زناشویی

نقش و وظایف مرد در دوران بارداری زن

دوران بارداری، دورانی است که نه‌تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگی‌های خاص خود را داراست. مردان در طی ۹ ماه بارداری همسرانشان نیاز به آمادگی دارند.

دوران بارداری، دورانی است که نه‌تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگی‌های خاص خود را داراست. مردان در طی ۹ ماه بارداری همسرانشان نیاز به آمادگی دارند.

وظیفه پدری و پدر بودن از قبل از تولد شروع می‌شود. همان‌طور که مادر مواظب کودکی است که در شکم خود دارد پدر کودک با مواظبت از مادر کودک به‌طور غیرمستقیم مواظب کودکش است.

راه‌های ارتباط برقرار کردن شوهر با کودک متولد نشده

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان پیش از تولد (در حدود ۶ ماهگی یا حتی زودتر) صداهای بیرون از رحم مادر را می‌شنود. برخی از محققین بر این باورند که ممکن است کودک پیش از تولد، عملاً صدای پدر را بهتر از صدای مادر بشنود، زیرا مایع آمنیوتیک، صدای مردانه را که دارای فرکانس پایین است، بهتر از صدای زنانه تشدید می‌نماید. صحبت کردن با کودک متولد نشده‌تان راه را برایتان هموار کرده و کار گفت‌وگوی شمارا با او پس از تولد راحت‌تر خواهد نمود. مطالعات نشان داده است کودکانی که پدرانشان پیش از تولد با آن‌ها صحبت کرده‌اند، بعد از تولد نیز نسبت به صدای پدرشان واکنش بیشتری نشان داده‌اند و این امر شاید به دلیل آن بوده که صدای پدر در ذهن کودک پیش از تولد نقش بسته است.

یکی دیگر از راه‌های ارتباط برقرار کردن با کودک متولد نشده اتان لمس کردن اوست می‌پرسید چگونه می‌توان او را لمس کرد؟ شما می‌توانید با دست خود این موجود رشد یابنده را لمس کنید.

وظایف مرد در بارداری زننقش مرد در زمان بارداری همسر

هر شب با کودک خود صحبت‌ها داشته باشید. مثلاً به او بگوئید «سلام عزیزم، من پدر تو هستم. منتظرم تا تو را ببینم. دوستت دارم» خود را در این مورد محدود نکنید و اجازه دهید هر چه در فکرتان می‌گذرد بر زبانتان جاری شود. در ابتدای ممکن است حرف زدن شما، به‌عنوان مردی کامل، با کودکی که هنوز به دنیا نیامده احساسی ناخوشایند در وجودتان برانگیزد. لیکن چیزی نخواهد گذشت که با این آداب شبانه خو می‌گیرید.

همراه شدن دستان گرم شما روی شکم همسرتان و گفت‌وگوی گرم و صمیمی شما با کودکتان دال بر دل‌بستگی شما با این دو موجود خاص است که پس از تولد به شما تکیه خواهند نمود. این کار شما دو پیام مهم از سوی شما به این دو موجود ابلاغ می‌کند: شما نسبت به همسرتان احساس همبستگی می‌کنید. شما نسبت به کودکتان احساس دل‌بستگی می‌کنید.

هر وقت شما نسبت به کودکتان ابراز محبت می‌کنید این احساس به همسرتان دست می‌دهد که شما به او محبت می‌کنید و همسرتان احساس شادی و شعف و دوست داشتن می‌کند جالب است بدانید که یکی از بهترین راه‌های مساعدت به‌سلامت عاطفی زن باردار ایجاد این احساس در اوست و شما در ایجاد احساس برای همسرتان به‌عنوان شوهر خوب و یک پدر مهربان متعهد هستید. درنتیجه بین شما و همسرتان رابطه عاطفی عمیق ایجاد می‌شود و اختلاف‌ها و کشمکش‌ها به‌خودی‌خود از بین می‌رود.

این ایجاد همبستگی پیش از تولد برای خود شما هم سودمند است. چون این کار باعث می‌شود احساس صمیمیت بیشتری با فرزندتان داشته باشید درنتیجه دل‌بستگی شما به ایفای نقش پدری بعد از تولد فرزندتان راحت‌تر می‌شود؛ زیرا این نقش را قبل از تولد آغاز کرده‌اید.

وظایف شوهر در دوران بارداری همسر

به هم خوردن تناسب‌اندام بانو:

لذا هرگز نباید یک زن را از مادر شدن ترساند بلکه شوهر بایستی همیشه آرام‌بخش همسر باشد و با حرف‌های شیرین و عاشقانه وی را آرام کند.

تناسب‌اندام خانم‌ها از حدود چهارماهگی دوران بارداری شروع به تغییر می‌کند و این تغییرات تا بعد از زایمان و دوره شیردهی همچنان ادامه دارد و شاید اضافه‌وزنی که در دوره حاملگی ایجادشده همچنان ادامه داشته باشد و یا گرفتار عوارض آن باشند. مثلاً پس از زایمان ماهیچه‌های شکم کاملاً شل می‌شود و پوست اضافی زیادی باقی می‌ماند. برخی زنان بااینکه وزنشان متناسب می‌شود و تقریباً به وزن پیش از حاملگی و زایمانشان برمی‌گردند ولی تناسب بدنشان به هم می‌خورد و شکمشان تو نمی‌رود.

در چنین شرایطی خانم از هر زمان دیگر به شوهر خود نیاز دارد و گفتن جملاتی همچون «این تغییرات مهم نیست»، «اتفاقاً این‌طوری خوشگل‌تر شدید»، «برای من همیشه مثل روز اول هستی» و… جملاتی هستند که دل زن را لبریز از محبت به شوهر و فرزندش می‌کند و عاشقانه رنج‌ها را تحمل می‌کند، اما بیان بعضی جملات شاید پتگی باشد بر سر همسر و بچه‌مان جملاتی همچون «هرروز چاق‌تر می‌شوی» یا دیگر مثل روز اول نیستی و… باعث عذاب خواهند شد.

وظایف مرد در بارداری زنوظایف مرد در دوران بارداری همسرش

مشکلات ارتباط جنسی:

در بعضی مواقع همچون سابقه زایمان پیش از موعد، ممکن است پزشک زوجین را از آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی بازدارد. در چنین مواقعی هم بایستی شوهر خویشتن‌دار باشد و بر همسر خویش به خاطر عدم تمکین کامل فشار نیاورد که این امر باعث رنج همسر شده و شاید بعد از زایمان این کارهای شوهر باعث سردی همسر شود.

جنسیت فرزند:

بااینکه چندین قرن از عصر جاهلیت سپری‌شده است اما هنوز هم رگه‌های جاهلی در بین بعضی از افراد و خانواده‌ها وجود دارد. گاهی مشاهده‌شده برخی از شوهران وقتی در بیمارستان می‌شنوند که همسرشان دختر به دنیا آورده، یا قرار است فرزندشان دختر شود، نسبت به همسر خود بی‌توجهی و بدرفتاری می‌کنند؛ و به‌نوعی فرزند پسر را به دختر ترجیح می‌دهند. هرچند در جنسیت فرزند مرد بیش از زن دخیل هست بااین‌حال افراد جاهل باعث تلخی کام همسر می‌شوند، این امر باعث کدورت زوجین از هم می‌شود و در آینده زندگی متزلزلی را برای زوجین به ارمغان خواهد آورد.

ترس از مادر شدن:

انسان‌ها در مورد چیزهایی که تجربه ندارند دچار هیجان و اضطراب می‌شوند و دراین‌بین تبلیغات و صحبت‌های دیگران در ازدیاد ترس یا استقبال از آن تأثیر زیادی دارد لذا هرگز نباید یک زن را از مادر شدن ترساند بلکه شوهر بایستی همیشه آرام‌بخش همسر باشد و با حرف‌های شیرین و عاشقانه وی را آرام کند.

وظایف مرد بعد از زایمان همسرش

وظایف مرد در بارداری زنوظایف شوهر بعد از زایمان همسر

برای همسر خود یک حامی باشید. اگر همسرتان دوست دارد به فرزندش شیر بدهد، او را حمایت کنید. مرد با حضورش در تمامی لحظات شیردهی، عوض کردن و خواباندن کودک می‌تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد.

زن به خاطر زن بودنش نباید تمامی وظایف را به دوش بکشد. مرد می‌تواند طی این دوران رابطه جدیدی را با همسرش ایجاد کند همچنین مرد با حضورش در تمامی لحظات «شیردهی، عوض کردن کودک، خواباندن و…» می‌تواند حس امنیت را به همسرش منتقل کند. در پایان به همسر خود نشان دهید که پدر شدن یکی از مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و زیباترین اتفاقاتی است که بعد از تقسیم قلبتان با وی، برای شما رخ‌داده است.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا