کودکان و والدین

کودکی که لباس نمی پوشد، تشویق کودک به لباس پوشیدن

اگر شما هم قصد کودک بدقلقی دارید که لباسش را به‌سختی می‌پوشانید این مطلب مفید پیرامون نکات مهم روان‌شناسانه می باشد با ما همراه باشید

تبلیغات

حتماً خیلی از افراد بالباس پوشیدن کودک خود مشکل‌دارند و کودکشان از این‌که لباس می‌پوشند کلافه می‌شوند و گریه و دادوبیداد می‌کنند و مادران هم از این صحنه کلافه خواهند شد و باعث تشویش می‌شوند؛ اما باید بدانید هر کاری یک‌راهی دارد برای لباس پوشیدن کودک هم راهکارهای مؤثری وجود دارد که کودک می‌تواند به‌راحتی لباس خود را تعویض کند و ما در این مطلب قصد داریم نکاتی پیرامون این‌که لباس پوشیدن کودک را چگونه به‌راحتی میسر کنیم مطالب مفیدی را آماده کنیم.

چرا لباس پوشیدن به کودک سخت است؟

از دید کودکان درآوردن و پوشیدن لباس کار خوشایندی نیست. اگر خوب به این موضوع نگاه کنیم البته نباید هم باشد چون ازنظر او هنگامی‌که می‌خواهید لباسش را بپوشید چون پیراهن روی سر اوست هیچ‌چیز را نمی‌بیند و به‌احتمال‌زیاد یقه لباس، چانه و صورت او را اذیت می‌کند تا بالاخره از شر پوشیدن لباس راحت شود یا وقتی می‌خواهید شلوارش را از پایش درآورید، باید تعادلش را روی یک‌پا حفظ کند تا یک‌پاچه شلوارش را از پایش درآورید و بعد پای دیگر.

با توجه به اینکه حفظ تعادل روی یک‌پا برایش راحت نیست، ممکن است برای درآوردن شلوار، برخلاف میلش مجبور باشد که روی زمین بنشیند و علاوه بر آن این کار را بارها و بارها تکرار کند. بنابراین اگر فرزند شما از لباس پوشیدن و درآوردن لباس امتناع می‌کند به او حق بدهید در ضمن اگر عجله داشته باشید، تمام ماجراها ناگهانی‌تر و پرهیجان‌تر می‌شود و شاید اتفاقات ناخوشایندی نیز رخ بدهد. به‌عنوان‌مثال ممکن است هنگام بالا کشیدن زیپ لباس، پوست کودک را زخمی کرده و به او آسیب برسانید.

راه حل لباس پوشیدن کودک

1) باید به یاد داشته باشید اگر بچه آرام و خوش‌اخلاق است، او را در پوشیدن لباس مشارکت دهید تا جبر، عجله و فشار را احساس نکند، در تمام مدت با او صحبت کنید و برایش در مورد لباس پوشین توضیح دهید خوب الان می‌خواهیم پیرهنت رو تنت کنیم، خوب میشه این دستت رو بکنی تو آستینت، آهان، آفرین، خوب حالا اون یکی دستت، مرحبا هر چه این کار را با تعریف و تمجید بیشتری انجام دهید، کارتان آسان‌تر می‌شود.

تبلیغات

2) تشویق به مشارکت فعال، اهمیت بسیاری در پوشاندن لباس به کودکان دارد. در ضمن لباس‌هایی را انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن آن‌ها آسان باشد تا بچه‌ها به‌آسانی قادر به یادگیری پوشیدن و درآوردن لباس باشند و برای مشارکت در این امر تشویق شوند. دقت داشته باشید اگر لباس پوشیدن را به شکل بازی انجام دهید کار خود را راحت می‌کنید. می‌توانید به‌مرور لباس پوشیدن را به کودکان آموزش دهید و اورا همراهی کنید تا به‌مرورزمان شیوه درست لباس پوشیدن را یاد بگیرد.

کودکچگونه کودکان را به لباس پوشیدن تشویق کنیم؟

3) بهتر است لباس‌هایی را برای او انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن اش آسان باشد و بچه‌ها قادر به یادگیری این کار باشند و به پوشیدن و درآوردن آن‌ها تشویق شوند؛ مثلاً بستن کفش‌های بنددار برای کودکان، سخت است اما اگر سگک کفش چسبی باشد، آن‌ها به‌تنهایی قادرند کفش بپوشند یا بستن دکمه‌های فشاری لباس سخت است اما راحت می‌توانند لباس زیپ‌دار را بپوشند.

4) برای حل مشکل مقاومت کودک در لباس پوشیدن سعی کنید لباس پوشیدن را به شکل بازی و تفریح انجام دهید. او را رها کنید. برای او وقت بگذارید و همیشه بدانید عجله در این کار، او را به نحسی می‌کشاند و اعصابتان را بر هم می‌زند. لباس مناسبی که برای اش در نظر گرفته‌اید از شب قبل مشخص و آماده کنید. هرگز به او نگویید: «امروز چه لباسی می‌خواهی بپوشی؟» این سؤال به نظر کودک نوپا دو معنا دارد: اول اینکه شما نمی‌دانید او باید چه بپوشد. دوم اینکه لباس پوشیدن باید مطابق میل او باشد.

5) او هنوز معنای انتخاب را درک نمی‌کند. درنتیجه شما با شرایطی مواجه می‌شوید که در اوج سرمای زمستان، او تمایل به پوشیدن لباس تابستانی دارد! برای پیشگیری از این مشکل باید در پایان هر فصل، لباس‌های فصل را جمع‌آوری کنید. می‌توانید به بچه ۳ ساله اجازه بدهید از بین لباس‌های مناسبی که شما برحسب شرایط و فصل در نظر گرفته‌اید و از میان ۳ گزینه‌ای که پیشنهاد می‌دهید، یکی را انتخاب کند. اما به بچه‌های کوچک‌تر که معنای انتخاب را نمی‌دانند، باید یک پیشنهاد بدهید. اگر به این نکات اهمیت ندهید و مشکل را اصولی و از پایه حل نکنید، لباس پوشاندن به خردسال وقت و انرژی زیادی از شما می‌گیرد.

لباس پوشیدن کودکچگونه با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن مقاومت کنیم؟

6) برای مقابله با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن در حین پوشاندن لباس، برایش قصه بگویید، نام بخش‌هایی را که می‌پوشانید، ببرید و لباس هر عضو را که پوشاندید، برایش توضیح دهید ضمناً می‌توانید برایش ترانه و سرود هم بخوانید؛ توجه داشته باشید که شما همه این فعالیت‌ها را برای آن می‌کنید که حواس او را پرت کنید تا مقاومتی در پوشاندن لباس‌هایش نشان ندهد.

تبلیغات

7) اگر بازهم فرزندتان لباسی را که شما برایش انتخاب کرده‌اید نپوشید از یک حقه استفاده کنید؛ به‌این‌ترتیب که به او حق انتخاب بدهید و فقط او را برای انتخاب یکی از دو لباس، آزاد بگذارید. ضمناً به او نگویید که «کدام شلوار را می‌پوشی»؟ به او بگوید: «شلوار آبی را می‌خواهی یا خاکستری؟» برای جلوگیری از مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن، لباس‌هایی را انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن آن‌ها آسان باشد تا بچه‌ها به‌آسانی قادر به یادگیری پوشیدن و درآوردن لباس باشند و برای مشارکت در این امر تشویق شوند. برای حل مشکل مقاومت کودک در لباس پوشیدن، نباید تحت تأثیر مخالفت کودک در زمان تعویض لباس قرار بگیرید و نباید به رفتار کودک واکنش نشان دهند، زیرا این امر سبب ادامه لجبازی کودکان می‌شود.

4.3/5 - (3 امتیاز)

منبع
persianvگردآوری، ویرایش و بازنگری تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا