گردشگری

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید!

یکی از مناطق توریستی که خیلی از ایرانیان به دلیل زیبایی آن تمایل دارند به آن سفر کنند شیراز است، شهری که به شهر عشاق و شعرا معروف است و به لحاظ فرهنگ و تمدن، آب‌وهوا و جاذبه‌های طبیعی سرآمد شهرهای ایران است.

تبلیغات

مردم بسیار مهمان‌نواز، مهربان، جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی، غذاهای لذیذ محلی و صدالبته فالوده شیرازی همه و همه باعث می‌شود مردم انگیزه بسیاری برای سفر به این شهر داشته باشند، در این گزارش قصد داریم به‌جاهای دیدنی شیراز بپردازیم که دیدار از گوشه گوشه این شهر تاریخی و مهد شعر ایران، باعث می‌شود آرامش به سراسر وجودمان تزریق شود.

آرامگاه حافظیه شیراز

آرامگاه حافظیهجاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه حافظ

در میان بناهای رنگارنگ شیراز، حافظیه یا آرامگاه حافظ مجموعه آرامگاهی در شمال شیراز است که لسان‌الغیب، حافظ شیرازی در آن مدفون است. بسیاری معتقدند که وی در یکی از اشعارش این مسئله را که مرقدش پس از او زیارتگاه خواهد شد، پیش‌بینی کرده و چنین گفته است:

گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس

بر سر تربت ما چون گذری، همت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

تبلیغات

نام کامل این شاعر، خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی است که به‌اختصار حافظ خوانده می‌شود و القاب دیگری همچون لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا نیز دارد و به دلیل اشعار عرفانی‌اش نزد ما ایرانی‌ها جایگاه خاصی دارد.

وی در سال 727 هجری قمری چشم به جهان گشود و در سال 792 هجری قمری از دنیا رفت.

طراح حافظیه، معمار فرانسوی به نام آندره گدار است، گدار از شرق‌شناسان بزرگ است که علاقه خاصی به فرهنگ و هنر ایران دارد. گدار ۳۲ سال در ایران اقامت داشت و خدمت زیادی به فرهنگ و هنر این مملکت کرد.

مجموعه حافظیه حدود 2 هکتار وسعت دارد و به‌طورکلی از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل‌شده که توسط یک تالار با عنوان تالار میانی یا ایوان با دو ردیف پلکان سنگی از یکدیگر جدا می‌شوند. 4 در، امکان ورود به مجموعه و خروج از آن را فراهم می‌کنند که در اصلی در سمت جنوبی بنا و دو در بزرگ و کوچک در سمت غرب قرار دارند و یک در، در سمت شمال شرق به گلخانه باز می‌شود.

حافظیه به‌گونه‌ای ساخته‌شده که هر گوشه‌اش حرفی برای گفتن داشته باشد و دنیایی از نشانه‌ها را در خود جای دهد.

تبلیغات

آرامگاه حافظیهجاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در مقابل یکی از شلوغ‌ترین و پررفت‌وآمدترین خیابان‌های شیراز قرارگرفته و نمای آرامگاه از خیابان مذکور قابل‌مشاهده نیست. این خیابان نماد اسارت در جهان صنعتی و مدرن است

بخش جنوبی حافظیه نمادی از دنیای مادی ما انسان‌ها است. هر چه به آرامگاه نزدیک‌تر می‌شویم از بندهای نفسانی و هوا و هوس آزاد می‌شویم و با بالا رفتن از ایوان به معراج الهی می‌رسیم.

بخش شمالی آرامگاه نماد ملکوت است. این بخش ۸ درب ورودی و خروجی دارد و آرامگاه هم ۸ ستون سنگی دارد که از دوره مظفریان تا امروز دست‌نخورده باقی‌مانده است. عدد ۸ درواقع نماد قرن هشتم است که حافظ در آن قرن زندگی می‌کرده است، و می‌توان این ۸ را نمادی از ۸ درب بهشت هم دانست.

نمای بیرونی گنبد نمادی است از آسمان، این نما شبیه به کلاه درویشان، ترک است. رنگ‌های استفاده‌شده در داخل گنبد عبارت است از آبی فیروزه‌ای، سرخ ارغوانی، سیاه‌وسفید و قهوه‌ای سوخته.

آرامگاه، به‌طورکلی نماد خورشید است؛ اما درون آن نمادهای دیگری نیز وجود دارند. نمای بیرونی گنبد آرامگاه، به شکل کلاه درویشان تُرک است و از آن با عنوان نماد آسمان یاد می‌شود. درون گنبد مجموعه‌ای از رنگ‌های عرفانی است که هر یک نماد خاصی هستند:

تبلیغات
  • آبی فیروزه‌ای: نماد بهشت
  • سرخ ارغوانی: نماد شراب ازلی
  • سیاه‌وسفید: نماد شب و روز
  • قهوه‌ای سوخته: نماد خاک

آرامگاه حافظ یا حافظیه برای ادب، هنر و معماری ایران ارزش زیادی دارد و در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آرامگاه سعدی شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 1جاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است.

خواجه شمس‌الدین محمد صاحب دیوان وزیر، معروف به آباقا در قرن هفتم هجری مقبره‌ای بر فراز مدفن شیخ اجل ساخت که در سال ۹۹۸ هجری قمری توسط یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس ویران شد. بعدها کریم‌خان زند عمارتی دوطبقه از آجر و گچ بر مزار سعدی برپا کرد.

آرامگاه کوروش کبیر شیراز

آرامگاه کوروش کبیرجاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه کوروش

کوروش، بزرگ‌مرد تاریخ، از محبوب‌ترین و شهیرترین نامداران ایرانی است که طی دوران‌های مختلف از او به بزرگی و احترام بسیار یادشده و در میان تمام ملت‌ها و ادیان جایگاه ویژه‌ای دارد.

آرامگاه این پادشاه کبیر در زمره پرطرفدارترین جاذبه‌های ایرانی قرارگرفته است و هرساله تعداد زیادی از مردم برای بازدید از این مکان تاریخی بار سفر می‌بندند.

تبلیغات

آرامگاه کوروش درگذشته میان باغ‌های سلطنتی قرار داشت و از هر سوی دشت نمایان بود؛ بنایی ساده اما بسیار زیبا و چشم‌گیر که با ۱۵۶ مترمربع مساحت و ۱۱ متر ارتفاع، پس از گذشت ۲۵ قرن هنوز استوار و پابرجا مانده است.

آرامگاه شاه شجاع شیراز

آرامگاه شاه شجاعجاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه شاه شجاع

یکی از ممدوحان حافظ شیرازی، معروف به شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر که ۳۳ سال حاکم فارس بود و در سال ۷۸۶ هجری براثر بیماری درگذشت و چون وصیت کرده در زمین‌های مصلی و در جوار قبر شیخ محمود قطب‌الدین به خاک سپرده شد.

یکی از نوادگان وی در زمان کریم‌خان زند، سنگ قبری را بر روی قبر شاه نصب کرد. بنای امروزی مقبره شاه شجاع حاصل تلاش انجمن آثار ملی است.

درون آرامگاه مزین به کاشی و معرق‌کاری و چهار کتیبه از اشعار شاه شجاع و حافظ درون گنبد و چهار کتیبه از اشعار حافظ در ستایش شاه شجاج در قسمت بیرونی گنبد به خط نستعلیق می‌باشد.

این بنا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تبلیغات

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانیجاذبه های گردشگری شیراز – آرامگاه خواجوی کرمانی

قبر آرامگاه خواجو مشرف بر دروازه قرآن می‌باشد. آب چشمه معروف رکناباد نیز از کنار مقبره خواجو می‌گذرد. این آرامگاه در سال ۱۳۱۵ شمسی با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شد.

محل آرامگاه در محوطه‌ای بدون سقف قرار دارد. در وسط صفه آن سنگ قبری است که بالای آن محدب و دارای برآمدگی است. روی این سنگ کتیبه‌ای که بیانگر قبر خواجو باشد وجود ندارد.

باغ هفت‌ تنان شیراز

باغ هفت‌ تنان شیرازجاذبه های گردشگری شیراز – باغ هفت تنان

باغ هفت‌تنان در نزدیکی حافظیه واقع‌شده که یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز است. در داخل این باغ یک تالار بسیار بزرگ قرار دارد که تنها روی دو ستون ساخته‌شده است.

این باغ درگذشته و در روزهای خشک‌سالی آغوشی پر از امید به روی مردم می‌گشود و مردم شیراز در طلب باران و استجابت دعا در آن گرد هم می‌آمدند. اثری که تا سال‌ها پیش خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود و این روزها مرمت‌شده است تا به‌عنوان موزه سنگ و کاشی از مردم میزبانی کند

این بنا تا سال‌ها پیش، خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود و اکنون چند سالی است که به موزه سنگ تبدیل‌شده و نمونه‌هایی از سنگ‌های تاریخی و کتیبه‌های کهن در آن نگه‌داری می‌شود.

تبلیغات

علت نام‌گذاری این بنا به هفت‌تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریم‌خان زند روی هرکدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب‌کرده است.

حوض بزرگی هم در وسط عمارت اصلی به چشم می‌خورد که درگذشته از آب رکن‌آباد پر می‌شده است.

دیدنی‌های جالب باغ هفت‌تنان شیراز عبارت‌اند از:

مقبره‌ های عارفان

یکی از دلایل اهمیت این باغ، وجود 7 سنگ در آن است که گفته می‌شود مقبره عارفانی گمنام هستند.

مقبره‌ های عارفانجاذبه های گردشگری شیراز – باغ هفت تنان

بر اساس روایات، این 7 عارف درگذشته در این باغ به عبادت و ریاضت می‌پرداختند و هرگاه یکی از دنیا می‌رفت، دیگران مراسم کفن‌ودفنش را انجام می‌دادند. وقتی آخرین نفر که از مرگ خودآگاهی یافت به غسال شهر خبر داد و او را احضار کرد و گفت: ما هفت نفر بودیم که شش نفرمان یکی‌یکی جهان را بدرود گفته و به جهان دیگر پا نهادند و من تنها ماندم؛ حال که مرگ من نیز فرارسیده است، تو را احضار کردم و قبر خود را نیز در سمت پایین پای نفر ششم حفر کرده‌ام. بدن مرا غسل بده و در آنجا دفن کن.

نقاشی‌های چشم‌نواز

نقاشی‌های ایوان عمارت هفت‌تنان از بخش‌های جذاب آن هستند؛ شاهکارهایی از رنگ روغن بر روی گچ که هنر «آقا صادق» نقاش چیره‌دست روزگار زندیه را به رخ می‌کشند.

موزه کاشی و سنگ

سنگ‌هایی از پاسارگاد، تخت جمشید، خانه زینت الملوک، تابوت‌های سنگی پیش‌ازتاریخ، سنگ‌قبرهای باستانی، پایه ستون‌های قصر ابونصر، آثار سنگی دوران ساسانیان تا دوره قاجار و … ازجمله آثاری هستند که در این موزه به نمایش درآمده‌اند.

شاه‌چراغ شیراز

شاه‌چراغ شیرازجاذبه های گردشگری شیراز – شاه چراغ

شاه‌چراغ اصلی‌ترین جاذبه‌ی مذهبی شیراز است که از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هست. در این مکان مقدس فرزند امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع) آرمیده است.

گفته می‌شود که معماری شاه‌چراغ مربوط به دوران قاجاریه می‌شود. در معماری مسجد شاه‌چراغ بیش از هر چیز دیگری، کاشی‌کاری و آینه‌کاری‌های نفیس دست‌ساز خودنمایی می‌کنند.

تخت جمشید شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 2جاذبه های گردشگری شیراز – تخت جمشید

بنای باشکوه تخت جمشید بی‌شک برترین بنای تاریخی شیراز است، این بنای عظیم در فاصله‌ی ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد و قدمت آن به ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این بنای تاریخی به دستور داریوش، شاه هخامنشی ساخته‌شده است.

بر اساس خشت نوشته‌ها و سنگ‌نوشته‌های کشف‌شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی‌مانده‌اند، نشان می‌دهند که در آن زمان اینجا صد ستون نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، جمشید پادشاه اسطوره‌ای ایران باستان، جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در اینجا بر روی تخت‌ها و روی دست افراد در سنگ‌نگاره‌ها نشان داده‌شده است، جمشید بوده و اینجا را تخت جمشید نامیدند. اروپاییان هم به این مکان پرسپولیس می‌گویند که به معنای مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان است.

ساخت تخت جمشید که یکی از برترین بناهای تاریخی جهان است، در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش شروع شد و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان اولیه‌ی آن داده شد.

بازار وکیل شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 3جاذبه های گردشگری شیراز – بازار وکیل

بازار وکیل شیراز که در قسمت مرکزی شهر شیراز و در ضلع شرقی میدان شهرداری قرار دارد یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران و یادگار زیبا از کریم‌خان زند است که شروع ساخت آن حدوداً از سال 1137 خورشیدی آغاز شد و تا سال 1156 توسعه و تکمیل آن به طول انجامید.

بازار وکیل با گذشت سال‌ها از تأسیسش همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و هنوز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه‌عباس کبیر است اما پهنای بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست.

سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیرازجاذبه های گردشگری شیراز – سرای مشیر

سرای مشیر نیز که یکی از جاذبه‌های خوب شیراز به شمار می‌رود در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی واقع‌شده است و معماری جالب‌توجهی دارد.

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیلجاذبه های گردشگری شیراز – مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است که در دوره‌ی کریم‌خان زند، با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته‌شده است.

حمام وکیل شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 4جاذبه های گردشگری شیراز – حمام وکیل

حمام وکیل یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز است که در کنار مسجد و بازار وکیل که دو آثار برجسته‌ی دیگر از دوران زندیه هستند قرار دارد. حمام وکیل یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ساخته‌شده در زمان خود بود و با رعایت پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود طراحی و ساخته‌شده است.

باغ جهان‌ نمای شیراز

باغ جهان‌ نمای شیرازجاذبه های گردشگری شیراز – باغ جهان نما

باغ جهان‌نما که یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شیراز است و به‌عنوان قدیمی‌ترین باغ شیراز شناخته می‌شود. این باغ در خیابان حافظ واقع‌شده است.

این باغ با مساحت ۲/۸ هکتار دارای ۳۵۰۰ مترمربع فضای سبز است. عمده‌ی فضای سبز جهان‌نما را درخت‌های تنومند و کهن سرو و نارنج، شمشاد سبز، رز هفت‌رنگ، بنفشه، اطلسی و گل‌های داوودی تشکیل می‌دهد. این عمارت هشت‌ضلعی دارای ۴ شاه‌نشین و اتاق‌های دوطبقه‌ای است که در میان شاه‌نشین‌ها واقع‌شده است. پنجره‌های چوبی این باغ بعد از مرمت و بازسازی توسط مالک خصوصی آنجای خود را به پنجره‌های آهنی داده است. عمارت وسط این باغ مربوط به دوره‌ی زند است. خیابان‌کشی‌های اطراف عمارت ذکرشده به همراه درختکاری‌های زیبا در سال ۱۱۸۵ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند انجام گرفت. نمای عمارت کلاه‌فرنگی این باغ باشکوه بدون هیچ نقاشی و کاشی‌کاری بناشده است.

مسجد عتیق شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 5جاذبه های گردشگری شیراز – مسجد عتیق

مسجد عتیق از دیگر مکان‌های دیدنی و قدیمی‌ترین مسجد در شیراز است که هفت درب دارد و افسانه‌های زیادی در خصوص آن‌ها وجود دارد. این مکان پررمزوراز در بخش شرقی شاه‌چراغ قرار دارد.

بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرو لیث صفاری ساخته‌شده است.

دروازه قرآن شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 6جاذبه های گردشگری شیراز – دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به‌جای مانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به‌عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به‌حساب می‌آید.

این دروازه به دستور عضد الدوله دیلمی ساخته‌شده است. وجه‌تسمیه آن به خاطر قرآنی است، که به دستور امیر در آن گذاشته‌شده بود تا مسافرین به‌سلامت از زیر آن عبور کنند. این طاق به‌مرورزمان به خرابی رفت، تا این‌که در زمان کریم‌خان زند از نوساخته شد.

قرآن معروف به هفده من که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اتاقک بالای آن گذاشته شد. قران مذکور در حال حاضر در موزه پارس شیراز نگهداری می‌شود.

عمارت دیوان‌خانه قوام ملکی شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 7جاذبه های گردشگری شیراز – دیوان خانه قوام ملکی

عمارت دیوان‌خانه قوام ملکی مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند ـ محله قوام واقع‌شده است.

این عمارت یکی از ابنیه ارزشمند دوره زندیه در شیراز بشمار می‌آید که در نزدیکی ارگ کریم‌خانی واقع‌شده و درگذشته به عمارت دیوان‌خانه کریم‌خان زند مشهور بوده است.

عمارت دیوان‌خانه از تالاری بزرگ تشکیل‌شده که این تالار بر دو ستون چوبی استوارشده است البته پیش‌ازاین به‌جای این دو ستون چوبی دو ستون سنگی قرار داشته که در زمان قاجاریه توسط آقا محمدخان قاجار به تهران منتقل‌شده‌اند.

این بنا در دوره کریم‌خان زند به‌عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی بر امور اداری حکومت زندیه مورداستفاده بوده و از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری این بنا می‌توان به وجود نقاشی‌های بسیار زیبا در تمام بدنه ساختمان، مقرنس‌کاری‌های روی چوب و سنگ، مقرنس‌کاری‌های گچی و حجاری‌های روی سنگ‌ها با نقوش حیوانات و گیاهان اشاره نمود.

بنا 2 طبقه ساخته‌شده است و در حیاط آن یک حوض سرتاسری و یک حوض افقی در جلو شاه‌نشین به چشم می‌خورد. سبک معماری عمارت دیوان‌خانه همچون سایر بناهای دوره زندیه درون‌گرا است به گون‌های که ظاهر ساختمان ساده و فضای اندرونی مزین به انواع نقوش و تزئینات هنری است. این بنا در تاریخ 10/3/1351 به شماره 914 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شیراز

پاسارگادجاذبه های گردشگری شیراز – پاسارگاد

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته است.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.

پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

کوروش پس از فتوحات فراوان در تاریخ ۵۲۶ پیش از میلاد به قبایل سکاها در آسیای مرکزی حمله کرد که متأسفانه در جنگ با ماساگت‌ها (ماساگت‌ها یکی از اقوام ایرانی‌تبار و یک تیره‌ی سکایی نیمه صحراگرد در آسیای میانه بودند) کشته (این روایت از هرودوت است و صحت آن چندان مشخص نیست) و در پاسارگاد به خاک سپرده شد.

موزه پارس یا عمارت کلاه‌فرنگی شیراز

عمارت کلاه‌فرنگی شیرازجاذبه های گردشگری شیراز – عمارت کلاه فرنگی

موزه پارس در میان باغ نظر بناشده است. این موزه به‌عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس شناخته می‌شود و آثار باارزش بسیاری از ادوار مختلف تاریخی در خود جای‌داده است.

در این موزه آثار نقاشان مشهور دوره زندیه به چشم می‌خورد همچنین در محوطه بیرونی موزه پارس، سنگ‌های ازاره کاخ خورشید با نقوش شاهنامه وجود دارد

عمارت کلاه‌فرنگی با نظارت مستقیم کریم‌خان زند در دوطبقه با سقف شیروانی به ارتفاع ۱۴/۸۰ متر ساخته شد. این بنا به روی سکویی با ارتفاع ۱/۳۰ سانتی‌متر از کف باغ قرار دارد.

مسجد نصیرالملک شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 8جاذبه های گردشگری شیراز – مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است. این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ و در کوچهٔ نصیرالملک قرار دارد.

ارگ کریمخانی شیراز

ارگ کریمخانیجاذبه های گردشگری شیراز – ارگ کریمخانی

ارگ در دوره‌ی زندیه، بین سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ میلادی و به‌عنوان مکانی برای زندگی کریم‌خان زند ساخته شد. در زمان سلسله‌ی پهلوی این مکان به زندان تبدیل شد و به همین خاطر آسیب‌هایی به آن وارد شد که البته امروزه تا حد زیادی ترمیم‌شده است.

باغ نارنجستان قوام شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 9جاذبه های گردشگری شیراز – باغ نارنجستان

نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی‌خان زند واقع‌شده و با شاهچراخ حدود ۹ دقیقه (بدون ترافیک) فاصله دارد. مجموعه‌ی قوام در دوره‌ی قاجار و بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ تکمیل شد.

این مجموعه شامل یک حمام گچینه، حسینیه‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک)، دیوان‌خانه، حمام اختصاصی و اسطبل و زنجیرخانه بود که تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند. در سال‌های اخیر زیرزمین ضلع شمالی نارنجستان مرمت‌شده و به‌عنوان موزه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خانه زینت الملک شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 10جاذبه های گردشگری شیراز – خانه زینت الملک

خانه زینت الملک از آثار به‌جای مانده از دوران قاجار است و به دلیل سکونت زینت الملک قوامی، دختر قوام الملک چهارم، به این نام معروف است.

سقف تمام اتاق‌های این خانه از جنس چوب است که با نقاشی‌هایی تزئین شده‌اند.

خانه زینت الملک در مجاورت نارنجستان قوام شیراز قرار دارد و از طریق یک راهروی زیرزمینی به آن ارتباط دارد.

باغ دلگشا شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 11جاذبه های گردشگری شیراز – باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه‌فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

باغ ارم شیراز

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شیراز را بشناسید! 12جاذبه های گردشگری شیراز – باغ ارم

باغ ارم یکی از زیباترین باغ‌های استان فارس و حتی کل کشور است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به‌سوی خود می‌کشاند.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع
mojnewsگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا