سبک زندگی

مزایای کتاب کار و اثرات آن بر پیشرفت تحصیلی

چندین بار کتاب درسی رو خوندید و بارها تمرین هاش رو حل کردید. اما باز هم یک جای کار ایراد داره! مطالبی هست که خوب متوجه نمی شید و نیاز به توضیحاتی متفاوت تر از چیزی که در کتاب درسی نوشته شده دارید.

تبلیغات

 چه تفاوتی بین کتاب کار با کتاب درسی وجود دارد؟

شما قرار نیست در  کتاب کار مطلبی خارج از کتاب درسی یاد بگیرید، فقط آموخته هاتون رو تثبیت می کنید و تمرین های بیش تری برای انجام دادن دارید. کتاب های کار، اگر واقعا بررسی شده و بر اساس نیاز دانش آموز تهیه شوند، از طریق آموزش های ساده، تمرین های هدفمند و روش های آموزشی خلاقانه می توانند تاثیر بسزایی در یادگیری آسان و عمیق مطالب داشته باشند. تفاوت عمده کتاب تمرین با کتاب درسی که از طریق آموزش و پرورش ارائه می شود در روش آموزش، تعداد تمرین ها، آموزش از روی تصویر و تنوع در سوالات است.

کتاب کار چه محتوایی دارد؟

به طور معمول کتاب های کار دو نوع هستند:

  1. کتاب های آموزش و تمرین:این کتاب ها شامل آموزش، انواع تمرین های تشریحی، چند گزینه ای، جای خالی، صحیح و غلط و غیره هستند و از محبوبیت زیادی بین معلمان و دانش آموزان دارد. به ویژه برای درس های سخت مثل ریاضی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی و عربی از کتاب کار زیاد استفاده می شود.
  2. کتاب های کار و تمرین:این کتاب ها فقط برای تمرین بیش تر استفاده می شوند و معمولا دانش آموزانی که هدف شان نمرات بالا و موفقیت در امتحانات است از این کتاب ها استفاده می کنند تا بتوانند تمرین های بیش تری انجام دهند.

همچنین بیشتر ناشران، نمونه سوالات مهم امتحانی و نمونه آزمون های نیمسال اول و نیمسال دوم را در انتهای کتاب قرار می دهند تا دانش آموزان بتوانند برای امتحانات آماده تر شوند.

کتاب های کار و تمرین به دو دسته مهم دیگر هم تقسیم می شوند. کتاب های کاری که پاسخنامه تشریحی دارند و کتاب هایی که یا جواب ندارند یا فقط جواب آخر را به دانش آموز ارائه می دهند. اکثر مشاوران ترجیح می دهند کتاب های کار بدون پاسخ را به دانش آموز معرفی کنند تا دانش آموز به چالش کشیده شود و خودش سعی کند مسائل را حل کند اما در مواقعی هم ممکن است برای دانش آموزان ضعیف تر کتاب کارهای دارای جواب معرفی شوند.

آیا استفاده از کتاب کار دانش آموز را نسبت به استفاده از کتاب درسی بی نیاز می کند؟

کتاب تمرین مکمل کتاب درسی است؛ این ساده ترین جواب به سوال بالاست. تقریبا امکان ندارد شما بتوانید بدون این که کتاب درسی را خوب مطالعه کنید (حتی اگر خوب متوجه نمی شوید) بتوانید به خوبی از کتاب کار استفاده کنید. کتاب کار به شما کمک می کند بهتر و عمیق تر مطالب کتاب درسی تان را درک کنید و مطالبی که در سرفصل های آموزش و پرورش وجود دارد را بهتر به ذهن  بسپارید. این که فکر کنید کتاب کار یک راه میانبر و خلاصه شده مطالب کتاب درسی شماست یک اشتباه محض است، زیرا که کتاب کار تمامی آنچه که باید یاد بگیرید را شامل می شود و چیزی از کتاب درسی کم ندارد.

تبلیغات

ویژگی ها و محتوای یک کتاب کار خوب چه باید باشد؟

  1. سوالات و تمرین های سطح بندی شده داشته باشد و به مرور سطح دانش آموز را ارتقا دهد.
  2. کتاب کار باید بتواند به زبان ساده و قابل فهم برای تمامی دانش آموزان با هر سطحی باشد.
  3. باید تمامی مباحث آموزشی کتاب درسی را پوشش بدهد و چیزی را جا نیندازد.
  4. کتاب کار باید پل ارتباطی میان اولیا و معلمان با دانش آموز در جهت کمک به تثبیت مباحث آموخته شده باشد.
  5. بهتر است کتاب کار پاسخنامه تشریحی نداشته باشد تا دانش آموز با تلاش و تفکر بتواند سوالات را حل کند و برای مباحث دشوار به معلم مراجعه کند.
  6. سوالات کتاب کار باید متنوع باشد و سوالاتی شبیه کتاب درسی داشته باشد.

چه کسانی می توانند از کتاب کار سود ببرند؟

دسته اول دانش آموزان هستند. دانش آموزان ضعیف تر با استفاده از کتاب کار می توانند سطح خود را به سایر دانش آموزان نزدیک کنند و دانش آموزان قوی تر با استفاده از کتاب کار برای موفقیت های بزرگ تر گام برمی دارند.

دومین گروه معلمان هستند که با معرفی کتاب کار و تمرین مناسب می توانند به دانش آموزان کلاس شان کمک کنند همگی به یک اندازه درس را متوجه شوند، در خانه بتوانند تمرین های هم سطح و یک شکل انجام دهند و سوالات آماده و سطح بندی شده در اختیار دانش آموز قرار دهند. معمولا دبیران از ابتدای سال تحصیلی و موازی با کتاب درسی از این نوع کتاب ها استفاده می کنند.

والدینی که علاقه دارند به جای گرفتن معلم خصوصی خودشان به فرزندشان آموزش بدهند می توانند با استفاده از کتاب کار مناسب در تقویت سطح تحصیلی فرزندشان نقش داشته باشند؛ به ویژه برای مقاطع حساسی مثل پیش دبستانی و سال های اول ابتدایی.

بهترین ناشر کتاب کار

معتبرترین ناشرانی که کتاب کار منتشر می کنند بدون ترتیب خاصی عبارتند از:

انتشارات خیلی سبز:

کتاب های تمرین انتشارات خیلی سبز با عنوان “کتاب کار” منتشر می شوند و از کیفیت چاپ بسیار بالایی برخوردار هستند. این کتاب ها درسنامه های مفهومی و بسیار خوبی دارند و پر از تمرین ها و نمونه سوالات امتحانی سطح بندی شده هستند.  همچنین این کتاب ها  تمام رنگی هستند و از تصاویر جهت آموزش استفاده شده است.

تبلیغات

انتشارات مهروماه نو:

ویژگی بارز کتاب های کار و کارآموز انتشارات مهروماه پوشش بسیار خوب کتاب درسی و پیشرفت قدم به قدم و سطح به سطح دانش آموز است. این کتاب ها سوالات بسیار خوبی در پایان کتاب جهت آمادگی برای امتحانات دارند. کتاب های مهروماه پاسخ ندارند و معمولا فقط جواب نهایی سوالات دشوار ارائه شده اند.

انتشارات گاج:

کتاب های کارپوچینوی انتشارات گاج از نظر علمی بسیار سطح بالایی دارند و می توانند یک مکمل عالی برای کتاب های درسی باشند. کتاب های کار انتشارات گاج نیز که برای بعد از پایه نهم منتشر شده اند می توانند کمک زیادی به معلمان جهت آموزش یک دست کلاس داشته باشند. این کتاب ها دارای تصاویر رنگی جذاب برای یادگیری بهتر هستند.

انتشارات مبتکران:

کتاب های کار انتشارات مبتکران با عنوان “یوز” شامل خلاصه درس های مفید و تمرین های بسیار خوب و طبقه بندی شده هستند. سوالات امتحانی متنوع، جای خالی، صحیح و غلط و چند گزینه ای از مشخصات این کتاب ها هستند.

انتشارات قلم چی:

انتشارات کانون فرهنگی آموزش از با سابقه ترین ناشران کتاب کار و تمرین به شمار می رود و علاوه بر آموزش کامل پر از تمرین های هدفمند و نمونه سوالات متوع هستند.

 انتشارات کاگو:

کانون گسترش علوم هم کتاب های متنوعی در زمینه کار چاپ کرده و بسیاری از مدارس این کتاب ها را به دانش آموزان خود معرفی می کنند تا کنار کتاب درسی استفاده شوند. آموزش، تمرین، نمونه سوالات امتحانی و سوالات متوع از ویژگی های مهم این کتاب ها هستند.

تبلیغات

کلاغ سپید:

شاهکارهای کلاغ سپید جزو پرطرفدارترین کتاب ها به ویژه برای مقاطع ابتدایی هستند که از طریق آموزش به زبان ساده و تصاویر جذاب، تمرین های متنوع و جذاب به یادگیری دانش آموزان کمک می کنند.

بهترین فروشگاه برای خرید کتاب کار کجاست؟

شما بعد از تصمیم برای خرید کتاب کار مناسب نیاز به جایی دارید که بتوانید تمامی کتاب های موجود در بازار را به صورت یکجا مشاهده، تحلیل و در آخر خریداری کنید.

فروشگاه اینترنتی دانش لند به عنوان بزرگ ترین بانک کتاب های آموزشی در کشور، کامل ترین مجموعه کتاب کار از تمامی ناشرانی که در این زمینه فعالیت می کنند را به صورت یکجا در اختیار شما قرار داده تا مجبور نباشید از چندین فروشگاه و مغازه خرید کنید تا هم زمان و هم انرژی خود را ذخیره کنید.

مهم ترین مزیت خرید از فروشگاه اینترنتی دانش لند این است که می توانید همیشه کتاب های کمک درسی مورد نظرتان را با تخفیف ویژه بخرید و در زمان بسیار کوتاهی تحویل بگیرید. همچنین می توانید فهرست کتاب ها را مشاهده کنید و ویژگی های ظاهری و علمی هر کتاب را بررسی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

منبع
نمناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا