پزشکی و سلامت

بهترین زمان حجامت چه موقع است؟

یکی از عمده‌ترین اشتباهات در حجامت، رعایت نکردن قوانین طبی و اصول درمانی پیش از حجامت است، حجامت بدون توجه به مزاج شخصی، سن، جنس و توان فرد متقاضی زیان‌بار است. همچنین فصل، روز و ساعت و زمان حجامت نیز در نحوه تأثیر حجامت بسیار مؤثر است به‌طوری‌که بی‌توجهی به آن می‌تواند بیماری فرد را تشدید کند.

مکاتب بزرگ طب سنتی مانند طب‌های سنتی ایران، چین و هند، حجامت را روش معتبری برای درمان یا کاهش برخی بیماری‌ها می‌دانند ولی در هیچ‌کدام از این سه مکتب بزرگ، انجام حجامت به ترتیبی که اکنون در سطح جامعه رواج دارد، توصیه نشده است.

حجامت یکی از چندین روش درمانی در طب سنتی است و آن‌هم مانند هر مداخله طبی دیگر باید با تشخیص درست بر اساس استدلال و تجربه و با تکنیک صحیح در زمان مناسب انجام شود تا برای بیمار سودمند باشد.

حجامت روش مناسبی برای پاک‌سازی خلط‌های ناسالمی است که در یک عضو وجود دارد ولی برخلاف برخی روش‌های دیگر پاک‌سازی بدن، نمی‌تواند اخلاط را از عمق بدن به مقدار کافی خارج کند.

برای پاک‌سازی بدن از اخلاط فاسد زیان‌آور لازم است قبل از زمان حجامت تدابیر تغذیه‌ای و دارویی خاصی اندیشیده شود تا مواد مضر آمادگی دفع از طریق حجامت را پیدا کنند.

در بسیاری موارد اگر بدون نضج اخلاط و اصلاح بدن و بدون تدابیر تغذیه‌ای یا دارویی قبلی، حجامت انجام شود ممکن است قسمت‌های رقیق اخلاط خارج شوند و بخش‌های غلیظ در بدن باقی بمانند این مسئله می‌تواند برای بیمار خطرساز باشد و در درازمدت نیز بیماری‌های سوداوی را ایجاد یا تشدید کند.

تدابیر تغذیه‌ای پیش از حجامت بسته به شرایط بیمار متفاوت است، کسانی که با شکایت از غلظت خون به حجامت رو می‌آورند باید پیش و پس از زمان حجامت از خوردن غذاهایی که خون را غلیظ می‌کنند مانند گوشت گاو و گوساله، کالباس، سوسیس، همبرگر، پیتزا، غذاهای خمیری مانند نان فطیر، نان ساندویچی، سوپ‌ها و آش‌های غلیظ پر رشته، بادمجان، عدس و کلم پرهیز کنند.

بهترین زمان حجامت چه موقع است؟

ابتدای فصول بهار و پاییز بهترین زمان حجامت پیشگیرانه برای حفظ صحت محسوب می‌شوند. در میان ایام ماه قمری نیز روزهای شانزدهم و هفدهم ماه قمری مناسب‌ترین روزها برای حجامت هستند.

بهتر است زمان حجامت در ساعاتی از روز که هوا معتدل است مانند ابتدای روز باشد و در ساعات بسیار گرم روز و ساعات سرد شب نباید این کار انجام شود.

در حجامت پشت گردن احتمال بروز عارضه فراموشی وجود دارد

تارک یا فرق سر، بین کتفین، ناحیه تحتانی کمر و پشت ساق پا مکان‌های عام حجامت هستند. بسته به مکان تجمع مواد فاسد حجامت ممکن است در مکان‌های دیگری مانند شقیقه و زیر چانه نیز انجام شود. گاه نیز حجامت در موضع گودی گردن انجام می‌شود که البته اگر تکرار شود ممکن است به عارضه فراموشی منجر شود. ازاین‌رو حجامت گودی گردن در افراد مسن ممنوع است.

در صورت خطا در تکنیک حجامت یا زمان انجام آن احتمال بروز عوارض زیادی در بیماران وجود دارد. در حجامت باید به زمان، سن و شرایط اختصاصی بیمار توجه شود.

حجامت در هوای بسیار گرم یا بسیار سرد عارضه ایجاد می‌کند و علاوه بر ناکارآمد بودن در دفع مواد زائد می‌تواند موجب ضعف بیمار به‌خصوص در سنین میان‌سالی و کودکی می‌شود. حجامت در غیر زمان خود یعنی ۱۶ و ۱۷ ماه قمری در خارج کردن اخلاط غلیظ و فشرده مؤثر نیست و حتی می‌تواند بیماری‌های سوداوی و غلظت خون را تشدید کند.

انجام حجامت به‌دفعات زیاد یا خون‌گیری مفرط در طی حجامت سبب بروز کم‌خونی، ضعف کبد و کاهش نیروی جنسی خواهد شد، درصورتی‌که حجامت با وسایل استریل انجام نشود، می‌تواند موجب انتقال بیماری‌های عفونی مانند ایدز و هپاتیت شود.

حجامت در سنین زیر دو سال، بالای ۶۰ سال و زنان باردار ممنوع!

در افراد زیر ۲ سال و بالای ۶۰ سال و در زنان باردار حجامت جز در شرایط خاص ممنوع است، در زنان باردار فقط در صورت ضرورت و برحسب شرایط خاص، حجامت قبل از ماه ۴ و بعد از ماه ۷ حاملگی مجاز است، ولی بین ماه ۴ تا ۷ حاملگی نباید این کار را انجام شود.

حجامت در بیماران دچار ضعف قلب و معده و کبد منع شده است. همچنین بیمارانی که دچار اختلال انعقادی هستند و کسانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنند ممنوع است. حجامت در کسانی که کم‌خونی دارند فقط در موارد ضروری مجاز است.

حجامت کردن چند موضع به‌طور هم‌زمان در تدابیر درمانی، متعارف نیست و ممکن است سبب ضعف قلب و کبد و معده، کم‌خونی و تشدید بیماری‌ها شود.

حجامت کردن در حمام اصلاً توصیه نشده است، برخی به دلیل عقاید سنتی تصور می‌کنند بهتر است در حمام حجامت را انجام دهند اما این کار نه‌تنها در متون معتبر طب سنتی توصیه نشده، بلکه حتی تا ۲۴ ساعت پس از حجامت نیز استحمام را ممنوع دانسته‌اند.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
parsiteb

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا