کودکان و والدین

عفونت تناسلی در دختر بچه ها

شاید برای شما پذیرفتنی نباشد که دختر خردسالتان نیز ممکن است ترشح ناحیه تناسلی داشته باشد؛ البته احتمال بروز عفونت مهبل و دستگاه تناسلی قبل از سن بلوغ بسیار کم است، اما در شرایط خاصی ممکن است یک دختربچه نیز از مشکلات ناحیه تناسلی و ترشح غیرطبیعی در این ناحیه رنج ببرد.

تناسلی کودکان در سنین قبل از بلوغ معمولاً ترشحات خاصی ندارد؛ یعنی ترشحات قابل‌رؤیت مثل خانم‌های بالغ در آن‌ها دیده نمی‌شود. به‌بیان‌دیگر در کودکان در سال‌های قبل از بلوغ ممکن است گاهی ترشحات شیری یا سفیدرنگ در ناحیه تناسلی کودک دیده شود که به‌راحتی با آب شسته می‌شود و هیچ نشانه‌ای از التهاب، قرمزی، خارش و سوزش نیز در وی دیده نمی‌شود.

ترشحاتی که نگران‌کننده نیست

ترشحات ناحیه تناسلی کودکان طبیعی و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. این ترشحات می‌تواند نشانه نزدیک شدن زمان عادت ماهانه در دختران نیز باشد، اما دکتر تأکید می‌کند: توجه داشته باشید که ترشحات طبیعی ناحیه تناسلی کودک، شفاف و بدون بوست و به خارش یا مشکلات دیگر منجر نمی‌شود و مشخص‌ترین ویژگی این ترشحات این است که برای مدت طولانی یعنی یکی، دو سال بی‌هیچ تغییری دیده می‌شود. با نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه ممکن است این ترشحات به دلیل تغییرات هورمونی کمی غلیظ‌تر شود یا تغییر رنگ دهد. به‌جز این دسته از ترشحات در صورت دیدن هر نوع ترشح دیگری در دختران کوچک باید به پزشک مراجعه کرد.

ترشحات همراه با سوزش ادرار

اما خانواده‌ها چطور می‌توانند متوجه غیرطبیعی بودن ترشحات واژینال دختران کوچکشان شوند؟

به گفته دکتر، مشخص‌ترین ویژگی ترشحات طبیعی این است که برای مدت طولانی به یک‌شکل و شدت مشخص ادامه پیدا می‌کند، اما باید به ترشحاتی که یک‌مرتبه ظاهر می‌شوند یا به‌مرورزمان شدت بیشتری پیدا می‌کند، توجه شود. البته تغییر رنگ و بدبو شدن ترشحات نیز بسیار اهمیت دارد. همچنین معمولاً دختران همراه با این ترشحات از سوزش ادرار، درد کمر و ران شکایت دارند.

وجود جسم خارجی

خوب است بدانید که شایع‌ترین علت ترشح غیرطبیعی در کودکان خردسال، وجود جسم خارجی همچون دستمال‌کاغذی در واژن است که چنین اتفاقی ممکن است در پی کنجکاوی کودک نسبت به شناخت بدنش اتفاق بیفتد.

حتی دکتر تأکید می‌کند: گاهی هم کودکان خردسال حین بازی ممکن است جسمی را داخل واژن خود فروکنند. نشانه وجود جسم خارجی در واژن معمولاً ترشحات بسیار زیاد و در بسیاری موارد خونابه است و در صورت تشخیص ندادن به‌موقع و باقی ماندن جسم خارجی در واژن ممکن است ترشحات او بدبو نیز باشد.

عفونت ناحیه تناسلی

اما گاهی ترشح مهبل و ناحیه تناسلی از سطح یک ترشح طبیعی بدون علامت فراتر می‌رود و آن‌وقت است که باید به‌احتمال عفونت ناحیه تناسلی کودک نیز بیندیشیم.

دکتر با اشاره به این‌که علائم شایع این نوع عفونت، قرمزی، درد و خارش اطراف ناحیه تناسلی است، می‌گوید: همچنین ترشح از مهبل که ممکن است با یا بدون بو باشد و درد در هنگام ادرار کردن و خونریزی از ناحیه مبتلا نیز ممکن است از دیگر علائم باشد. بروز چنین بیماری ممکن است از عفونت‌های حاصل از باکتری‌ها، انگل‌ها، قارچ‌های مخمری شکل، ویروس‌ها یا آلرژی به لباس‌هایی با الیاف مصنوعی، صابون یا دیگر چیزهایی که در تماس با ناحیه تناسلی است، ناشی شود. همچنین خراشیدگی، ساییدگی یا آسیب ناحیه تناسلی در اثر گذاشتن اجسام خارجی در مهبل به‌وسیله کودک یا یک همبازی یا تحریک ناشی از خوشبوکننده حمام یا مواد افزودنی حمام نیز ممکن است اتفاق بیفتد. از عوارض عفونت و التهاب مزمن ناحیه تناسلی کودکان می‌توان به چسبندگی اشاره کرد که اگر این اتفاق بیفتد، حتماً مراجعه به پزشک برای رفع چسبندگی ضروری است.

آنچه باید به کودکتان بیاموزید

  • برای پیشگیری از عفونت ناحیه تناسلی به کودک یاد بدهید، پس از اجابت مزاج از مهبل تا مقعد خود را کاملاً شستشو دهد.
  • نگذارید کودک بالباس مرطوب به‌ویژه حوله حمام مرطوب بنشیند.
  • اجازه ندهید کودک از کاغذ توالت رنگی یا معطر، صابون بودار یا خوش‌بوکننده حمام استفاده کند.
  • زیر شلوارهای نخی یا زیر شلوارهای نایلونی با فاق نخی در اختیار کودک قرار دهید.

در شرایطی که کودک نشانه‌های عفونت ناحیه تناسلی را نشان می‌دهد یا باوجود درمان، علائم بیماریش ظرف هفت‌تا ده روز بهبود نیافته است و با خونریزی یا تورم غیرمعمول مهبل نیز همراه است باید به پزشک مراجعه کنید.

4/5 - (1 امتیاز)
منبع
jamejamonlinebeytoote

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا