گیاهان دارویی

خواص گیاه دم اسب و عوارض جانبی + طریقه استفاده

دم‌اسب ازجمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین بکار می‌رفته‌است. در فارسی به آن «دم‌اسبی»، «دم‌اسب» و «علف هفت بند» نیز می‌گویند. درکتب طب سنتی با نام‌های «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده است.

تبلیغات

گیاه دم‌اسبی چون دارای مقدار زیادی سیلیس می‌باشد بنام سیلیس Silica نیز معروف است.

گیاه دم‌اسبی دو نوع ساقه هوایی دارد. ساقه‌ای که به رنگ قرمز است و در اوایل بهار ظاهر می‌شود و دیگری ساقه نازک که به رنگ سبز بوده و بعدازآن رشد می‌کند و مصرف طبی دارد.

خواص گیاه دم‌اسبی

1. گیاه دم‌اسبی ادرارآور است

گیاه دم‌اسبی به دفع آب بدن کمک می‌کند و حجم ادرار را تا 30 درصد افزایش می‌دهد. این گیاه به کاهش وزن و دفع چربی‌های تجمع یافته در ناحیه‌ی شکم کمک می‌کند. اگر دچار مشکلاتی مانند احتباس آب، چاقی مفرط، اسیداوریک زیاد، آرتریت و نقرس هستید، می‌توانید به این گیاه اعتماد کنید. گیاه دم‌اسبی از بروز بیماری‌های دستگاه ادراری جلوگیری کرده و خطر بروز سنگ کلیه و مشکلات پروستات را کاهش می‌دهد.

2. گیاه دم‌اسبی برای تقویت استخوان‌ها

گیاه دم‌اسبی حاوی میزان بالایی سیلسیوم است و به‌سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. مصرف گیاه دم‌اسبی برای افراد سالمند و افرادی که از مشکل شکستگی استخوان رنج می‌برند توصیه می‌شود چون به تقویت استخوان‌ها و تثبیت کلسیم در آن‌ها کمک می‌کند.

تبلیغات

علاوه بر این گیاه دم‌اسبی برای تقویت تاندون‌ها مؤثر بوده و درنتیجه باعث کاهش آسیب‌های ورزشی می‌شود. این گیاه برای پارگی لیگامنت ها و کشیدگی عضلانی مفید است و از بروز پوکی استخوان در خانم‌ها جلوگیری می‌کند.

گیاه دم اسبگیاه دم اسبی چه خواصی دارد؟

3. گیاه دم‌اسبی برای قطع خونریزی‌ها

گیاه دم‌اسبی حاوی اسیدپکتیک و گالیک است که از خونریزی جلوگیری می‌کنند. درواقع این گیاه برای قطع خونریزی بینی، خون در ادرار و خونریزی شدید ماهانه مناسب است.

جهت بند آوردن خون شیره تازه این گیاه را می‌توان استفاده کرد.جهت جلوگیری از خون‌دماغ شیره این گیاه را در بینی بچکانید. جهت درمان خونروی‌های داخلی اعم از ریوی یا احشایی و رحمی از دم‌کرده گیاه دم‌اسبی روزی 3 فنجان بنوشید. جهت درمان اخلاط خونی از جوشانده دم‌اسب استفاده گردد.

4. گیاه دم‌اسبی مفید برای عفونت‌های مجرای ادراری

گیاه دم‌اسبی برای معالجه ناراحتی پروستات، عفونت‌های مجرای ادراری، دفع سنگ کلیه و کیست به‌کاربرده می‌شود. (جهت بیماری‌های کلیه و دفع سنگ کلیه از دم‌کرده دم‌اسب هر 6 ساعت یک فنجان بنوشید.)

5. گیاه دم‌اسبی مفید برای مجرای تنفسی

استنشاق بخار دم‌کرده گیاه دم‌اسبی، گرفتگی مجرای تنفسی را باز می‌کند.برای رفع سرفه‌های خشک، برونشیت، گرفتگی مجرای تنفسی و تب مربوط به سرماخوردگی و آنفلوانزا، روزی ۲ لیوان دم‌کرده این گیاه را میل کنید.

تبلیغات

گیاه دم‌اسبی به دفع آب بدن کمک می‌کند و حجم ادرار را تا 30 درصد افزایش می‌دهد

6. گیاه دم‌اسبی برای درمان مشکلات پوستی

زیباییخواص دم اسبی برای پوست

اگر از مشکلات پوستی مانند اگزما، درماتیت و یا هر مشکل دیگری رنج می‌برید می‌توانید به گیاه دم‌اسبی اعتماد کنید. این گیاه برای درمان زخم‌های سطحی و همچنین بهبود سریع جای زخم فوق‌العاده است.

7. گیاه دم‌اسبی برای بهبود وضعیت موها و ناخن‌ها

سیلیکای موجود در آن ، باعث تقویت و رشد مو می‌شود. از طریق ماساژ دادن موها با گیاه دم‌اسبی می‌توان از ایجاد موخوره پیش‌گیری کرد.

گیاه دم‌اسبی به پیشگیری از کچلی و بروز شوره سر کمک می‌کند. این گیاه باعث تقویت ناخن‌های شکننده شده و سرعت رشد آن‌ها را بالا می‌برد. می‌توانید از شامپوی این گیاه استفاده کنید. برای تقویت ناخن‌هایتان نیز کافی است دم‌کرده آن را به ناخن‌ها بزنید. مصرف دمنوش آن نیز برای تقویت مو و ناخن‌ها مؤثر است.

8. گیاه دم‌اسبی برای به تأخیر انداختن پیری

خاصیت آنتی‌اکسیدانی این گیاه برای پیشگیری از پیری زودهنگام و ایجاد چین‌وچروک روی پوست مؤثر است. با توجه به اینکه این گیاه خواص احیاکنندگی دارد می‌تواند برای کاهش ردپای گذر زمان و خط و خطوط لب‌ها و دور چشم‌ها مؤثر باشد.

تبلیغات

9. گیاه دم‌اسبی برای لاغری و رفع سلولیت

وزنخواص گیاه دم اسب برای لاغری

ماساژ دادن پوست دارای سلولیت با گیاه دم‌اسبی، باعث کاهش این توده‌های چربی می‌شود. گیاه دم‌اسبی به لاغری ناحیه‌ی شکم، ران‌ها و پهلوها کمک می‌کند.

طریقه استفاده گیاه دم اسب:

دم‌کرده: یک قاشق مرباخوری از گیاه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و برای مدت 10 دقیقه دم‌کنید.

جوشانده: مقدار 100-80 گرم گیاه خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید برای مدت نیم ساعت بجوشد سپس آن را صاف‌کرده و به مقدار یک فنجان قبل از هر غذا بنوشید.

گرد دم‌اسب: گیاه خشک‌شده را در آسیاب برقی بریزید تا به‌صورت پودر درآید. مقدار مصرف پودر یک گرم قبل از هر غذا است.

عوارض جانبی مصرف گیاه دم‌اسبی

این گیاه را نباید اطفال خردسال و زنان حامله مصرف کنند. مقدار مصرف زیاد آن نیز ممکن است باعث ناراحتی معده و اختلال در دستگاه هضم و اسهال شود.

تبلیغات

مصرف بیش‌ازحد گیاه دم‌اسب به علت داشتن ماده شیمیایی اکیستین ایجاد مسمومیت می‌نماید و حیواناتی که به میزان زیاد از این گیاه مصرف می‌کنند دچار تب و لاغری می‌باشند ، ضربان قلب آن‌ها نامنظم و عضلات آن‌ها ضعیف می‌باشد.

گیاه دم اسبگیاه دم اسبی چه عوارضی دارد؟

گیاه دم‌اسبی را نباید بیش از شش هفته مصرف نمود زیرا باعث التهاب دستگاه گوارش می‌شود .Thiamase یا ماده سمی گیاه دم‌اسبی باعث عدم تعادل ، اختلالات حرکتی ، درنهایت باعث کومت و مرگ می‌شود . همچنین گیاه دم‌اسبی دارای مقداری سلنیوم می‌باشد و مصرف زیاد آن موجب نقص مادرزادی می‌شود . لذا زنان باردار بهتر است از آن استفاده نکنند .

در بیماری‌های قلبی و کلیوی به دلیل اثرات مدری آن‌که موجب افزایش دفع پتاسیم می‌شود منع مصرف دارد و با توجه به مقادیر زیاد سیلیکای معدنی و سمیت گزارش‌شده از جویدن ساقه‌های این گیاه ، مصرف آن در کودکان مجاز نیست . همچنین مصرف طولانی‌مدت گیاه دم‌اسبی به شکل پودر ، با توجه به مقادیر زیاد سیلیکای معدنی در آن و فعالیت تیامیناز این گیاه ممنوع است.

هشدار

  • مصرف این گیاه به خانم‌های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.
  • مصرف این گیاه نباید بیش از چهار هفته‌ی متوالی باشد.
  • استفاده‌ی خارجی آن روی پوست نیز نباید بیش از شش هفته باشد.
  • اگر با مصرف گیاه دم‌اسبی دچار علائم غیرعادی شدید، خیلی سریع مصرف آن را قطع کنید.
  • اگر از مشکل خاصی رنج می‌برید، قبل از شروع مصرف حتماً با یک متخصص طب سنتی یا عطار مشورت کنید.
3/5 - (3 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
fardanewsbeytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا