رپورتاژ آگهی

خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد؟

به دلیل حساس بودن دوران کودکی بهتر است که پرستار کودک با دقت کافی انتخاب شود تا بر شخصیت، روان و تربیت وی تاثیر بدی نداشته باشد. اکثر خانواده هایی که در جستجوی پرستار کودک هستند نمی دانند که خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد و به همین دلیل سردرگم هستند. در این مطلب ما به بررسی این موضوع می پردازیم تا شما پرستار کودک خود را از مرکزی مطمئن انتخاب نمایید. با ما همراه باشید.

بسیاری از والدین به دلیل مسائلی زمان کافی برای مراقبت از فرزند خود را ندارند و به همین دلیل از یک پرستار کودک کمک می گیرند.

پرستار کودک کیست؟

پرستار کودک فردی است که به دلیل مشغولیت ها یا دلایل دیگری توسط پدر و مادر کودک استخدام می شود تا به طور نیمه وقت یا تمام وقت از وی نگهداری کند. پرستار کودک باید در منزل از کودک مراقبت کند و برای انجام کارهای سرگرمی، آموزشی و درسی وی برنامه ریزی های لازم را انجام دهد. یک پرستار کودک ساعات زیادی را با کودک می گذراند و به همین دلیل باید به خوبی با وی ارتباط برقرار کند. انجام کارهای روزانه کودک، تامین ایمنی و سلامت او، آموزش نکات تربیتی و تهیه وعده های غذایی کودک نیز بر عهده پرستار است.

پرستار کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

شما برای استخدام پرستار کودک باید بدانید که خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد و یک پرستار خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. در این بخش ویژگی های پرستار کودک را بررسی می کنیم و در ادامه به سراغ خدمات وی می رویم.

۱- پرستار کودک باید دارای مهارت مذاکره و برقراری ارتباط باشد تا بتواند با کودک ارتباط برقرار نموده و به او مهارت های مذاکره را آموزش دهد.

۲-  کودک با ارتباط با پرستار خود از وی تاثیر می پذیرد و به همین دلیل یک پرستار خوب باید با دادن انگیزه به کودک، شخصیت او را پر انرژی و سرزنده نگه دارد.

۳-در طول روز ممکن است بر اثر بازی یا بی احتیاطی کودک، مشکلی برای وی به وجود بیاید و پرستار باید بتواند علاوه بر حفظ ایمنی کودک، مشکلات پیش آمده را رفع کند.

۴- داشتن روحیه مهرورزی و ابراز آن از جمله ویژگی های یک پرستار خوب است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد زیرا کودک به مهر و محبت پرستار، نیاز دارد.

۵- صبوری از دیگر ویژگی های مهم پرستار کودک است زیرا همه کودکان، اخلاق و رفتار یکسانی ندارند و وی باید با صبر و حوصله با کودک رفتار کند.‌

وظایف پرستار کودک در منزل چیست؟

وظایف پرستار کودک شامل موارد زیر است:

۱- مراقبت از کودک

اصلی ترین وظیفه پرستار کودک، مراقبت از او می باشد زیرا معمولا پرستار و کودک در خانه تنها هستند و تمامی مسئولیت کودک بر عهده پرستار می باشد. مراقبت از کودک با توجه به سن او متفاوت است. کودکانی با سن کمتر نیاز به مراقبت های بیشتری دارند زیرا به علت عدم آگاهی از بعضی خطرات ممکن است مشکلاتی را برای خود به وجود آورند. همچنین نگهداری از کودکان بیش فعال نیز از دغدغه های پدران و مادران می باشد که قطعا” نیاز به کمک پرستار دارند.

2- حمام کردن کودک

برای اطلاع از اینکه خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد در این بخش به سراغ حمام کردن کودک می رویم. حمام کردن نوزادان و کودکان موضوع بسیار حساسی است که باید نهایت ایمنی در آن رعایت شود. پرستار باید میزان دمای آب را تنظیم کند و با وسایل سرگرم کننده به حمام کردن کودک بپردازد. رها کردن کودک در حمام و یا گذاشتن وی در وان آب برای پاسخ به تلفن، باز کردن درب، خاموش کردن اجاق گاز و سایر موارد  هرگز نباید اتفاق بیفتد.

۳- لباس پوشاندن به کودک

لباس پوشاندن به کودک از وظایف پرستار کودک می باشد و وی باید در زمان های مختلف متناسب با فصل و دمای هوا، از لباس مناسبی برای کودک استفاده کند. کودک هایی که در سنین بالاتر هستند اگرچه می توانند خودشان لباس بپوشند اما گاهی بی احتیاطی هایی در این زمینه دارند و از لباس های غیر مرتبط با فصل، استفاده می کنند.

4- تعویض پوشک یا دستشویی بردن کودک

از دیگر وظایف پرستار کودک این است که پوشک نوزادان را پس از شست و شو تعویض کند. همچنین وظیفه دستشویی بردن کودک و نظافت وی بر عهده پرستار است.

5- تهیه غذا، شیر و داروی کودک

گفتیم که خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد اما در مورد غذا، شیر و داروی کودک صحبت نکردیم.  در طول روز نوزاد یا کودک نیاز به شیر و غذا دارد. شیر کودک باید به موقع، سالم و با گرمای طبیعی به کودک داده شود. غذای او باید از مواد غذایی سالم تهیه شده و در مقدار مناسب و در زمان مشخص توسط کودک خورده شود. گاهی کودکانی دارای بیماری خاص و یا بیماری های موقتی هستند که نیاز به مصرف دارو دارند. در چنین زمانی نیز پرستار کودک باید داروهای کودک را در زمان مناسب به وی بدهد.

۶- کمک به انجام تکالیف کودک

کودکانی که درسنین پیش دبستانی و مدرسه هستند باید تکالیف خود را در خانه انجام دهند و به دلیل عدم حضور والدین، پرستار باید در ساعات مشخص برای انجام تکالیف کودک شرایط لازم را مهیا نماید و بر فعالیت او نظارت کافی داشته باشد.

۷- بازی با کودک

کودکان نیاز به بازی و سرگرمی دارند تا از بهانه گیری و بی حوصلگی دور شوند. پرستار کودک باید در ساعاتی از روز برای بازی و سرگرمی کودک برنامه ریزی هایی داشته باشد تا کودک برنامه روزانه جامعی را انجام دهد.

8-  آرام کردن کودک

اگرچه بررسی کردیم که خدمات پرستار کودک در منزل چه می باشد اما آرام کردن کودک نیز بسیار با اهمیت است. آرام کردن کودک کار هر کسی نیست زیرا کودکان بهانه گیر یا ناراحت، به سرعت آرام نمی شوند و پرستار باید با شناخت ویژگی های کودک در مواقعی که ناراحت است بهترین تصمیم را بگیرد و او را آرام کند. استخدام بهترین پرستار کودک باعث حل مشکلات نا آرامی، ناراحتی و بی حوصلگی کودک می شود.

جمع بندی

پرستار کودک در منزل باید بتواند از کودک مراقبت کند و برای رفع نیازهای او بیشترین تلاش را داشته باشد. استخدام پرستار از یک مرکز خوب مانند شرکت پرستاری جهان پرشین، باعث می شود که تمامی نکات مراقبتی کودک به بهترین شکل انجام شود و شما با خیالی راحت به انجام کارهای روزمره خود بپردازید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا