بهداشت زنان

علت و درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن

ترشحات واژن ممکن است در طول چرخه قاعدگی ازنظر رنگ و بافت متفاوت باشد. بااین‌حال، اگر ترشحات سبز بر روی لباس‌زیر خود مشاهده کردید جای نگرانی دارد.

ترشحات سبز چیست؟

ترشحات سبز واژن ترشحات غیرطبیعی واژن است که اغلب ناشی از پاسخ التهابی بدن به عفونت است. وقتی پاتوژن ها به دستگاه تناسلی وارد می‌شوند، باعث می‌شوند مایع شفاف یا بی‌رنگ واژن تبدیل به رنگ زرد، زرد، سبز یا سبز شود. در آغاز عفونت بافت ترشحات تغییر کرده و کف مانند می‌شود. با پیشرفت عفونت، ترشحات مخاطی زرد، سپس سبز و سپس سبز تیره می‌شود. ترشح سبز اغلب با بوی بد و سایر علائم مانند سوزش واژن، احساس سوزش در هنگام ادرار و درد در طول رابطه جنسی همراه است. بااین‌حال، عفونت‌های مرتبط با ترشحات سبز تهدیدکننده زندگی نیست و اغلب به‌راحتی با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود.

چه چیزی سبب ایجاد ترشحات سبز واژن می‌شود؟

به گفته دکتر راولی، سه عامل اصلی ترشحات واژن سبز عبارت‌اند از:

1- عفونت واژن تریکومونایی

شایع‌ترین علت ترشحات سبز، تریکومونیازیس، بیماری مقاربتی (STD)، است که توسط انگلی به نام تریکوموناس واژینال ایجاد می‌شود. تریکومونیازیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های STD در ایالات‌متحده است و تقریباً 3.7 میلیون نفر در سال تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند. این بیماری به‌طور انحصاری از طریق رابطه جنسی، از طریق تماس واژن-واژن یا واژن به آلت تناسلی مرد انتقال می‌یابد. 70٪ از افراد مبتلابه تریکومونیازیس هیچ نشانه‌ای ندارند.

افرادی که علائم را تجربه می‌کنند، معمولاً در روزهای 5 تا 28 ترشحات بدبو و زرد- سبز مشاهده می‌کنند ( علت و درمان خارش واژن).  داده‌های آزمون STD نشان می‌دهد که ترشحات سبز واژن شایع‌ترین علامت گزارش‌شده توسط بیماران مبتلابه تریکومونیازیس می‌باشد و حدود 75 درصد از کاربران ترشحات غیرطبیعی واژن را گزارش کرده‌اند. علائم دیگر شامل:

 • خارش یا بثورات در اطراف واژن (50٪)
 • درد و یا ناراحتی در هنگام ادرار (25٪)
 • و یا خونریزی بین دوره (25٪) می‌باشد.

درد لگن ممکن است رخ دهد اما شایع نیست. اگر متوجه ترشحات سبز شدید، با پزشک خود صحبت کنید یا بلافاصله به کلینیک سلامت جنسی مراجعه کنید.

ممکن است تریکومونیازیس به‌وسیله مشاهده علائم تشخیص داده شود. پزشک باید آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا دارای تریکومونیازیس هستید یا خیر، انجام دهد. خبر خوب این است که اگر تریکومونیازیس داشته باشید، معمولاً به‌راحتی درمان می‌شوید. پزشک معمولاً آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول یا تینیدازول تجویز می‌کند که عفونت را ظرف چند هفته پاک می‌کند. ”

همان‌طور که در بالا ذکر شد، 70٪ از افراد مبتلابه تریکومونیازیس نمی‌دانند مبتلا هستند چراکه هیچ نشانه‌ای ندارند. بنابراین درمان نکردن تریکومونیازیس امری طبیعی است. این به این معنی نیست که شما پاک هستید، بلکه هنوز هم می‌توانید در هنگام رابطه جنسی محافظت نشده بیماری را انتقال دهید.

اگر تریکومونیازیس دارید، التهاب تناسلی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود راحت‌تر دچار HIV  (ویروس ایدز) و دیگر STD ها شوید. بنابراین بسیار مهم است که پس از مشاهده علائم بلافاصله درمان را شروع کنید.

سایر STD ها (گونوره یا کلامیدیا)

ترشحات سبز همچنین می‌تواند نشانه‌ای از سایر بیماری‌های منتقله از قبیل گونوره یا کلامیدیا باشد. برای زنان مبتلابه تریکومونیاس نیز عارضه گونوره یا کلامیدیا به صورت هم‌زمان معمول است. گنووره و کلامیدیا بیماری‌هایی هستند که در اثر رابطه جنسی محافظت نشده واژینال، مقعد یا دهانی با فردی که دارای کلامیدیا یا گونوره است انتقال می‌یابند.

همانند تریکومونیازیس بیشتر افراد مبتلابه کلامیدیا یا گونوره هیچ نشانه‌ای ندارند. بااین‌حال، کسانی که اغلب احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار، افزایش ترشحات واژن (سفید، زرد یا سبز)، درد در هنگام رابطه جنسی و یا خونریزی واژینال بین دوره‌ها دارند دچار این بیماری‌ها شده‌اند.

داده‌های آزمون STD نشان می‌دهد که ترشحات غیرمعمول واژن شایع‌ترین علامت گزارش‌شده توسط افراد مبتلابه کلامیدیا یا گونوره می‌باشد که با درد در طی مقاربت همراه می‌باشد. اگر گونوره یا کلامیدیا بدون درمان رها شود، می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند بیماری التهابی لگن (PID) شود. PID اغلب علائمی ندارد، اما برخی از زنان درد شکمی یا لگن را تجربه می‌کنند. اگر PID بدون درمان باقی بماند، می‌تواند آسیب دائمی به سیستم تولیدمثل شما وارد کند که منجر به عدم توانایی بارداری و بارداری خارج از رحم می‌شود.

اگر نگران هستید که ممکن است تریکومونیازیس، گونوره، کلامیدیا یا هر نوع دیگر از STD داشته باشید، باید از آزمایش STD  خانگی استفاده کنید که برای انواع متداول STDs آزمایش خواهد شد. همان‌طور که بسیاری از STD ها علائم ندارند، تشخیص زودهنگام و درمان برای جلوگیری از عواقب طولانی‌مدت ضروری است. اگر آزمایش مثبت داشته باشید، می‌توانید بلافاصله شروع به درمان کنید و از انتقال عفونت به فردی دیگر جلوگیری کنید.

ترشحات سبز رنگ واژنعلل ترشحات سبز رنگ دستگاه تناسلی زنان

2- واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یکی دیگر از علل احتمالی ترشحات سبز واژن است. برخلاف تریکومونیازیس،BV  عفونت ویروسی است.BV  ناشی از عدم تعادل باکتری‌های “خوب” و “بد” است که به‌طورمعمول در مهبل (واژن) زن یافت می‌شود.

محققان 100٪ اطمینان ندارند که چه چیزی موجب بروز BV می‌شود، اما معتقدند که این عدم تعادل باکتری‌ها می‌تواند ناشی از داشتن شرکای جدید یا چند شریک جنسی یا دوش واژینال بیش‌ازحد باشد.  BV در افرادی که ازنظر جنسی فعال هستند، رایج است.

باوجود واژینوز باکتریایی که شایع‌ترین عفونت واژن در زنان 15-44 ساله است، بسیاری از زنان مبتلابه BV  نمی‌دانند این ویروس را دارند زیرا BV  هیچ علائمی ندارد. آن دسته از زنان که نشانه‌های خود را نشان می‌دهند، علائم خفیفی دارند و عمدتاً علائم آن‌ها شامل ترشحات سفید یا خاکستری واژن (گاهی سبزرنگ) است که دارای بوی قوی ماهی است که به‌ویژه پس از رابطه جنسی قابل‌توجه است. سایر علائم عبارت‌اند از خارش یا بثورات در اطراف مهبل (واژن) و درد یا ناراحتی در هنگام ادرار کردن.

داشتن BV می‌تواند خطر ابتلا به STD ها ازجمله H.I.V، تبخال تناسلی، کلامیدیا، بیماری التهابی لگن (بیماری التهابی لگن (PID))  و گونوره را افزایش دهد و همچنین می‌تواند به مشکلات حاملگی، ازجمله زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم منجر شود.

اگر فکر می‌کنید ممکن است واژینوز باکتریایی داشته باشید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. “دکتر واژن را برای علائم ترشحات واژن و واژینوز باکتریایی موردبررسی قرار می‌دهد و ممکن است تستی برای تأیید تشخیص BV انجام دهد. اگر دوباره تست مثبت شود، درمان آنتی‌بیوتیکی تجویز می‌شود که عفونت را ظرف چند هفته پاک می‌کند.

مقاله پیشنهادی:  چرا پریود نمیشم؟؟ علت و درمان عقب افتادن پریود

من باردار هستم و ترشحات سبز دارم، چه باید بکنم؟

ترشحات سبز رنگ واژنترشحات سبز رنگ واژن در بارداری

چیزی که بیشتر از ترشحات سبز باعث نگرانی می‌شود مشاهده ترشحات سبز در حین بارداری است. در دوران بارداری، بدن شما تغییرات زیادی می‌کند، یکی از این تغییرات شامل ترشحات واژن است. آیا ترشحات سبز در دوران بارداری طبیعی است؟

جواب خیر است. اگر متوجه ترشحات سبز در هنگام بارداری شدید نباید به خوددرمانی بپردازید. باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک سابقه پزشکی را بررسی می‌کند. ترشحات سبز در طی بارداری نشان‌دهنده هر یک از علل احتمالی می‌باشند ازجمله: تریکومونیازیس، گونوره، کلامدیا، واژینوز باکتری‌ای (BV). همه این‌ها می‌تواند حاملگی شما را سخت‌تر کند و فرزند شما را تحت آسیب قرار دهند. بااین‌حال، در دوران بارداری دو دلیل دیگر ممکن است سبب ترشحات سبز، عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI) (نام آنتی‌بیوتیک برای عفونت ادراری ) و در مواردی مایعات آمنیوتیک شود که در زیر بحث خواهند شد:

عفونت مجاری ادراری

وقتی زنان باردار هستند، بیشتر به عفونت‌های دستگاه ادراری حساس هستند. همان‌طور که رحم بزرگ‌تر می‌شود، به مجاری ادراری فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود ادرار در مثانه جمع شود. این مسئله می‌تواند باعث عفونت ادراری یا مثانه شود. ترشحات سبز همراه با بوی ناخوشایند و / یا احساس سوزش در هنگام ادرار، علائم شایع عفونت‌های دستگاه ادراری است. در صورت بروز هر یک از این علائم، با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها قادر خواهند بود که عفونت‌های زیر را درمان کنند.

اگر متوجه ترشحات سبز شدم چه‌کاری باید بکنم؟

اگر متوجه ترشحات سبز واژن شدید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. ترشحات سبز طبیعی نیست و اغلب علامت عفونت است. اگر عفونت زود تشخیص داده شود، پزشک می‌تواند ادرار را آزمایش کرده و با آنتی‌بیوتیک‌ها به‌راحتی درمان را انجام دهد.

درمان‌های خانگی طبیعی برای ترشح واژن

خوشبختانه، داروهای خانگی زیادی برای ترشح واژن وجود دارد که می‌تواند به‌راحتی بدون صرف هزینه زیاد و زمان، به ما نشان دهد که چگونه از این مشکل خلاص شویم. شما می‌توانید برخی از روش‌ها را همزمان به کار ببرید اما اگر ترشحات واژن باعث ناراحتی‌های زیادی برای شما می‌شود، باید با یک دکتر صحبت کنید.

در اینجا چند مورد از داروهای اصلی طبیعی برای ترشح واژن ارائه‌شده است که هر زنی می‌تواند بدون صرف هزینه زیاد و تلاش، از شر این مشکل مزاحم راحت شود.

1. ماست

ماست یونانیدرمان ترشحات سبز رنگ واژن با ماست

ماست برای زنان بسیار آشنا است زیرا تأثیرات مثبتی بر روی مراقبت از پوست و مو دارد. بااین‌حال، خوب است که درباره مزایای بهداشتی ماست در درمان ترشحات واژن نیز بدانید. لاکتوباسیل موجود در ماست می‌تواند به جلوگیری از رشد باکتری‌ها در این منطقه کمک کند. این ماده همچنین می‌تواند از عفونت مخمر به‌طور مؤثر جلوگیری کند و شما می‌توانید به‌راحتی از ترشح واژن خلاص شوید.

شما می‌توانید یک پد پنبه‌ای را چند بار در روز استفاده کرده و به کمک آن ماست را به قسمت واژن بزنید. پس‌ازآن، باید این منطقه را با آب گرم شستشو دهید.

2. روغن درخت چای

روغن درخت چای با ویژگی‌های ضدعفونی‌کننده‌اش، یکی از بهترین داروهای خانگی برای ترشحات واژن است. این می‌تواند رشد باکتری‌ها را متوقف کند و به شما در از بین بردن بوی ناخوشایند در ناحیه واژن کمک نماید. بااین‌حال، لازم به ذکر است که فقط روغن درخت چای را به صورت رقیق‌شده استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است واژنتان واکنش نشان داده و خارش و سوزش را به همراه داشته باشد.

3. سرکه سیب

سرکه سیبدرمان ترشحات سبز رنگ واژن با سرکه سیب

مثل ماست و داروهای خانگی دیگر برای ترشحات واژن، سرکه سیب نیز در درمان بسیاری از مشکلات سلامتی بسیار محبوب است و اکنون می‌توانید یاد بگیرید چگونه برای ترشحات واژن از آن استفاده کنید. خواص ضد قارچ و ضد باکتری سرکه سیب آن را برای حذف باکتری‌های انباشته‌شده در داخل منطقه واژن به گزینه‌ای ایده آل تبدیل کرده است.

یکی دیگر از مزایای این روش این است که تعادل pH بدن را بازگردانیم. شما می‌توانید چند قاشق سرکه سیب را با آب حمام خود مخلوط‌کنید و نیم ساعت در آن بدنتان را خیس کنید. بوی واژن به‌زودی ناپدید می‌شود.

4. سیر

آیا می‌توانید در آشپزخانه از این داروهای خانگی برای ترشحات واژن پیدا کنید؟ برای از بین بردن بوی ناراحت‌کننده واژن، باید از عنصر دیگری استفاده کنید که بوی آن نیز ناراحت‌کننده است. ممکن است باورپذیر نباشد اما درست است؟ بااین‌حال، سیر به‌خوبی شناخته‌شده است تا سرعت درمان ترشحات واژینال را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. خواص ضد قارچی آن می‌تواند تمام قارچ‌هایی را که ممکن است عامل اصلی ترشح واژن باشد حذف کند.

قبل از اینکه هرروز صبحانه بخورید، می‌توانید چند حبه سیر را با آب مخلوط‌کنید. یا شما می‌توانید آن‌ها را خردکرده و در منطقه واژن استفاده کنید.

5. موز

موزموز درمان کننده ترشحات سبز رنگ واژن

به‌طورمعمول، موز به‌عنوان یک میوه حیاتی در دنیای پزشکی شناخته‌شده است، بنابراین جای تعجب نیست که چرا آن را در کنار سایر داروهای خانگی برای ترشح واژینال می‌شناسند. در حال حاضر، این ثابت‌شده که ادعا درست است و این میوه از درمان ترشح واژن حمایت می‌کند. شما باید 2-3 موز به صورت روزانه بخورید تا بتوانید از ترشح واژن در اسرع وقت خلاص شوید.

موز حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و کلسیم است که نه‌تنها کمک می‌کند تا تعادل هورمونی را دوباره به دست آورید بلکه باعث بهبود وضعیت پوست و سلامت عمومی نیز می‌شود.

6. دانه شنبلیله

تغییرات در هورمون‌ها می‌تواند به لطف دانه‌های شنبلیله حل شود. در واقع، این‌یکی از بهترین داروهای خانگی برای ترشحات واژن است. مواد مغذی این دارو حتی تولید هورمون جنسی زنانه را افزایش می‌دهد. تعدادی دانه شنبلیله را داخل آب قرار دهید و آن‌ها را یک‌شب بخیسانید. صبح روز بعد، آن‌ها را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود. سپس آن‌ها را قبل از صبحانه مصرف کنید.
شما باید این روش را چندین بار در هفته انجام دهید تا زمانی که متوجه پیشرفت‌ها بشوید.

مقاله پیشنهادی:  درمان تنبلی تخمدان با ورزش

7. جوش‌شیرین

سطح PH آسیب‌دیده می‌تواند به یک سری از مشکلات بهداشتی متنوع، ازجمله ترشحات واژن بینجامد. بنابراین، اگر از ناراحتی یا درد ناشی از عدم کنترل PH خود ناراحت هستید، می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید. شما می‌توانید آن را با آب مخلوط کرده و در صورت تمایل به حذف بوی ناخوشایند، منطقه واژن خود را با این مخلوط شستشو دهید.

8. زردچوبه

زردچوبهدرمان ترشحات سبز رنگ واژن با زردچوبه

برای شناخت نحوه خلاص شدن از ترشح واژن، ابتدا باید از مزایای زردچوبه مطلع شوید. با ویژگی‌های ضد باکتری‌اش، می‌توان آن را برای جلوگیری از ابتلا به باکتری‌های واژن مورداستفاده قرارداد. شما باید زردچوبه را با یک فنجان شیر گرم 2-3 بار در روز بخورید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

9. کرنبری

اگر شما یک فنجان آب کرنبری را هرروز بخورید، می‌تواند کمک کند تا باکتری‌ها از بدن دفع شود. اسیدیته کرنبری باعث از بین رفتن باکتری‌هایی که بوی بد در مهبل (واژن) ایجاد می‌کنند شده که این امر راه‌حل مناسبی برای درمان ترشحات واژن می‌شود. پس از نوشیدن آن، درمان ترشح واژن به‌سرعت به پایان خواهد رسید.

قبل از نوشیدن این نوشیدنی بهتر است کرنبری ها را در آب بخیسانید. انجام این کار بدون شک مفید خواهد بود و عفونت باکتریایی را از بین می‌برد. کرنبری را  در مخلوط‌کن ریخته و آب آن را بنوشید بدون اینکه پالپ آن را جدا کنید. اما اگر با روده‌تان مشکل‌دارید، خوب است که پالپش را هم جدا کنید.

10. شیر

شیردرمان ترشحات سبز رنگ واژن با شیر

آیا شیر به‌عنوان دارویی خانگی برای ترشح واژن مناسب است؟ بله کاملاً! مطمئناً نوشیدن چند فنجان شیر هرروز مصونیتتان را افزایش می‌دهد که در درمان ترشحات واژینال بسیار مفید است. برای شستن ناحیه واژن به‌منظور استفاده از بوی نامطبوع و خارش هم به‌طور هم‌زمان می‌توانید از شیر استفاده کنید.

شیر همچنین برای درمان سایر مشکلات بهداشتی هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

11. گیاه چریش

چریش با خواص ضد قارچ و ضدویروسی‌اش می‌تواند به‌عنوان یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی برای ترشحات واژن در نظر گرفته شود. برگ‌های چریش را در ظرف قرار دهید و حرارت را به مدت 3-5 دقیقه روشن کنید. هنگامی‌که برگ‌ها سرد شدند، آن‌ها را خردکرده و به پودر تبدیل کنید. آن را با آب مخلوط‌کنید تا خمیری شود و سپس این خمیر را روی ناحیه واژن خود اعمال کنید.

12. گواوا

گواواگواوا میوه ای برای درمان ترشحات سبز رنگ واژن

هنگامی‌که با آب گرم مخلوط می‌شود، برگ‌های این گیاه می‌تواند از روش‌های دیگر خانگی برای ترشح واژن محسوب شود تا بوی ناخوشایند ناشی از این بیماری را از بین ببرد. منطقی است که بگوییم گواوا علاوه بر درمان ترشحات واژن نیز عالی است. آنچه شما نیاز دارید چهار یا پنج برگ گواوا و یک لیتر آب است.

13. آناناس

گفته می‌شود این میوه شگفت‌انگیز برای سلامتی واژن و بوی آن مفید است. آنچه شما باید انجام دهید این است که آناناس و آب آناناس را به‌طور منظم در رژیم غذایی خود وارد کنید. شما می‌توانید یک تا دو لیوان آب تازه آناناس را هرروز به مدت چند روز بنوشید. محتوای بالای قند و آنزیم بالا در آناناس باعث کاهش ترشحات واژن می‌شود.

14. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک ماده شیمیایی چندمنظوره است که می‌تواند برای درمان واژینوز باکتریایی و حذف بوی بد واژن استفاده شود. این‌یکی از مؤثرترین داروهای ضد بوی زنانه است.

قسمت‌های مساوی از پراکسید هیدروژن و آب را باهم مخلوط‌کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط  غلظت آن 3٪ است. تامپون را در این مخلوط قرار دهید و آن را به‌سرعت وارد واژن کنید. آن را برای بیش از 30 دقیقه از واژن بیرون نیاورید. شما می‌توانید این کار را هرچند ساعت تکرار کنید تا بوی ناخوشایند کاهش یابد و باکتری‌ها هم از بین برود. خواص ضدعفونی طبیعی پراکسید هیدروژن باکتری‌های بد در واژن را می‌کشد. این منجر به افزایش تعداد باکتری‌های خوب می‌شود که به‌طور طبیعی در آنجا وجود دارند. بسیاری از مطالعات انجام‌شده قابلیت از بین بردن عفونت پراکسید هیدروژن را به اثبات رسانده‌اند.

 15. برگ گیاه بتل

چه کسی فکر می‌کرد که برگ‌های بتل بتواند برای درمان مشکل ترشح واژن استفاده شود؟ برگ‌ها را به قطعات کوچک تقسیم کرده و آن‌ها را برای حدود 10 دقیقه جوش بیاورید.  اجازه دهید تا عصاره خنک شود. تامپون را در این مایع خیس کنید و آن را به داخل واژن فروکنید. آن را برای مدت 15 دقیقه نگه‌دارید سپس تامپون را درآورده و دور بریزید.

این کار را برای یک هفته تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید این عصاره را دو بار در روز بنوشید یا از آب به‌عنوان یک شستشو دهنده واژینال استفاده کنید. عصاره برگ بتل در پمادها برای خواص ضد باکتری‌اش استفاده می‌شود.

16. میوه‌های خانواده مرکبات

پرتقالمصرف مرکبات درمان کننده ترشحات سبز رنگ واژن

مرکبات مانند پرتقال، گریپ‌فروت، لیموشیرین، لیمو، انگور و غیره، منابعی عالی از ویتامین C هستند که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. مرکبات به بدن کمک می‌کند تا با رشد باکتری در واژن مبارزه کند. بنابراین، خوردن آن‌ها یا نوشیدن آب‌میوه‌های تازه مرکبات به از بین بردن بوی واژن کمک می‌کند. آنچه شما باید انجام دهید این است که میوه‌های مرکبات را بخورید.
یا میوه‌ها را بشویید و آن‌ها را در یک لیوان آب جوش بیندازید و بگذارید آن‌ها یک‌شب خیس بخورند. این آب را در تمام طول روز بنوشید.  آب‌میوه مرکبات یا آب سم‌زدا به حفظ تعادل pH بدن و جلوگیری از عفونت میکروبی و خارش در مهبل کمک می‌کند.

17. دانه‌ها و آجیل

آجیل و دانه‌ها مقدار خوبی از ویتامین E دارند که مانع از خشکی و خارش واژن می‌شود. دانه‌های کدو و بادام غنی از روی هستند که به جلوگیری از خشکی واژن، خارش، رشد باکتری‌ها و بوی بد می‌انجامد. آجیل‌های دیگر مانند گردو، دانه‌های کتان (غنی از اسیدهای چرب امگا 3 و پلی استروژن)، فندق و دانه‌های آفتابگردان نیز در تنظیم چرخه قاعدگی و جلوگیری از خشکی واژن و عدم تعادل هورمون مفید هستند.

مقاله پیشنهادی:  چسبندگی رحم (سندرم آشرمن)؛ علل، علائم، تشخیص و روش های درمان آن

مواد لازم:

4 عدد بادام
2 عدد فندق
1 قاشق غذاخوری پودر دانه کتان
1 فنجان شیر

طرز تهیه:

 1. دانه کتان را در ظرف چهار ساعت بخیسانید.
  2. پوست بادام را جدا کرده و در مخلوط‌کن بریزید.
  3. فندق را اضافه کنید.
  4. شیر را هم اضافه کرده و دستگاه را روشن کنید.
  5. مخلوط را در یک فنجان بریزید.
  6. پودر کتان را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

آجیل و شیر به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کنند، عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، رادیکال‌های اکسیژن را از بین می‌برند و ایمنی بدن را افزایش می‌دهند.

18. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوسدرمان ترشحات سبز رنگ واژن با روغن اسطوخودوس

این روغن باعث کاهش خارش و تحریک شدن واژن می‌شود. در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است. شما می‌توانید روغن را به آب حمام خود اضافه کنید و بدن خود را در آب برای حداقل 10 دقیقه خیس کنید.
همچنین می‌توانید روغن را به یک لیتر آب اضافه کنید و در یک بطری ذخیره کنید. آن را سردکنید از این محلول به کمک پنبه برای استفاده در دهانه واژن و واژن استفاده نمایید. این کار را یک روز در میان برای چند هفته انجام دهید.

عطر این روغن موجب احساس شادی و بوی خوب در تمام طول روز و جلوگیری از ترشح واژن می‌شود.

19. انجیر خشک

انجیرها یک درمان خوب برای این مشکل هستند. آن‌ها یک اثر ملایم دارند که به حذف سموم مضر و آلودگی از بدن کمک می‌کند. دو تا سه عدد انجیر خشک را در یک فنجان آب خیس کنید. صبح روز بعد، انجیر خیس شده را پوره کرده و با معده خالی بنوشید.

20. بامیه

بامیه هم در درمان ترشح واژن مفید است. باکتری باعث تخریب مخاطی سیستم شما می‌شود و بامیه به‌نوبه خود ترشحات واژن را کاهش می‌دهد. 100 گرم بامیه را بشویید و آن‌ها را به قطعات کوچک برش دهید. قطعات بامیه را در نیم لیتر یا حدود دو فنجان آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید تا آب به نصف کاهش یابد. این محلول را به سه بخش تقسیم کنید.
هر بار بخشی از این محلول را همراه باکمی عسل سه بار در روز بخورید. این درمان را ادامه دهید تا زمانی که شرایطتان بهبود یابد.

21. انار

انار دارای خواص قوی و دارویی است که در درمان ترشحات واژینال مفید است. میوه و همچنین برگ و پوست آن می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. یک لیوان آب انار تازه گرفته و یک‌بار در روز برای یک ماه بنوشید. همچنین می‌توانید 30 برگ تازه انار و 10 دانه فلفل سیاه را خشک‌کنید. سپس آن‌ها را در نصف لیوان آب مخلوط کرده و خمیری تهیه کنید. مخلوط را صاف کنید و آن را دو بار در هفته به مدت سه هفته بنوشید.

گزینه دیگری این است که پوست یک انار را خشک‌کنید و آن را به پودر تبدیل کنید. یک قاشق غذاخوری از این پودر را در دو فنجان آب مخلوط‌کنید. از این راه‌حل به‌عنوان دوش واژن استفاده نمایید.

22. زعفران

زعفرانزعفران درمان کننده ترشحات سبز رنگ واژن

خواص ضدعفونی و آنتی‌اکسیدانی زعفران به درمان ترشح واژن کمک می‌کند. علاوه بر این، زعفران به‌عنوان تقویت‌کننده ایمنی برای سرعت بخشیدن به بهبود مؤثر است. یک قاشق چای‌خوری زعفران را در یک‌چهارم فنجان آب بجوشانید تا آب به یک قاشق غذاخوری کاهش یابد. این محلول را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. هر یک قسمت را با یک مقدار مساوی از آب مخلوط‌کنید. محلول به‌دست‌آمده را سه بار در روز برای چند روز بنوشید.

23. اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ

یک‌راه ساده دیگر در میان این داروهای خانگی برای ترشحات واژن وجود دارد که باید اکنون امتحان کنید. وقتی باکتری‌ها به ناحیه واژن شما حمله می‌کنند و بوی ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند بهترین راه برای مقابله با این مشکل، پوشیدن لباس‌های مناسب و آزاد است. لباس‌های تنگ ممکن است بو و خارش را بدتر کنند.

24. دوری از کافئین و الکل

راز نحوه خلاص شدن از ترشحات واژن به رژیم غذایی و شیوه زندگی شما بستگی دارد. این روش بسیار در مقایسه با سایر داروهای خانگی برای ترشح واژن آسان‌تر است، درست است؟ بنابراین ایده خوبی است که درصد مصرف کافئین و الکل را در وعده‌های غذایی روزانه خود حذف کنید زیرا آن‌ها می‌توانند رشد باکتری‌هایی که باعث تخریب واژن می‌شوند را فعال کنند.

سایر روش‌های پیشگیرانه

در مورد خاص ترشحات شدید واژن، استفاده از این داروهای خانگی ممکن است بهترین کار نباشد و باید توسط یک پزشک درمان شود بنابراین باید قدم‌هایی پیشگیرانه انجام دهید. بیایید خودمان را از این ناراحتی‌ها نجات دهیم و فقط کافی است با بهترین درمان‌های پیشگیرانه در اینجا آشنا شوید:

تمیز کردن به‌آرامی

هرگاه احساس نیاز شدید به شستشوی واژن خود کردید، از کمی صابون ملایم و آب ولرم استفاده کنید. سعی کنید از دوش شیمیایی، حمام حباب، اسپری یا حتی صابون عطری اجتناب کنید زیرا این امر عفونت‌های شما را تحریک می‌کند و باعث تحریک شدید می‌شود.

هنگام شستشو از پشت به جلو نکشید

در هنگام شستشوی واژن، از جلو به سمت پشت تمیز کنید تا از انتقال هرگونه آلودگی و میکروب مدفوع به واژن جلوگیری کنید.

از لباس‌های مرطوب دور بمانید

به یاد داشته باشید پس از ورزش برای مدت طولانی، لباس‌های خیس و عرق کرده را از تن درآورید. به‌جای آن، لباس‌های خشک و تمیز بپوشید تا زا ترشح واژن جلوگیری کنید.

لباس‌های آزاد را انتخاب کنید

هرگز شلوارهای تنگ و حتی لباس زیری را که احتمالاً موجب تحریک و افزایش خطر ابتلا به عفونت می‌شود، نپوشید. فقط در همه موارد لباس‌های مناسب و راحت را انتخاب کنید. همیشه تامپون یا نوار بهداشتی خود را به‌طور مرتب عوض کنید و این باید در طول دوره عادت ماهانه شما رعایت شود.

پکیج دانلودی درمان دائمی زود انزالی

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر
منبع
ooma7ganjگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا