پوست و مو

بررسی ویژگی‌های یک ضد تعریق خوب و مناسب

خوب است بدانید که میزان تعریق هر فرد در نواحی و شرایط مختلف آب و هوایی، متفاوت خواهد بود. به‌طوری‌که اگر شخصی در نواحی گرم سیر زندگی می‌کند به طبع تعریق بیشتری نیز خواهد داشت. حتی هنگامی که فعالیت بدنی و ورزش نیز انجام می‌دهید، مکانیسم تعریق در بدنتان بیشتر می‌شود. در نتیجه با توجه ‌به عوامل محیطی، درونی و سبک زندگی هر شخص، میزان تعریق متفاوتی نیز خواهد داشت.

بااین‌حال برخی عوامل به‌طورکلی احتمال مشکل و اختلال در غدد تعریق است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید. یکی از روش‌های درمانی که اغلب پزشکان در مرحله اول توصیه می‌کنند، استفاده از انواع ضد تعریق است.

مشخصه‌های بارز بهترین ضد تعریق‌ها

امروزه در بازار انواع ضد تعریق با کاربری‌های گوناگونی وجود دارند که هرکدامشان ویژگی مخصوص به خود را دارند. خوب است بدانید که برخی خصوصیات در تمامی ضد عرق‌ها مشترک بوده و از نشانه‌های یک محصول باکیفیت هستند. برخی از آنها عبارت‌اند از:

ماندگاری بالای محصول

ماندگاری بالا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ویژگی برای خرید بهترین ضد تعریق‌ است. چرا که شما با یک‌بار استفاده از آن برای مدت طولانی‌، تعریقتان کاهش پیدا می‌کند. جالب است بدانید که ضد عرق‌ها با ترکیبات منحصربه‌فرد خود فعالیت غدد را کاهش و متوقف می‌کنند؛ اما مام‌ها و دئودورانت‌ها همچنین ویژگی ندارند.

درواقع آلومینیوم کلرید موجود در ضد تعریق‌ها عامل اصلی مسدودسازی برخی از غدد عروقی می‌باشد. در دئودورانت‌ها این ماده وجود نداشته و تنها عاملی برای خوشبو کردن بدن محسوب می‌شوند.

سازگاری با پوست

توجه داشته باشید که حتماً ترکیبات موجود در ضد تعریق را قبل از تهیه مطالعه کنید. چرا که ممکن است ماده‌ای در آن به کار رفته باشد و شما به آن حساسیت داشته باشید. گاهی احتمال دارد برخی از ترکیبات ضد عرق با شما سازگار نباشد و در استفاده مکرر ایجاد مشکلات پوستی کند. همچنین دقت داشته باشید که هر قسمت از بدن ضد عرق مخصوص خودش را دارد.

از این‌رو بایستی هر محصول را برای قسمت تعریف شده خودش مورد استفاده قرار دهید تا مطلوب‌ترین نتیجه را از ضد تعریق بگیرید.

عدم ایجاد لکه

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که برخی از محصولات مانند مام‌ها، بعد از مدتی بر روی لباس‌های شما لکه‌هایی به رنگ زرد بر جای می‌گذارند. در این حالت مواد خوش‌بوکننده با عرق ترکیب شده و ایجاد لکه می‌کنند. به همین جهت یکی از ویژگی‌های مهم برای خرید بهترین ضد تعریق، عدم ایجاد لکه می‌باشد.

استفاده و کاربری آسان

توجه داشته باشید که برای استفاده از برخی ضد تعریق بدن، نکات و موارد ویژه‌ای هستند که باید حتماً رعایت کنید. این موارد گاها استفاده از ضد تعریق را دشوار می‌کنند. به‌طورقطع یک ضد عرق خوب علاوه بر اینکه عملکرد عالی دارد، به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که استفاده از آن نیز راحت باشد.

پروانه بهداشتی ساخت

پروانه بهداشتی ساخت یکی از مجوزهای مهمی است که توسط سازمان غذا و دارو به مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی داده می‌شود. پس دقت داشته باشید ضد تعریقی که دارای این مجوز تولید باشد، قطعاً از نظر کیفی نیز مورد تائید قرار گرفته است.

حجم مناسب

از دیگر ویژگی‌های مهم این محصولات حجم مناسب آن می‌باشد تا شما بتوانید برای دفعات زیادی از آن بهره ببرید. در کل ضد عرق نباید به صورتی باشد که تنها با چند بار استفاده تمام شود و صرفه اقتصادی نداشته باشد.

درمان تعریق با چند بار استفاده

دقت داشته باشید که اگر از بهترین ضد تعریق‌ها استفاده می‌کنید، باید بعد از چندین بار به‌کارگیری آن، عرق بدن شما تا حد زیادی متوقف شود. به‌طوری که دیگر نیازی به تداوم استفاده از محصول نداشته باشید.

جلوگیری از تعریق شدید

هایپرهیدروزیس نوعی اختلال است که شما تعریق بسیار شدیدی را در طول روز و در موقعیت‌های مختلف، تجربه می‌کنید. خوب است بدانید که اگر ضد تعریقی که از آن استفاده می‌کنید باکیفیت باشد عرق شدید شما را نیز کنترل می‌کند. در این موارد استفاده از انواع ضد تعریق قوی، توسط پزشک و متخصصان توصیه می‌شود.

عرق کردن کف دست‌ و پا

دقت داشته باشید که عرق کردن امری طبیعی است و از مکانیسم‌های اصلی بدن به شمار می‌رود و تمامی افراد با شدت زیاد یا کم، عرق می‌کنند. جالب است بدانید که دو میلیون غدد عروقی در سطح پوست ما وجود دارند و با انجام فعالیت بدنی، استرس، کاهش دما و… شروع به فعالیت می‌کنند. کف دست و پا یکی از نواحی هستند که دچار تعریق می‌شوند.

بررسی ویژگی‌های یک ضد تعریق خوب و مناسب

توجه داشته باشید اگر در برخی نواحی بدن به‌طور غیرمعمول و بیش از حد تعریق می‌کنید باید عواملی نظیر رژیم غذایی، فعالیت بدنی، دمای محیط، استرس و اضطراب و موارد دیگر مانند اختلالات خاص و بیماری‌های احتمالی را بررسی کنید و مشکل را در مرحله اول به شیوهای طبیعی حل کنید. عوامل مؤثر بر افزایش تعریق کف دست ‌و پا عبارت‌اند از:

اختلال هایپرهیدروزیس

یکی از رایج‌ترین علل تعریق بیش از حد در ناحیه کف دست‌ و پا، بیماری هایپرهیدروزیس است. این امر به معنی داشتن بیماری زمینه‌ای نمی‌باشد و دلیل قطعی برای این اختلال وجود ندارد. ولیکن می‌توان با استفاده از انواع ضد تعریق دست و پا، میزان آن را تا حد زیادی کنترل کنید.

رژیم غذایی نامناسب

دقت داشته باشید برخی مواد غذایی باعث تشدید عمل تعریق در بدن می‌شوند و بهتر است کمتر در روتین روزانه استفاده شوند؛ مانند سیر، پیاز، کافئین، الکل، غذاهای تند.

مصرف و استعمال دخانیات

جالب است بدانید به علت نیکوتین موجود در دخانیات، اعصاب بدن تحریک می‌شوند و این امر شامل غدد عروقی نیز می‌شود.

داشتن استرس و اضطراب

به علت افزایش آدرنالین و جریان خون در هنگام استرس، تعریق نیز افزایش میابد.

وجود اختلالات هورمونی و بیماری‌

یکی دیگر از عوامل تعریق، می‌تواند عدم تعامل هورمونی باشد. علاوه بر آن برخی بیماری‌ها نیز باعث ایجاد اختلال در مکانیسمم عرق کردن می‌شوند؛ مانند:

  • اختلالات تیروئید
  • دیابت
  • سرطان پروستات
  • دیابت
  • یائسگی
  • قند خون پایین
  • حمله قلبی
  • مشکلات سیستم عصبی
  • عفونت

بدانید که اگر به دلیل وجود اختلالات و بیماری‌های گفته شده، بیش از حد عرق می‌کنید باید علائم دیگری نیز از بیماری وجود داشته باشد و عرق کردن زیاد تنها نشانه آن نیست. درواقع لازم به ذکر است که تعریق بیش از حد همیشه به معنای بیماری نیست؛ اما بهتر است هنگامی که زیاد از حد عرق می‌کنید به دکتر هورمون و غدد مراجعه کنید.

داشتن ویژگی‌های ژنتیکی

امکان دارد تعریق زیاد، ریشه در ژنتیک شما داشته باشد و برخی از افراد خانواده شما نیز درگیر چنین مسئله‌ای باشند. این مشکل به‌سادگی با استفاده از محصولاتی مانند ضد تعریق بدن، رفع می‌شود و دیگر جای نگرانی باقی نمی‌گذارد. همچنین دقت داشته باشید که عرق کردن مشکلی جدی نیست و اکثر افراد تعریق خفیف و معمولی در بدن دارند.

برخی عوامل تعریق پا

باید به این نکته توجه کنید که میزان تعریق هر فرد و ناحیه تعریق در طول روز به دلایل متفاوتی بستگی دارد. چنانچه در نواحی غیرمعمول مثل کف پا بیش از حد و بدون دلیل مشخص عرق می‌کنید، باید عواملی مانند رژیم غذایی، دمای محیط و موارد دیگر مانند بیماری‌های احتمالی، اختلالات خاص را نیز مورد بررسی قرار دهید و سپس از ضد تعریق کف پا و دست استفاده کنید.

تعریق کف پا ممکن است تحت عوامل متفاوتی باشد؛ برای مثال پوشیدن کفش با جنس‌های مصنوعی و نامطلوب، پیاده‌روی زیاد، اختلالات شدید هورمونی، پوشیدن جوراب‌های نایلونی یا به‌طورکلی الیاف غیرطبیعی و دیگر عوامل. پا ناحیه‌ای از بدن است که بدون در نظر گرفتن فصل یا درجه حرارت بدن ممکن است عرق کند.

بررسی ویژگی‌های یک ضد تعریق خوب و مناسب

به‌علاوه این موضوع اصلاً ربطی به جنسیت و سن شما ندارد، به همین علت است که ترکیبات ضد عرق پا برای تمامی افراد مناسب است. جالب است بدانید هنگام عرق کردن، باکتری‌هایی که در سطح پوست وجود دارند با قطرات عرق ترکیب شده و تجزیه می‌شوند و این امر سبب بوی بد بدن و پا می‌شود. به‌صورت کلی 250000 غده فعال عرق در پای انسان وجود دارد.

از این‌رو واضح است که یکی از مستعدترین نواحی بدن برای عرق کردن است. برخی عوامل مانند رژیم غذایی نامناسب، مکانیسم تعریق را در سراسر بدن بالا می‌برد و علاوه بر پا و دست و دیگر نقاط نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند؛ اما علتی مانند عدم رعایت بهداشت پا و عدم استفاده از کفش مناسب می‌تواند یکی از دلایل مخصوص تعریق پا باشد.

استفاده از ضد تعریق پا

دقت داشته باشید که تعریق کف پا امری کاملاً طبیعی است و اکثر افراد بلااستثنا در آن ناحیه عرق می‌کنند. همان‌طور که اشاره شد شدت تعریق در افراد متفاوت است و بستگی به سبک زندگی شما دارد؛ اما توجه داشته باشید که شما می‌توانید با استفاده از محصولات اختصاصی، مانند ضد تعریق پا میزان عرق کردن در این ناحیه را کنترل کنید.

عمل تعریق باعث کاش دمای بدن می‌شود و وضعیت عمومی بدن را تنظیم و ثابت نگه می‌دارد؛ اما عرق کردن بیش از حد و بدون دلیل در برخی نواحی بدن ممکن است ناخوشایند باشد. در جهان همواره افرادی وجود دارند که به‌طور ناگهانی دچار تعریق بیش‌ازحد دست و پا می‌شوند و به دنبال راهی برای بهبود آن هستند. به‌طورکلی تعریق می‌تواند بسیار بر روابط اجتماعی و میزان اعتمادبه‌نفس شما تأثیر بگذارد.

شما می‌توانید با استفاده از ضد عرق‌ها به‌صورت مرتب، میزان تعریق را کاهش دهید و حتی قطع کنید. بدیهی است که همراه با عرق پا، بوی بدن آن نیز به وجود ‌آید.

بررسی ویژگی‌های یک ضد تعریق خوب و مناسب

خرید ضد تعریق پا و دست

یکی از بهترین برندها در زمینه محصولات بهداشتی، ضد تعریق سوئت آف است. این شرکت انواع ضد تعریق دست و پا، صورت، سر و گردن، کشاله ران و بیکینی را تولید کرده است.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا