسیب ببیند

تنبیه بدنی از بسیاری جهات می‌تواند خطرناک باشد، مثلاً اگر در اثر خشم به‌صورت او سیلی بزنید ممکن است برخورد انگشتان شما موجب آسیب‌دیدگی یا خونریزی در صورت او شود. ضربه زدن به نقاط ظریفی از صورت مانند چشم و گوش خیلی خطرناک است. بعضی از کودکان در اثر تنبیه بدنی دچار آسیب‌دیدگی اعصاب شده، فلج می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند.

کودک ممکن است فکر کند کتک زدن دیگران کار خوبی است

تنبیه بدنی کودک این باور غلط را در او ایجاد می‌کند که برای جلب موافقت دیگران باید آن‌ها را کتک بزنید. کودک گمان می‌کند اجازه دارد باکسانی که از او کوچک‌تر هستند چنین رفتاری داشته باشد. او از قدرت خود در جهت منفی استفاده می‌کند و در دوران بزرگ‌سالی، نمی‌تواند از دیگران «نه» بشنود یا مخالفت آن‌ها را تحمل کند. هرگونه مخالفت از جانب همسالان، او را وادار می‌کند دست به خشونت بزند و با کتک زدن دیگران کار خود را راه بیندازد. کودکان ممکن است کتک زدن را به‌عنوان راهی برای حل مشکل بشناسند.

کودک ممکن است عزت‌نفس خود را از دست بدهد

تنبیه بدنی کودکان این پیام منفی قوی را به ذهن آن‌ها القا می‌کند. کتک زدن کودکان موجب از دست رفتن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود. آن‌ها خیلی زود به این نتیجه می‌رسند که هیچ ارزشی ندارند و به درد هیچ کاری نمی‌خورند!

تنبیه بدنی در کودکاناثرات مخرب تنبیه در کودکان

کودک احساسات منفی خود را سرکوب می‌کند

خشم، ناامیدی و تمام احساسات منفی که ممکن است کودک در لحظه تنبیه با آن‌ها روبه‌رو شود، به‌مرورزمان در ذهن او جمع می‌شود. این احساسات ممکن است روزی مانند گدازه‌های آتش‌فشانی فوران کنند و یاس و ناامیدی برای تمام اعضای خانواده مضر است. باید با روش‌های صحیح و مناسب منظور خود را به کودک بفهمانید، بدون اینکه احساسات او را جریحه‌دار کنید.

کودک از شما فاصله می‌گیرد

تنبیه بدنی به هر شکلی که باشد قطعاً بین شما و فرزندتان دیوار و حائل ایجاد می‌کند. خود ما از کسانی که به‌نوعی سعی می‌کنند به ما آسیب برسانند نفرت داریم. به‌هرحال این طبیعت انسان است و پدر و مادر باید بدانند تأثیر انضباطی تنبیه بدنی، سطحی و موقتی است! برای ایجاد یک پیوند دائمی با فرزندتان باید در کنار آموزش نظم و انضباط، به او احترام هم بگذارید. تنبیه بدنی مولد احساس ترس است و برای همیشه بین والدین و فرزندان فاصله می‌اندازد. بسیاری از والدین اغلب به یاد نمی‌آورند که خودشان در دوران کودکی تا چه اندازه از تنبیه شدن متنفر بوده‌اند. شیوه‌های مثبت و متعددی برای نزدیک شدن به کودک و یادآوری اشتباهاتی که مرتکب شده وجود دارد. از کتک زدن کودک هیچ‌چیز عایدتان نمی‌شود!

2.8/5 - (5 امتیاز)
منبع
asriranگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا