اخبار اقتصادی

نگاهی بر بزرگ‌ترین سرقت های تاریخ

سرقت از یک بانک رویای شرورانه دوران کودکی و نوجوانی برخی از افراد بوده و در این بین برخی نیز دست به انجام چنین دزدی هایی زنده‌اند، اما اغلب توسط پلیس دستگیر شده و باقی عمر خود را در زندان سپری کرده‌اند! در این مطلب قصد داریم نگاهی بیندازیم بر بزرگ‌ترین سرقت های تاریخ.

تصور نکنیدسرقت مسلحانه از یک طلافروشی به سادگی فیلم‌های اکشن هالیوودی است، ابدا. اکثر سارقانی که در پایین به آن‌ها اشاره کرده‌ایم افرادی باسابقه، حرفه‌ای و محتاط بوده‌اند، اما در نهایت امر در دام پلیس گرفتار شده‌اند؛ در نتیجه مخفی شدن و نقد کردن کالاهایی که ربوده‌اید کاری بسیار سخت‌تر از انجام و طرح‌ریزی یک دزدی گروهی است!

بزرگ‌ترین سرقت های تاریخ

۱۰- الماس‌های هری وینستون

پاریس، فرانسه

در پنجم دسامبر ۲۰۰۸ هنگامی که خورشید روبه خاموشی می‌رفت، مشتریان و کارکنان مغازه‌ی طلافروشی هری وینستون در پاریس، از دیدن پنج نفر با کلاه‌گیس و لباس مخصوص، به رهبری دوآدی که وارد طلافروشی شدند، حسابی یکه خوردند. با وجود اینکه سارقان بر روی مردم اسلحه کشیده بودند، اما هیچ گلوگه‌ای شکلیک نشد و تنها چند ضرب و شتم فیزیکی کوچک رخ می‌دهد؛ یکی از اعضای تیم دوآدی شروع به جمع‌کردن جواهرات می‌کند و چهار نفر دیگر کارکنان و محیط بیرون را می‌پایند. همچنین به نظر فردی که جواهرات را جمع می‌کرد، شناخت اولیه‌ای نسبت به این مکان داشت؛ زیرا کارکنان را با نام کوچک صدا می‌زد و از محل قرارگیری محرمانه‌ترین جعبه‌ها نیز اطلاع داشت.

با ارزشی برابر با ۱۲۰.۵ میلیون دلار، سرقت هری و ین ستون، «دزدی از قرن» نامیده می‌شود و دوآدی به محض دستگیر شدن و مجرم شناخته شدن به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

۹- مرکز الماس آنتورپ

آنتورپ، بلژیک

دو سال قبل از سرقت مرکز الماس آنتورپ، لئوناردو نتاربارتولو یک فضای اداری را در بالای مرکز الماس اجاره کرد و به عنوان تاجر ایتالیایی برای کسب اعتبار، یک صندوق سپرده امنیتی و کارت شناسایی ارائه داد که به دنبال آن توانست به مرکز الماس آنتورپ دسترسی داشته باشد. آن‌ها پس از دزدی حتی یک فیلم امنیتی را هم سرقت کردند تا شناسایی نشوند، اما در نزدیکی صحنه جرم با پیدا شدن یک ساندویچ نیم خورده که DNAی نتاربارتولو روی آن قرار داشت همه چیز نغییر کرد و نتاربارتولو به واسطه آن و تحقیقات بعدی پلیس به ده سال حبس محکوم شد. پلیس عقیده داشت که او رهبر مدرسه تورین، زنجیره‌ای از دزدان ایتالیایی است. جالب است بدانید اشیا به‌سرقت‌رفته هرگز پیدا نشدند.

۸- فرودگاه شیپخول

آمستردام، هلند

در ۲۵ فوریه ۲۰۰۵، دو مرد که لباس‌هایی شبیه کارکنان خطوط هوایی سلطنتی هلند پوشیده بودند، توانستند راننده کامیون تحویل الماس را به تهدید اسلحه متوقف کنند و با ۱۷۲.۴ میلیون دلار پا به فرار  بگذارند. آن‌ها هرگز دستگیر نشدند، هر چند پلیس به شدت مظنون بود که این دو نفر این کار را با کمک کسان دیگری انجام داده‌اند ولی هیچ‌وقت چیزی ثابت نشد.

۷- بانک یونایتد کالیفرنیا

کالیفرنیا، ایلات متحده

در ۲۴ مارس سال ۱۹۷۲، امیل دینسیلو گروهی را رهبری می‌کرد که اعضای آن خواهرزاده‌ها، برادر، برادر زنش و دو متخصص آژیر خطر بودند که از بانک کالیفرنیا واقع در لاگونا، نیگول سرقت کردند. ارزش این سرقت ۳۰ میلیون دلار  (امروزه معادل آن ۱۷۲.۴ میلیون دلار) است. این سرقت به طور حرفه‌ای به انجام رسید و تنها امری که باعث به وجود آمدن مشکل شد، این بود که چند ماه پیش نیز مشابه همین سرقت را در اوهایو انجام داده‌بودند. هنگامی که پلیس فهمید این دو جرم باهم مرتبط‌اند، مدارک بایگانی حمل‌و‌نقل را بررسی کرد و دریافت که همه‌ی اعضای این گروه در یک هواپیما به مقصد کالیفرنیا بوده‌اند. پلیس خانه‌ای را که گفته شد به عنوان دفتر مرکزی انتخاب شده بود پیدا کرد و تحقیقات اصلی تا زمانی که ماشین ظرفشویی مورد بررسی قرار نگرفت، چیزی نشان نداد. پلیس با بررسی ظروف شسته نشده درون ماشین اثر انگشت اعضای گروه را برروی تمامی آن‌ها پیدا کرد. بسیاری از آنچه که ربوده شده‌بود پیدا شد و دینسیلو کتابی درباره‌ی چگونگی این اتفاق‌ها منتشر کرد.

۶- صندوق امانات نایتس بریج

نایتس بریج، انگلستان

یکی از بزرگترین سرقت های جهان، توسط والریو ویسکی، پسر یک وکیل، که قبلا پنجاه سرقت مسلحانه را به طور حرفه‌ای انجام داده بود به وقوع پیوسته است. در ۱۲ ژوئیه سال ۱۹۸۷، دو مرد وارد سپرده امنیتی شده و خواستار بازکردن یک جعبه امنیتی شدند، پس از مشاهده جعبه، آن‌ها نگهبان را در با اسلحه هدف قرار دادند و سپس نشانه‌ای مبنی بر اینکه صندوق بسته شد، آویزان کردند. مقامات یک اثر انگشت خونین پیدا کردند که متعلق به ویسکی است، کسی که به آمریکای لاتین فرار کرده بود. تعدادی از همدستانش در ۱۲ آگوست سال ۱۹۸۷ دستگیر شدند و وقتی ویسکی به انگلستان بازگشت تا خودروی فراری‌اش را  پس بگیرد، پلیس او را در حالی که فرار می‌کرد دستگیر کرد. پلیس‌ها به هنگام تعقیب‌وگریز شیشه جلو ماشینش را شکستند و او را متوقف کردند. ویسکی به ۲۲ سال حبس محکوم شد و در جزیره وایت زندانی شد. او در سال ۱۹۲۲ به ایتالیا تبعید شد، جایی که مجبور شد بقیه حکمش را در زندان باز در پسکارا بگذراند. مرگ او در یک روز از زندان در طی یک حادثه مسلحانه با نگهبانان رخ داد.

۵- بانک بریتانیایی خاورمیانه

بیروت، لبنان

سرقت بانک بریتانیا در خاورمیانه توسط سازمان آزادیبخش فلسطین انجام شد که به دنبال کشف یک سرزمین برای مردم فلسطین بوند که این عملیات در ۲۰ ژانویه سال ۱۹۷۶ به رهبری یاسر عرفات رهبریصورت گرفت و توسط قفل سازان کرزی پشتیبانی می‌شد. این عملیات ۲ روز طول کشید، ۶ تا ۱۵ نفر درگیر شدند و ۲۵ میلیون پوند طلا، جواهرات، سهام و ارز مورد سرقت قرار گرفت. برخی از سهام به سرقت رفته بعدا به صاحبان آن‌ها فروخته شدند.

۴- بانک دارالسلام

بغداد، عراق

به نظر می‌رسد سرقت بانک دارالسلام در بغداد عراق حتی برای مقامات نیز یک راز باقی‌مانده و نمی‌توانند در مورد اینکه چند نفر در این سرقت دخیل بوده‌اند توافق کنند، اما مشخص است که حداقل توسط دو نفر از نگهبانان که در بانک کار می‌کردند صورت گرفته‌است. این سرقت سر به مهر یکی از بزرگ‌ترین دزدی‌های تاریخ بانکداری عراق است.

۳- موزه‌ی بوستون

بوستون، ماساچوست

دزدانی که با تغییر لباس به عنوان پلیس در ۱۸ مارس ۱۹۹۰ به موزه بوستون راه یافتند، ۱۳ اثر هنری که روی هم ۵۰۰ میلیون دلار ارزش داشتند، به سرقت بردند. این سرقت بزرگترین سرقت اموال در تاریخ است. در امید بازگشت این آثار، قاب‌های خالی در اتاق هلندی موزه وجود دارد، اما آن‌ها هنوز پیدا نشده‌اند. حتی سازمان FBI برای اطلاعاتی که منجر به پیدا کردن آن‌ها شود پاداش 5 میلیون دلاری در نظر گرفته‌است.

۲- خزانه‌داری بانک انگلستان

لندن، انگلستان

در دوم ماه می سال ۱۹۹۰، جان گودارد در هنگام تحویل اموال بانک، توسط چاقو مورد حمله قرار گرفت و به قتل رسید. این سرقت شامل ربوده شدن ۳۰۱ صورت حساب خزانه و گواهی سپرده بود. کیت سیزمن به دلیل نقش داشتن در این سرقت به ۶۱/۲ سال زندان محکوم شد و مقامات معتقدند که پاتریک توماس، یک کلاهبردار کوچک از جنوب لندن، سردسته این گروهک بوده‌است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، پلیس شهر لندن به کمک سازمان FBI توانست به گروه مظنونین نزدیک شود، اما تنها ۲ مورد از ۳۰۱ اوراق قرضه پس گرفته شد.

۱- بانک مرکزی عراق

بغداد، عراق

بغداد دو نماینده در این لیست دارد، اما این سرقت با دزدی که از بانک بانک دارالسلام صورت گرفت متفاوت است؛ زیرا این بار یک حمایت از دولت وقت وجود داشته و سبک دزدی کاملا متفاوت است، سرقت اموال با یک دست‌نوشته از صدام حسین. زمانی که یک یادداشت دستنویس از صدام حسین برای خروج مبلغی به ارزش 920 میلیون دلار و تحویل به پسرش، قصی حسین، به مقامات داده شد عملیات خارج کردن سپرده ی ۱ میلیارد دلاری صدام از این بانک در جعبه هایی پر از اسکناس های ۱۰۰ دلاری آغاز شد که ۵ ساعت به طول انجامید و قصی و یک نفر دیگر مستقیما بر این عملیات نظارت کامل داشتند.

نظر شما در مورد بزرگ‌ترین سرقت‌های تاریخ چیست؟

1/5 - (1 امتیاز)
منبع
گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا