خودرو

مزایا و معایب باد نیتروژن برای لاستیک خودرو

اگر اهل تند رانندگی کردن هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی‌مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیک‌های خود را از باد معمولی پرکنید و با چک کردن مداوم باد لاستیک‌ها، بهتر از آن‌ها استفاده کنید.

تبلیغات

استفاده از باد نیتروژن در تایر خودرو روزبه‌روز در حال افزایش است و افراد بیشتری به استفاده از باد نیتروژن به‌جای باد معمولی روی می‌آورند. البته باد نیتروژن چیز جدیدی نیست و سال‌هاست که در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود. اما باد نیتروژن نیز همانند هر چیز دیگری دارای نکات مثبت و منفی است بنابراین در ادامه نگاهی خواهیم داشت به معایب و مزایای استفاده از باد نیتروژن:

مزایای باد نیتروژن برای لاستیک خودرو

فشارثابت تایر:

تایرهایی که با نیتروژن پر شوند، به‌ندرت پیش می‌آید که به‌مرورزمان فشار باد آن‌ها کاهش پیدا کند چون نیتروژن به‌سختی می‌تواند از تایر لاستیکی خارج شود اما هنگامی که تایر را با باد عادی پر می‌کنیم این باد می‌تواند به‌مرورزمان از تایر خارج شود و فشار باد تایر را کاهش دهد.

همچنین نیتروژن حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار آن تغییر بسیار جزئی می‌کند که در مورد باد معمولی این‌طور نیست.

یکی از اصلی‌ترین دلایل که باد نیتروژن محبوبیت زیادی در موتور اسپرت دارد نیز همین مورد است چون لاستیک خودروهای مسابقه بسیار داغ می‌شود و درصورتی‌که از باد معمولی در آن‌ها استفاده شود در هر دور پیست حرارت لاستیک افزایش پیداکرده و فشار باد آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

تبلیغات

کاهش مصرف سوخت:

ثابت بودن فشار باد تایر می‌تواند افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد؛ به‌طوری‌که گمان می‌شود استفاده از باد نیتروژن بتوانند حدود ۳ درصد تأثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو بگذارد که البته میزان چندان زیادی نیست اما به‌هرحال به‌عنوان یکی از نکات مثبت بازی نیتروژن از آن یاد می‌شود.

دوستدار محیط‌زیست:

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون حلقه تایر به‌عنوان زباله دفع می‌شوند. بااین‌وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده کنید روند فرسایش آن نزدیک به ۳۰ درصد کندتر می‌شود ضمن این‌که باد نیتروژن با داشتن تأثیر مثبت بر روی مصرف سوخت خودرو می‌تواند از آلودگی بیشتر محیط‌زیست جلوگیری کند.

مزایای باد نیتروژن برای لاستیکفواید باد نیتروژن برای لاستیک ماشین

افزایش دوام رینگ و تایر:

تایرهایی که در آن‌ها از باد نیتروژن استفاده شود دارای عمر بالاتری هستند. یکی از دلایل آن این است که نیتروژن گاز خشک است و برخلاف باد معمولی که به تایر می‌زنیم هیچ رطوبتی ندارد. نبود این رطوبت نه‌تنها برای جنس لاستیکی تایر خوب است بلکه از جنس فلزی رینگ نیز محافظت می‌کند.

ایمنی:

نیتروژن گاز قابل اشتعال نیست و به همین دلیل احتمال آتش گرفتن آن وجود ندارد و این خود تأثیر مثبتی روی ایمنی دارد اما تایرهایی که در آن‌ها از باد معمولی استفاده شود درصورتی‌که مشتعل شوند از اکسیژن موجود در داخل تایر برای سوختن استفاده می‌کنند.

معایب باد نیتروژن برای لاستیک خودرو

هزینه بالا:

پر کردن تایر با باد نیتروژن در مقایسه با پر کردن آن از باد معمولی بسیار پرهزینه‌تر است؛ به‌طوری‌که در ایالات‌متحده برای هر تایر باید مبلغ ۵ دلار را پرداخت کنید.

تبلیغات

سرویس و نگهداری:

نیاز به سرویس و نگهداری همچنان وجود دارد این‌که شما تایر خودروی خود را از نیتروژن پرکنید دلیل نمی‌شود که فشار آن را چک نکنید بلکه همچنان باید حواستان به فشار باد باشد.

در دسترس نبودن:

باد نیتروژن را در هرجایی نمی‌توان به‌راحتی یافت و این خود یکی از محدودیت‌هایی است که در پیش روی طرفداران استفاده از نیتروژن وجود دارد. مشکل اصلی مخصوصاً در ایران این است که اگر شما لاستیک‌های خود را با باد نیتروژن پرکنید، بالاخره بعد از مدتی که احتیاج به تنظیم باد داشته باشید، ممکن است هر تعمیرگاهی این باد را نداشته باشد و آن‌وقت است که برای یک تنظیم باد عادی باید به دنبال یک مکان مناسب باشید که خود دردسرساز است ولی باد معمولی در بسیاری از تعمیرگاه‌ها قابل‌دسترس است.

باد نیتروژن بزنیم یا نه؟

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم شما می‌توانید تصمیم بگیرید که بر اساس نیاز خود آیا خودرو شما به باد نیتروژن نیاز دارد یا نه. اگر اهل تند رانندگی کردن هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی‌مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیک‌های خود را از باد معمولی پرکنید و با چک کردن مداوم باد لاستیک‌ها، بهتر از آن‌ها استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش
منبع
خبرگزاری ایسناگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا