پزشکی و سلامتمطالب داغ

پاندمی چیست؟ آیا کرونا به وضعیت پاندمی می‌رسد؟

پاندمی چیست؟

پاندمی (همه‌گیری)  (به فرانسوی Pandémie) به شیوع جهانی یک بیماری گفته می‌شود.

همه‌گیری زمانی اتفاق می‌افتد که بیماری جدیدی برای آلوده کردن افراد پیدا می‌شود که به صورت پایدار بین آن‌ها پخش می‌شود و ازآنجایی‌که ایمنی در مقابل آن وجود ندارد یا بسیار کم است، به صورت جهانی پخش خواهد شد. پس از عبور بیماری از مرزهای یک کشور، این بیماری پاندمیک نامیده می‌شود.

ویروس ایجادکننده COVID-19 به‌راحتی افراد را آلوده کرده و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.
تعداد کشورهای درگیر این ویروس روز به روز افزایش یافته؛ به‌طوری‌که در 11 مارس 2020 سازمان بهداشت جهانی (WHO) این بیماری را به‌عنوان یک بیماری همه‌گیر معرفی کرد.

این اولین بار است که بیماری همه‌گیر توسط ویروس جدید کرونا ایجاد می‌شود. در گذشته چندین مورد بیماری همه‌گیر مانند آبله، سل، وبا، HIV/AIDS و برخی انواع آنفلوانزا رخ داده است و می‌توان از فرضیات موجود در مورد بیماری‌های تنفسی این دسته (مانند آنفلوانزا) در مورد این بیماری نیز استفاده کرد. کشورهای مختلف در هر مقطع زمانی و حتی قسمت‌های مختلف یک کشور در یک بازه زمانی، می‌توانند در مراحل مختلف یک بیماری همه‌گیر باشند.

پاندمیپاندمی به مفهوم شیوع جهانی یک بیماری است

پاندمی چگونه به پایان می‌رسد؟

1. محدود کردن

این روش هنگامی جواب‌گو است که بیماری به کشورهای مناطق دیگر راه نیافته و می‌توان آن را توسط ایجاد محدودیت در رفت‌وآمد به یک منطقه محدود کرد.

تبلیغات

در مورد کرونا ویروس با توجه به پخش این ویروس در اکثر کشورها و مناطق مختلف، پایان پاندمی از این طرق ممکن نیست.

همچنین بخوانید:  چگونه از آلودگی گوشت به ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟

2. خاموش شدن طبیعی

یکی از راه‌های پایان یک پاندمی، خاموش شدن آن به صورت طبیعی به دلایل متفاوت است. معمولاً بیماری‌های ویروسی ناشی از کرونا ویروس‌ها و ویروس آنفلوانزا معمولاً به صورت طبیعی با گرم‌تر شدن هوا، محدود می‌شوند.
با توجه به جدید بون ویروس COVID-19 و عدم وجود مطالعات لازم نمی‌توان این مسئله را تأیید کرد.
یکی دیگر از این دلایل عدم وجود افراد کافی برای ایجاد آلودگی بعد از یک مدت مشخص است. درصورتی‌که هیچ‌یک از اقدامات انجام‌شده علیه بیماری کارآمد نباشند، ممکن است قبل از خاموش شدن طبیعی شاهد چند پیک باشیم.

3. کاهش شیوع توسط بهداشت عمومی

این مسئله در صورت جوابگو بودن اقدامات انجام‌شده علیه بیماری صورت می‌گیرد. این اقدامات می‌تواند شامل اقدامات درمانی و غیر درمانی مانند شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و قرنطینه  فردی باشد.
راه‌حل کمک‌کننده دیگر ایجاد فاصله اجتماعی است که می‌تواند شامل تعطیل کردن مدارس و اجتماعات باشد.

4.ساخت واکسن

این روش بسیار هزینه‌بر بوده و زمان زیادی (حداقل حدود یک سال) به طول می‌انجامد و حتی با وجود هزینه‌های بسیار ممکن است واکسن تولیدشده جوابگو نباشد. همچنین واکسن ممکن است ایمنی 100 درصد ایجاد نکرده و به چندین دوز متوالی و زمان‌بندی‌شده از آن احتیاج باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
kaumsگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا