بیماری ها

درمان و توانبخشی بیماران بزرگسال

بالا رفتن سن می تواند عملکرد بدن و توانایی جسمانی بدن را کاهش دهد.

بسیاری از بیماری هایی نظیر جراحی های مختلف، سکته و ام اس وعارضه های مختلف، تصادف و… نیز موجب تضعیف کارایی و توانایی بدن می شوند.به همین علت ممکن است به درمان توانبخشی نیازمند شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر به کاردرمانی بزرگسالان مراجعه کنید.

توانبخشی چیست؟

جهت بازیابی عملکرد بدن، متخصصین مجرب بسیاری هستند که در مراکز کلینیک خود به بهبود زندگی این بیماران کمک می‌کنند

در برنامه توانبخشی شرایطی مهیا می شود که قدرت و توانایی انجام مهارت های از دست رفته مجدد بازگردد. در یک مرکز توانبخشی بزرگسالان، انجام فعالیت هایی که برای بیمار مشکل است با روش هایی همانند فیزیوتراپی و… امکان پذیر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش کاردرمانی برای سکته مغزی مراجعه کنید.

توانبخشی برای چه افرادی لازم است؟

افرادی که در انجام کار های روزمره خود به مشکل برمیخورند به کمک کادر درمانی مراکز توانبخشی نیاز دارند به طور معمول افرادی که در ادامه ذکر می شود بهتر است به اینگونه مراکز مراجعه کنند.

 • افراد مسن

کهولت سن انسان را به مرور دچار محدودیت در انجام فعالیت های روزانه می کند که برای برطرف کردن آن بهتر است به موقع به درمان توانبخشی بپردازیم.

 • کودکان ناتوان

این مراکز مختص به گروه سنی خاصی نیست و کودکانی که دچار ضعف جسمانی هستند نیز به کمک برای انجام فعالیت هایی مثل بهبود نوشتار،استفاده از گوشی و رایانه و یا انجام امور اساسی زندگی مانند تغذیه خوردن،دستشویی رفتن و …نیاز دارند.

 • بروز آسیب دیدگی

اتفاق هایی مثل تصادف و جراحی و … می تواند منجر به آسیب هایی شود که کیفیت زندگی ما را دچار اختلال کند. عدم رسیدگی و درمان این موضوع در اینگونه شرایط ممکن است باعث شدید تر شدن علائم ما شود.

 • آسیب دیدگی های مغزی

آسیب هایی که مربوط به مغز هستند می تواند در توانایی شناختی و ادراک ما تاثیرگذار باشد بنابراین بهتر است جهت بازیابی توانایی خود به‌دنبال درمان توانبخشی باشیم.

 • بیماری های مختلف

گاهی در اثر بیمار های مختلف مثل ام اس ممکن است به اصطلاح بدن فرد لمس شود و از کار بیافتد.‌در این شرایط توانبخشی می تواند به بهبود بیمار کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کاردرمانی برای بیماران ام اس مراجعه کنید.

درمان و توانبخشی بیماران بزرگسال

انواع توانبخشی در بزرگسالان

قطعا علت مراجعه هر شخص به مرکز توان بخشی بزرگسالان متفاوت است. برنامه ریزی درمان و توانبخشی طبق هدف و نیاز ان شخص صورت می گیرد که این درمان عبارتند از فیزیوتراپی ،

گفتار درمانی سکته مغزی ، برنامه های تفریحی،کار درمانی و … است. این قبیل درمان ها با تکنیک های مختلفی مانند ورزش و درمان دستی و باز آموزی عصب شناختی و و… به صورت تخصصی انجام می شود که انجام آن به صورت خودسرانه و بدون کمک حرفه ای ممکن است، بسیار خطرناک باشد.

مزایای توانبخشی بزرگسالان

توانبخشی در بهبود عملکرد جسمی بسیار تاثیرگذار است.‌ اکثر افرادی که دچار ضعف جسمی می شوند از درد رنج می‌برند که با انجام تمرین هایی که در این مرکز به صورت حرفه ای انجام می شود می توان تا حد قابل توجهی این درد را کاهش داد. علاوه بر درد دیگر مشکلات جسمانی نظیر ورم مفاصل و عضلات و عدم هماهنگی میان آن ها و ضعف در توانایی حرکتی در این مراکز درمان می شود. مرکز توان بخشی بزرگسالان علاوه بر کاهش ضعف جسمانی موجب افزایش استقامت و قدرت می شود و به مرور ادامه برنامه درمانی راحت تر انجام می شود.

مزایای توانبخشی بزرگسالان تنها محدود به جسم نیست و نباید از مزایای روانشناختی مرکز های توان بخشی غافل شد. توانبخشی می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس و استقلال بیمار پس از آسیب دیدگی گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کاردرمانی برای پارکینسون مراجعه کنید.

روش های درمان مراکز توانبخشی چیست؟

در برنامه های توانبخشی کارهای درمانی مختلفی جهت رفع نیاز و دستیابی به اهداف درمانی با بیمار انجام می شود که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

 • فیزیوتراپی جهت افزایش قدرت و توانایی و استفاده از ویلچر و برنامه های ورزشی مخصوص
 • تمرین هایی جهت تقویت ادراک و بهبود مهارت هایی مثل تفکر و تصمیم گیری
 • درمان با موسیقی و هنر جهت تقویت روحیه و مهارت های اجتماعی
 • کار درمانی همراه با بیمار برای انجام فعالیت های روزمره
 • تفریح و سرگرمی جهت بهبود سلامت روحی و روانی
 • گفتار درمانی برای تقویت تکلم و درک مطلب و حتی بلع مواد غذایی
 • ارائه یک رژیم غذایی مخصوص

سخن پایانی

هدف کاردرمانی بزرگسالان، تقویت مهارت‌های حرکتی و مهارت‌های شناختی است تا افراد بتوانند فعالیت‌های روزانه خود را به تنهایی انجام دهند. بعضی از بزرگسالان به دلایل مختلفی مثل سکته مغزی، آسیب‌های نخاعی و یا داشتن زمینه ژنتیکی، ممکن است دچار ناتوانی‌هایی مانند عدم توانایی در حرکت دادن دست و پا و تنه و یا مشکل در حفظ تعادل و مشکل در انجام حرکات ظریف و درشت شوند. در پی این ناتوانی‌ ها ، انجام درمان توانبخشی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد

3.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا