دکوراسیون و چیدمانویژه

اصول طراحی باغ ویلا 500 متری به همراه نمونه

بیشتر افراد مایل هستند به دور از زندگی شلوغ شهری، یک محیط آرام برای اوقات فراغت خود داشته باشند. محیطی که با کمک فردی متخصص، آن را به مکانی دنج و زیبا تبدیل کنند.

تهیه یک زمین 500 متری دور از شهر می‌تواند نیاز این افراد را برطرف کند، اما طراحی این زمین به عنوان باغ ویلا نیاز به طرح و ایده اولیه دارد.

ممکن است فکر کنید طراحی باغ ویلا در زمینی با متراژ 500 متر امکان‌پذیر نیست. اما کافی است ایده‌ها و نمونه‌های طراحی شده را بررسی کنید تا درک درستی از طراحی باغ ویلا 500 متری به دست آورید.

ایده پردازی و طراحی اولیه باغ ویلا

برای هر پروژه معماری، در ابتدای مسیر، نیاز به طراحی نمونه اولیه داریم. طراحی اولیه، درک روشنی از آنچه که می‌خواهیم را به ما می‌دهد. سبک طراحی، انواع طراحی، المان‌های موجود، متریال و … تمامی این عوامل از مجهولاتی هستند که با یک طرح اولیه به حل آن نزدیک می‌شویم. توجه داشته باشید اگر بدون کمک افراد متخصص شروع به ساخت و طراحی باغ ویلا 500 متری کنید، در آینده‌ای نزدیک با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهید شد. این معضلات موجب هدر رفتن انرژی و هزینه شما خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است با مهندسان و معماران مجرب در ارتباط باشید.

محوطه سازی باغ ویلا

مهم‌ترین بخش طراحی باغ ویلا 500 متری محوطه‌سازی است. جدا از زمینی که به ساخت ویلا اختصاص می‌دهیم، باید برای محوطه سازی برنامه‌ریزی کنیم. فارغ از بخش فنی و مهندسی، طراحی فضای سبز، سلیقه‌ای است. اما لازم است بایدها و نبایدهای آن را بدانیم. با این کار، در انتها با طرحی شلوغ و بی‌نظم روبه‌رو نخواهیم شد.

حفظ تعادل

در طراحی باغ ویلا 500 متری نکته مهمی به عنوان حفظ تعادل وجود دارد. چنانچه در طراحی خود موضوع تعادل را که از دو نوع متقارن و تعادل نامتقارن تشکیل می‌شود جدی نگیریم، با طرحی غیر منطقی روبه‌رو خواهیم شد. برخلاف تعادل متقارن که رسیدن به آن بسیار آسان است، تعادل نامتقارن نیاز به دانش تخصصی در طراحی دارد. ایجاد یکدستی و نظم در تعادل نامتقارن، کاری دشوار است. باید دقت داشته باشیم که نتیجه نهایی، شلوغ و به‌هم‌ریخته به نظر نرسد.

هارمونی و کنتراست

حفظ و رعایت هارمونی و کنتراست بخصوص در معماری موجب برجسته شدن عناصر می‌شود. از نظر زیبایی شناسی رعایت کنتراست در طراحی باغ ویلا 500 متری می‌تواند به بزرگ‌تر نشان دادن باغ کمک کند.

گذر در طراحی ویلا

اصطلاح گذر در طراحی به این معنا است که باید به تدریج از شدت و اندازه فضا کاسته شود و تغییر کاربری دهد. به این معنا که برای تغییر محیط در طراحی باید کم کم با استفاده از اندازه گیاهان یا رنگ و بافت آن‌ها وارد محیط جدیدی شویم. این موضوع به حفظ تعادل در طراحی باغ ویلا 500 متری نیز کمک می‌کند.

عنصر آب در محوطه سازی

استفاده از عنصر آب در طراحی باغ ویلا 500 متری می‌تواند بسیار هوشمندانه باشد. از این جهت که آب فضای شما را بزرگ‌تر و تازه‌تر نشان می‌دهد. آب، طراوت زیادی به محوطه باغ ویلای شما می‌دهد. لزومی ندارد برای اضافه کردن آب به محیط، حتما از استخر استفاده کنید. استخر تنها یکی از روش‌های محوطه سازی با عنصر آب است. در ادامه، با برخی از این روش‌ها آشنا می‌شویم.

طراحی حوضچه

یکی از المان‌های موجود در طراحی فضای سبز به وسیله آب، ساخت حوض یا حوضچه است. ممکن است فکر کنید این روش قدیمی شده است، اما این طور نیست. امروزه طرح‌های نوین و جدیدی با استفاده از حوضچه‌ها پدید آمده‌اند که رنگی مدرن به باغ ویلای شما می‌دهند. استفاده از فواره و آبشار را نیز می‌توانید در این طراحی اضافه کنید تا صدای آرامش‌بخش آب به محیط اضافه شود.

طراحی آبنما

آبنما یکی دیگر از روش‌های استفاده از آب در محوطه سازی است. علاوه بر انتخاب سبک و طراحی درست، محل قرارگیری آبنما نیز اهمیت زیادی دارد. آبنما بهتر است در نقطه کانونی فضا قرار بگیرد. مدل‌های بسیاری از آبنما در بازار وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

اجرای جوی آب در باغ ویلا

اگر به سبک مدرن علاقه‌مند هستید، می‌توانید مدل‌های مختلف جوی آب را در محوطه سازی و طراحی باغ ویلا 500 متری خود امتحان کنید. استفاده از جوی آب در طراحی باغ، نماد رود در جنگل است و نمود واقعی طبیعت در فضای خصوصی و شخصی شما است. جوی‌های آب باید به صورت اصولی طراحی شوند تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.

استفاده از باربیکیو در محوطه سازی

یکی از روش‌های پخت غذا، باربیکیو است و دستگاهی که برای این نوع پخت مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز باربیکیو نام دارد. استفاده از باربیکیو در فضای سبز باغ، امری طبیعی و پرطرفدار است. افراد علاقه دارند در فضای سبز حریم شخصی خود، دور هم باشند و از غذا لذت ببرند. باربیکیو از انواع مختلفی برخوردار است؛ از جمله باربیکیو زغالی، باربیکیو کامادو، باربیکیو گازی و … . پیشنهاد می‌شود انتخاب نوع باربیکیو را به آخرین مرحله طراحی باغ ویلا 500 متری خود موکول کنید تا با طرح نهایی ویلا و باغ شما همخوانی داشته باشد.

طراحی و ساخت آلاچیق

از مهم‌ترین عناصر در طراحی محوطه سازی باغ ویلا، آلاچیق‌ها هستند. از بین مدل‌های جدیدی که از آلاچیق‌ها به بازار عرضه شده‌اند، آلاچیق‌های شیشه‌ای بسیار پرطرفدار هستند. این نوع از آلاچیق‌ها در باغ ویلاهایی که به سبک مدرن طراحی شده‌اند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی فضای سبز باغ

المان‌هایی که برای طراحی فضای سبز محوطه باغ می‌توان استفاده کرد، شامل درختان، گل‌ها، بوته‌ها و دیگر پوشش‌های گیاهی می‌شود. انتخاب نوع پوشش گیاهی نیازمند دانش مهندسی است؛ چرا که باید اقلیم گیاهی و شرایط خاک منطقه مرد بررسی قرار گیرد. در نهایت، چنانچه اصول طراحی را با حفظ تعادل، کنتراست و گذر رعایت کنید، می‌توانید به طراحی باغ ویلا 500 متری خود نزدیک شوید.

طراحی ساختمان ویلا

مبحث بعدی در طراحی باغ ویلا، طراحی ساختمان ویلا است که باید اصولی و استاندارد باشد. توجه داشته باشید که طراحی ویلا باید با محوطه باغ همخوانی داشته باشد و در نهایت، طرحی یکدست و سبکی مشخص به ما دهد. بنابراین اگر طراحی ویلا از سبک کلاسیک تبعیت می‌کند، شما نمی‌توانید باغ ویلا را با سبک مینیمال طراحی کنید. این موضوع تاثیر منفی بر ارزش زمین و ملک شما خواهد گذاشت. علاوه بر سبک، بهتر است از المان‌های یکدست در نمای ویلا و باغ استفاده کنید. برای مثال، اگر در ویلای خود از عنصر چوب برای طراحی استفاده کرده‌اید، می‌توانید در طراحی باغ نیز از آلاچیق و عناصر چوبی دیگر بهره ببرید.

نمونه باغ ویلای 500 متری

مشاهده بیشتر: نمونه طراحی ویلا لاکچری

جمع‌بندی

اغلب افراد برای فرار از روزمرگی، به طبیعت پناه می‌برند. تصور کنید با طراحی باغ ویلایی زیبا و دنج، حریم شخصی خود را در طبیعت خواهید داشت. طراحی باغ ویلا 500 متری این خواسته را محقق می‌کند و افراد با صرف هزینه کم‌تر می‌توانند محیطی جذاب برای اوقات فراغت خود داشته باشند. طراحی این فضا نیازمند دانشی است که به تنهایی امکان‌پذیر نیست. مهندسان و معماران مجرب شرکت معماری و دکوراسیون آرل با مشاوره رایگان به شما می‌توانند بهترین ایده‌های روز در طراحی باغ ویلا را در اختیار شما قرار دهند.

منبع: decoboom

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا