انرژی و محیط زیست

تمام چیزهایی که باید در مورد دستگاه تصفیه هوا بدانید.

شاید تا به حال با دستگاه تصفیه هوا  آشنایی نداشته باشید و یا اینکه اطلاعات کمی از آن داشته باشید. باید در نظر داشته باشید که امروزه در هوای بسیار آلوده ای زندگی می کنیم؛ به عنوان مثال: ویروس ها، کارخانه ها، دود ماشین ها و … دلایلی هستند که باعث می شوند، تا شما به دستگاه تصفیه هوا نیاز پیدا کنید. شما می توانید با دستگاه های تصفیه هوا آلودگی ها و آلاینده ها را از هوای محیط خانه پاک کنید.

دستگاه تصفیه هوا چطورمی تواند به ما کمک کند؟

دستگاه تصفیه کننده هوا می تواند از طریق 4 نوع فیلتراسیون هوا را پاکسازی کند که عبارتند از: فیلتر هپا، فیلتر کربن فعال، یون منفی و لامپ یووی فرابنفش  که می توانند محیط اطراف را به خوبی تمیز و پاک کنند.

فیلتر هپا چیست؟

درابتدا فن داخل دستگاه تصفیه هوا با مکش هوا به سمت خود به وسیله فیلتر هپا کار را شروع می کند. با این حرکت آلاینده های معلق در هوا را به سمت خود می کشاند و آن ها را در خود نگه می دارد و از طرف دیگر دستگاه ، هوای پاک را خارج می کند. فیلتر هپا می تواند ذرات بسیار ریز به اندازه ۰.۳ میکرون را جذب کند. این ذرات بسیار ریز معمولا شامل: آلرژن ها، گرد و غبار، دود ها و باکتری ها هستند.

تمام چیزهایی که باید در مورد دستگاه تصفیه هوا بدانید.

فیلتر کربن فعال چیست؟

فیلترهای تصفیه کننده هوا در دستگاه های تصفیه هوا به این صورت عمل میکند که هوا به وسیله فن به درون دستگاه هدایت می شود و با عبور از فیلتر کربن، گازها و آلودگی ها را نابود می شود. فیلتر کربن می تواند ذرات متخلخل همانند : فرمالدئید یا فرمالدهید ، بو ها، بخارها و گازهایی که از خودروها بیرون می آید ،اسپری، مواد شیمیایی رنگ ها و VOC ها را جذب خود کند و آن ها را از بین ببرد.

یون منفی یا یونایزر چیست؟

یون منفی یکی دیگر از روش هایی است که در دستگاه تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرد. ولی باید بدانید که یون منفی فیلتر غیر فعال نمی باشد و می تواند یک نوع فیلتر اکتیو و یا فعال به شمار آید.

یون منفی یک اتم اکسیژن است که یک بار الکتریکی منفی به همراه خود دارد. تمام ذرات مضر معلق در هوا بار الکتریکیشان مثبت است. یون منفی هنگامی که از دستگاه بیرون می آید بار منفی آن از اتم اکسیژن جدا میشود و جذب ذرات مضر محیط که بار مثبت دارند میشود و یک ذره با بار خنثی تشکیل می دهد و به دلیل سنگینی به سمت پایین کشیده شده و روی سطوح نشست میکند و یا توسط دستگاه تصفیه هوا مجددا مکیده شده و فیلتر میشود. این روش یکی از قویترین مکانیزم ها در تصفیه هوای محیط میباشد.

لازم به ذکر است که این عمل توسط یک ژنراتور تولید یون منفی با یک سیستم های ولتاژ صورت می پذیرد.

یون منفی قادر است تا ذرات معلق درهوا همانند آلرژن ها، گرد و غبار و ذراتی مانند دود را باردار کرده و توسط فن دستگاه تصفیه هوا با سرعت بالاتری آن ها را به داخل بکشد.

ولی باید در نظر داشته باشید که این ذرات بر روی همه چیز می نشیند و باید به وسیله جاروبرقی آن ها را از روی سطوح پاکسازی کنید و اگر هم که یک دستگاه تصفیه هوا دارید می توانید با روشن کردن آن تمامی آلودگی ها را جذب کنید.

لامپ یو وی یا فرابنفش چیست؟

اگر در دستگاه تصفیه هوا لامپ UV  وجود داشته باشد، با تابش اشعه ماوراء بنفش و با خصوصیاتی مانند ضدعفونی کنندگی می تواند، میکروارگانیسم هایی که در هوا وجود دارند مثل باکتریها، ویروسها و قارچها را از بین ببرد.

قدرت لامپ یووی برای حذف ویروس ها تا ۹۷.۶% می باشد. در برخی از دستگاه های تصفیه هوا از لامپ یووی به طور مستقل استفاده می شود، که کاربرد آن به منظور ضدعفونی و میکروب زدایی  کردن می باشد. در دستگاه تصفیه هوا لامپ یووی را جوری قرار می دهند که در معرض چشم ها نباشد. معمولا آن ها را قبل از فیلتر ها و یا در مسیر هوای ورودی به دستگاه تصفیه هوا می گذارند.

تمام چیزهایی که باید در مورد دستگاه تصفیه هوا بدانید.

چرا استفاده از دستگاه تصفیه هوا توصیه می شود؟ و چه آلودگی هایی به دست دستگاه تصفیه هوا از بین می روند؟

گرد و غبار و ذرات آلرژی زا را از بین می برد

شما می توانید با خیال راحت داخل خانه نفس بکشید و دیگر هیچ گونه جای نگرانی نیست  که در خانه عوامل آلرژی زا وجود داشته باشد. در ضمن گرد و غبار را نیز از بین می برد و لازم نیست که تمام وقتتان را صرف تمیز کردن و گردگیری خانه بکنید.

شما را در برابر آلودگی هوا محافظت می کند.

ذرات سرطان زایی که اندازه آن ها به 2.5 pm می رسد را از بین می برد.

بو ها و voc ها را کاهش می دهد.

بوی سیگار، بوی غذاها و هر نوع بوی بدی که در خانه باشد را جذب می کند.

ویروس و باکتری را کاملا نابود می کند.

هر عاملی که باعث شود شما مریض شوید، مانند ویروس هایی که در هوا معلق هستند را نابود می کند.

مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

هر نوع مواد شویند که در خانه باشند واز آن ها گازهای شیمیایی تولید شوند را جذب می کند. گازهای سمی و مضر در هوا مثل فرمالدئید و آزبست را نیز جذب می کند.

به شما کمک می کند، تا تجربه بهتری از خواب در شب داشته باشید.

یکی از عواملی که باعث اختلال در خواب شبانه شما می شود، ناخالصی هایی است که در هوا وجود دارند ک هبا استفاده از دستگاه تصفیه هوا می توانید خواب راحتی را تجربه کنید.

به چه نکاتی موقع خرید دستگاه تصفیه هوا باید توجه کرد؟

فیلتر هپا و کربن​ با کیفیت

استانداردهای متفاوتی در فیلترهای دستگاههای تصفیه هوا وجود دارد. اگر یک دستگاه دارای فیلتر هپا باشد، دلیل بر اثر بخشی آن نمی باشد. استاندارد H11 یک استاندارد خوب برای فیلتر هپا می باشد.

امکان داشتن تهیه دوباره فیلتر ها

معمولا فیلترها را باید طی مدت زمان مشخص شده بین 6 ماه تا 1 سال تعویض نمایید. با این حال باید ببینید که فیلتر های دستگاه برای خرید مجدد تا چند سال موجود است.

دستگاه مناسب با متراژ محیط را انتخاب نمایید.

هر کدام از دستگاه های تصفیه هوا بر اساس قدرت موتور و حجم ورود و خروج هوا به داخل آن دسته بندی می شود. پس شما باید بر اساس متراژ خانه دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در ضمن جایی که دستگاه تصفیه هوا را قرار می دهید، نباید دارای دیوارهای مانع باشد چون مانع تبادل هوا می شود.

تمام چیزهایی که باید در مورد دستگاه تصفیه هوا بدانید.

دستگاه تصفیه هوای دارای گارانتی و خدمات پس از فروش

شما باید دستگاهی را انتخاب نمایید که از شرکت سازنده معتبری باشد و گارانتی معتبری داشته باشد تا در صورت خرابی دستگاه پشتیبان دستگاه باشد. قبل از اینکه برای خریداری دستگاه اقدام کنید، حتما با شماره پشتیبانی تماس بگیرید و از خدمات دستگاه تصفیه هوا مطلع شوید.

دستگاه تصفیه هوا باید دارای سنسور تشخیص آلودگی باشد.

در دستگاه های تصفیه هوا سنسور وجود دارد، که کاربرد دو گانه ای دارند، یکی از این سنسورها  وضعیت آلودگی ها را نشان می دهد و دیگری بر اساس میزان آلودگی موجود در هوا تنظیم کردن فن را بر عهده دارد. شما باید به کیفیت این سنسور دقت نمایید. در برخی از دستگاه ها که سنسور تشخیص آلودگی pm2.5 را دارا هستند، که ریزترین گردو غبارها را تشخیص می دهند. تعداد کمی هم از دستگاه های تصفیه هوا هم وجود دارد که می توانند، voc ها و مواد شیمیایی را مشخص کنند.

روشن کردن دستگاه تصفیه هوا چه زمانی مناسب است؟

شما میتوانید از دستگاه تصفیه هوا در محیطی که در آن قراردارید استفاده کنید. استفاده از  دستگاه تصفیه هوا به شما این امکان را میدهد تا از هوایی پاک و بدون هر گونه آلودگی استفاده کنید. همچنین می توانید در لحظه عملکرد دستگاه را مشاهده بفرمایید.

چه مقدار زمان کافی است تا دستگاه تصفیه هوا کاملا هوا را پاک کند؟

میزان نرخ تصفیه هوا  (CADR)  در هر دستگاه نشان دهنده این است که می تواند در1 ساعت، 1 بار آن اندازه و مقدار هوا را تصفیه  کند. به عنوان مثال دستگاهی که CADR آن  40 m3/h است ، قادر می باشد که در هر ساعت چهل متر مکعب هوا را پاکسازی کند.

آیا این امکان وجود دارد که فیلترهای تصفیه هوا را شستشو دهیم؟

شما می توانید فقط فیلترهای الکترواستاتیک و پیش فیلترها را شستشو دهید و دوباره از آن استفاده کنید. ولی فیلترهای دیگر مثل فیلتر هپا و کربن فعال را باید هر چند وقت یکبار با جاروبرقی تمیز کرده و  هنگام تمام شدن عمرشان حتما تعویض کنید.

چه زمانی باید فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را تعویض کنیم؟

فیلتر ها معمولا بر اساس محل استفاده و مقدار استفاده از آن ها باید تعویض گردند. معمولا فیلتر های هپا و کربن فعال باید در بازه زمانی ۶ ماه تا ۱ سال یکبار تعویض گردد.

به چه صورت باید عملکرد دستگاه تصفیه هوا را تست کنیم؟

شما می توانید برای تست عملکرد دستگاه تصفیه هوا از دستگاه تست آلایندگی استفاده کنید. در بعضی از دستگاه ها که نشانگر کیفیت هوا را دارند و سنسور تشخیص آلاینده ها را دارند استفاده کنید. یک نوع تست دیگر وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید و آن این است که: در دو اتاق که در یکی دستگاه تصفیه هوا باشد و در دیگری نباشد، میوه بگذارید و خواهید دید که در اتاقی که دستگاه تصفیه هوا وجود دارد میوه سالم تر مانده است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا