رپورتاژ آگهی

ماشین بیهوشی

حفظ جریان بیهوشی بیمار و کنترل سطح اکسیژن دریافتی و علائم حیاتی بیمار از جمله مهم‌ترین بخش‌های یک عمل جراحی بشمار می‌رود. بیهوشی بیمار با استفاده از ماشین بیهوشی کنترل می‌شود. ماشین بیهوشی دستگاهی است که یک ترکیب گازی را به دستگاه تنفسی بیمار انتقال می‌دهد. این ترکیب گازی کاملاً شناخته شده است و شامل گازهای بیهوشی و حیاتی می‌باشد.

ماشین بیهوشی چیست

ماشین بیهوشی که تحت عنوان دستگاه گاز بیهوشی نیز معرفی می‌شود، دستگاهی است که یک ترکیب شناخته شده از گازها را به دستگاه تنفسی بیمار انتقال می‌دهد. گازهایی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل گازهای حیاتی و بیهوش کننده می‌شود. ماشین بیهوشی یک ایستگاه کاری بیهوشی است که با عناوین دیگری همچون سیستم تحویل گاز بیهوشی نیز معرفی می‌شود.

اجزای ماشین بیهوشی در تمام مدل‌ها و برندها تقریباً یکسان است، تنها اجزایی که سبب تفاوت بیشتر در عملکرد بالینی ماشین‌ها می‌شوند، به عنوان ویژگی خاص دستگاه در نظر گرفته می‌شوند. ماشین‌های بیهوشی گاز سوز و برقی از جمله انواع ماشین بیهوشی هستند. ماشین‌های بیهوشی گاز سوز امروز کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر پشتیبانی فنی و خدمات سازنده شامل حال ماشین‌های بیهوشی گاز سوز نمی‌شود.

کاربرد ماشین بیهوشی

کاربرد ماشین بیهوشی به طور خاص بیهوش کردن بیمار طی عمل جراحی است. این محصول گازهای طبی یا داروی بیهوشی را با گازهای تنفسی ترکیب کرده و به دستگاه تنفسی بیمار با فشار ثابت ارسال می‌کند. همچنین از دستگاه بیهوشی جهت جذب و برگرداندن دی اکسید کربن از دستگاه تنفسی بیمار استفاده می‌کنند.

ماشین بیهوشی در قالب یک دستگاه ونتیلاتور نیز انجام وظیفه می‌کند. چرا که با ایجاد جریان بیهوشی عضلات دستگاه تنفسی شل شده و حرکات نرمال در زمان هوشیاری را نخواهند داشت. بنابراین ماشین بیهوشی همزمان ضمن حفظ جریان بیهوشی، عمل تنفس مصنوعی را نیز انجام می‌دهد و سبب حفظ حیات و سلامت بیمار حین عمل جراحی می‌شود.

انواع ماشین بیهوشی

انواع ماشین بیهوشی از جمله تجهیزات پزشکی پرمصرف، کاربردی و فوق‌العاده مهمی است، که در تمام بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها با امکان ارائه خدمات جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماشین بیهوشی در انواع مختلف از برندهای معروف تولید کننده تجهیزات پزشکی تولید و عرضه می‌شود. از جمله معروف‌ترین ماشین‌های بیهوشی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ماشین بیهوشی DRAGER مدل Fabius plus
 • ماشین بیهوشی Medec مدل CAELUS
 • ماشین بیهوشی Drager مدل Fabius CE
 • ماشین بیهوشی DRAGER مدل SULLA 808
 • ماشین بیهوشی Drager مدل Narkomed GS
 • ماشین بیهوشی EDP مدل Neptune
 • ماشین بیهوشی Penlon مدل Prima 450

 هدف ماشین بیهوشی

هدف ماشین بیهوشی با توجه به تجهیزات، ویژگی‌ها و کارآیی‌هایی که دارد، متفاوت خواهد بود. به طور کلی ماشین بیهوشی جهت ایجاد و حفظ جریان بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب بیمار در طول جراحی‌های تهاجمی احساس درد نخواهد داشت و روند جراحی را نیز مشاهده نمی‌کند. همچنین مهندسی این دستگاه به صورتی است، که اکسیژن مورد نیاز جهت تنفس و حیات بیمار را تامین کند.

متخصصین از ماشین بیهوشی بهره‌های دیگری نیز می‌برند. ماشین بیهوشی مجهز به مانیتور پارامترهای حیاتی است. بنابراین جراح، متخصص بیهوشی و تکنسین خدمات بهداشتی حین جراحی می‌تواند علائم حیاتی و پارامترهای مهم دخیل در سلامت بیمار همچون اکسیژن موجود در جریان خون، ضربان قلب و فشارخون را تحت کنترل قرار دهند.

اجزای ماشین بیهوشی

ماشین‌های بیهوشی غالباً در اجزا، اشتراکات زیادی دارند و تنها در زمینه عمکلرد نمونه‌های جدید، پیشرفته‌تر و کارآمدتر به نظر می‌رسند. به طور کلی ماشین‌های بیهوشی از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

 • کلید Flush: دکمه flush جهت تنظیم و تامین جریان اکسیژن مورد نیاز تعبیه شده است. متخصص بیهوشی با استفاده از این کلید می‌تواند جریان اکسیژن را بین 30 تا 75 لیتر در دقیقه تنظیم کند.
 • کاهنده فشار: کاهنده فشار یکی دیگر از اجزای ثابت و فوق‌العاده مهم ماشین بیهوشی به شمار می‌رود. در مواردی که مانیتورینگ دستگاه خروجی فشار بالا را گزارش کند و بیمار در خطر باشد، این فرمان ماشین بیهوشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این بخش از ماشین بیهوشی وظیفه کاهش فشار ورودی یا اعمال شده گاز تنفسی را برعهده دارد. با استفاده از این بخش از ماشین بیهوشی فشار گاز تنفسی در یک جریان ثابت تنظیم شده و وارد دستگاه شده و سپس به دستگاه تنفسی بیمار می‌رود.
 • ولو کنترل: ولو کنترل وظیفه کنترل حجم گازهای طبی و تنفسی در هنگام ترکیب با یکدیگر را برعهده دارد. این بخش از ماشین بیهوشی شامل چند فلومتر است که عملکردشان به صورت روتاری است. در حقیقت این فلومترها هستند که به تکنسین خدمات بهداشتی و متخصص بیهوشی در کنترل حجم ترکیب گازهای مختلف کمک می‌کنند.
 • اتصال سانترال: این بخش از ماشین بیهوشی به دستگاه این اجازه را می‌دهد، که بتواند به منبع مرکزی اکسیژن بیمارستان متصل شود. همچنین دستگاه برای دسترسی به منبع دی نیتروژن مونوکسید و منبع هوا مرکزی نیز وابسته به این قطعه خواهد بود.
 • جریان سنج: جریان سنج در ماشین بیهوشی میزان جریان هوا، دی نیتروژن مونوکسید و اکسیژن را مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار می‌دهد.
 • تنظیم کننده، فشار سنج و دریچه pop off: این قطعه از دستگاه هم وظیفه مراقبت از بیمار را دارد و هم دستگاه. تا زمانی که این بخش از ماشین بیهوشی به درستی عمل کند، اکسیژن با فشار بالا وارد دستگاه و بعد از آن وارد دستگاه تنفسی بیمار نمی‌شود و سلامت دستگاه و سلامت دستگاه تنفسی بیمار حفظ خواهد شد.
 • تبخیر کننده: داروهای بیهوشی از ابتدا گاز تنفسی نیستند و دستگاه باید آن را جهت بیهوشی بیمار تبدیل به گاز کند. قطعه تبخیر کننده این فرآیند را انجام می‌دهد و داروی بیهوشی مورد نظر را تبدیل به گاز استنشاقی می‌کند.
 • آمبوبگ دستی: آمبوبگ در اتصال با یک دریچه تنظیم فشار است و در مواردی که متخصص بیهوشی و جراح لازم بدانند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سیستم نظارت و کنترل گازهای دمی و بازدمی بیمار: این بخش از دستگاه تمام حجم گازهایی که بیمار در طول عمل جراحی دریافت می‌کند و همچنین گازهایی که در جریان بازدم پس می‌دهد را تحت کنترل دارد.
 • ونتیلاتور: همانطور که اشاره کردیم عضلات دستگاه تنفسی در طول بیهوشی شل می‌شوند و عملکرد نرمال را ندارد. ونیتلاتور به بیمار کمک می‌کند که نفس بکشد و تهویه خوبی داشته باشد.
 • Yokes: این قطعه از دستگاه جهت اتصال دستگاه به کپسول اکسیژن و لوله کشی گاز در نظر گرفته شده است.
 • مانیتور: به طور کلی سیستم مانیتورینگ دستگاه بیهوشی یکی از مهم‌ترین اجزای آن بشمار می‌رود. این بخش از دستگاه در طول عمل جراحی نوار قلب، فشارخون، اکسیژن موجود در جریان خون و تپش قلب بیمار را نمایش می‌دهد.

ماشین بیهوشی اتاق عمل

ماشین بیهوشی اتاق عمل یک محصول تخصصی است، که جهت تبدیل داروهای بیهوشی رایج به گاز، ترکیب آن‌ها با گازهای حیاتی و انتقال آن به دستگاه تنفسی بیمار تحت عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای تجهیزات مختلف همچون سیستم کنترل جریان هوا و گاز طبی، مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار، آمبوبگ و سیستم کنترل فشار گازهای ورودی است.

خرید ماشین بیهوشی

امروزه ماشین بیهوشی در چند نوع مختلف با تکنولوژی‌ها و فناوری‌های متفاوت، از برندهای معروف تولید و عرضه می‌شوند. در هنگام خرید ماشین بیهوشی مهم‌ترین نکته سلامت دستگاه، تکمیل بودن تجهیزات و آپشن‌های یاد شده در کاتالوگ محصول است. همچنین دستگاه باید دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نیز باشد.

توصیه می‌شود حتماً خرید ماشین بیهوشی را از فروشگاه معتبر انجام دهید. فروشگاه تجهیزات پزشکی آزطب یکی از معروف‌ترین و معتبرترین مرجع‌های عرضه تجهیزات پزشکی بیمارستانی همچون ماشین بیهوشی است.

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا