خودروویژه

تأثیر کیفیت و نوع روغن موتور بر عملکرد و عمر موتورها

روغن موتورها با استفاده از یک روغن پایه و افزودنی‌های دیگر تولید شده‌اند و وظیفه اصلی آن، تاثیر روی عملکرد صحیح خودروهاست. زمانی که سن موتور افزایش پیدا می‌کند، اهمیت استفاده از روغن مرغوب نیز بیشتر خواهد شد. این سری از محصولات باعث کاهش اصطکاک، حرارت و سایش بین قطعات مکانیکی موتور شده و اگر کیفیت خوبی نداشته باشد، خرابی قطعات موتور و آسیب‌های جدی به آن را در پی خواهد داشت. از آنجایی که تعویض قطعات خودرو هزینه‌بر است، توصیه می‌شود که یک روغن موتور مناسب برای استفاده انتخاب شود. این مطلب نیز اطلاعات کاملتری را در این زمینه به شما خواهد داد.

اثرات روغن موتور باکیفیت روی عملکرد موتور

اگر یک روغن موتور باکیفیت را خریداری کنید، پس از مدتی تاثیر آن را روی موتور خواهید دید. این اثرات شامل موارد زیر هستند:

کاهش اصطکاک قطعات

روغن موتور و سایر روان کننده‌ها، اصطکاک بین قطعات موتور را کاهش می‌دهند. اصطکاک و سایش بین قطعات مختلف یک موتور خودرو، به دلیل تعداد زیاد قطعات متحرک، به میزان زیادی انجام می‌شود. روغن‌ها میزان سایش را کم کرده و خسارات ناشی از آن را کاهش می‌دهند، همچنین هزینه‌های تعمیر و کاهش عملکرد قطعات را هم در طول زمان کاهش می‌دهند.

تعادل دمای موتور

روغن موتور، برای حفظ دمای مناسب و خنک‌کنندگی آن بسیار مهم است. استفاده از روغن مناسب و تعویض منظم آن، از افزایش دمای موتور جلوگیری می‌کند. دمای بالا می‌تواند باعث آسیب به قطعات و کاهش عمر مفید موتور شود.

به حداقل رساندن زنگ‌زدگی قطعات

اکسیژن یکی از عواملی است که باعث زنگ زدگی و خوردگی فلزات شده و انتخاب یک روغن موتور باکیفیت می‌تواند اثرات این زنگ زدگی را به حداقل برساند.

جذب مواد نامناسب برای موتور

استفاده از روغن موتور باکیفیت باعث می‌شود تا ترکیبات ناخواسته مانند اسیدها و اکسید سیلیکون‌هایی که تولید می‌شوند به حداقل رسیده و در نتیجه اجازه نمی‌دهد با ورود به سایر قسمت‌های موتور باعث آسیب به آنها شود. در واقع روغن باکیفیت این مواد را جذب می‌کند.

جلوگیری از نفوذ آب

روغن موتور باعث ایجاد یک لایه نازک بین سیلندر و پیستون می‌شود. این لایه شبیه به یک عایق عمل کرده و اجازه نمی‌دهد آب نفود کند. به این فرایند به اصطلاح آب‌بندی موتور خودرو گفته می‌شود.

تمیز نگه داشتن موتور و قطعات

روغن موتور عملکرد ضد آلودگی و جلوگیری از رسوب‌زدایی را هم دارد. این روغن جدا کننده ذرات آلوده و رسوبات موتور بوده و حفظ تمیزی و عملکرد بهتر موتور را تضمین می‌کند.

افزایش راندمان موتور

زمانی عملکرد موتور خودرو بهتر می‌شود که قطعات به صورت کاملا روان حرکت کرده و بتوانند وظیفه خود را بهتر انجام دهند. روغن موتور باعث نرم شدن این قطعات و در نتیجه حرکت روان‌تر آنها خواهد شد و به دنبال آن افزایش راندمان موتور را خواهید دید.

ویژگی‌های روغن موتور باکیفیت

برای بررسی کیفیت و شرایط روغن موتوری که قصد خرید آن را دارید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • رنگ و ظاهر روغن: روغن باید رنگی شفاف و صاف داشته باشد. رنگ تاریک، کثیف یا مات ممکن است نشانه کاهش کیفیت باشد.
  • بوی روغن: روغن باید بوی معمولی داشته باشد و بوی سوخت یا سوزنده نباشد.
  • شفافیت روغن: با استفاده از یک شیشه شفاف، روغن را بررسی کنید. روغن باید شفاف بوده و ذرات معلق نداشته باشد.
  • ویسکوزیته روغن: با استفاده از ابزارهای مخصوص یا با کمک کارگر یا متخصص، ویسکوزیته روغن را در دماهای مختلف بررسی کنید. ویسکوزیته باید با مقادیر مشخصه‌ آن هماهنگ باشد.
  • میزان اسید: بررسی کنید که اسیدیته روغن در حد مطلوب باشد. می‌توانید از آزمون‌های شیمیایی و تست‌های مخصوص برای بررسی اسیدیته استفاده کنید.
  • تاریخ تولید و انقضا: مطمئن شوید که روغن تا تاریخ انقضای معتبر استفاده می‌شود. معمولا روی بسته‌بندی روغن این تاریخ درج شده است.

تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور می‌تواند بسته به عواملی نظیر تکنولوژی ساخت موتور، نحوه رانندگی با خودرو و نوع روغن مصرفی، متفاوت باشد. اغلب افراد فکر می‌کنند که این روغن باید هر 5000 کیلومتر یا هر سه ماه یکبار تعویض شود، اما این تصور کاملا غلط است.

برای تشخیص زمان مناسب تعویض روغن موتور، باید به نشانه‌هایی مانند صدای تیک‌تاک در هنگام روشن شدن موتور، بالا بودن دور موتور در حالت درجا، صدای ضربات متوالی از موتور، روشن شدن چراغ چک و کاهش شتاب خودرو توجه کرد. اما در حالت کلی بهترین راهنما برای تعویض، مطالعه راهنمای استفاده خودرو و مشاوره با تعمیرکاران متخصص است.

عوارض عدم تعویض روغن موتور

تعویض نکردن منظم و به موقع روغن موتور ممکن است عوارض جدی و زیان‌های بسیار زیادی را برای موتور خودرو ایجاد کند. این عوارض شامل افت کارایی موتور، خرابی قطعات، احتراق نامناسب، انسداد فیلترها، استهلاک زودرس روغن و آلودگی موتور هستند.

عدم تعویض روغن، باعث می‌شود قدرت و توان موتور کاهش یافته و همچنین سایش اضافی قطعات، افزایش مصرف سوخت، باعث کاهش عمر مفید موتور و کاهش کارایی خودرو شود. همچنین، روغن کثیف باعث انسداد فیلترها و پره‌ها شده و احتمال آلودگی موتور و کاهش کیفیت سوخت و هوا را افزایش می‌دهد.

برای جلوگیری از بروز این عوارض، توصیه می‌شود زمان‌بندی تعویض روغن را رعایت کرده و از روغن‌های با کیفیت و مناسب استفاده کنید. انجام این اقدامات می‌توانند مشکلات و عوارض ناشی از عدم تعویض روغن را به حداقل برسانند.

خرید بهترین روغن موتور ماشین

در این مطلب، تاثیر روغن موتور بر عملکرد موتور خودرو بررسی شد و متوجه شدیم که عدم وجود آن می‌تواند چه آسیب‌های جدی را به ماشین و قطعات آن وارد کند. نکته مهم‌تر در استفاده از این محصولات نیز انتخاب یک روغن موتور مناسب و باکیفیت است. برندهای مختلفی مانند روغن موتور بهران ، روغن كاسترول و … در بازار وجود دارند که مطمئنا خود شما به تنهایی نمی‌توانید در مورد خرید آنها تصمیم بگیرید. اما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های فروش آنلاین مانند اسنپ شاپ اطلاعات کافی را در مورد آنها به دست آورده و با بررسی نظراتی که مشتریان قبلی ارائه داده‌اند، در نهایت یک محصول مناسب و باکیفیت را برای خودروی خود انتخاب کنید. شما از چه روغن موتوری برای ماشین خود استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را در مورد آن با ما به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا