بارداری و اطفال

روش های طبیعی جلوگیری از بارداری چیست؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، روش های طبیعی جلوگیری از بارداری را بیان خواهیم نمود. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

روش های طبیعی جلوگیری از بارداری

روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری، نوعی کنترل بارداری بدون استفاده از داروها یا وسایل فیزیکی و براساس بدن زن و چرخه قاعدگی آن است. از معایب روش‌های طبیعی، دشوار بودن استفاده صحیح از آنها است علاوه بر این باید در مقاطع خاصی از ماه از رابطه جنسی جلوگیری شود.

بهترین روش پیشگیری از بارداری نداشتن رابطه جنسی در زمان آزاد شدن تخمک زن است. زنان می‌توانند ماهانه با استفاده از روش‌های آگاهی از باروری، علائم و نشانه‌هایی را که نشان می‌دهد تخمک گذاری رخ داده یا در شرف وقوع است، را بدانند.

معمولاً تخمدان‌ها هر ماه در یک زمان مشخص تخمک آزاد می‌کنند که تخمک گذاری نامیده می‌شود. تخمک از طریق لوله‌های رحمی به سمت رحم حرکت می‌کند به طور متوسط تخمک حدود 14 روز قبل از قاعدگی بعدی زن آزاد می‌شود. اما از آنجا که تخمک 3 تا 4 روز و اسپرم 48 تا 72 ساعت زنده می‌ماند، زمان واقعی بارداری زنان دقیقاً قابل اندازه گیری نیست. باروری در هر ماه حدود 6 روز اتفاق می افتد، 5 روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری. برای جلوگیری از باروری باید زمان دقیق روزهای باروری را بدانید. با این وجود ابزارهای آگاهی از باروری تا 98٪ مؤثر هستند.

مزایا و معایب استفاده از روش های طبیعی جلوگیری از بارداری

مزایا:

  • روش‌های طبیعی معمولاً در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از بارداری بسیار ارزان هستند.
  • نیازی به مصرف دارو یا استفاده از دستکاری هورمونی نیست.

معایب:

  • دشواری تخمین زمان باروری
  • روش‌های طبیعی به اندازه برخی از انواع پیشگیری از بارداری مؤثر نیستند.
  • عدم توانایی در مقاربت در ساعات خاصی از ماه

انواع روش های طبیعی جلوگیری از بارداری

1. روش تقویمی

در روش تقویمی برای جلوگیری از بارداری باید دوره باروری زن محاسبه شود. در این صورت باید تعداد کل روزهایی را که ممکن است بدن تخمک گذاری کند، محاسبه شود. البته چرخه‌های قاعدگی زنان نامنظم است و باید نهایت دقت را داشته باشید. روش تقویمی فقط حدود 80٪ در جلوگیری از بارداری مؤثر است.

2. روش دمای بدن

درجه حرارت زن 12 تا 24 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک کاهش می‌یابد و پس از آزاد شدن آن دوباره افزایش می‌یابد.

برای استفاده از این روش باید از دماسنج مخصوصی که دقت و حساسیت بیشتری نسبت به دماسنج معمولی دارد، استفاده شود و تغییرات دمای روزانه را با دقت ذکر کنید. این کار ماهانه انجام شود.

توجه داشته باشید، برای استفاده از روش دمای پایه بدن به عنوان روش جلوگیری از بارداری، زن باید از زمان رابطه جنسی تا حداقل 48 تا 72 ساعت پس از افزایش مجدد دما از انجام رابطه جنسی خودداری کند.

3. روش مخاط

روش مخاط به وجود یا عدم وجود نوع خاصی از مخاط دهانه رحم بستگی دارد. معمولاً زنان قبل از آزاد شدن تخمک، مقادیر بیشتری مخاط ایجاد می‌کنند. در صورت مشاهده مخاط در دستشویی نباید 3 تا 4 روز رابطه جنسی داشته باشد.

4. کیت‌های تست شاخص تخمک گذاری

استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری برای تعیین زمان تخمک گذاری و باروری مؤثر است. این کیت مخصوص، میزان هورمون لوتئین ساز (LH) در ادرار را اندازه گیری می‌کند. از آنجا که هورمون لوتئین باعث بلوغ تخمک در تخمدان می‌شود، میزان آن معمولاً 20 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می‌یابد و در ادرار زن قابل تشخیص است. کیت پیش بینی تخمک گذاری را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. روزهای مطلوب برای لقاح دو روز قبل از تخمک گذاری، روز تخمک گذاری و روز بعد از تخمک گذاری است. بیشترین احتمال باردار شدن در عرض 24 ساعت پس از افزایش هورمون لوتئین است.

برخی از زنان تصور دارند که ایستادن و ادرار کردن بلافاصله پس از رابطه جنسی ممکن است احتمال بارداری آنها را کاهش می دهد. با این حال، دوش گرفتن و ادرار بعد از مقاربت هیچ گونه ارزش پیشگیری از بارداری ندارد.

موثرترین روش‌ های پزشکی جلوگیری از بارداری

  • عقیم سازی زن و مرد، عقیم سازی شامل روش جراحی برای جلوگیری از بارداری به طور دائمی است و شامل وازکتومی برای مردان و بستن لوله یا انسداد لوله برای خانمها است.
  • پیشگیری از بارداری با اثر طولانی مدت، این روش تا 3 تا 10 سال با کاشت های هورمونی از بارداری جلوگیری می‌کند.
  • روش‌های هورمونی کوتاه مدت، این روش کنترل بارداری شامل مصرف قرص‌های ضد بارداری هر روز یا ماهانه است. البته طبق دستور پزشک باید مصرف شود.
  • روش‌های مانع، این موارد در هر بار رابطه جنسی باید مورد استفاده قرار گیرند و شامل کاندوم و کلاهک دهانه رحم هستند.

خلاصه: کنترل بارداری یک تصمیم شخصی و در عین حال پزشکی است. به خاطر داشته باشید بیشتر روشهای طبیعی و سنتی جلوگیری از بارداری به استثنای کاندوم از عفونتهای مقاربتی جلوگیری نمی‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
webmdmedicinenethealthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا