موفقیت

معرفی انواع ویزای کانادا برای مهاجرت به این کشور

در طول سال های اخیر افراد بسیاری از سراسر دنیا به دنبال مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت این کشور می باشند. با این حال اغلب مردم در خصوص انواع ویزای کانادا و چگونگی مهاجرت به این کشور از آگاهی لازم برخوردار نمی باشند. بهتر است بدانید پروسه دریافت ویزای کانادا به خاطر تشریفات خاص اداری و بررسی های لازم در خصوص آن، بسیار طولانی و پیچیده می باشد. با این وجود اگر از خواسته افسران اداره مهاجرت از متقاضیان سفر به این کشور آگاهی داشته باشید، می توانید با اطمینان بیشتری در این مسیر قدم بگذارید. در حقیقت روش های اخذ ویزای کانادا با توجه به اهداف متقاضی و شرایط او متفاوت می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا توضیحاتی را در خصوص انواع ویزای کانادا ارائه دهیم.

معرفی انواع ویزای کانادا

در واقع نوع ویزای متقاضی با توجه به هدف وی از سفر و مدت زمان اقامت وی تعیین می گردد. به بیان دیگر ابتدا متقاضی می بایست هدف خود را از سفر مشخص نموده و سپس ویزای مورد نظر را انتخاب کند. به طور کلی انواع ویزای کانادا به دو نوع ویزای اقامت دائم و ویزای اقامت موقت تقسیم می شود. هریک از ویزاهای فوق دارای زیر مجموعه ای از انواع ویزاها می باشند که در ادامه هریک را به اختصار بررسی خواهیم کرد.

ویزای اقامت دائم کانادا

ویزای اقامت دائم کانادا ویزاهایی را شامل می شود که امکان اقامت دائم در کانادا برای دارندگان این نوع ویزا فراهم می گردد. از ویزای اقامت موقت کانادا به ویزای مهاجرتی نیز یاد می شود که مشتمل بر چند نوع ویزا می باشد. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای استارتاپ کانادا

ویزای استارتاپ کانادا برای افرادی مناسب است که به دنبال مشارکت انفرادی در اقتصاد کانادا می باشند. متقاضیان این ویزا می بایست یک طرح نوآورانه را تحت حمایت سازمان مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا اجرایی نمایند. چنانچه متقاضی موفق به پیدا کردن سرمایه گذار و اجرایی شدن طرح خود شود، می تواند نسبت به استارتاپ ویزا  برای خود و خانواده خود اقدام نماید. در نهایت این شخص می تواند از طریق ویزای مذکور اقامت دائم کانادا را دریافت کند. شایان ذکر است متقاضی امکان سرمایه گذاری شخصی در این برنامه را نداشته و طرح ارائه شده می بایست تحت حمایت سازمان مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا قرار بگیرد.

در واقع ویزای استارتاپ کانادا نوعی برنامه نوآورانه از سوی دولت کانادا است که امکان مهاجرت کارآفرینان به کانادا را از طریق ایجاد کسب و کار جدید فراهم می کند. هدف این ویزا جذب کارآفرینان برتر و کمک به اقتصاد کشور کانادا می باشد. به همین خاطر کارآفرینان می بایست این اطمینان را به دولت کانادا بدهند که طرح آن ها کاملا بکر است و امکان ایجاد مشاغل جدید برای شهروندان کانادایی وجود دارد. شایان ذکر است حداقل سرمایه خالص افراد برای این طرح می بایست به ارزش 300 هزار دلار کانادا باشد. هم چنین متقاضیان می بایست نزدیک به 50 درصد سهام شرکت را از آن خود کنند. از سوی دیگر متقاضی باید پس از 3 سال اقامت در کانادا اقدام به راه اندازی یک کسب و کار در کانادا نماید.

برنامه کاندید استانی

برنامه کاندید استانی معمولا به افراد متخصصی اعطا می گردد که از طریق حرفه خود می توانند به اقتصاد کانادا کمک نمایند. به طور معمول این نیروها به استان هایی با تقاضای بالاتر در کانادا فرستاده می شوند.

برنامه اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری نوعی برنامه مهاجرتی الکترونیکی است که از سوی دولت کانادا طراحی شده است. این برنامه امکان مهاجرت افراد به کانادا را با توجه به مهارت های آنان فراهم نموده است. طرح اکسپرس اینتری برنامه هایی مانند برنامه تجربه کانادایی، طرح کارگران ماهر فدرال، طرح مهارت تجارت فدرال و طرح کاندیدای استانی را شامل می شود.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

این برنامه برای افرادی مناسب است که به دنبال سرمایه گذاری در کشور کانادا می باشند. حداقل سرمایه خالص این افراد 800 هزار دلار کانادا است که 400 هزار دلار آن می بایست به سرمایه گذاری در کانادا اختصاص یابد. در نهایت دولت مبلغ فوق الذکر را بعد از 5 سال بدون هیچ سودی به افراد باز می گرداند. طرح مذکور ویزای خود اشتغالی، استارتاپ و ویزای کار را شامل می شود.

برنامه خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی یکی دیگر از انواع ویزای کانادا می باشد. این برنامه برای افرادی است که در زمینه فرهنگ، ورزش، کشاورزی و کسب و کار دارای مهارت بوده و امکان راه اندازی کسب و کار خود را خواهند داشت. این افراد باید از تخصص کافی در زمینه کاری خود و توانایی لازم برای تأمین منابع مالی کسب و کارشان برخوردار باشند.

ویزای پناهجویان

کانادا به منظور حمایت از افرادی که در صورت بازگشت به کشور خود تحت محاکمه و خطر جانی قرار می گیرند، اقدام به اعطای اقامت دائم این کشور می نماید.

ویزای حمایت از خانواده

ویزای حمایت از خانواده به فرزند یا همسر شخصی که شهروند کانادا می باشد، تعلق می گیرد. متقاضیان می توانند به کمک این ویزا به طور دائم در کانادا زندگی کنند.

ویزای اقامت موقت کانادا

ویزای اقامت موقت کانادا یکی دیگر از انواع ویزای کانادا می باشد که امکان اقامت موقت فرد را برای مدت 6 ماه یا کمتر از آن فراهم می آورد. این افراد می بایست پیش از پایان اعتبار ویزای خود نسبت به ترک کانادا اقدام نمایند. از سوی دیگر افرادی که ویزای موقت کانادا را دارا هستند، می بایست برای تمدید مدت اقامت خود در این کشور، وضعیت ویزای خود را تغییر دهند. این در حالی است که اگر سفارت کانادا از عدم نقض قوانین توسط شما اطمینان پیدا کند، این احتمال وجود دارد که اعتبار ویزای شما تا پایان اعتبار گذرنامه تمدید شود. در ادامه به انواع ویزای اقامت موقت کانادا اشاره خواهیم کرد:

ویزای تحصیلی

افرادی که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا شده اند، می توانند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. در صورتی که دوره تحصیل شما بیشتر از 6 ماه باشد، می توانید با دریافت ویزای تحصیلی کانادا تا پایان مدت تحصیل خود در این کشور بمانید. ویزای تحصیلی به دو صورت ویزای دانشجویی و ویزای دانش آموزی دریافت می شود. اخذ ویزای دانش آموزی برای تحصیل در مدارس کانادا و اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ضروری است. از سوی دیگر همسر، والدین و فرزندان دانشجویان و محصلین با استفاده از ویزای توریستی می توانند به کانادا مهاجرت نمایند و در طول دوره تحصیلی عزیزان شان در کنار آن ها باشند.

ویزای توریستی

ویزای توریستی کانادا یکی دیگر از انواع ویزای کانادا می باشد که امکان شرکت در همایش و کنفرانس، گردشگری، دیدار دوستان، دیدار اعضای خانواده و … را برای دارندگان این ویزا فراهم می کند. به طور معمول ویزای توریستی کانادا به دو نوع مولتیپل و سینگل تقسیم می شود. دارندگان ویزای مولتیپل کانادا که از آن به ویزای 5 ساله کانادا یا ویزای مولتی نیز یاد می شود، این امکان را خواهند داشت که تا پایان اعتبار ویزای خود چندین بار به کانادا رفت و آمد داشته و در هر سفر به کانادا، 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. در حالی که دارندگان ویزای سینگل می توانند تا پایان اعتبار ویزای خود در کانادا اقامت نمایند. البته گفتنی است که شما می توانید در این کشور از امکان تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی نیز استفاده کنید.

سوپر ویزای کانادا

به طور معمول سوپر ویزای کانادا به مادر بزرگ ها، پدر بزرگ ها و والدین افرادی که اقامت موقت کانادا یا اقامت دائم این کشور را دارند، این امکان را می دهد که به عنوان همراه مدت طولانی تری در کنار عزیزان خود باشند. شایان ذکر است فرد دعوت کننده می بایست از توانایی مالی لازم جهت حمایت از دارندگان سوپر ویزا برخوردار باشد. با وجود این که اعتبار ویزای فوق 10 ساله است اما معمولا اعتبار آن تا پایان مدت گذرنامه خواهد بود. شایان ذکر است دارندگان این ویزا می توانند در هر سفر به کانادا، حداکثر 2 سال در این کشور اقامت داشته باشند.

ویزای دیپلماتیک و رسمی

ویزای دیپلماتیک یکی از مهم ترین انواع ویزای کانادا به شمار می رود. این ویزا به مقامات و دیپلمات های رسمی کشورهای خارجی امکان ورود به خاک کانادا را به منظور انجام اهداف و مسئولیت های رسمی، دولتی و سیاسی می دهد. اعتبار این ویزا تا پایان مأموریت فرد می باشد که معمولا اعتبار آن چیزی در حدود 3 ماه است.

ویزای محرمانه یا حسن نیت

از دیگر انواع ویزای کانادا می توان به ویزای محرمانه یا حسن نیت اشاره کرد که معمولا به افرادی اعطا می شود که از شرایط لازم برای دریافت ویزای دیپلماتیک برخوردار نمی باشند. با این حال با توجه به موقعیت و مقامی که دارند از افراد مهم محسوب می شوند. معمولا اعتبار ویزای محرمانه از لحظه ورود به کانادا 6 ماه می باشد.

ویزای نمایندگی یا کسب و کار

ویزای کسب و کار به کسانی اعطا می شود که با هدف کسب و کارهای فردی یا گروهی به دنبال مهاجرت به کانادا می باشند. دارندگان این ویزا حق کار در هیچ شرکتی را نداشته و تنها اجازه امضای توافق نامه ها و مذاکره در خصوص مسائل تجاری را دارند. مدت اعتبار این ویزا بیشتر از 6 ماه نخواهد بود.

ویزای کاری

کشور کانادا به دلیل کیفیت بالای زندگی و سطح رفاهی که دارد از فرصت های شغلی با درآمدهای مناسبی برخوردار است. به همین خاطر همه ساله افراد زیادی به دنبال دریافت ویزای کاری این کشور می باشند. از سوی دیگر ویزای کار موقت کانادا برای افرادی مناسب است که از سوی کارفرمای کانادایی پیشنهاد کار داشته و کارشان ظرف 6 ماه به پایان می رسد. این افراد می توانند اعتبار ویزای خود را تا 4 سال افزایش دهند و پس از آن برای خروج از کانادا اقدام نمایند.

ویزای زایمان یا تولد فرزند

این ویزا به افرادی اعطا می شود که از تمامی شرایط اقامت در کانادا برخوردار هستند و قصد دارند فرزند آن ها در خاک کانادا متولد شود. جالب است بدانید فرزندی که در خاک کانادا متولد می شود، شهروند کانادایی محسوب می شود. اعتبار این ویزا 6 ماه بوده و مادر اجازه استفاده از مزایای اجتماعی و امکانات پزشکی مخصوص شهروندان کانادایی را نخواهد داشت.

ویزای تسهیلات

ویزای تسهیلات به آن دسته از شهروندان کانادایی تعلق می گیرد که به خاطر دو تابعیتی بودن پاسپورت کانادایی نداشته و پاسپورت آن ها متعلق به ملیت دیگری می باشد. از آن جایی که دریافت ویزای کانادایی با مشکلات زیادی همراه است، معمولا مهر این ویزا بر روی پاسپورت دیگر شخص زده می شود. اعتبار این ویزا از چند ماه تا چند سال متفاوت است. با این حال فرد در هر بار سفر به کانادا تنها می تواند 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که تا اینجای این مقاله همراه ما بودید در این مطلب سعی کردیم ویزای های مختلف در کانادا را برای شما توضیح دهیم ، ویزاها در کانادا به طور کلی به دودسته موقت و دائم تقسیم می شوند. شما در این مقاله هم ویزاهای دائم و هم ویزاهای موقت را شناختید تا بتوانید هنگام مهاجرت به این کشور بهترین تصمیم را با توجه به تخصص ، بودجه و شرایط زندگی خود انتخاب کنید.

hamigrowth

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا