رپورتاژ آگهی

علائم ترکیدن پروتز سینه

ترکیدن پروتز سینه سیلیکونی می تواند باعث درد سینه یا تغییر در کانتور یا شکل سینه شود. با این حال تصور نمی شود که ایمپلنت های سینه سیلیکونی پاره شده باعث سرطان سینه، مشکلات بارداری یا بیماری های بافت همبند مانند آرتریت روماتوئید شود.

هنگامی که یک پروتز سینه سیلیکونی پاره می شود، ممکن است مورد توجه قرار نگیرد زیرا سیلیکون تمایل دارد در بافت اطراف به دام بیوفتد. در ادامه به هر آن چه در خصوص ترکیدن پروتز سینه نیاز دارید بدانید اشاره می کنیم.

ترکیدن پروتز سینه سالین

هر ساله صدها زن را می بینم که علاقه مند به اصلاح ایمپلنت سینه هستند. تغییرات در سینه ها در طول زمان توسط اکثر خانم ها به دلیل از دست دادن طبیعی قابلیت ارتجاعی در طول فرآیند پیری، استعداد ژنتیکی و تغییرات وزن تجربه می شود. زنان ممکن است به دلایل دیگری مانند شیردهی یا کاهش وزن نیز «پتوز» یا افتادگی سینه را تجربه کنند. در طول مشاوره های معاینه ایمپلنت سینه با بیمارانم، متوجه شدم که بسیاری از آن ها می خواهند در مورد احتمال پارگی ایمپلنت سینه بیشتر بدانند. اگرچه پارگی های ایمپلنت در کوتاه مدت نادر است، اما این پروتزها برای مادام العمر نیستند و پارگی ممکن است رخ دهد و اتفاق می افتد و من می خواهم که بیمارانم در مورد این موضوع آموزش ببینند.

نشانه های ترکیدن پروتز سینه

برخی از رایج ترین نشانه های ترکیدن پروتز سینه در زیر آورده شده است:

کاهش سایز سینه (پارگی ایمپلنت سالین)

اگر پروتز سینه نمکی دارید و دچار پارگی پروتز می شوید، بلافاصله متوجه آن خواهید شد. نمک از پوسته سیلیکونی خارجی ایمپلنت شما نشت می کند. هنگامی که یک پارگی رخ می دهد، سینه (های) شما بلافاصله، معمولاً در عرض یک یا دو روز، تخلیه می شود و اندازه سینه به طور محسوسی تغییر می کند. محلول نمک توسط بدن شما جذب می شود. با این حال، سلامت کلی شما را تهدید نمی کند.

تغییر شکل سینه (پارگی ایمپلنت سیلیکونی)

از طرف دیگر، اگر پروتز سینه سیلیکونی داشته باشید و دچار پارگی پروتز شوید، اندازه سینه ‌های شما تغییر نمی‌کند. این به این دلیل است که ماده سیلیکونی داخل این نوع ایمپلنت یک ماده ژل ضخیم تر است. با این حال، ممکن است متوجه تغییر جزئی در شکل سینه خود شوید، اما برخی از زنان اصلاً متوجه هیچ چیز نمی شوند.

به همین دلیل است که پارگی های ایمپلنت سیلیکونی “پارگی های خاموش” نامیده می شوند. با گذشت زمان، پارگی سیلیکون ممکن است بافت زخم اضافی در اطراف ایمپلنت ایجاد کند که می تواند منقبض شود و باعث شود سینه شما سفت شود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنم بیماران بزرگ‌کننده سینه سیلیکونی هر چند سال یک بار MRI انجام دهند تا مطمئن شوند که ایمپلنت سینه آن ها پارگی ندارند.MRI تنها راه برای تایید قطعی پارگی ایمپلنت سیلیکون است و جراح معمولا نمی تواند تنها با معاینه حضوری آن را تایید کند.

درد و حساسیت سینه

صرف نظر از نوع پروتز سینه شما، پارگی احتمالاً باعث حساسیت و احتمالاً کمی درد در سینه شما خواهد شد. برای بیماران مبتلا به پارگی پروتز آب نمکی، درد ممکن است در نتیجه از دست دادن شکل و در نتیجه افتادگی پوست سینه رخ دهد. من به بیماران مبتلا به پارگی ایمپلنت سالین توصیه می‌کنم از آسپرین و ایبوپروفن برای ناراحتی خودداری کنند، زیرا این داروها رقیق‌کننده خون هستند و برنامه ‌ریزی تعویض ایمپلنت ‌های شما را برای دو تا سه هفته متوقف می‌کنند.

توده یا موج در سینه شما

پارگی ایمپلنت های سالین ممکن است باعث ایجاد توده ها یا موج های کوچک در سینه آسیب دیده شود. این امواج در واقع خود ایمپلنت هستند که باد کرده و گاهی اوقات روی خود تا می ‌شوند.

برای زنانی که دچار پارگی ایمپلنت سینه سیلیکونی می ‌شوند، موج‌ ها و توده ‌ها ممکن است در داخل و اطراف سینه یا در ناحیه زیر بغل قابل توجه باشند. اما به یاد داشته باشید، چون پارگی ایمپلنت سیلیکونی به کندی اتفاق می‌افتد، این توده ‌ها و برجستگی‌ ها ممکن است بلافاصله قابل مشاهده نباشند.

درصورتیکه تصمیم به بچه دار شدن بعد از انجام این عمل را دارید بهتر است مقاله بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه را در سایت دکتر ایزدپناه مطالعه نمایید.

علائم اصلی ترکیدن ایمپلنت سالین

خوشبختانه اکثر پارگی های ایمپلنت سالین بلافاصله آشکار می شوند. حتی اگر بیماران با پارگی ‌ها آشنا نباشند، احتمالاً متوجه خواهند شد که ظاهر پستان ناگهان تغییر کرده است.

از علائم هشدار دهنده زیر برای شناسایی پارگی و متعاقباً جستجوی درمان استفاده کنید:

 • باد کردن: با خروج محلول نمکی از ایمپلنت پاره شده، حجم ایمپلنت را از دست می دهد و ظاهر آن خالی شده است. این شایع ترین و قابل تشخیص ترین اثر است و بلافاصله پس از ایجاد پارگی رخ می دهد.
 • تغییر شکل: حتی اگر سینه خالی به نظر نرسد، پارگی ایمپلنت اغلب منجر به تغییر شکل سینه می شود. سینه ممکن است کوچکتر، کج ‌تر یا به طور مشابه نسبت به دیگری نامتقارن به نظر برسد. اگرچه این تغییر معمولاً سریع است، اما ممکن است به تدریج از نشت های بسیار کوچک در ایمپلنت رخ دهد.
 • حساسیت: پس از پاره شدن ایمپلنت، پوسته آن ممکن است به قسمت داخلی سینه ساییده شود و باعث تحریک یا حساسیت شود.

اگر فکر می کنید ایمپلنت پاره شده است و احساس تب و بیماری می کنید، این ممکن است نشانه عفونت باشد. در صورتی که فکر می کنید ممکن است عفونت داشته باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان مناسب انجام شود.

پروتز سینه سیلیکونی

علائم اصلی ترکیدن ایمپلنت سیلیکونی

در حالی که پارگی ‌های سالین اغلب بلافاصله قابل تشخیص هستند، ایمپلنت‌ های سیلیکونی معمولاً منجر به پارگی‌های «خاموش» می‌شوند. یعنی ممکن است ظاهر یا احساس متفاوتی نسبت به حالت عادی نداشته باشند.

این به این دلیل است که ژل سیلیکون چسبناک تر است و شکل کلی خود را حفظ می کند. نشتی ها در ابتدا آهسته و نسبتاً غیر قابل توجه هستند. با این وجود، در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد ایمپلنت سیلیکونی پاره شده است:

 • درد یا حساسیت: اگر سیلیکون به سینه نشت کرده باشد، بافت مجاور ممکن است ملتهب شود. این ممکن است منجر به درد یا حساسیت در ناحیه شود.
 • تغییر شکل: ایمپلنت های سیلیکونی پاره شده می توانند بر اندازه یا شکل سینه تأثیر بگذارند، اما تغییر ظریف و تدریجی خواهد بود. اگر به نظر می رسد ایمپلنت از نظر حجم کاهش یافته یا شکل ناهمواری پیدا کرده است، ممکن است نتیجه از دست دادن سیلیکون باشد.
 • توده های داخل یا نزدیک سینه: اگرچه سیلیکون می تواند نشت کند، اما در توده های کوچک این کار را انجام می دهد. این ها ممکن است قابل مشاهده باشند و به صورت توده هایی در زیر پوست ظاهر شوند. اگرچه در ابتدا آن ها احتمالاً نزدیک سینه می مانند، اما تکه های سیلیکون می توانند به مناطق دیگر نیز حرکت کنند. در چنین مواردی، سیلیکون باید حذف شود، زیرا توسط بدن جذب نمی شود.
 • سینه های نرم یا سفت: اگر سینه ها به طور غیرعادی نرم یا سفت شوند، ممکن است نشان دهنده پارگی باشد. همانطور که ایمپلنت حجم خود را از دست می دهد، سینه می تواند تسلیم تر شود. اما با تشکیل کپسول های بافتی در فضای خالی، می تواند سفت تر شود.

اگرچه اکثر زنان در ده سال اول نیازی به جراحی تجدید نظر ندارند، موارد پارگی ایمپلنت یا انقباض کپسول به اندازه کافی رایج است که ارزش بحث را دارد. و در حالی که ایمپلنت های سیلیکونی معمولاً از نظر زیبایی برتر هستند، تشخیص پارگی آنها نیز دشوارتر است.

دانستن علائم پارگی ایمپلنت مفید است، اما بهترین راه برای تشخیص پارگی (به ویژه پارگی سیلیکون) از طریق اسکن MRI است.

بنابراین FDA پیشنهاد می کند که بیماران دارای ایمپلنت های سیلیکونی سه سال پس از جراحی و هر دو سال بعد از آن تحت اسکن MRI قرار گیرند. از طریق تشخیص زودهنگام پارگی، ایمپلنت ها را می توان به راحتی جایگزین کرد و سیلیکون را برداشت.

علائم پارگی پروتز سینه سالین از دید دکتر کامبیز ایزد پناه چیست؟

چند نشانه واضح وجود دارد که به راحتی شما را مجبور می کند بگویید: “ایمپلنت سینه نمکی من نشت می کند.” این نشانه ها عبارت اند از:

 • کاهش تدریجی یا شدید سایز سینه
 • کاهش پری سینه ها
 • کاهش سفتی سینه ها
 • تغییر شکل یا کج بودن

علائم پزشکی پارگی ایمپلنت سینه چیست؟

علائم ممکن است بر اساس اینکه شما یک ایمپلنت سینه سیلیکونی یا نمکی دارید متفاوت باشد، با این حال، بسیاری از آنها مشابه هستند:

 • از دست دادن اندازه سینه: این امر به ویژه در مورد ایمپلنت های نمکی قابل توجه است، جایی که ایمپلنت ها می توانند در عرض 2 یا 3 روز پس از ایجاد سوراخ کاملاً تخلیه شوند و محلول نمکی نشت کرده و کاملاً توسط بافت اطراف جذب شود. این کاهش ناگهانی سایز سینه بلافاصله به شما هشدار می دهد که ایمپلنت سینه شما پاره شده است. محلول نمکی فقط آب نمک است و در صورت جذب توسط بدن مشکلی ایجاد نمی کند.
 • درد یا درد مداوم در سینه: درد می تواند به دلیل فشار دادن مواد به بافت طبیعی سینه و عضله زیرین، التهاب، یا کشیدگی پوست پوشاننده به دلیل از دست دادن اندازه سینه و افتادگی سینه ایجاد شود.
 • بدشکلی سینه: اگر ایمپلنت سیلیکونی پاره شده باشد، ممکن است برای مدت طولانی متوجه کاهش سایز نشوید. دلیل آن این است که سیلیکون یک ماده ژل مانند ضخیم است که توسط بدن شما جذب نمی شود، بنابراین تمایل دارد در جای خود باقی بماند حتی اگر ایمپلنت پاره شده باشد. با این وجود، بدن شما سعی می کند با ایجاد یک بافت اسکار در اطراف آن، هرگونه ژل سیلیکونی که در بافت سینه شما نفوذ می کند، داشته باشد. با گذشت زمان، این بافت زخمی که در اطراف سیلیکون آزاد رشد می‌کند، می‌تواند یک کپسول یا انقباض سخت ایجاد کند و باعث شود شکل سینه‌ تان به‌طور قابل‌توجهی تغییر کند و تغییر شکل غیرعادی و قابل توجهی در شکل سینه به شما بدهد.
 • توده های سینه: به ویژه در مورد ایمپلنت های سیلیکونی، حتی اگر شکل و اندازه سینه بدون تغییر باشد، کشف یک توده جدید می تواند نشانه پارگی ایمپلنت باشد و ارزش بررسی دارد.

بهترین روش تشخیص ترکیدن پروتز سینه

اگر مشکوک هستید که ایمپلنت سینه شما پاره شده است، باید فوراً با جراح پلاستیک متخصص خود تماس بگیرید و آنها را از نگرانی های خود مطلع کنید. جراح از شما می‌خواهد که برای یک مشاوره مراجعه کنید تا تحت معاینه فیزیکی کامل قرار بگیرید.

برای کمک به تشخیص یا تایید پارگی ایمپلنت سینه، جراح پلاستیک شما ممکن است شما را برای MRI از سینه‌ها معرفی کند. MRI یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی بهترین روش تصویربرداری برای ارزیابی ایمپلنت پستان در نظر گرفته می شود. متأسفانه این روش ممکن است گران باشد و به ندرت ممکن است سوراخ های ایمپلنت را تشخیص دهد، به خصوص اگر کوچک باشند. سایر گزینه‌ های تشخیصی سونوگرافی است، اما این گزینه‌ ها خیلی خوب نیستند و می ‌توانند نشانه ‌های نادرستی ارائه دهند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

سخن پایانی

عمل های ترمیمی و زیبایی سخت و پیچیده هستند. اما با وحود دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی به نشانی اینترنتی https://drkambiz-izadpanah.com  نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست. همچنین در پیج اینستاگرام دکتر کامبیز ایزدپناه میتوانید نمونه عمل های ایشان را ببینید.

4/5 - (1 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا