رپورتاژ آگهی

ترازو وزن کشی عقربه ای بهتر است یا دیجیتال؟ مدرن یا کلاسیک؟!

ترازو وزن کشی یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش توده بدنی و رصد سلامت عمومی بدن است که در انواع مختلفی طراحی و به بازار ارائه می‌شود. دو نوع اصلی این ابزارها که تحت عنوان ترازو وزن کشی انسان معرفی می‌شوند عبارت‌اند از:

تبلیغات
  • ترازو وزن کشی عقربه ای
  • ترازو دیجیتال وزن کشی

اما این سوال ایجاد می‌شود که آیا ترازوی وزن کشی عقربه ای بهتره یا دیجیتال؟ کدام یک از نظر تناسب قیمت و کارایی جایگاهی بهتری کسب کرده‌اند؟ درصد خطای ترازو دیجیتال بیشتر است یا عقربه‌ ای؟ در این مقاله به‌تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

ترازو وزن کشی عقربه ای بهتر است یا دیجیتال؟

ترازو وزن کشی دیجیتال چیست؟

ترازو وزن کشی دیجیتال یکی از پرفروش‌ترین انواع ابزارهای سنجش وزن انسان است که در بعضی موارد با عنوان «ترازو وزن کشی هوشمند» نیز شناخته می‌شود. این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و بسته به مدل و برند خریداری شده می‌تواند وزن افراد را تا واحد وزنی گرم نیز نشان دهد. ترازو وزن کشی هوشمند یا دیجیتال از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

  • کفی ترازو که افراد برای سنجش وزن خود باید روی آن قرار بگیرند؛
  • دکمه روشن و خاموش؛
  • صفحه نمایشگر دیجیتالی,
  • دکمه کالیبره کردن ترازو.

اغلب این ترازوها از سه متریال شیشه، فلز و پلاستیک تهیه می‌شوند؛ بالطبع انواع فلزی آن از مقاومت بالاتری برخوردار هستند؛ اما ترازوهای شیشه‌ای ظاهری بسیار زیباتر دارند. سنجش وزن افراد در ترازوی وزن کشی دیجیتال به کمک نیروی کشش سطحی انجام می‌شود. زمانی که فرد روی کفه ترازو قرار می‌گیرد، دستگاه باتوجه‌ به میزان خم‌شدن کفه آن، وزن افراد را به شکلی دقیق محاسبه کرده و روی صفحه دیجیتالی به نمایش درمی‌آورد.

تبلیغات

برای خرید بهترین ترازوی وزن کشی موجود در بازار، توصیه می‌کنیم راهنمای خرید آن را مطالعه کنید.

ترازو وزن کشی عقربه ای چیست؟

ترازوی وزن کشی عقربه ای از انواع نسبتا قدیمی این محصولات به شمار می‌آید که در بازار حال حاضر، از فروش کمتری نسبت به همتای دیجیتال خود برخوردار است. استفاده از این ترازوها بسیار راحت است و تنها نیاز است که آن‌ها را روی یک سطح صاف و بدون شیب قرار دهید. عموما این ترازوها می‌توانند تا وزن ۱۲۰کیلوگرم را نشان دهند و ابزاری با درصد خطای پایین به‌شمار می‌آیند.

ترازوهای عقربه‌ای برای انجام کار خود به باتری نیاز ندارند و وزن را به‌کمک صفحه‌ای مدرج و یک عقربه به نمایش درمی‌آورند. بخش کفی زیر ترازو دارای برآمدگی‌هایی است که اصطکاک این دستگاه را با سطح زمین بالا می‌برد. این کار به عدم لغزش ترازو و سنجش دقیق‌تر وزن کمک شایانی می‌کند.

انواع این دستگاه‌ها دارای یک شیشه نشکن روی سطح خارجی صفحه مدرج خود هستند و استحکام بدنه آن‌ها بسیار بالا است. ترازوهای عقربه ای بسته به مدل و طراحی‌شان می‌توانند وزن را تا واحد گرم نیز نشان دهند؛ البته لازم به ذکر بوده که دقت آن‌ها به‌اندازه دقت ترازوهای دیجیتالی نیست.

مقایسه ترازو دیجیتال وزن کشی و عقربه ای

حال که با هر کدام از انواع ترازو وزن کشی انسان آشنا شدید، بهتر است به مقایسه مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم تا شما بتوانید بر اساس این موارد انتخابی مطمئن داشته باشید.

تبلیغات

مقایسه ترازو دیجیتال وزن کشی و عقربه ای

قیمت ترازو وزن کشی دیجیتال و عقربه ای

ترازو‌های عقربه‌ای در مقایسه با ترازوهای دیجیتالی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند؛ البته لازم به ذکر بوده که دقت پایین‌تری نیز دارند.

رابط کاربری و نحوه استفاده

ترازو وزن کشی هوشمند و عقربه‌ای از نظر نحوه استفاده کاملا یکسان هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ تنها کافی است لباسی سبک و راحت بر تن کرده و روی کفه آن‌ها قرار بگیرید.

مقاومت و استحکام بدنه

در زمینه استحکام و مقاومت بدنه نمی‌توان هیچ‌کدام از ترازوهای دیجیتالی یا عقربه‌ای را برتر دانست. هر کدام از آن‌ها بسته به متریال سازنده بدنه، از مقاومت متفاوتی برخوردار هستند؛ اما به‌طورکلی می‌توان گفت که ترازوهای فلزی مقاومت بالاتری دارند؛ انواع پلاستیکی در رده دوم و انواع شیشه‌ای در رده سوم مقاومت در برابر ضربه قرار می‌گیرند.

درصد خطا

ترازوهای دیجیتالی در مقایسه با ترازوهای عقربه ای از دقت بسیار بالاتری برخوردار هستند، همچنین این دستگاه می‌تواند به شکلی دقیق وزن افراد را تا واحد گرم نیز محاسبه کند؛ این در حالی است که ترازو وزن کشی عقربه ای نمی‌تواند این کار را با دقت بالایی انجام دهد.

تبلیغات

ترازوهای دیجیتال درصد خطای ثابتی در اماکن مختلف دارند؛ اما درصد خطای ترازوهای عقربه‌ای بسته به شرایط مورد استفاده افزایش یا کاهش می‌یابد؛ به‌طورکلی هر چقدر سطح زیر ترازوی عقربه‌ ای سخت‌تر و سفت‌تر باشد، درصد خطای آن نیز پایین‌تر می‌آید.

وزن

وزن ترازوهای دیجیتالی بسیار کمتر از ترازوهای عقربه ای است؛ همچنین ابعاد آن‌ها کوچک‌تر بوده و از طراحی بصری زیباتری برخوردار هستند. معمولا محصولاتی که توسط بهترین مارک ترازو وزن کشی تولید می‌شوند، از وزن مناسبی برخوردار هستند.

نیاز به باتری

ترازوهای عقربه ای برای انجام کار خود به باتری نیاز ندارند؛ این در حالی است که ترازو وزن کشی دیجیتال برای سنجش وزن افراد باید به منبع برق باتری متصل باشد.

باتری برای ترازوی دیجیتال

تنظیم دستی

ترازوهای عقربه ای برای کالیبره‌شدن یا صفرشدن دارای پیچ تنظیم دستی هستند. درحالی‌که ترازوهای دیجیتال به این کار نیازی ندارند یا تنها با فشردن یک دکمه ساده می‌توان آن‌ها را کالیبره کرد.

تبلیغات

میزان قابل‌اندازه‌گیری

ترازوهای دیجیتال می‌توانند اوزان بین ۳۰۰ تا ۳۵۰کیلوگرم را اندازه‌گیری کنند. این در حالی است که انواع عقربه ای آن تا ۱۲۰کیلوگرم را می‌توانند نشان دهند.

مرکز فروش ترازو وزن کشی در تهران

از شناخته‌شده‌ترین مراکز فروش ترازو وزن کشی در تهران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشانی: صالح‌آباد شرقی، خیابان کلهر

نشانی: چهارراه تیموری، به‌طرف مترو دانشگاه شریف، ساختمان یاس، پلاک 116

ترازوی وزن کشی عقربه ای بهتره یا دیجیتال؟

برای پاسخ به سوال بالا باید به انتظار و نوع کاربری خود توجه کنید. اگر به تغییرات جزئی وزن خود حساس هستید و برنامه‌ خاص بدن‌سازی دارید، بهتر است انواع دیجیتالی این ترازوها را خریداری کنید؛ زیرا درصد خطای بسیار پایینی دارند و می‌توانند وزن افراد را تا واحد وزنی گرم نیز نشان دهند. اگر کاربرد عمومی‌تری مانند کنترل وزن طی بازه‌های زمانی مختلف را در نظر دارید، ترازو وزن کشی عقربه ای گزینه مناسب‌تری به شمار می‌آید. امیدواریم با نگارش این مقاله به‌تمامی سوالات شما در زمینه مقایسه ترازوی وزن کشی دیجیتال و عقربه ای پاسخ داده باشیم و بتوانید بهترین ترازوی دیجیتال را خریداری کنید.

تبلیغات
4.5/5 - (2 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا