رپورتاژ آگهی

روش های جلبک شناسی در آکواریوم

همانطور که به زیبایی آکواریوم خود اهمیت می دهید باید به سلامت ماهی و مرجان هایی که در داخل ان نگهداری می کنید توجه بیشتری داشته باشید. جلبک ها از اصلی ترین مخرب ها در آکواریوم آب شور شما هستند.

با وجود اینکه با تهیه گروه نظافتچی در آکواریوم بخشی از این جلبک ها را از بین می برید اما نمی توان از تکثیر و رشد مجدد آنها و از بین رفتن کامل آنها اطمینان حاصل کرد. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم شما را با چند نمونه از این جلبک ها آشنا کنیم و راه های مقابله را معرفی کنید.

اگر شما هم جز کسانی هستید که در منزل یا محل کار خود آکواریوم دارید لطفا چند لحظه از وقت گرانبهای خود را به این مقاله و به صحبت های ما اختصاص دهید.

جلبک آکواریوم چیست؟

جبلک ها بدترین و مزاحم ترین موجودات در انواع آکواریوم عمومی یا خانگی  و برای ماهی آب شور می باشند. تمامی خزه ها، شاخک ها، سرخس ها، گیاهان دانه دار همگی جز گروه جبلک ها شناخته شده اند. این موجدات بسیار کوچک مانند ویروس ها و باکتری ها در همه جا یافت می شوند ودائما به دنبال محلی جدید برای زنگی هستند

شناور بودن جلبک ها در هوا باعث شده که تانک آکواریوم ها تقریبا بدون وجود انها غیر ممکن باشد. اما راه هایی وجود دارد که بتوان آنها را از بین برد و یا از رشد آنها جلوگیری کرد.

جلبک آکواریوم

انواع جلبک موجود در آکواریوم

در تکیه بر این مطالب در ادامه به بررسی چند نمونه از این جلبک ها می پردازیم.

BGA یا جبلک های سبز آبی

جبلک سبز آبی یا به اصطلاح بهتر باکتری سیانو باکتر به دلیل رنگی که دارند به راحتی در آب قابل شناسایی می باشند. این جبلک ها حالت لزجی دارند و بوی بسیار بدی در آکواریوم پخش می کنند. و بیشتر بر روی شیشه تانک آکواریوم قابل رویت هستند.

روش مقابله با انها کمی دشوار است اما می توان با چند راه آنها را از بین برد. این روش ها عبارت اند از:

  • کاهش آمونیوم و افزایش نیترات آب
  • سیفون کردن آب تانک
  • کاهش 30 درصد از حجم آب و قطع کردن کربن دی اکسید به مدت 3 روز

Bacillariophyceae یا جلبک قهوه ای

رنگ این جبلک ها قهوه است و بیشتر در سطح های مخزن مانند زیرلایه، ملزومات فنی، برگ های گیاه سکونت دارند. رشد این جلبک ها اغلب هنگام راه اندازی آکواریوم شکل می گیرد و دلیل رشد آنها ارتباط مستقیم با درصد آمونیاک تانک دارد. که متاسفانه با تستر ها این درصد قابل شناسایی نیست اما نباید نگران باشید زیرا بعد از چند روز یا چن هفته از بین می روند.

دلیل دیگر وجود انها در آکواریوم عدم وجود جلبکخوار است که بلافاصله بعد از راه اندازی شروع به رشد می کنند. و روش حذف آنها هم تهیه جلبک خوار سیامی برای آکواریوم است.

جلبک فرشه ای یا خوشه سیاه

محل رویش این جلبک ها اصولا در بوته ها و مرجان دونات است و رشته های این جلبک ها به صورت متراکم  و کوتاه است. نقطه رشد این جلبک ها  از یک نقطه است و پراکنده نیست و به دلیل همین اگر به این جلبک ها نگاه کنید٬ به شکل برس می باشند. رنگ این جلبک ها متغییر است و از سبز تبره تا خاکستری می باشند. این جلبک ها بر روی حاشیه برگ های گیاهان٬ نمای سخت و .. رشد می کند.

انواع جلبک

جلبک های رشته ای سبز

از رایج ترین و معروف ترین جلبک های آب شیربن می توان جلبک های رشته ای سبز را نام برد که در طول های متنوع رشد می کنند. میگو های آمانو علاقه مند به این نوع از جلیک ها هستند این جلبک ها درزمان جریان قوی و رشته ای آب ٬در آب شناور می شوند و در گیاهان و تزئیات گیر می افتند و در نتیجه شما این جلبک ها را به گونه ای می بینید که در سطح آکواریوم پخش شده اند.

جلبک آب سبز

این جلبک ها٬ به وسیله جلبک های دیگر دکه به شکل ریز و شناورهستند٬درست می شوند و در زمان ایجاد شدم لکه سبزی را در آب ایجاد می کنند و این جلبک ها روی سطوحی که سفت و سخت باشد نمی نشیند.

علت به وجود آمدن جلبک آکواریوم

ماده ای در تمام سطح  آکواریوم به نام بیوفیلم ها تشکیل می شوند و در این ماده علاوه بر اینکه  میکرو ارگانیسم هایی وجود دارد جلبک هایی نیز حضور دارند. دیاتوم ها در طول چند روز تا چند هفته تشکیل می شوند و سپس به مرور زمان جای ان ها را جلبک ها میگیرند

روش های پیشگیری از ایجاد شدن جلبک

در یک اکواریوم رابطه بین جلبک ها و گیاهان هنوز به ثبات نرسیده است. رشد کردن گیاهان به ضرر گیاهان است و اگر این روند پیش رود جلبک ها به سمت گیاهان پیش می روند و در نتیجه از رشد جلبک ها جلوگیری می شود و شما باید فضا اکواریوم را به گونه ای فراعم کنید که از رشد جلبک ها جلوگیری شود.

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا