گردشگری

آشنایی با جاهای دیدنی عسلویه، از ساحل بنود تا بندر کنگان

نام عسلویه، به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و حوزه گازی پارس جنوبی گره خورده است. اما این تنها یک روی این شهر زیبای بندری است. عسلویه پر از جاذبه های طبیعی، تفریحی و جاهای دیدنی است.  اگر با خرید بلیط هواپیما تهران عسلویه به این شهر سفر کرده اید، در ادامه با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی عسلویه در حاشیه کرانه‌های خلیج همیشه فارس را به شما معرفی کنیم.

روستای ساحلی بنود

تعداد بسیاری از مسافر در کشورمان هستند که تصورشان از سفر تفریحی به جنوب، درسفر به کیش، قشم یا خرید بليط هواپيما تهران بندرعباس است تا به مرکز استان هرمزگان سفر کنند. ما جای جای استان بوشهر نیز پر از دیدنی است که ما تلاش کردیم در این متن بخشی از جاهای دیدنی عسلویه را به شما معرفی کنیم. یکی از جاهای دیدنی اطراف عسلویه ساحل بنود است. این روستا که شرقی ترین روستای بوشهر است با جمعیت حدود ۸۰۰ نفر، منطقه ای مستعد برای صیادی، ورزش‌های ساحلی و گردشگری است. اگرچه راه دسترسی به این روستا کمی سخت است اما با رسیدن به روستای بنود از زیبایی‌های ساحل‌ آن با صخره‌های بلند و زیبایش متعجب می‌شوید. از عجایب زیبای ساحل بنود وجود غار دریایی است که پس از گذراندن یک تپه روبه رویتان نمایان می‌شود و بهترین مکان برای لذت بردن از صدای امواج دریا است. اگر شب را در ساحل بنود بمانید، می‌توانید در تاریکی و زیر نور ماه کمپ بزنید و آتش روشن کنید؛ روی صخره‌ها بنشینید و نظاره‌گر شنای فیتوپلانکتون‌ها باشید. این روستای ساحلی در حدود ۴۰ کیلومتری شهر عسلویه واقع شده است. زیبایی سواحل این روستا و آرام بودن آن باعث شده است که در سال های اخیر محلی برای فیلم برداری فیلم های سینمایی و تلویزیونی باشد.

چشمه كلات، طبیعت زیبای عسلویه

چشمه کلات یکی از بهترین جاهای دیدنی عسلویه است. شاید وجود چشمه و آبشار در شهری صنعتی مانند عسلویه کمی عجیب باشد اما چشمه کلات طبیعتی همچون شهرهای شمالی کشور برایتان تداعی‌ می‌کند. چشمه و آبشار کلات واقع در شهرستانی به همین نام است که وجود نخل های بلند و چشمه ای زیبا در میان صخره‌ها باعث ترغیب گردشگران به بازدید از روستای کلات می‌شود. بهترین زمان بازدید از چشمه کلات، فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان و ایام نوروز است.

آبشار درزو

آبشار درزو در روستای اخند که ۱۵ کیلومتر از عسلویه فاصله دارد، واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی عسلویه در استان بوشهر است. در میان کوه‌های روستای اخند دریاچه و آبشار زیبایی قرار گرفته که نگاه هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. اگر پس از پیاده روی ۲ ساعته در مسیری که گویی قبل‌تر ها رودخانه جریان داشته پیاده روی کنید، دریاچه ای می‌بینید که با وجود نخل‌های خودرو بر دیوارهای سنگی آن همانند قطعه ای از بهشت است. اگرچه این دریاچه در تمام فصول آب دارد اما بهترین زمان سفر به این منطقه، در ماه‌های بین اسفند تا فروردین است. اگر در این بازه زمانی به آبشار درزو سر بزنید، با دشتی پوشیده شده از گل‌های قرمز روبه رو می‌شوید. آبشار درزو از میان کوه‌های روستای اخند به پایین می‌ریزد و نمایی تماشایی و نفس‌گیر را به وجود می‌آورد. اگر به پایین آبشار نگاه کنید، دریاچه‌ای زلال و فیروزه‌ای به وجود آمده است که تماشای آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

بندر کنگان، از جاهای دیدنی اطراف عسلویه

هیچ چیز به‌اندازه ساحل ساکت،‌ تمیز و باصفا، حال آدمی را خوب نمی‌کند. بندر کنگان یکی از قشنگ‌ترین و خلوت‌ترین ساحل‌ها را دارد و یکی از از جاهای دیدنی اطراف عسلویه به شمار می رود. در این بندر می‌شود ساعت‌ها در ساحل دریا نشست و به صدای موج‌ها گوش کرد. در حدود 80 کیلومتری شمال شرق عسلویه، بندر زیبای کنگان قرار گرفته است. کنگان یا آن‌طور که محلی‌ها می‌گویند کنگون در استان بوشهر، کنار آب‌های خلیج‌فارس قرار گرفته است. این بندر بین چند خور قرار گرفته و نامش به‌معنی فرورفتگی خشکی در آب است. بعضی نیز باور دارند اسمش به کنگ  و کنگ‌دژ می‌رسد که شهر اسطوره‌ای زرتشتیان بوده و در شعر فردوسی هم آمده. از دوره هخامنشی به این جا بندر کوگانا می‌گفتند. مردم شهر گندم و جو می‌کارند و ماهیگیری می‌کنند و برخی هم در کارخانه سیمان مشغول به کارند. در سفر به این بندر،‌ غذایی لذیذتر از ماهی و میگو پیدا نمی‌کنیم، البته انتخاب چندان زیادی هم نداریم، چون در شهرهای جنوبی مرغ و گوشت کم پیدا می‌شود. اگر شانس بیاورید و مهمان محلی‌ها شوید، می‌توانید مجبوس بخورید که برنج و ماهی است؛ یا ودام که از ماهی آب‌پز درست می‌شود.

بندر کنگان

بندر سیراف، سفر در مسیر «راه دریایی ابریشم»

نمی شود از عسلویه قصد سفر به بندر کنگان را کرد و بندر زیبای سیراف دیدن نکرد. بندر سیراف یکی از بنادر مهم تجاری و استراتژیک خلیج فارس به شمار می‌رود. این بندر بزرگ‌ترین و پررونق‌ترین بندر تجاری ایران در دوره ساسانی و صدر اسلام به‌ویژه قرون سوم و چهارم هجری بود. بندر سیراف بخشی از «راه دریایی ابریشم» از سیلان و هند و چین به زنگبار آفریقا و بندرهای دریای سرخ اروپا بود که «راه ادویه» نیز نام دارد. همین موقعیت مکانی باعث شده بود تا بندر سیراف روابط تجاری زیادی با دیگر بنادر خلیج فارس و مراکز تجاری مانند عمان، هند، چین و آفریقای شرقی داشته باشد. بندر سیراف که یکی از بکرترین جاهای دیدنی عسلویه است، بین دریا و کوه قرار دارد و دارای تنها یک خیابان است. برخی از جاهای دیدنی بندر سیراف شامل گورستان صخره ای سیراف، موزه باستان‌شناسی بندر سیراف و عمارت شیخ جبار نصوری می‌شوند.

خلیج نایبند، ساحلی برای تخم ریزی لاک پشت ها

منطقه حفاظت شده نایبند در سواحل شهرستان عسلویه قرار گرفته است. خلیج نایبند اولین پارک ملی دریایی کشور در سواحل خلیج فارس است. در این منطقه حفاظت شده هر آنچه برای لذت بردن از طبیعت را گردشگران بخواهند می توانند تجربه کنند. حیاط وحشی کم نظیر و فراوانی حیواناتی از جمله قوچ، آهو، میش و گونه های نادری مانند آهوی هندی(جبیر) در این منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. از لحاظ پوشش گیاهی وجود جنگل های حرایی در این منطقه زیبایی سواحل خلیج فارس را دو چندان کرده است. درختان و درختچه هایی مانند استبرق، انجیر معابد، صبر زرد و انار شیطان در این پارک ملی به چشم می خورد. از دیگر زیبایی های کم نظیر این منطقه وجود تپه های مرجانی است. تعداد زیادی لاک پشت سالانه برای تخم گذاری به این ساحل مهاجرت می کنند.

بندر کنگان

روستای هاله از جاهای دیدنی عسلویه

روستای هاله نام روستایی است در جنوب ایران و از توابع بخش چاه‌مبارک عسلویه است. روستای هاله در گذشته، به دلیل صید مروارید یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری حکومت آل بویه بوده است. این روستا در ۸۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان کنگان و در ۹ کیلومتری بندر عسلویه قرار دارد. از شمال کوه، از جنوب رأس نایبند، از مغرب عسلویه، و از سمت مشرق به بساتین محدود می‌گردد. خصوصیاتی که باعث شده تا روستا هاله در دسته جاهای دیدنی عسلویه قرار بگیرد، وجود سواحل صخره‌ای، جنگل های حرا، سواحل ماسه‌ای سفید رنگ، صخره‌های با پوشش گیاهی مردابی است. بد نیست بدانید هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر برای بازدید از روستای هاله به این منطقه سفر می‌کنند.  اگر پس از سفر در نوار ساحلی خلیج فارس قصد بازگشت به تهران را دارید، می توانید بلیط هواپیما بندرعباس تهران را خریداری کنید. همچنین، اگر در سفر کاری از عسلویه به پایتخت سفر کرده اید، می توانید از سامانه یوتراوز اقدام به هتل های تهران نمایید.

اسکله نخل تقی

در غرب شهر عسلویه، شهرستان نخل تقی وجود دارد. علت نامگذاری این شهر به نخل تقی، وجود نخل‌های بسیاری است که چهره این شهر‌ را متفاوت تر کرده است. بر اساس اسناد بر جای مانده، در قرن ۹ هجری قمری، فردی به نام محمد تقی این ناحیه را برای کشاورزی انتخاب و به آبادانی آن کمک می‌کند و آن را زیر کشت درختان نخل می‌برد. از آنجا که مردم منطقه به نخلستان نخل می‌گفتند، نخلستان تقی به «نخل تقی» معروف شد. این شهر دارای اسکله ای همین نام است که یکی از جاهای دیدنی و تفریحی عسلویه به شمار می رود. در این اسکله، امکان تماشای منظره‌ای زیبا از لنج ها، قایق و کشتی ها را فراهم می‌کند. پارکی که در جوار این اسکله قرار دارد نیز دارای تمام امکانات رفاهی مانند رستوران، کافی شاپ، محل بازی کودکان، محل پیاده روی با منظره دریاست که انتخاب مناسبی برای ساختن یک روز خاطره انگیز به همراه خانواده است. همچنین، اسکله ماهیگیری نخل تقی، تجربه‌ ماهیگیری در ساحلی بندری و در کنار آب‌های خلیج فارس را برای‌تان امکان‌پذیر کرده است.

دهكده گردشگری پازارگاد عسلویه

این دهکده زیبا که توسط شرکت عملیات غیر صنعتی پاسارگاد با هدف افزایش روحیه افرادی که در این منطقه صنعتی مشغول به کار هستند ایجاد کرد، اما رفته رفته این منطقه رونق پیدا کرد و اکنون تبدیل به منطقه تفریحی هیجان انگیزی برای عموم مردم شده است. این دهکده بزرگ دارای امکانات بسیاری چون بازی‌های متنوع دریایی مانند جت اسکی، واتر جت، هاورکراف، سه چرخه آبی، پاراسل و غواصی می‌باشد. واحدهای اقامتی لوکس با طراحی داخلی متفاوت مانند سوئیت‌های لوکس، کلبه‌های شناور یک شب به یاد ماندنی را برایتان رقم می‌زند. بازارچه صنایع‌دستی، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، ساحل اختصاصی، باغ پرندگان هم از تفریحات دیگری است که برای مسافران این دهکده تدارک دیده شده است.

در پایان

در این متن جاهای دیدنی، آبشارها، مناطق ساحلی بکر، روستاهای جذاب عسلویه را به شما معرفی کردیم. جاهای دیدنی عسلویه حتما بیش از موارد ذکر شده است که مجال معرفی همه آنها فراهم نیست. سامانه یوتراوز برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در کنار شماست.

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا