روانشناسی

جنون جنسی؛ علت، علائم، درمان، عوارض و بیماری‌های مرتبط

در جنون جنسی (Erotomania) بیماران اعتقاددارند که افراد دیگر که معمولاً مشهور و ثروتمند هستند، عاشق آن‌ها شده‌اند. علامت اصلی جنون جنسی این است که فرد به عشق بی‌نهایت یک فرد نسبت به خود یقین دارد. جنون جنسی با روان‌پریشی ارتباط دارد؛ بنابراین می‌تواند استفاده از داروهای ضد روان‌پریشی در درمان جنون جنسی نقش داشته باشد.

تبلیغات

جنون جنسی چیست؟

جنون جنسی نوعی بیماری نادر و یک توهم شدید ذهنی است. افراد در این بیماری به این باور رسیده‌اند که افراد مشهور، ثروتمند و یا دارای موقعیت اجتماعی بالایی به‌شدت عاشق آن‌ها هستند. این احساس دل‌بستگی واقعیت نداشته و تنها توهم است.

در اغلب موارد، بیمار حتی فرد موردنظر را نیز ملاقات نکرده است. افراد مبتلابه این بیماری باور دارند که شخص موردنظر، پیام‌های عاشقانه به‌صورت رمزی برای آن‌ها ارسال می‌کند. افراد مبتلابه جنون جنسی یقین دارند که این پیام‌ها از طریق رسانه‌ها (مانند اخبار) یا تله‌پاتی به آن‌ها منتقل می‌شود.

شواهد اثبات می‌کند که این بیمارها نمی‌توانند دست از باور خود بردارند. جنون جنسی با دیگر بیماری‌های ذهنی که شامل کژانگاری و رفتارهای جنون‌آمیز می‌شوند، ارتباط تنگاتنگی دارد.

بسیاری از آسیب شناسان به ارائه مفهومی جدید از جنون جنسی در جامعه پرداخته و می‌گویند: جنون جنسی به رفتارهای جنسی اطلاق می‌شود که خارج از چارچوب‌های منطقی و قانونی و شرعی بدون کنترل، که همراه با خشونت و زورگویی و گستاخی است انجام می‌شود.

تبلیغات

فرد در این حالت به خاطر انباشت غریزۀ جنسی و عدم مهار آن تحت تأثیر عواملی نظیر مصرف روان‌گردان‌ها یا مناظر و عوامل محیطی تحریک‌کننده قرارگرفته و ازآنجاکه مهارت کنترل هیجان‌های رفتاری‌اش را ندارد، تلاش می‌کند تا با روش‌های حیوانی غریزه خود را تخلیه کند، بنابراین دست به خشونت جنسی می‌زند.

کنترل مراکز آموزشی و دیگر محل‌های تجمع جوانان و پاک‌سازی این اماکن از وجود عوامل توزیع و دست‌اندرکار فروش مواد روان‌گردان و اطمینان از پاک بودن این اماکن، تقویت پلیس و آموزش نیروهای مجرب، تصویب قوانین بازدارنده از جرائمی نظیر خریدوفروش مواد روان‌گردان و دیگر مواد مخدر،

پشتیبانی قضایی موردنیاز برای تشدید برخورد با سوداگران مرگ، کنترل مرزها و مبادی ورودی مواد روان‌گردان،‌ تصویب قوانین موردنیاز برای تشدید برخورد با عوامل دست‌اندرکار توزیع مواد روان‌گردان و فروشندگان جزء و کل اقدامات فرهنگی کارشناسی شده، راه‌اندازی مراکز مشاوره ویژه و روشنگری و اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما درباره ناهنجاری‌های موجود در اجتماع ازجمله موضوع مواد روان‌گردان و عوارض و خسارات ناشی از آن، ازجمله راهکارهایی هستند که بی‌توجهی به آن‌ها صدمات مادی و معنوی جبران‌ناپذیری بر پیکره اجتماع وارد خواهد کرد.

علت جنون جنسی چیست؟

عده‌ای آسیب شناسان علت اصلی جنون جنسی را علل روانی دانسته و معتقدند که مبتلایان به این انحراف ازنظر جسمانی و فیزیولوژیک طبیعی هستند. بنابراین عواملی همچون جبران ناکامی‌های گذشته، عدم سرگرمی، دوری از مشکلات لاینحل، خودنمایی و ابراز کارایی جنسی را علل اصلی جنون مقاربت می-دانند؛ اما از تأثیر مواد مخدر روان‌گردان نباید غافل شد.

جنون مقاربت در زنان امر نادری است. گاهی به علت پرکاری غدد سورنال که هورمون مردانه ترشح می‌کند یا پرکاری تیروئید یا ضربۀ مغزی و ورم‌های آن حادث می‌شود. خارش زج در اثر صفر این عضو در زنان یائسه نیز گاهی سبب شدت میل جنسی پیرزنان می‌شود.

تبلیغات

در مردان صرع یا اسکیزوفرنی ممکن است علت جنون مقاربت باشد. گاهی در پیرمردان به علت تومورهای بیضه این انحراف به وجود می‌آید. همچنین در ضربه‌های مغزی و ورم‌های آن ضعف قوای عقلی وسواس بیماری روانی و فلج عمومی جنون مقاربت دیده می‌شود.

جنون مقاربت یا جنون نزدیکی یا ارضاناپذیری جنسی را در مرد و زن که امری عارضی است. «هایپر سکشوآلبتی» می‌نامند. اما جنون مقاربت در مردان «ساتیریازیس» و در زنان «نمفومانی» نامیده می‌شود.

نمفومانی از کلمه‌ی نمف اقتباس‌شده است. نمف‌ها زنان جوان بودند که در ییلاق‌ها و جنگل‌ها به سر می‌بردند آن‌ها را روح مزارع و طبیعت می‌دانستند و معرف حاصلخیزی و لطف و زیبایی این مکان‌ها.

اصطلاح زنان مقاربت جنسی هیچ‌گاه از عمل جنسی ارضا نمی‌شوند همچنین قادر به تسلط خویشتن نبوده و شوهران خود را از پا درمی‌آورند. به‌عبارت‌دیگر مرد به‌طور طبیعی یارای برآوردن نیازهای جنسی این‌گونه زنان را ندارند.

مردان مقاربت جنسی نیز به‌هیچ‌وجه از عمل نزدیکی سیر نمی‌شوند این‌گونه مردان زنان خود را از زندگی سیر می‌کنند. در برخی موارد همسر فرد مبتلابه مقاربت جنسی برای خلاصی از دست او فرد بیمار جنسی را به قتل می‌رساند.

تبلیغات

علائم جنون جنسی چیست؟

جنون جنسیجنون جنسی چه علائمی دارد؟

علامت اصلی جنون جنسی این است که فرد به عشق بی‌نهایت یک فرد نسبت به خود یقین دارد. این در حالی است که هیچ تجربه‌ای برای این موضوع وجود ندارد.

فرد مبتلابه جنون جنسی به‌طور مداوم درباره فرد خیالی خود صحبت می‌کند. حتی ممکن است برای ملاقات یا برقراری ارتباط با آن شخص تلاش کند.

علائم شایع این بیماری عبارت‌اند از:

 • پیگیری و دنبال کردن رسانه‌ها و مطبوعات – اگر فرد شخصی مشهور باشد.
 • فرستادن نامه، ایمیل یا هدیه‌های زیاد به شخص موردنظر
 • تماس‌های تلفنی مکرر
 • باور این موضوع که فرد موردنظر در حال ارسال پیام‌های رمزی از طریق نگاه، حرکات، رسانه و یا فیلم است.
 • خلق موقعیت‌های دقیق، اما نادرست که در آن فرد موردنظر در حال تعقیب آن‌ها بوده یا قصد ارتباط با آن‌ها را دارد.
 • احساس حسادت درباره طرفداران فرد موردنظر
 • آزار و اذیت فرد موردنظر در مکان‌های عمومی

ارتباط جنون جنسی با اختلال روان‌پریشی

جنون جنسی ممکن است برای مدت‌زمانی کوتاه یا طولانی رخ دهد. اختلالات مقطعی روان‌پریشی از علائم شایع دیگر بیماری‌های روانی است که برای مدتی توهمات یا دیگر ویژگی‌های روان‌پریشی را وخیم‌تر می‌کنند.

این اختلالات در بیماری‌هایی مانند اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوفرکتیک و اختلال دوقطبی روی می‌دهند.

تبلیغات

دیگر علائم جنون اختلال دوقطبی عبارت‌اند از:

 • داشتن انرژی بیش‌ازحد و غیرمعمول
 • نخوابیدن
 • انجام فعالیت‌های زیاد
 • صحبت کردن درباره موضوعات متفاوت در بازه زمانی کوتاه
 • داشتن پرش افکار
 • داشتن رفتارهای پر ریسک مانند خرج کردن پول زیاد یا رفتارهای پرخطر در رانندگی

درمان بیماری جنون جنسی

معمولاً برای درمان این بیماری، علائم روان‌پریشی و توهم، با کمک دارو و دیگر روش‌های درمانی تحت کنترل قرار می‌گیرد. پزشک قبل از تشخیص، ممکن است شمارا پیش مشاور یا روان‌درمان بفرستد.

استفاده از داروهای ضد روان‌پریشی مانند پیموزاید، الانزاپین، ریسپریدون و کلوزاپین اغلب مؤثر هستند. اگر جنون جنسی ناشی از بیماری اختلال دوقطبی باشد، می‌توان از داروهای تثبیت‌کننده خلق مانند لیتیوم و یا والپروئیک اسید برای درمان استفاده کرد.

عوارض و بیماری‌های مرتبط با جنون جنسی یا جنون شهوت

جنون جنسی می‌تواند باعث شود که فرد رفتارهای پرخطر یا تهاجمی از خود نشان دهد. امکان دستگیری و حتی مرگ بیمار نیز وجود دارد. جنون جنسی اغلب با اختلال دوقطبی ارتباط دارد.

دیگر بیماری‌های مرتبط با جنون جنسی عبارت‌اند از:

تبلیغات
 1. اختلال اضطراب
 2. اعتیاد به مواد مخدر یا الکل
 3. اختلالات غذایی مانند بولیمیا (پرخوری عصبی) یا بی‌اشتهایی
 4. اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)
 5. درمجموع، جنون جنسی می‌تواند تنها برای چند ساعت یا چند روز طول بکشد. اما اگر این بیماری ناشی از دیگر بیماری‌های ذهنی باشد، این وضعیت می‌تواند برای چند ماه یا چند سال ادامه داشته باشد.
3.5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
delgarmگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا