بیماری ها

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 باعث می شود که سطح قند خون افراد بیش از حد بالا برود. شناخت علائم و نشانه های اولیه این بیماری مزمن می تواند منجر به درمان زودتر و کاهش خطر عوارض شدید در فرد شود.

دیابت نوع 2 یک بیماری شایع است. گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در سال 2017 نشان داد که 30.3 میلیون بزرگسال در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند. این گزارش همچنین تخمین زده است که 84.1 میلیون بزرگسال دیگر در ایالات متحده به پیش دیابت مبتلا هستند.

افراد مبتلا به پیش دیابت دارای سطوح قند خون بالاتر از حد طبیعی هستند، اما پزشکان هنوز آنها را مبتلا به دیابت نمی دانند. طبق گزارش CDCTrusted Source، افراد مبتلا به پیش دیابت در صورت عدم درمان معمولاً در عرض 5 سال، به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

شروع دیابت نوع 2 می تواند تدریجی باشد و علائم در مراحل اولیه خفیف به نظر برسند. در نتیجه، بسیاری از افراد ممکن است متوجه نباشند که این عارضه را دارند.

در این مقاله به بررسی علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2 و اهمیت تشخیص زودهنگام آن می پردازیم. ما همچنین عوامل افزایش خطر برای بروز این بیماری را مورد بحث قرار می دهیم.

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2 می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. تکرر ادرار

وقتی سطح قند خون بالاست، کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را با فیلتر کردن آن از خون خارج کنند. این می تواند منجر به نیاز فرد به دفع ادرار بیشتر، به ویژه در شب شود.

2. افزایش تشنگی از نشانه های اولیه دیابت نوع 2

تکرر ادرار که برای حذف قند اضافی از خون ضروری است می تواند باعث از دست دادن آب اضافی بدن شود. با گذشت زمان، این می تواند باعث کم آبی بدن شده و منجر به احساس تشنگی بیشتر از حد معمول در فرد شود.

3. همیشه احساس گرسنگی می کنید

گرسنگی یا تشنگی مداوم می تواند از علائم اولیه دیابت نوع 2 باشد.

افراد مبتلا به دیابت اغلب از غذایی که می خورند انرژی کافی دریافت نمی کنند.

دستگاه گوارش، غذا را به قند ساده ای به نام گلوکز تجزیه کرده که بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. در افراد مبتلا به دیابت، مقدار کافی از این گلوکز از طریق جریان خون به سلول های بدن منتقل نمی شود.

در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت نوع 2، صرف نظر از اینکه اخیرا چقدر غذا خورده اند، اغلب احساس گرسنگی می کنند.

4. احساس خستگی بسیار

دیابت نوع 2 می تواند بر سطح انرژی افراد تأثیر بگذارد و باعث شود که آنها احساس خستگی زیادی کنند. این خستگی در نتیجه حرکت قند ناکافی از جریان خون به سلول های بدن رخ می دهد.

5. تاری دید از نشانه های اولیه دیابت نوع 2

وجود قند بیش از حد در خون می تواند به رگ های خونی ریز چشم آسیب برساند که می تواند باعث تاری دید شود. این تاری دید می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد و ممکن است گاهاً بروز کند.

اگر فرد مبتلا به دیابت بدون درمان رها شود، آسیب به این رگ های خونی می تواند شدیدتر شود و در نهایت ممکن است بینایی فرد به صورت دائمی از دست برود.

6. بهبود آهسته بریدگی ها و زخم ها

سطوح بالای قند در خون می تواند به اعصاب و رگ های خونی بدن آسیب برساند که می تواند گردش خون را مختل کند. در نتیجه، حتی بریدگی ها و زخم های کوچک ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بهبود یابند. کندی بهبود زخم نیز خطر عفونت را افزایش می دهد.

7. سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها

سطح بالای قند خون می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، این می تواند منجر به درد یا احساس گزگز یا بی حسی در دست ها و پاها شود.

این وضعیت به عنوان نوروپاتی شناخته می شود و در صورت عدم درمان دیابت می تواند به مرور زمان بدتر شود و منجر به عوارض جدی تری شود.

8. لکه های تیره روی پوست

لکه‌های تیره که روی چین‌های گردن، زیر بغل یا کشاله ران ایجاد می‌شوند نیز می‌توانند نشان‌دهنده خطر بالاتر دیابت باشد. این ناحیه ها ممکن است بسیار نرم و مخملی به نظر برسند.

این بیماری پوستی به نام آکانتوز نیگریکانس شناخته می شود.

9. خارش و عفونت های قارچی از علائم اولیه دیابت نوع 2

قند اضافی موجود در خون و ادرار غذای موردنیاز مخمر را فراهم می کند که می تواند منجر به عفونت شود. عفونت های مخمری معمولا در نواحی گرم و مرطوب پوست مانند دهان، نواحی تناسلی و زیر بغل رخ می دهد.

نواحی آسیب دیده معمولاً خارش دارند، اما ممکن است فرد دچار سوزش، قرمزی و درد نیز شود.

اهمیت تشخیص زودهنگام دیابت نوع 2

نشانه های اولیه دیابت نوع 2

تشخیص زودهنگام دیابت نوع 2 ممکن است به جلوگیری از عوارض آن کمک کند.

شناخت علائم اولیه دیابت نوع 2 به فرد این امکان را می دهد که زودتر تشخیص و درمان را دریافت کند. دریافت درمان مناسب، ایجاد تغییرات در سبک زندگی و کنترل سطح قند خون می تواند تا حد زیادی سلامت و کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و خطر عوارض ثانویه آن را کاهش دهد.

اگر در مسیر درمان قدم برندارید، سطوح بالای قند خون می تواند منجر به عوارض شدید و گاهی تهدید کننده زندگی شود، از جمله:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی
 • مشکلات پا
 • بیماری کلیوی، که می تواند منجر به نیاز فرد به دیالیز شود
 • بیماری چشم یا از دست دادن بینایی
 • مشکلات جنسی در مردان و زنان

دیابت درمان نشده همچنین می تواند منجر به سندرم غیرکتوزی هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHNS) شود که باعث افزایش شدید و مداوم سطح قند خون می شود. یک بیماری یا عفونت معمولا باعث ایجاد HHNS می شود که می تواند نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. این عارضه ناگهانی افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

کنترل سطح قند خون برای جلوگیری از برخی از این عوارض بسیار مهم است. هر چه مدت زمان طولانی تری سطح قند خون کنترل نشده باقی بماند، خطر سایر مشکلات سلامتی بیشتر می شود.

عوامل افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

هر کسی ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شود، اما برخی عوامل می توانند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند. این عوامل خطر عبارتند از:

 • داشتن 45 سال سن یا بیشتر
 • داشتن سبک زندگی بدون تحرک
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • رژیم غذایی ناسالم
 • داشتن سابقه خانوادگی دیابت
 • داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • داشتن سابقه پزشکی دیابت بارداری، بیماری قلبی یا سکته مغزی
 • داشتن پیش دیابت
 • افراد آمریکایی آفریقایی تبار، بومی آلاسکا، اسپانیایی یا لاتین تبار، سرخپوست آمریکایی، آسیایی آمریکایی، بومی هاوایی یا جزایر اقیانوس آرام
5/5 - (3 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicalnewstoday

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا