خانه داری

ساخت باربیکیو یا استفاده از باربیکیو آماده؟

اگر خانه شما ویلایی باشد یا حتی فقط یک بالکن راه ارتباطی شما با محیط بیرون در نظر گرفته شود، می‌توانید این فضاها را با قراردادن باربیکیو برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه آماده کنید تا در این زمان یک غذای خوشمزه و لذیذ را در فضای بیرونی بپزید.

این وسیله را می‌توان یکی از تجهیزات مناسب برای تهیه غذاهای کبابی در نظر گرفت که همین امر باعث می‌شود تا تا در اصطلاح فارسی آن را با نام کباب‌پز نیز بشناسند. برای ساخت این تجهیزات از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌کنند و معمولا نیز ابعاد و شکل‌های متنوعی دارد که می‌توان آنها را در حیاط، بالکن یا محوطه بیرونی ویلا قرار داد. در ادامه با ما همراه باشید تا مدل‌های مختلف این تجهیزات را بررسی کنیم.

با تاریخچه باربیکیو بیشتر آشنا شوید

باربیکیو (Barbeque) یک واژه کاملا انگلیسی بوده و به اختصار BBQ هم به آن گفته می‌شود که به سبکی برای پخت غذا اشاره دارد که همان کباب‌کردن است و کاربرد اولیه آن به دهه 1950 در آمریکا برمی‌گردد که نمونه‌های آجری آن در محوطه بیرونی خانه‌ها ساخته می‌شد و در زمان جشن و تفریح برای تهیه غذا هنگام دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

البته در کشور ما تهیه غذاهای کبابی با کمک منقل‌های زغالی قدمت زیادی دارد اما با پیشرفت تکنولوژی مدل‌های مختلفی از این تجهیزات با قابلیت‌های متنوع ایجاد شد که مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت و درحال‌حاضر بسیاری از افراد در فضای بیرونی خانه خود از این محصول استفاده می‌کنند که انواع مدل‌های آن را در ادامه بررسی می‌کنیم.

معرفی انواع باربیکیو

این تجهیزات را می‌توان با در نظر گرفتن مشخصه‌های مختلفی تقسیم کرد که در مواردی براساس نوع سوخت، باربیکیو را در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند. مورد دیگری که به‌عنوان یک عامل موثر در طبقه بندی این تجهیزات مد نظر قرار می‌گیرد نحوه ساخت و مصالح مختلفی همچون آجر، بتن، سنگ و فلز است که از آنها برای ساخت بدنه استفاده می‌کنند.

نمونه‌های آجری، سنگی و بتنی معمولا به‌صورت ثابت و دائمی در محل مورد نظر قرار می‌گیرند اما درحال‌حاضر مدل‌های مختلفی همچون باربیکیو استیل و چدنی وجود دارد که به‌صورت پیش‌ساخته هستند و قابلیت جابه‌جایی دارند. از همین رو اگر ساکن تهران باشید و به دنبال ایجاد یک تهران باربیکیو هستید باید در ابتدا مشخص کنید که مدل آماده را ترجیح می‌دهید یا به ساخت نمونه‌های آجری و سنگی علاقه دارید.

تقسیم‌بندی باربیکیو براساس نوع سوخت مورد استفاده

از هر نوع مواد اولیه‌ای که برای ساخت کباب‌پز استفاده شود برای اینکه بتوانید سوخت لازم به‌منظور پخت‌وپز غذا را تامین کنید، معمولا کباب‌پزها را به 2 مدل باربیکیو گازی و باربیکیو زغالی تقسیم‌بندی می‌کنند.

اگر به طعم طبیعی و دودی غذاهای کبابی علاقه داشته باشید، به‌طور معمول استفاده از زغال برای این منظور بسیار مناسبتر خواهد بود. البته استفاده از زغال نیازمند نظافت و تمیزکاری بیشتری است و پخش‌شدن خاکستر در فضا می‌تواند برای برخی از افراد ناخوشایند باشد. در این حالت کنترل دما نیز کمی دشوار است.

در همین راستا درحال‌حاضر مدل‌هایی طراحی و ساخته می‌شود که با استفاده از گاز می‌توانید دمای آن را به‌طور اختیاری تنظیم کنید و مشکلاتی در خصوص کثیف‌کاری محیط نیز برای شما به‌وجود نمی‌آید.

در ساخت مدل گازی به استانداردهای خاصی نیز توجه شده که باعث بالارفتن میزان امنیت آنها می‌شود. به این مورد هم توجه داشته باشید که می‌توان از گاز شهری یا کپسول برای تامین سوخت نمونه‌های گازی استفاده کنید. در نهایت انتخاب هر کدام از این مدل‌ها به سلیقه شما بستگی دارد.

باربیکیو آجری

اگر عاشق خوردن غذاهای کبابی هستید، یادگیری نحوه ساخت یک کباب‌پز آجری می‌تواند راهی عالی برای بازآفرینی طعم دودی و آبدار باشد که فقط از پخت‌وپز روی آتش می‌توانید به‌دست آورید، اگر می‌خواهید یک BBQ مستحکم و ماندگار داشته باشید، آجر می‌تواند راهگشا باشد.

ساخت کباب‌پز با استفاده از مصالح ساختمانی به‌عنوان یکی از روش‌های معمول و شناخته‌شده است که می‌توان از آنها در باغ، روف گاردن یا در مواردی روی پشت‌بام هم استفاده کرد. البته ساخت این مدل دارای مراحل مختلفی است که باید با در نظر گرفتن تمامی آنها، طراحی و ساخت را با بهترین مصالح تا انتها برسانید.

باربیکیو آجری

چگونه یک باربیکیو آجری بسازیم؟

برای شروع ساختن کباب‌پز آجری خود باید یک روز بدون باران را انتخاب کنید. به‌علاوه باید مطمئن شوید که تمام مواد و ابزار را در دسترس دارید، از جمله:

  • آجر
  • شن و ماسه
  • سیمان
  • ماله اشاره‌گر
  • کیت گریل BBQ یا توری استیل
  • بیل
  • سطل

در مورد ساخت مدل آجری یا بتنی مسئله مهمی که باید به آن توجه کرد، مربوط به استحکام سازه خواهد بود. مراحلی که باید آنها را به‌دنبال هم انجام دهید تا یک باربیکیو باغی مناسب داشته باشید به شرح زیر است.

طراحی و تعیین محل مناسب برای قرارگیری کباب‌پز آجری

ساختار کلی کباب‌پزها به‌صورتی است که از یک بدنه اصلی تشکیل می‌شود، بخش زیرین و دودکشی که در قسمت بالایی آن تعبیه می‌شود تا گازها و دودهای ایجادشده در زمان پخت غذا را به بیرون هدایت کند. در نظر داشته باشید که طراحی اصولی و مناسب برای پایه‌گذاری سازه اولیه شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود و باید در زمان اجرای آن، به تمامی موارد لازم همچون اندازه، شکل ظاهری و محل مورد استفاده توجه کنید.

قبل از شروع باید مکان مناسبی را برای قراردادن BBQ خود پیدا کنید. از مناطق بادخیز، بوته‌ها و نرده‌های چوبی دوری کنید. قراردادن یک پایه امن ضروری به‌نظر می‌رسد و یک پاسیو که به خوبی طراحی شده می‌تواند سکوی عالی برای این کار را فراهم کند.

به این فکر کنید که می‌خواهید کباب‌پز خود را کجا بسازید، زیرا قرار است یک سازه دائمی باشد. منطقه‌ای را انتخاب کنید که مسطح باشد، به‌طور ایده‌آل در مناطق مقاوم و به دور از باد و نرده‌ها محل مناسبی خواهد بود.

اگر یک منطقه مسطح و امن ندارید، می‌توانید چند تخته بچینید یا یاد بگیرید که چگونه یک پاسیو یا روف گاردن برای ایجاد محل مناسب جهت ساخت باربیکیو بسازید. باید به این مورد هم توجه داشته باشید که آیا شما می‌خواهید کباب‌پز را به اندازه کافی نزدیک خانه قرار دهید تا برای آوردن وسیله‌های لازم دچار مشکل نشوید، اما نه آنقدر نزدیک که دود به داخل خانه دمیده شود.

خوب است که ساخت باربیکیو در باغ خود را در نزدیکی یک محل نشیمن انجام دهید، به‌طوری که هنگام دورهمی، شما و مهمانان بتوانید با هم صحبت کنید، اما مطمئن شوید که حرارت آن باعث ناراحتی مهمانان نمی‌شود.

از طرفی به مسیر رفتن به BBQ فکر کنید. اگر در باغ یا محیط ویلا آن را می‌سازید و قرار باشد در تمام مدت روی یک تکه چمن قدم بزنید، امکان دارد بعد از مدتی کمی خالی شود. در این حالت زمان خوبی برای اضافه‌کردن چند سنگ پله برای ایجاد یک مسیر باریک به سمت BBQ یا فقط حفاری یک بخش کوچک از مسیر و پر کردن آن با مصالح مناسب است.

ساخت BBQ با آجر و ملات

در ابتدا باید به این مورد دقت کنید که شما نیاز به یک سینی کباب‌پز دارید بعد از قراردادن آن در محل مناسب باید دورتادور آن را آجرچینی کنید. در این زمان باید به طرحی که برای ساخت کباب‌پز در ذهن دارید توجه داشته باشید، معمولا ایجاد یک بخش مستطیلی در کنار سینی برای قراردادن وسایل اضافی یا زغال ایده خوبی خواهد بود.

تعیین ارتفاع مناسب دیگر موردی است که باید به آن دقت کنید، شما می‌خواهید در حین آشپزی راحت بایستید، نه اینکه خم شوید، پس برای این منظور باید یک باربیکیو ایستاده داشته باشید. به‌عنوان یک راهنمای تقریبی، اکثر مردم سینی زغال خود را روی حدود 7 تا 9 ردیف آجری قرار می‌دهند، اما واضح است که انتخاب این مورد به شما بستگی دارد.

بعد از آجر چینی باید حالتی پله‌ای را با کمک آجر در فضای داخلی ایجاد کرده تا بتوانید توری‌های استیل را روی آن قرار دهید. در نهایت نیز بخش دودکش را متناسب با طراحی خود تکمیل کنید. اگر فضای مناسبی دارید، بهتر است یک قسمت میزمانند را در کنار کباب‌پز اضافه کنید. بنابراین باید به اندازه کافی آجر اضافه داشته باشید تا پایه‌ای برای این کار نیز بسازید.

امکان دارد به استفاده از کباب‌پز در محیط خانه علاقه داشته باشید اما امکان ساخت مدل‌های آجری یا سنگی برای شما مقدور نباشد و با توجه به اینکه زندگی‌های امروزی بیشتر به سمت آپارتمان‌نشینی رفته است استفاده از باربیکیو آماده می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد، از طرفی قیمت باربیکیو آماده نیز مناسب است و خیال شما را از بابت دردسرهایی برای طراحی و خرید مصالح راحت می‌کند.

گریل با باربیکیو

باربیکیو پارس نوین؛ انتخابی مناسب برای استفاده در فضاهای مختلف

پارس نوین به‌عنوان یکی از تولیدکننده‌های انواع باربیکیوهای زغالی و گازی در حال فعالیت است که در این زمینه از مواد اولیه باکیفیت و مناسبی برای این منظور استفاده می‌کند و این اطمینان را به شما می‌دهد که هر کدام از انواع BBQ پارس نوین کارایی لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد.

طراحی مناسب و ارائه مدل‌های گازی و زغالی در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف دست شما را برای انتخاب باز گذاشته است و می‌توانید از میان محصولات متنوع این فروشگاه نسبت به خرید مدل‌های ایستاده و تاشو اقدام کنید. قیمت کباب‌پزهای پارس نوین با توجه به کیفیت مواد اولیه و طراحی مناسب برای شما مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

جمع‌بندی

باربیکیو که در اصطلاح فارسی به عنوان کباب پز نیز شناخته می‌شود به عنوان تجهیزاتی برای تهیه غذاهای کبابی مورد استفاده قرا می‌گیرد که مدل‌های متنوع و مختلفی از آن را می‌توان در بازار مشاهده کرد. نمونه‌های زغالی و گازی براساس نوع سوخت تقسیم‌بندی می‌شوند.

از طرفی نیز جنس بدنه کباب‌پزها می‌تواند از نوع استیل، چدنی یا با استفاده از مصالح ساختمانی همچون آجر، سنگ و سیمان ساخته شود. برای انتخاب یک کباب‌پز آماده با کیفیت مناسب می‌توانید به فروشگاه پارس نوین سر بزنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا