طالع و فال

ورق (پاسور) چیست – از تاریخچه تا بازی ذهن با پاسور

ورق (پاسور) چیست – از تاریخچه تا بازی ذهن با پاسور

 1. معرفی پاسور
 2. تاریخچه پاسور در ایران و جهان
 3. معرفی کارت‌ها
 4. بازی‌های محبوب با پاسور
 5. موارد استفاده از پاسور
 6. پاسور، صرفا بازی یا ورزش ذهن؟
 7. خلاصه مطالب

1. معرفی پاسور

پاسور یا بازی ورق، از سرگرمی‌های محبوب و مردم‌پسند در طی قرن‌های بسیار است که به قوه خود اعتبار و شهرتش را به خوبی حفظ کرده است. کمتر کسی پیدا می‌شود که آشنایی ابتدایی با پاسور نداشته باشد و این نشان‌دهنده پاسداری مردم جهان از این تَفنن است. با سپری شدن زمان، اشکال و تصاویر روی کارت‌ها دچار تغییراتی شدند اما ماهیت پاسور تغییری نکرد. در ادامه به بررسی تاریخچه، کارت‌ها و بازی‌های رایج پاسور بپردازیم.

2. تاریخچه پاسور در ایران و جهان

جالب این بدانید که که واژه «پاسور» پارسی بوده و در ادوار گذشته معادلی با نام «گنجفه» داشته است. به لحاظ لُغوی، به معنی گنج فهم است که ممارست و تمرین آن، احتمالا باعث افزایش هوش و فهم می‌شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که گنجفه از محبوب‌ترین بازی‌های ابتدای دوران صفویه به شمار می‌رود که در دربار شاه عباس اول صفوی رونق بسیاری داشته است. از مخترعین این بازی، میر غیاث‌الدین منصور شیرازی بوده و ممکن است قدمت آن به اندکی پیش از پاگرفتن صفویه بازگردد. با گذر اندکی زمان و رسیدن تاج و تخت به شاه عباس دوم، ورق بازی با گنجفه ممنوع اعلام و استفاده از آن به منزله قمار شمرده شد. احتمالا به همین دلیل این بازی پارسی یکباره از نفس افتاد و امروزه اندک کسی آن را می‌شناسد. اما این پایان داستان گنجفه نیست! این بازی به هندوستان سفر کرد و نمونه‌ای نسبتا مشابه از آن ساخته شد و کماکان محبوبیت خود را در همان ادوار حفظ کرد.

و اما تاریخچه بازی ورقی که امروزه تمام جهان آن را می‌شناسند به کی و کجا ارتباط دارد؟! پاسخ این پرسش چندان مشخص نیست اما به احتمال قوی با دنبال کردن ریشه پاسور، به کشور چین می‌رسیم! همان زمانی که مردمان چین پول‌های خود را مانند ادواتی برای بازی و شرط‌بندی بکار می‌بردند. چه بسا نسخه فارسی این بازی و نمونه چینی، از یکدیگر تاثیر گرفته‌اند اما مقدار و شدت آن مشخص نیست!

3. معرفی کارت‌ها

در ابتدا باید گفت که پاسور به طور معمول دارای 52 عدد کارت است که به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

 • پیک یا قره – بیشترین ارزش
 • دل یا لال
 • خشت
 • گشنیز یا خاج – کمترین ارزش

که هر دسته دارای موارد زیر است:

 • عدد 1 یا آس
 • اعداد 2 الی 10
 • نمادهای شاه، بی‌بی یا ملکه و سرباز یا غلام

ترکیب هرکدام از دسته‌بندی‌های بالا با ارقام و نمادهای مختلف، 52 کارت پاسور را تشکیل می‌دهند که هرکدام به لحاظ معنی و ارزش در جایگاه‌های متفاوت قرار می‌گیرند. به علاوه، هر یک کارت‌های شاه، بی‌بی و سرباز به یک نماد تاریخی باز می‌گردند:

شاه

کارت شاه در پاسور ورق

شاه پیک: داوود یا دیوید

شاه دل: شارل

شاه خشت: ژولیوس سزار

شاه گشنیز: اسکندر مقدونی

بی‌بی

بی‌بی پیک: آتنا

بی‌بی دل: جودیت

بی‌بی خشت: راحل

بی‌بی گشنیز: آرژین

سرباز

سرباز پیک: اوژیر

سرباز دل: لاهیر

سرباز خشت: هکتور

سرباز گشنیز: لانسلوت

4. بازی‌های محبوب با پاسور

به طور کلی، بازی‌های پاسور بر 2 روش تکیه دارند.

 1. بازی‌های استراتژیک که برای پیروزی بر حریف باید مسیر و چشم انداز مناسبی اتخاذ کرد.
 2. بازی‌های شانسی که بدون امکان چیدن راهبرد، برنده تصادفی دارند.

کارت بی بی یا ملکه در پاسور یا ورق

در ادامه به مشهورترین بازی‌های کارتی اشاره شده است:

 1. 0پوکر (Poker)
 2. رامی (Rummy)
 3. جین رامی (Gin Rummy)
 4. بلک جک (Blackjack)
 5. باکارات (Baccarat)
 6. پینوکل(Pinochle)
 7. شلم (Shelem)
 8. اسپایدر (Spider)
 9. هفت خبیث
 10. بلوف
 11. ریم
 12. چهاربرگ
 13. حکم
 14. بریج
 15. قاشقی
 16. جوکر

منبع : ویکی پدیا

5. موارد استفاده از پاسور

شاید تصور کنید با تمام تفاسیر گفته شده، پاسور صرفا برای برای بازی و سرگرمی استفاده می‌شود؛ اما اینطور نیست! از قرن 14 میلادی، همانند تاروت گرفتن فال ورق با پاسور رواج یافت به طوری که تا امروز همچنان محبوب و پراستفاده باقی مانده است. همچنین تردستی و شعبده‌بازی به وفور با ورق‌های پاسور انجام می‌شود. توجه داشته باشید که دک‌های بازی و فال متفاوت می‌باشند و مشتریان عزیز می‌توانند تنوع دک‌ها را در ایران پاسور مشاهده کنند.

کارت تاروت چیست؟

6. پاسور صرفا بازی یا ورزش ذهن؟

با توجه به دسته‌بندی‌ها و تجربیات خودتان، متوجه می‌شوید که هرچه سبک بازی‌ها به سمت استراتژی حرکت کند، شما و حریفان نیازمند تمرکز بیشتر و دقت کردن به شیوه بازی حریفان هستید. پس منطقی است که برای موفقیت و حرفه‌ای شدن، تنها یادگرفتن ترفند چاره‌ساز نیست و خودتان هم باید مهارت پیشبینی و ذهن‌خوانی را بیاموزید!

در مقابل آن، بازی‌های 100% شانسی، نیاز به هیچگونه تفکر خاصی ندارند و گاهاً بیشتر برای جمع‌های دوستانه پرجمعیت پیشنهاد می‌شوند. گاهی بازی‌ها ترکیبی از شانس و استراتژی هستند که ممکن است فاکتور سرعت نیز در نتیجه بازی‌ها دخالت داشته باشد.

7. خلاصه و جمع بندی از ورق یا پاسور

در این مقاله سعی داشتیم  تا به طورکلی به موضوعات داغ و پرسوال پیرامون بازی‌های پاسور و پاسور چیست پاسخ دهیم . ایران‌پاسور با ارئه بهترین و متنوع‌ترین کارت‌های پاسور، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان گرامی می‌باشد. همچنین امید است ما را با در میان گذاشتن نظرات و تجربیات خود بهرمند کنید!

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا