روانشناسی

ساپیوسکشوال چیست؛ افراد ساپیوسکشوال چه نشانه هایی دارند؟

معنای واژه ساپیوسکشوال، از دو کلمهٔ باهوش و خردمند تشکیل‌شده و فرد ساپیوسکشوال برای برقراری رابطهٔ جنسی، بیش از هر چیز هوش و ذکاوت طرف مقابلش را ملاک قرار می‌دهد. به بیان بهتر، این شخص بیشتر از آنکه به‌ظاهر زیبا و دیگر ویژگی‌ها اهمیت دهد، به دنبال یافتن ویژگی یادشده در طرف مقابلش خواهد بود.

تبلیغات

بخش بزرگی از شخصیت افراد، ریشه در تجربیات دوران کودکی دارد. مسائل، روابط جنسی و چگونگی رویکرد ما نسبت به آن‌هم از این قاعده مستثنا نیست. رابطه با پدر یا مادر، اولین تجربهٔ عاشقانه و نخستین رابطهٔ صمیمی ازجمله مسائلی هستند که در این رویکرد تأثیرگذارند.

بیشتر افرادی که تحسین اشخاص ساپیوسکشوال را برمی‌انگیزند که با استفاده از دانش و ذکاوتشان به گفت‌وگو شاخ و برگ بدهند و با مطرح کردن سؤال‌ها و ایده‌های مختلف، آن را به گفت‌وگویی ثمربخش تبدیل کنند.
شاید ویژگی‌ای که در شریک زندگی خود به دنبالش هستیم، همان ویژگی‌ای باشد که همیشه دوست داشته‌ایم خودمان از آن بهره‌مند باشیم. شاید هم قصد داریم با برقراری ارتباط با شخصی باهوش، از او در پیدا کردن درک عمیق‌تری نسبت به خودمان کمک بگیریم. این مسائل می‌توانند از انگیزه‌های اشخاص ساپیوسکشوال برای برقراری ارتباط باشند.

افرادی که برای انتخاب شریک زندگی یا شکل دادن رابطه با جنس مخالف، بیش از آنکه به ویژگی‌های ظاهری فرد فکر کنند، به  تفکرات و ذکاوت او توجه دارند. به این افراد “ساپیوسکشوال” گفته می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های اشخاص ساپیوسکشوال، تمایلشان به شرکت در مباحث فلسفی، سیاسی یا اجتماعی است. این گفت‌وگوها موجب تحریکشان می‌شود.

تمایل این افراد در قالب رابطهٔ جنسی تعریف و تکمیل می‌شود، موارد کمیاب‌تری هم وجود دارند که در رابطهٔ جنسی درگیر نمی‌شوند. برای نمونه می‌توان به عشق‌ها یا دوستی‌های افلاطونی اشاره کرد، که معمولاً دارای تمایلات ساپیوسکشوال هستند. بد نیست به این اشاره شود که ساپیوسکشوال، نوعی تمایل جنسی است و نباید با گرایش جنسی (دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا و غیره) اشتباه گرفت.

تبلیغات

طرز تفکر طرف مقابل،‌ افراد ساپیوسکشوال را تحریک می‌کند. کتابدارها، معلم‌ها، اساتید دانشگاه و دیگرکسانی که در مؤسسات و کارهای علمی-آموزشی فعالیت دارند، بیشتر هدف ساپیوسکشوال‌ها قرار می‌گیرند. اساساً مغز برای ساپیوسکشوال‌ها جذاب‌ترین اندام بدن انسان است (ازلحاظ جنسی) و به همین خاطر، هوش و ذکاوت هم جذابیت پیدا می‌کند.

نشانه‌های رایج اشخاص دارای تمایل جنسی ساپیوسکشوال:

ساپیوسکشوال چیست؛ افراد ساپیوسکشوال چه نشانه هایی دارند؟ 1علائم و نشانه های افراد ساپیوسکشوال 

هوش بالا، در کنار گفت‌وگوهای مفهومی، سبب تحریک اشخاص ساپیوسکشوال می‌شود. بیشتر ما از گفت‌وگویی خوب که هدفی را دنبال کند لذت می‌بریم، اما تفاوتی که شخص ساپیوسکشوال با دیگران دارد این است که طی روندی روزانه، به گفت‌وگو با کسی که خودش انتخاب کرده است نیاز دارد. اگر این خواسته‌اش برآورده نشود، احساس کمبود خواهد داشت. کسانی که دربارهٔ افکار یا پرسش‌ها یا اطلاعاتشان دربارهٔ زندگی صحبت می‌کنند، تحسین این اشخاص را برخواهند انگیخت و در نظرشان جذابیت ویژه‌ای پیدا خواهند کرد.

این اشخاص عادت دارند با دقت و تعمق بیشتری شخصیت سایرین را زیر نظر بگیرند. اگر در پس ظاهر آراسته و زیبای دیگران دانش و ذکاوت پیدا نکنند، حضور در کنار آن‌ها برایشان کسل‌کننده خواهد بود.

ساپیوسکشوال‌ها عاشق بحث کردن هستند!

اگر کسی آن‌ها را به شرکت در مباحثه‌ای بخصوص دعوت کند، بااحساس تعمق بیشتری جذب آن‌ها خواهند شد. درواقع در آن‌ها طرف صحبتی را خواهند یافت که همیشه توانایی وسعت بخشیدن به دایرهٔ تفکرشان را خواهد داشت و از استفاده کردن دانششان برای امتحان کردن یا متقاعد کردن دیگران واهمه‌ای نخواهند داشت. شخص ساپیوسکشوال با دادن القابی مانند.

ساپیوسکشوال‌ها به گفت‌وگو علاقه‌مندند

اشخاص ساپیوسکشوال، نمی‌توانند صرفاً به‌ظاهر زیبا بسنده کنند. مسئله کلیدی برای آن‌ها، گفت‌وگو کردن است و هرچقدر هم کسی زیبا باشد، اگر نتواند با گفت‌وگوهای هدفمند به دانش این اشخاص بیفزاید، به‌سرعت برایشان کسل‌کننده خواهد شد.

تبلیغات

ساپیوسکشوال ها هر چه بیشتر بشناسند، بیشتر جذب می‌شوند

جذاب‌ترین ویژگی انسان که باعث می‌شود از دیگر حیوانات متمایز باشد “عقل” است. به افرادی که عاشق مغز هم می‌شود ساپیوسکشوال می‌گویند.

افراد ساپیوسکشوال به‌تدریج درگیر رابطه می‌شوند. درواقع آن‌ها تمایل دارند برای پی بردن به عمق وجود دیگران و دانش و هوش بالایشان زحمت بکشند.
کسی که شاید نتوان گفت جذاب‌ترین شخص در جمع است، اما از رفتار وی این‌طور بربیاید که نوعی شیفتگی و عطش برای زندگی و مسائل مختلف دارد، بیشترین جذابیت را برای ساپیوسکشوال‌ها دارد و تمام تلاششان را می‌کنند تا خودِ واقعیِ او را بیشتر و بیشتر درک کنند.

ساپیوسکشوال‌ها از گفت‌وگوهای کوتاه‌مدت متنفرند

گفت‌وگوی سرسری کابوس آن‌هاست و به‌جای گوش دادن به کسی که به‌عنوان‌مثال می‌خواهد دربارهٔ سردی یا گرمی هوا صحبت کند، ترجیح می‌دهند در خلوت و سکوت خودشان سر کنند. بیشتر کسانی تحسین اشخاص ساپیوسکشوال را برمی‌انگیزند که با استفاده از دانش و ذکاوتشان به گفت‌وگو شاخ و برگ بدهند و با مطرح کردن سؤال‌ها و ایده‌های مختلف، آن را به گفت‌وگویی ثمربخش تبدیل کنند.

رفتارهای احمقانه و پرخاشگرانه ساپیوسکشوال ها را به‌شدت ناراحت می‌کند

اشخاص ساپیوسکشوال به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند کسانی را که می‌خواهند با پرخاشگری و به‌زور حرفشان را به کرسی بنشانند تحمل کنند؛ همین‌طور مردان و زنانی را که نوعی حماقت از گفتار یا رفتارشان برمی‌آید و به‌سادگی، از موضعشان کناره می‌گیرند.

در مقابل، جذب کسانی می‌شوند که در کمال آرامش‌خاطر با موقعیت‌های دشوار روبه‌رو می‌شوند و با اتکا به ذکاوتشان آن را حل می‌کنند. کسانی تحسین آن‌ها را برمی‌انگیزند که توانایی جدا کردن احساسات از منطق را داشته باشند و به‌هنگام خارج شدن اوضاع از کنترل، از کوره در نروند.

تبلیغات

ساپیوسکشوال چیست؛ افراد ساپیوسکشوال چه نشانه هایی دارند؟ 2ویژگی های افراد ساپیوسکشوال 

ساپیوسکشوال‌ها شنونده‌های خوبی هستند

آن‌ها عاشق این هستند که از دیگران چیزی یاد بگیرند، به همین خاطر همیشه سعی می‌کنند شنونده‌های خوبی باشند و در این کار مهارت دارند. کسی که برای شخص ساپیوسکشوال حائز اهمیت است، با صحبت کردن دربارهٔ مطلب جدیدی که یاد گرفته است یا برایش مجذوب‌کننده بوده است، تحسین او را برخواهد انگیخت.

چنین گفت‌وگویی اطلاعاتش را بیشتر خواهد کرد. به‌علاوه، دیدن اینکه کسی با شیفتگی دربارهٔ علمش به چیزی بخصوص صحبت می‌کند، برایش بسیار جذاب است. او می‌تواند ساعت‌ها بدون اینکه احساس خستگی کند، به صحبت‌های چنین کسی گوش بدهد.

رعایت قواعد دستوری برای ساپیوسکشوال‌ها مهم است

از نشانه‌های رایج اشخاص ساپیوسکشوال این است که جمله‌بندی‌های نادرست یا رعایت نکردن قواعد دستوری در پیام‌های متنی دیگران را نمی‌توانند تحمل کنند. در صورت مواجه با چنین سبک نگارشی‌ای، به‌احتمال‌زیاد، از ادامهٔ تبادل پیام خودداری خواهند کرد.

به عقیده‌ی ساپیوسکشوال‌ها مطالعهٔ زیاد به معنای باهوش بودن طرف مقابل نیست

بیشتر مردم دانش یا سواد بالا را به معنای اطلاعاتی می‌دانند که کسی از موضوعات محسوس یا درک‌شدنی دارد. این در حالی است که برای شخص ساپیوسکشوال، صِرف چنین دانشی مجذوب‌کننده نیست.

ویژگی‌هایی چون هوش هیجانی و خودآگاهی برای او جذابیت بیشتری دارند و بیش از همه شیفتهٔ کسانی می‌شود که درک خوبی از احساساتشان دارند و با اتکا به قدرت ذهنی، از پس موقعیت‌ها و مسائل مختلف برمی‌آیند. او در این‌گونه ویژگی‌ها نوعی پختگی پیدا می‌کند و از آن لذت می‌برد.

تبلیغات

هرچند مدت‌زمان چندان زیادی از توجه روان‌شناسان به این تمایل جنسی نمی‌گذرد، ولی قدمت آن در خصوص روابط انسان‌ها بسیار طولانی‌تر است.

5/5 - (3 امتیاز)

منبع
tebyanگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا